Piticodromul de sept-oct 2005 (134)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Ruxi pai nu degeaba i se zice Filosoful. Are perioade d'astea de nu zice nimic frate...si le rumega acolo in cap si dupa aia incepe tirada, de nu'l mai opresti jumatate de ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Intru si eu sa-i urez Petrei "La multi ani!" pentru aniversarea de ieri, cu scuze pentru intarziere. Asadar sa fie sanatoasa si sa le umple parintilor ei inimile de bucurie. Nu-mi vine sa cred ca a trecut un an...Am vazut pozele de la petrecere si chiar ca m-au apucat emotiile. Ce frumos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simo
Vezi ce baiat cuminte ai, s-a trezit de dimineata si iti aranja hainele.
Te-a lasat si sa te odihnesti.

In cartea lui Capraru scrie ca la romani e mult supraevaluata valoarea ciorbelor, si recomanda la copii sa se inceapa masa de pranz cu felul 2.
Acum voi incerca si eu sa ii dau domnisoarei noastre ciorba, dar nu prea stiu cum. Ca sa ii dau zeama cu lingurita ma apuca Craciunul.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

HI, HI, HI, FAIN FILOSOFU'TAU SIMO, eu cred ca eram moarta demult sa faca ceva de genul asta, ah, nu sa caute in sifonier, ca de astea face deja,ci sa stea singur atata vreme fara sa-i aud gura.
Codruta, foarte frumoasa petrecerea, iar voi sunteti o familie superba.
mai fetelor, cu mancarea asta e de belea la noi, tot ce-i dau scuipa.Nu vrea fructe, nu vrea iaurt, nu vrea decat lapte si pireut de legume cu carne.Sa-i dau doar ce-i trebuie?Help me.Am incercat sa -l las flamand, poate, poate mananca ce-i dau.Ei bine, nu prefera sa ramana flamand.Cand vede iaurtul plange, indiferent de care ii dau, natural, cu fructe, Danonino, nimic, e de speriat.Imi spuneti va rog ce le dadeati la copii pt pofta de mancare, ca eu cred ca o iau razna, sunt disperata ca nu vrea sa pape.E cu 3 mese pe zi si alearga de ne omoara pe toti, incepand de la noi, parintii si terminand cu bunici, unchi, matusi.De unde are atata energie la cat de putin papa, habar n-am.Ah, si ar manca pufuleti si biscuiti toata ziua daca ar fi dupa el.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Mary tu ce biscuiti ii dai lui Iaris? ca vreau si eu sa incep sa-i dau si habar n-am de care. Sunt speciali de bebei? sau d'astia de-ai nostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Vreau sa spun ca i-am lauat de la Nestle, din aia pt bebei, si ii scuipa, acum ii dau Petit Beurre, si cateodata piscoturi.Eu nu exagerez, dar daca l-ati vedea cum se intinde sa-i dau si striga "da-i, da-i" de ti se rupe sufletul, sau, daca ii imprastie si nu vad, mananca cu o pofta direct de pe jos, de pe parchet sau gresie.Ieri in parc vroia sa pape impreuna cu o pasarica de pe jos.A vazut-o ca papa pufuleti de pe jos, si, hop si el la pufulete sa-l ia.Ma ingrozeste gandul ca intr-o zi va manca de pe jos si nu o sa vad,sau daca o sa vad, oare ce reactie voi avea?

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna fetelor,

vad ca de pe lista dintiless s-au retras 4 copilasi. Cum eu n-am apucat s-o trimit, concluzia e ca Tooth Fairy ne citeste forumul
O rog sa citeasca toata lista.

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

A, Mary, ce spui tu despre mancatul de pe jos ?
Pai Anya mananca orice de pe jos (de pe parchet sau gresie): frimituri, scame, fire de par etc. Ma apuca groaza cand o vad si odata ce a bagat in gurita ceva nu mai vrea sa scoata, iar daca incerc sa-i bag mana in gurita ma musca si se enerveaza. Asa ca am decis sa o las in pace si sa nu ma mai isterizez, ca tre sa faca si ea anticorpi.
Si eu i-am dat biscuiti de la Nestle, dar si biscuiti populari. Cand m-am uitat ce afanatori, conservanti si alte E-uri baga astia in biscuiti m-am decis sa-i fac in casa, macar pana la 1 an (ca aia de la Nestle costa o avere si mananca si 10 pe zi daca ii dau). Sper sa ma si apuc de treaba .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

filosoful nostru!

marinela, incearca sa-i dai un biscuitel in mana daca e disperat dupa ei si cand sa-l bage in gurita, pac si tu cu lingurita de mancare. eu ii mai pun painica in varful linguritei, sa s-o vada, si deschide ditai gura. sau sa fie ceva mai consistent, care sa poata fi un pic mestecat. eu ii dau practic orice: biscuite daca e masa de fructe (el mananca biscuitele si eu ii dau fructele intre timp), sau o bucatica de fruct; un pic de painica, branza, chiar masline fara sambure pe langa mancarica. nus tiu daca ma fac inteleasa. adica sa aiba ceva el de bagat in gura sau in lingurita sa fie cate o "surpriza" de morfolit. de ex acum i-am descoperit pasiunea pt orez. ii dau orez cu fructe, orez cu orice, pt ca e o placere pt el sa simta bobitele alea de orez. incearca si asa, poate e mai interesat de bucatele si s-a plictisit de pasat fin. cel putin lui radu nu-i mai pot da nimic fin. ii fac la blender daca e, dar pastrez ceva bucatele si amestec.

simo, eu ii dau lui radu biscuiti nestle, sunt speciali, dar nu prea ii plac. tocmai pt ca nu se rup, ci se sfarama si se topesc in gura. iar radu vrea sa rupa si sa mestece. asa ca ii cam dau din cand in cand petit beurre.

aha, marinela, exact ca la voi vad ! pai cu atat mai mult incearca sa-i dai mancare mai solida, mai de mestecat, ca se pare ca si iaris a facut pasiune pt biscuiti, pufuleti si alte cele.

anya, chiar, biscuiti de facut in casa suna chiar bine! uite nu m-am gandit! si i-as da muuult mai linistita lui radu. dar nu stiu nicio reteta, habar n-am. numa biscuiti n-am mai facut pana acum. dar ma apuc!
anya, daca tot esti prin preajma, ma lamuresti si pe mine: ce iaurt sa dam la copii? tu de care ii dai? e bine mai gras sau mai slab? ca pe mine taare ma tenteaza astea mai grase, ca la cat de slabanog e radu meu... dar daca zici tu ca nu, nu-i mai dau! dar zi-ne in doua vorbe cum trebuie? pliz.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Buna la fete

Azi am facut si noi 10 luni multumim fetelor ce ne-au felicitat ,spunem La multi ani si celorlanti puiutii care isi fac azi lunita

Codruta frumoasa Petra
cge ii da ciorbita asa fara paine pt ca atunci cind desfaci carnita de pe os si plus legumele care sint fierte si se sfaramate devine mai grosuta ciorbita dar si lichida ,si este un pic mai acruta pt ca adaug rosi nu este ca o supa

Kristinuta eu una ii dau paste normale din magazin cumparate ,cit despre ciorbita poti sa ii pui un pic de lamaie care chiar este recomandata

Irina nu pasez nimic ca pitacul meu nu ii mai place demult mixat,i_o las ca atare
mie dr mai mi_a zis sa ii mai fac piure de cartof cu sfecla rosie frecat cu un pic de unt si un pic de sare si linga, niste buctele de jambon si vreau sa spun ca are succes

vad ca vorbit de biscuiti mie dr mi_a zis sa ii dau "petit beurre"


poze

Mergi la inceput