Mamici ianuarie - februarie 2007 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Gabriela_s, la sarcina trecuta cu Ingrid, eram disperata de orice ,ca vai "pateste bebe ceva".Chiar ne-am pregatit cu tot tacamul sa plecam la mare, eram in luna a 8-a aproape si m-am razgandit,mi-a fost frica .
Acum sunt mult mai relaxata, pt ca stiu ca nu e chiar asa de grav sa faci lucruri absolut normale.
In schimb cu Ingrid am condus masina pana cu o zi inainte sa nasc, si Ingrid n-are nici cea mai mica problema cand mergem cu ea, chiar ii place



AniS 16+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

ALINATXA, foarte bine ca nu dai pisoiul si catelul. Nu e normal sa iti dai animalele daca faci un copil, mai ales ca nu sunt periculoase, dimpotriva - animale curate, deparazitate, vaccinate si supravegheate in prezenta lui bebe nu au ce sa faca rau copilului. Eu am doua pisici si evident ca le pastrez. Cum sa-mi dau sufletelele? Pai imi sunt si ele ca niste copii! Prostiile alea cu chistul hidatic si alergiile sunt mituri urbane. Oricum, cand va fi bebe mai maricel, de pe la un an incolo, cand va incepe sa misune, sa vezi ce ai sa aperi pisoiul si catelul de copil, nu invers

Fetele cu tati dezamagiti ca n-au baieti - i-auzi la ei, tupeu! Auzi replica, "n-ai fost in stare sa faci baiat!", de parca MAMA e nimic, asa... ea a fost fetita la un moment dat, nu? Eu am replica pregatita: "bai, prostilor, daca toata lumea ar face baieti, n-ar mai avea cine sa mai faca baietii astia asa pretiosi dupa o generatie, doua!" sau "Daca facea mama baiat trebuia sa fim homosexuali, desteptule, ca sa fim impreuna, si adio plozi, fete sau baieti, in cazul asta!" (Eu mi-as dori fetita, dar si daca iese baietel e foarte bine, ce, nu-i copilu' meu si al lui tati? ce, baiat sau fata, nu a iesit fiindca mami si tati sunt fericiti impreuna si se iubest foarte tare?) Oricum, saptamana viitoare, vineri, sper sa aflu ce este bebe

anis, distreaza-te la mare, am auzit ca in bulgaria e asa, un fel de vama veche de pe vremuri, dar cu servcii super ok si preturi normale.

alinuk, bine ai venit, sa-ti traiasca minunea si sa nu mai ai probleme, sa-ti poti strange comoara in brate!

Ana_Alx, bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele ,da maine plec la mare.Va multumesc de urari.Sper sa fie bine, normal ca am emotii!



AniS 16+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Ana bine ai venit si sarcina usoara alaturi de noi.
Vai Messa ce bine ma simt cand vad ca nu sunt singura.....Cand le spun sufletele tu ma poti intelege cel mai bine


http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

ALINATXA , eu am 3 bichoni.Deci nu un catel, ci 3 , sunt bb mei.Inainte sa nasc mi-a sarit toata lumea in cap, ca vezi domne par ,bla bla.Aiurea.A venit dr neonatolog acasa, avea 8 z, si a zis sa stau linistita ca nu sunt singura care creste si copil si catei.Si Ingrid are 1 an si nu a avut niciodata nimik de ka caini.

Cu pisica trebuie sa te feresti sa ii schimbi tu nisipul, si sa ai grija la copil.



AniS 16+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

anis, in cazul asta, felicitari si multumiri pentru efort! cred ca place tuturor listuta acum, nu? sau e tot mai multa lume multumita, oricum...
oare pe unde o fi oana?
cat despre sexul bebeilor..noi vrem NEAPARAT sa fie sanatos..nu ar strica sa fie baietel, dar in nici un caz nu o sa fim amarati daca e fetita!iar taticii care nu reactioneaza conform asteptarilor sunt absolut sigura ca-si schimba atitudinea dupa ce apare bebe!
vroiam sa va mai intreb ceva,mai ales pe cele din bucuresti..mergeti la vreo sala de gimnastica speciala pentru gravide? citisem in niste articole pe net ca ar exista asaa ceva, dar nu zic nimic - unde si cum se cheama...

vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Exact, pisicile pot sa zgarie in joaca, dar si asta se rezolva - daca o sa-i tai gherutele periodic si daca supraveghezi foarte atent pisoiul cand e pe langa copil, o sa fie totul foarte ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetika` spune:

pe mine de ce nu m-a trecut nimeni in lista???am spus de cateva zile ca vreau si eu acolo si am dat datele exacte. poate ati uitat de mine. daca este nevoie, sa-mi spuneti sa va dau inca o data informatiile necesare plssss.
pupici la burtici.
18+ Miruna Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Alinuk, Ana Alx bine ati venit printre noi. Sper sa ne insotim pe forum pana la termen...si de ce nu!?... si dupa.

Anis...concediu placut si o relaxare binemeritata...drumul e destul de scurt cat sa nu merite sa-ti faci griji.Si noi o sa facem mult pe masina dar nu imi fac griji...poate mai degraba din cauza masinii cu care se pare ca vom merge...imi pare cam micutza.
In rest e ok.

Megbeng ...pe aici si eu. Incep sa ma uit si eu de bagaje...sambata plecam si noi ptr o tura de relaxare prin maramures si apoi Durau.

In legatura cu sexul bebelui...ce sa zic!? Stiu din psihoterapie ca in momentul in care unul din parinti e nemultumit de sexul bebelui, el resimte respingereasi asta ii poate determina probleme in timp, cu integrarea in social. De aceea este bine ca relatia dintre parinti si bebi sa fie usor directionata catre comunicare din momentul existentei bebelui in burtica. Daca nu vorbiti cu samburelul este bine sa o facetzi caci el simte si uneori chiar raspunde fara ca noi sa constioentizam neaparat...si foarte bine este ca si tatal sa i se adreseze caci si relatia cu tatal incepe tot din burtica.
Oricum dincolo de toate imi pare ca bebele invata o serie de stari prin intermediul mamei...stari pe care le va avea si in propria viata.
Eu recunosc ca aveam o imagine a unei fetitze cu bucle blonde si ochi albastri si aveam si nume ptr ea, inca din liceu...si ma vedeam continuu cu o fetitza... mandrul meu ar fi inclinat la randul lui catre o fetitza dupa care ar fi efectiv topit...se pare insa ca sunt sanse foarte mari sa avem baietel...cand am aflat mi-au dat oricum lacrimile iar mandrul meu a zambit larg...asa ca mami vorbeste acum cu baietelul ei si tati cu copii lui :)
Intr-adevar ne dorim peste toate sa se nasca viguros, sanatos si in rest suntem convinsi ca ne vom topi dupa el chiar mai mult decat acum.

Eu si Noi
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamicile spune:

Kateryna sunt.
Dulcetika, Alinuk, Ana_alx sunteti in listuta.
Aelita am trecut si fetele mentionate de tine.
Fetelor, uitati-va pe lista si daca am scapat ceva, va rog sa-mi dati datele (trimiteti PM la user mamicile) ca sa va trec pe listuta.
Pupici pe burtici

Mergi la inceput