Mamici ianuarie - februarie 2007 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Catalina,am adormit maid evreme ca de obicei,la 23,si in nici trei ore m-am trezit si nu am mai putut adormi.Crede-ma ca mi-am amintit de tine cum m-am trezit,si ma intrebam daca esti bine..daca oi fi scris deja sau nu..Si tare m-am bucurat cand am vazut ca ai scris ,si ca esti bine si ca totul a fost o sperietura!!
Tare mult ma bucur !!!
Alinatxa,spun fetele ca medicul ala vestit ca spune sexul pe la 13 sapt..asa ca bafta!
Messa
,ar cam fi cazul sa dea primaria cu ceva "zeama" pt tantarii aia nenorociti...Ca doar traiti in oras,nu in dELTA..
CRISS,cum asa era sa te calce masina ????????????doamne,ce aud!
nu te mai gandi si nu te mai invinovati pt acea sarcina ! asa a fost sa fie,acum concentrati-va in prezentul minunat!
anis,iAm aratat-o pe Ingrid unei prietene si a INNEBUNIT de dragul ei!Scotea sunete la fiecare poza :)
care vineri pleci??maine sau cealalata?drum bun si vacanta minunata sa aveti !!!


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

neata fetelor!!!

anis si eu plec la mare tot in bg si stau asa cu inima in dinti din cauza drumuluideja i-am batut la cap pe toti sa conduca incet,sa opreasca des...am fost si de 1 mai tot gravida fiind,dar atunci aveam 4 saptamani si doar eu stiam ...la sarcina anterioara ai facut drumuri mai lungi cu masina?eu acum sunt speriata ca de bombe

apropos de tatici cu preferinte fata de sexul lui bebe:eu una eram convinsa ca isi doreste baietel,dar in timpul ecografiei nu am vazut decat un zambet larg de la cap la coada,mai ales cand a vazut gagalicea cum misca acolosi mi s-a parut foarte fericit si dupa ce am iesit de acolo,cred ca a inteles si el pt prima data ce se intampla in burtica mea si i-a fost de ajuns.acum tot vorbeste despre "adriana noastra"

pup

ma duc la servici(unde nu am internet....)

"faptul ca ai un pian nu te face pianist,dar nasterea unui copil sigur te va face parinte" M.Levine


gabitzu si bebe adriana 18+
pozute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

'Neata burtici,
Fetelor eu nu stiu ce naiba se intampla dar de cand cu sarcina nu pot dormi prea mult pe noapte.In nici un caz cum dormeam inainte.Ma culc pe la 1-2 si la 8 cel tarziu hop in picioare.Ma gandesc ca poate mai tarziu voi dormi mult mai mult.
voi aveti animalute?Eu am un motan si un catel pe care nu ii pot da sub nici o forma desii soacra mea ma tot sperie ca nu e bine.Ma gandesc ca e inuman sa ma debarasez de ele avand in vedere ca ele mi-au fost aproape atata timp.In plus nu pot traii fara animale in jurul meu.Le ador ....de mic copil am crescut cu animale iar acum nu ma pot gandii la posibilitatea de a renunta la ele.Am zis ca tot ce trebuie sa fac este sa am grija la igiena atunci cand bebe va venii.
Oricum eu vreau sa imi cresc copilul cu animale ptr ca am observat ca treaba asta are un efect benefic asupra caracterului unei persoane si chiar mi-as dorii ca odorul meu sa le iubeasca asha cum eu le iubesc.Voi ce parere aveti?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:



buna fetelor,

Va urmaresc de mult din umbra. Nu am avut curajul de a ma inscrie in listutza voastra, cred ca de teama .... Am avut multe piedici inainte de a ramane insarcinata: 3 SEU (extrauterine) si o pierdere de sarcina (in febr anul acesta). Dar Doamne Doamne e bun si iata-ne acum cu un bebik la burtik si foarte fericiti: noi doi si tati!!!

Cine are grija de listutza poate ma inscrie si pe mine cu UM 3 mai 2006, DPN 5 febr 2007 si cu botosei bleu
Am vazut postarile voastre legate de sexul bebikului....poate ii costientizati pe sotziori despre influenta gandurilor lor asupra copilului si de ce nu, asupra lor insile (pt ca viitorul si viata propriului copil sunt direct legate de viata si viitorul vostru)
O sa va impartasesc si voua ce am gasit si aici pe net si ce mai gasiti si prin alte carti:
"Soarta si caracterul viitorului copil se formeaza in campul infoenergetic al parintilor inca inainte de conceptie. In momentul conceptiei ele deja exista si-i determina viitorul. De aceea daca parintii au dubii daca sa dea sau nu nastere copilului, are loc un atac asupra acestor structuri, deformarea lor sau chiar distrugerea lor partiala. Extrem de negativ se repercuteaza asupra structurilor campului viitorului copil planificarea brutala a sexului acestuia, dorinta unuia dintre parinti de a avea numai baiat sau numai fata. Chiar si numai simpla indoiala asupra dorintei de a avea un copil, nemaivorbind de tentativa de a scapa de el, constituie o demolare a destinului sau, a fericirii si sanatatii sale, a structurilor de comunicare si solidaritate cu oamenii."sau aici http://ezoteric.50megs.com/diverse/cauzele_imbolnavirii_lazarev.htm

Va doresc tuturor ceea ce-mi doresc si mie: sarcini usoare, bebici sanatosi si cu un dram de norok ...indiferent de sex!!!

Va pup si sper sa ne putem sprijini una pe cealalta si sa ne gasim raspunsurile pentru lucruri mai putin intelese

Alina 15+................................................
Nimic nu-i intamplator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Cu sexul bebelusului si reactia tatilor nu trebuie sa va faceti mari griji. Stiu ca e dureros sa nu vezi bucuria din ochii lui cand afla ca e fetita...dar va asigur ca dupa ce or sa vada bebelina vor fi topiti dupa ea.
Sa va spun cum a fost la mine. Sotul meu si-a dorit f mult sa aiba un baietel asa ca la prima eco cand ni s-a spus ca sansele ca bb sa fie fetita sunt de 75% pur si simplu a ramas fara cuvinte. Am iesit afara si vazand ca nu spune nimic l-am intrebat ce a patit la care el mi-a spus f senin: "Mihaela, te rog sa ma lasi cateva zile sa ma obisnuiesc cu ideea ca vom avea o fetita....dar totusi mai sunt sanse de 25% sa fie baietel!". La urmatoarea eco, la alt cabinet ni s-a spus ca in proportie de 90 % e fetita. Replica sotului a fost: "inca mai am 10% sanse sa fie baietel". Am facut eco morfo unde ni s-a spus ca 99% sunt sanse sa fie fetita. Sotul tot mai spera in 1% pana in ziua nasterii cand mi-a zis: "au avut dreptate doctorii, e fetita". Va pot spune ca o iubeste pe Alexia ca pe ochii din cap si nu ar da-o nici pe 10 baieti.
Acum vrea iar baiat dar eu am un feeling ca e tot fetita. Inca nu ni s-a spus la eco ce sex are bb2 dar sotul mi-a spus ca pana la urma chiar dc nu e baietel el tot o sa fie incantat, ca a vazut cat de dulci sunt fetitele. S-au facut si la noi glume pe seama faptului ca "nu ai fost in stare sa faci baiat" (de parca cei care au facut baiat au fost in stare sa faca fata) dar sotul meu acum le trateaza ca pe niste simple glume si nu le mai da importanta....ca la inceput, tre sa recunosc ca se cam oftica.

La fel si cu tatal meu...si-a dorit baiat si in schimb are 2 fete si tare mult tine la noi desi la inceput pe sora mea mai mica nici nu vroia s-o vada cand a aflat ca e fetita.

Eu mi-am dorit si imi doresc 2 fetite...dar dc va fi baiat il voi iubi la fel de mult...desi eu tot sper sa fie fetita!

Altfel, azi-noapte nu prea am dormit pt ca Alexutza mea s-a tot trezit, a plans iar azi-dimineata la 6 a si vomitat. E bolnavioara, tuseste de nu se poate, vomita iar tratamentul pe care i-l dau de 4 zile vad ca e ca apa de ploaie.
De abia astept sa intru in concediu (de luni) si sper sa reusesc sa ma odihnesc si eu putin.

Pupici!


Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

buna dimineata, burticutelor!
eu am tot mai putin timp de stat pe forum, dar incerc o data pe zi totusi sa citesc tot ce scrieti
anis, drum bun si distractie placuta!!sa te bucuri de mare si soare si pentru cele care nu ajung anul asta la mare!
catalina, si eu m-am gandit de dimineata la tine..ce usurare, ca e totul bine! la ce doctor mergi la CMU?
alinuk, bun venit un grup..si sa ramai cu noi pana in februarie de data asta!!
alinatxa, nu renunta la animale! daca respecti regulile de igiena nu cred sa fie vreun impediment! e atata lume care are si animale si copilasi! sigur o sa-i iubeasca bebe, si pe motan si pe catel!

cu listeria si eu sunt de parere ca nu se ia atat de usor..eu eram innebunita dupa branzeturile frantuzesti..am mancat kilograme inainte sa raman...imaginati-va ca noi din luna de miere (franta) ne-am intors cu 3kg..nu va descriu cum miroseau bagajele cand le-am desfacut ...am renuntat de cand am ramas..si nu am anticorpi..si nu am avut nici la sarcina trecuta..la fel cu toxoplasma..mezeluri mananc de cand ma stiu si vara mai scap si la cate un mic, si la fel nu am anticorpi..stiu ca nu e bine, as fi preferat sa am, dar asta e...oricum, din mai nu am mai pus gura pe mezeluri..doar salam de sibiu..f f putin

in rest, mega emotii pentru sambata..mai merge cineva sambata la iosup la CMU?

nu stiu daca am apucat sa zic: listutza este extrem de frumoasa! pe cine felicit? mi se pare mult mai vesela! si ati fost extrem de orientate sa puneti lista in al doilea mesaj, intr-adevar, se citeste mult mai usor!

vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

fetelor vrea si burtik mea in lista
UM 29 aprilie 2006
Deabia acum s-a ridicat valul de ceata determinat de greturi.Deci de aproape de sf saptamanii a 16-a,chair daca la sarcina a doua cica e mai simplu,nu mi s-a parut,relativ la greturi.Bebe e jucaus ,il simt de vreo saptamana ,si ultimul control a zis ca totul e ok.Merg la Nayel,si sper pana la marele final ,cand ne vom intalni cu puiul ,sa mergem tot pe mana dansului.

In alta ordine de idei: nu stim inca ce va fi.Si apropos de dorit cu ardoare ceva anume: nici la prima sarcina (mai avem o fetita) si nici acum nu avem nici o preferinta.Chiar niciodata nu am inteles nebunia asta cu a vrea baiat sau a vrea fata(mai ales baiat in general).Eu sunt fata si am avut o viata f frumoasa ca si copil,ca si domnisoara,ca si femeie,nu inteleg de ce fetitele sunt mai putin dorite.Si chiar si in babismele care exista despre sarcina : daca iti e rau,daca iti apar pete pe fatza,daca ai urina tulbure ,sau oricum, orice nebunii din astea inseamna ca ai fata.Daca totul merge ca pe roate,nu ai greturi,nu te patezi pe fatza ai baiat.E o nebunie.Hellooooooo! Copii sunt ai nostri si cred ca bucurii iti pot aduce copii orice ar fi ei : baietei sau fetite.Pentru noi ca parinti e imposibil sa spunem ca ne dorim fata sau baiat.Pur si simplu nu putem.Vrem sa fie un copil sanatos,cuminte si fericit.Lucru care va doresc si voua.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna burtici,

ana_alx bine ai venit si sarcina usoara! si sunt de acord cu tine in ceea ce priveste "preferintele": baiat sau fetita. nici eu nu le vad rostul.

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna

bun venit noilor gravidute!!!

anis vacanta placuta!

alina nasol ca nu poti dormi, eu nu am probleme. dorm de pe la 11 pana la 9, 10. ma mai trezesc intre timp, dar in par tot stau pana la 10 daca nu am ceva treaba de facut. una din treziri este la 7, cand pleaca tati la serviciu si trebuie sa pupe fetele, in special pe cea din burtika.

Marina 16+

burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

megbeng..pe mine ma poti Felicita pt listuta!In sfarsit ma bucur ca va place!



AniS 16+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput