Mamici de martie - aprilie 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna, fetele. La multi ani pt Mariutele de pe aici...
Azi noi am implinit 9sapt, intram intr-a 10-a,cu greturile de rigoare, plus varsaturi, mai ales de dimineata. Va dati seama ca meniul meu e fff sarac, noroc cu fructele, ca mai compensez.Mananc mai nou cartofi copti, cu sare.De la aia nu mi-e rau.Legumele in gen, le tolerez bine. Mezeluri, carne.
Cateodata ma balonez si am ditamai burta de 5luni
Ma toot uit la burtica sa vad ceva modificari, dar in afara de faptul ca e tare, nu se vede nici o schimbare. O incepe ea sa creasca...Oricum, ceva crampe mai am, daca sunt mai mari le tratez cu un No Spa, si scap repede.
Va pup fetele , si sa va gasesc data viitoare fara greturi/varsaturi si cu burtica mai mare!
9+

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari-lu spune:

Multumesc pt urari,am fost la restaurant si am papat bine,nasii nostri sunt f bucurosi sa boteze.Eu am burtica cam mare pt varsta sarcinii dar fiindca m-am ingrasat inainte.Pt prima data m-a lasat cineva sa stau jos in autobuz semn ca se vede.M-am simtit tare cu motz...
Monicafericirea ta este dubla... p grasun ,p maruntel si p mamica!
Alionusca cat mai multa odihna am trecut si eu prin asa ceva ,stiu cum e.
Ralu cresterea e minima si doar o analiza crescuta izolat nu are nici o semnificatie,iar cu Ig G...Elyanne are dreptate,chiar n-ai motive d ingrijorare.

Maria si minunea din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Buna gravidutele! Eu sunt mai noua pe aici ...mai precis de azi. Citesc mesajele voastre de 2 saptamani, dar nu am vazut fete care sa se planga de eminenta de avort. Eu sunt 9+ si am eminenta de avort drept pentru care iau pastile, dupa cum spunea medicul pana in luna a 4 a
Va rog sa imi spuneti si eventual poate ma linistesc: care sunt sansele sa duc la capat sarcina (prima sarcina)? Astept raspuns si va multumesc.

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Lumi,eu am avut la prima sarcina iminenta de avort.Nu trebuie doar sa iei medicamente ,trebuie sa stai mult in pat.Eu pana la 8 luni,ca atunci am nascut,am sta numai in pat(mergeam doar de faceam dus si la toilet.Pe la 8 luni am inceput sa mai circul(spuneam ca ce mi se mai poate intampla?in 2 zile am nascut,mi s-au rupt membranele si apa)Am o fetita dulce foc!
Mult noroc si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Sa fie sanatoasa fetita si multumesc de urari, asemeni si tie. Totusi doctorul meu nu mi-a zis nimic de stat in pat, oricum nu as putea pentru ca lucrez, dar stau pe scaun..adica nu e bun si pe scaun [:d ] ?

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loina_ln spune:

buna fetelor, sorry ca nu am scris,
am fost la echo si mi s-a confirmat: sarcina 5-6 saptamani. mi-a dat duphaston si acifol.sunt suuuuuuuper
cand trebuie sa ma duc la medicul de familie sa incep analizele? e prea devreme? vreau sa spun ca gineco e in concediu, si ar fi bine sa ma duc la cea de familie sa o intreb cate ceva.
e devreme?

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Jaana intr-adevar am avut greturi destul de mari ca aproape plangeam si ma taram de pe un pat pe altul..plus ca vomitam chiar si lamaia.Acum s-au dus si e asa bine sa poti manca....Mai sunt mirosurile care sunt imediat depistate de mine chiar daca altii nu le sesizeaza. In rest e bine si merg inainte cu Duphastonul si Gravibinonul.......sper sa scap de ele
Numai bine
Paula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Buna fetelor!
Am fost astazi la doctorita si mi-a spus ca sunt in 11 saptamani,ceea ce stiam oricum.Mi-a spus sa nu mananc mezeluri,oua si carne nefacute bine.In rest,m-a programat pt control si eco pe 25.
Mi-a mai zis ca am luat mult 2 kg.Cand am senzatia de foame,sau pofte mi-a recomandat sa mananc bake rolls de exemplu,sau ceva usor.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Salutare fetelor - eu intru doar pentru citeva clipe azi - ma simt tare parsiv - vomit tot ce maninc - nici fructele nu le mai pot minca - cum inghit ultima bucatica merg la ratzuste - intr-un cuvint veselie mare. Am slabiciuni si ameteli stau tooooaaaata ziua in pat - nu fac nimic si ma simt de la asta si mai prost - ma mai distreaza fratele, o face pe gospodina

Asta in trei cuvinte ce fac - sa dau de stire ca sunt bine - urmez tratamentul pentru hematom.

Cind ma simt mai bine intru sa vorbesc cu voi - acum nu am putere nici sa stau la calculator.

Ce mai vorba - o tin intr-o veselie continua - important bebelusul sa fie bine - eu mai rabd.

Voi aveti grija de voi si fiti cumincioare

8 + 6 zile

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Lumi, in iminenta de avort mai mare ca mine nu cred sa fie cineva pe aici. Deja am avut doua internari pt. episoade acute. La mine se stia de la inceput ca va fi o sarcina cu probleme. Am insuficienta progesteronica, uter infantil (3x7 cm), hipoplazic (endometrul de 5.5 mm la ovulatie) si cu sinechii severe (operate anterior prin 2 histeroscopii, dar uterul meu e departe de normal). Peste toate astea am si sarcina gemelara. Sansele sa pot ajunge macar in 30 de saptamini sint minime, dar eu sper ca se va intimpla o minune.
Tratament fac cu Utrogestan, Gravibinon si de cind au inceput hemoragiile iau si No-Spa. Despre repausul la pat doctorita mi-a spus ca teoretic nu e necesar. Practic a remarcat ca imi face bine, asa ca incerc sa stau cit mai mult la orizontala.

Monica 10+


Mergi la inceput