Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (75)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

buluci,
-bea ceai + apa, cam 200 ml, uneori 250ml.
-kk face depinde cat papa 2-3/zi
---------------------------------------------------------------
gata, acum stam cuminti in carucior la plimbare, nu ne mai ridicam oare cat o tine?
azi papam carne pui+cartof, morcov, patrunjel verde, broccoli.
am inceput sa-i dau fier 4 pic/zi ca mi s epare ca e cam palidut, dar oricum nu-i strica.
sa stiti ca papa steff danette(budinca) de vanilie la 2-3 zile unul. Ii palce tare mult.
incercati si voi...dupa masa de amiaza, asa ca desrt. Lui ii trebuie desert.


PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Buna fetele !
Io's chioara de somn ,m-a tinut treaza Orlando azi noapte vreo 2 ore in care a tipat ,ras ,rostogolit de ziceai ca-i 8-9 dimineata iar de pe la 2 plins continuu vreo juma' de ora de nu mai stiam ce sa-i fac ,il durea burtica ,sper ca nu ne paste iar ceva ,mi-e groaza !Acum e cu bunica in alta camera si-l aud maraind ,nu-i in apele lui iar eu sint rupta de somn si am de alergat ,azi fiind ziua lui tati ,am de facut cumparaturi ,cumparat cadou lu' tati etc.
Sa raspund si io la sondaj : Orlando bea apa la greu ,cam 3 bibe pe zi ,e foarte mult ,stiu dar plinge daca nu-i dau ,ma mosteneste ,ca si eu beau cel putin 2 l pe zi .
Buluci ,sanatate multa ,o sa se faca bine bb ,ca si noi am trecut prin asta si nu o data dar scapati voi,a vrut Hipp Ors-ul ??? Ca Orlando cu greu l-a acceptat ..
Simona,vad ca avem acelasi procedeu de a hrani bebicii dar daca alta metoda nu e ,e buna si asta ,poate intr-o zi se vor dezvata!
Anda ,eu pentru baiatul meu imi doresc ce-i mai bun pe lume si sa ajunga ,,un om mare '',sa-i fie bine si sa se descurce ,nu stiu exact ce anume ,ma refer in ce domeniu ,vedem mai tirziu ce inclinatii are ,sper ca nu pe cele care le asteapta tati ,adica fotbal

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Fetele revin cu o intrebare ca tot vorbeati de fontanela ,chiar azi dimineata am pipait-o pe a lui Orlando si cum va spuneam si ieri e aproape inchisa ,asa ziceam ieri dar azi nu o mai simt deloc ,cred ca deja s-a inchis sau mai are ff putin ,e asta o problema ,daca s-ar inchide la 9 luni sa zic ???

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello, la ranz, daca tot va intrebati unde am fost, iacata raspunsul: la epilat inghinal total! apoi am fost si sunt inca la gatit pentru Titit si noi!

Asa ca repede bag un post:

Buluci- raspunsuri:
- apa bem putina in jur de 50 ml pe zi, cand era fff cald baga cu greu 150-200 ml maxim
- facem 2-3 kk-uri, maxim 4 pe zi, normale, cateodata insa imprastiate; depinde de cat de mult sapun papa, ca ieri de la el a facut putin imprastiat

Anda77- greu de tot cu poll-ul tau, ca sincer nu m-am gandit pana acuma, dar i doresc de fiecare data cand fac curatenoe sa aiba bani suficienti ca sa-si angajeze femeie, apoi ca sa poata fi la fel de calatoare ca ma-si si sa-si si permita in feicare week-end sau zi de shopping sau excursii i cele mai variate locuri. Partea cu sa se faca .... dar recunit e de la sine inteleasa, deci meserii cu bani: avocata, judecatoare, doctorita, arhitecta...sunt destule. O sa vada ea ce alege. Numa sa aleaga bine.

Fug la supa si revin.

Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

salutare.

mie mi-ar placea ca luca sa fie un directoras, ceva acolo. adica sa stea si el la birou ca baiatu' si sa-i aduca rapoarte bucatele bune cu fustita scurta.
cu doctoreala asta, dom'le, nu-i mare sfaraiala decat daca e neurochirurg, cardiolog sau obstretician; in rest ... ma uitam la o cunostinta de-a mea, medic urolog; pai aveam impresia ca ii baga fiecare cate 500.000 in buzunar, da de unde. avea pe sectie numai babalaci amarati de la tara. care mai de care mai nespalat si el saracu, veniti cu trenu de cine-stie-unde, mai bosorogit si mai amarat.
dar la astia care taie, nu-i problema ca e lumea nespalata. ca ii spala asistentele inainte de operatie, oricum.
in fine, hai ca am luat-o pe aratura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

noki, eu zic sa o faci fotomodel; ti-a zis mama ta ca am recunoscut-o in parc ? era taaare zambareata si statea s-o admire maica-mea de numa-numa ... categoric votez fotomodel. o sa se si plimbe mult, si nici timp de curatenie n-o sa aibe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Madutza, mi-a baut din prima juma din sticla aia de 200, apoi n-a mai vrut, astept sa i se faca sete si poate terminam sticla azi!
Eu nu cred ca este diaree , ci mai degraba o mare dereglare a florei, nu face apa kioara, doar moale si des si cu ceva firicele maronii, ca matasea de porumb!
Am decis sa-i dau ecoflorina asta, un flacon pe zi!Sper sa faca minuni, cum ziceau alte mamici!

De fontanela nu stiu ce sa zic, dar cred ca te ingrijorezi degeaba!La noi e invers, e cam maricica si de-asta i-am marit doza de vigantol.Aici este intradevar ffff cald si umiditate de nu poti respira de-asta iesim afara doar pe seara iar in cazul asta n-am rezolvat nimik cu vitamina D direct de la sursa!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Am verificat supa, e ok, deci mai raspund:

- Vigantolul este vitamina D care mi-a explicat mie frumusel doctorul meu cel bun ca este fotorezistenta, deci nu are importantza daca e deschida de 2 saptamani sua mai mult; pare-se ca e pur comerciala treaba; deci io-i dau dintr-o sticluta de vreo 2 luni deja
- mie asa mi-a zis dr cel bun, acum vreo 3 luni ca fii-mea aveainceput de rahitism, dar de atuncea a vazut-o si a zis ca nu a mai evoluat treab, deci nu e cazul de vit D injectabil. cu fontanela de 1.5-2 cm io stiu ca e ok la varsta ast, Anda77 + Simona. Are timp berechet sa se inchida pana la un an.
La fel, nu cred ca e o tragedie sau rau daca s-a inchis deja, Madutza, dar cel mai sigur vorbeste cu doctorul ca sa-ti zica el cat Vigantol sa-i mai dai. Probabil iti va scadea doza.

Bulucel- sanatate multa micutului, sa se repare burtica repede-repede!

Anda77- ti-am zis ca-s fana pozele voastre. pe langa faptul ca esti meseriasa in arta pozatulu, banuiesc ca ai un aparat misto - a se citi bun -. Ce marca e, please? Sa stiu si io, ca io nu-s multumita de el meu, deloc. Atata ca l-am primit cadou, deci nu ar trebui sa comentez.

Pisi- si io-s curioasa. unde migrezi? Si de unde? Spor la trebaluieli.

Iar merg la supa.





Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Salutare !

Buluci,
1. Daria bea cca 300 ml ceai + apa
2. are cam 1-2 scaune pe zi, dar ea e "un pic" constipata ;)))
SANATATE MUUUUUULTA lui SIMON !

Madutza, si eu am o dilema cu fontanela, doar ca Daria o are mai maricica ... adica invers decat voi , dar nu ma stresez prea tare, inca!

Anda, eu as vrea ca Daria sa fie o actritza gen Audrey Hapburn sau o celebra si talentata balerina , sau o a doua Maria Cllas sau o Jacqueline Kennedy!


Pupici,

P.S. am pus poze de la mare la semnatura!


Camy & Daria
POZE DE LA MARE
Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Noki ,merci de raspuns ,nu stiu la cat sa-i mai scada doza ,ca eu i-am dat 2 picaturi de cind il am ,nu i-am dat nici calciu ,fier ,vitamina D ,absolut nimic ,chiar ma mir cum de se inchide asa repede si la analize i-a iesit si calciu mai mult decit limita normala!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MARE

Mergi la inceput