Piticodromul de sept-oct 2005 (134)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

intru si eu repede pana nu trece subienctul cu mancarica...

Din pacate, nici eu nu pregatesc mancarici prea variate...Milan manaca asa: iaurt, branzica facuta de mine sau almette cu smantana si cu mamaligutza, sau branzica cu rosii (cojite), piure de legume (diverse combinatii)cu ou, sau carne, uneori cu orez, piure de cartofi, fructe (pepene galben, caise etc), paine (graham) cu unt...peste inca nu i-am dat decat din borcanel, dar ar trebui sa ii dau ....si cam atat, cred.

ma intereseaza si pe mine reteta de biscuiti, daca o are cineva. merci. si orice alt fel pe care il mai pregatiti voi...

pup si noapte buna!



Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Am pierdut mesajul care l-am scris Reiau:
Diana, mi-am pus ceva suvite, nu sunt chiar blonda.
Sofia, deci imi fac fata doctorita.
Alinam, foarte bun tortul, dar am patit-o cu el. Am vrut cu martipan si cand am mers dupa el, era in ciocolata. Instant am mers la laborator si le-am cerut sa mi-l imbrace in martipan. Din cauza aceasta nu are chiar forma perfecta de fluturas, dar a fost cu martzipan .
Kristinuta, chiar a fost pupacita de toti si au vrut poze cu ea. Am stat cu ea cca 2 ore si era deja epuizata.

Acum sa va zic ce a mai primit Petra: de la noi masa modo de la Chicco, de la ai mei calutul, de la ceilalti: hainite, papusica, ferma de animale de la Chicco, dispozitivul antitantar de la Chicco, cu ultrasunete....Foarte incantata a fost si cand i-am cantat cu totii La Multi Ani!!!!! Se uita fix si ne asculta.

Multumim ca ne-ati admirat si asteptam si noi pozele voastre .
Eu biscuiti Petit B ii dau de cateva luni bune. S-a si plictisit de ei.
Ciorbe nu vrea iar supa de pui cu taitei, doar uneori.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Aaaaaa si nasa lui Petra i-a luat un calut asemanator cu cel luat de parintii mei. L-a luat sa il schimbe, sa vedem ce primim inapoi

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

am inteles cu ciorbica, dana. si cu pastele.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Hai ca ai primit la sfaturi Kristinutza... Pe mine ma apuca ciuda cand aud cate mananca bebeii papaciosi, manca-i-ar mama pe ei! Auzi branza cu rosii, paine cu unt, masline, bucatele, biscuiti...ntz, ntz, ntz, vreti sa ma complexati. Alexandra nu cred ca va dori vreodata sa guste altceva decat telecomanda sau telefonul lui mami. Restul sunt cah, sfarama biscuitii, isi strecoara bucatelele de piersica in body, unge masuta constiincios cu orice are in castronas, nu vrea bucatele...
Rezultatul e simplu: 8.150 la 10 luni si 76 de cm. A crescut 75 de grame si 2 cm jumate luna asta...nu prea bine in greutate, dar la inaltime suntem brici, am depasit media de 74 care e pentru un an. Calapod s-a uitat pe graficul din carticica ei si mi-a zis ca la 76 de cm ar trebui sa aiba 10 kg, deci suntem manechine de-a binelea M-am plans ca nu mananca nimic cu manuta ei si mi-a zis ca baietelul ei a inceput sa duca spre gura mancarea pusa in mana pe la 1 an si 8 luni macar stiu ce ma asteapta.

Foarte frumoase pozele de la petrecerea Petrei, Doamne ce emotii! Bravo Codruta, cadouri super a primit fata si amandoua ati aratat trasnet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

nici noi nu ne complicam cu mai multe feluri la pranz. I-am dat de cateva ori sa guste din ciorbita mea si a papat cateva lingurite de zeama acrita cu bors. Mi-a zis Calapod ca pot acri linistita ciorbita cu bors, chiar si cel din comert (nu de la plic), cel din sticla. Sa nu o fac chiar acra-acra, dar un pic de bors nu ii strica. Mi-a zis ca daca nu gatesc f sarat sa ii dau din oala noastra deja, dar sa nu pun vegeta.
Daca ii dau prea multa ciorba nu mai papa insa piureul de legume cu carnita sau ou, asa ca ma cam abtin de la zeama chioara. Si nici zeama cu paine nu-mi vine sa ii dau...Asa ca piure de legume, facut dupa meniurile borcanaselor si, uneori, desert, papa un danonino mic. Calapod mi-a dat in sfarsit verde, a zis ca daca nu mi-a facut nimic de la Danonino si nu ii dau in fiecare zi, pot sa ii dau, ca e maaaare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

of, sunt tare suparata. bunica mea este din comuna arbore, jud. suceava. la inundatia care a fost a mai scapat cum a scapat, dar acum i-a intrat apa in casa. e apa pana la brau. ne facem griji pt ea, e tare speriata si suparata.
asta n-are legatura cu ciorbele si supele, decat ca la bunica se face un borsh... nu mai au saracii in gradini nici un morcov, nicio "barabula", gainile s-au cam inecat... dar isi revin ei. ca sunt oameni f muncitori si gospodari acolo.

of, dar bunica e batrana...

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

kid, e o delicata alex. ziceai ca e copil de oras, deh, mai stilata, nu ca tzaranul de fi-miu care morfoleste tot intre cei trei dinti ai lui.
si la cat baga radu in el, sa stii ca tot slabanog e.
dar ma enervez ca nu-l pot cantari. pe cantarul de bb nu mai are rost sa-l cantaresc, ca mi-a aratat aceeasi valoare 3 luni la rand, iar eu am presupus ca e stricat cantarul, nu copilul. ca parca il simt la mana ca s-a ingrasat. cel putin acum, de o saptamana incoace, a avut un boom, cred ca s-a si inaltat si s-a si ingrasat. dar nu-l pot cantari exact. cantarul meu iar nu cred ca e prea exact, ma cantaresc cu el si fara el, dar iar nu-mi convine rezultatul. ca-mi tot arata 8 kg. atata o avea, nah! dar mie nu-mi pare chiar slab la cum arata. gras oricum sigur nu e .

gata, m-am lamurit cu ciorbitele si supele, sar'-manaaa la toata lumea!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Kristinutza - eu ii dau Anyei iaurt zuzu cu 3.5% grasime (daca nu gasesc ii mai dau prim sau napolact), iar branzica i-o fac din lapte La Dorna tot cu 3.5%. Inainte ii faceam iaurt in casa, dar acum e destul de mare. Insa eu nu i-am dat deloc unt sau smantana, ca sunt mai pretentioase si nu stiu cat de proaspete sunt. Ea are un meniu f simplist si recunosc ca nu i-am facut deloc ciorbe, budinci sau sufleuri, perisoare etc. Mananca iaurt cu/fara putine cereale, branzica facuta in casa cu iaurt, celebrul piure de legume cu carne sau ou (nu i-am dat ficatel ca n-am avut o sursa sigura si nici peste ca e alergen, numai pui sau vita),uneori paste cu carne si sos de rosii, fructe de toate felurile, legume crude (ii dau in manuta sa roada castravete, ardei gras) si biscuiti/grisine.
Si revenind la ce m-ai intrebat, e destul de mare ca sa-i dai lapte si iaurt cu 3,5% grasime.

Apropo de biscuiti, ma gandeam sa caut o reteta pe net; daca nu pun si eu faina, galbenus, glucoza sau fructoza, putin unt, lapte, fac un aluat si vad si eu ce iese dupa ce il coc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

seara buna

Multumesc de sfaturi privind mancarea . Eu azi am luat o decizie mareata. Am pus bona sa-i faca maine supa cu galusti si pilaf. Ca in mintea mea cred ca e ok albusul ala din galusca ca are aproape 1 an. Stiu multe mamaici care au dat de pe la 8-9 luni supa cu galusti si copii au fost ok, sper sa fie si al meu. Ideea e ca as incerca sa-i fac mancare cat mai apropiata de a mea (ciorba i-am dat de la mine si ii place zeama acra). Nu as mai vrea sa-i dau combinatia aia de legume, ci sa-l obisnuiesc cu gusturile cat mai diverse. Dar acum am alta dilema... eu pt mine la felul 2 mai la toate felurile calesc ceapa si zau ca asta inca nu vreau sa-i dau... Mie mi se pare ca toata mancarea e mai buna cu ceapa calita si daca nu o calesc mi se pare ca fac o ciorba cu zeama putina .... Oare intelege cineva ceva din ce aberez pe aici?!?!?
am dat in mintea copiilor cu atatia colegi mai mici ca mine la serviciu

Simo super faza cu filozoful! !

In rest Vladut ma uimeste ce cuminte e si un mare "razacios"... rade cat e ziua de lunga.... Si in continuare iremediabil indragostit de pepene. Aaaa... a invatat sa fluiere cu ciocanul . Are un ciocanel din ala care piuie cand lovesti cu el si care are coada un fluier. Am ramas masca mai acum vreo 2 zile cand l-am vazut fluierand (eu nici nu observasem ca ciocanul fluiera, bona l-a invatat).
Acum ma duc sa pap praji .




Irina si Vladut (26.08.2005)
Poze

Mergi la inceput