Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (74)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Salut!
Vad ca tot vorbiti de iaurt Danone am sa imi spun si eu parerea. Despre fabrica am mai zis-o, din punctul MEU de vedere e super ok, biosecurizata, si stiu ce inseamna pt ca si la noi e la fel. Dar despre retete... ma abtin; nu stiu daca se fac din lapte praf ( ca asa se vorbeste prin targ, desi eu era sa ma ciocnesc pe la Bacau cu o cisterna de lapte si nu parea deloc praf !! ) sau daca sunt fara conservanti, etc. Dar nici nu sunt de acord cu rezolutiile de genul " a facut enterocolita de la Danone" pt ca asta e o porcarie, cum as zice eu ca e de vina PEPSI ca mi-am bulit bila... Sunt de vina eu ca am facut abuz, e de vina poate vanzatorul ca tine produsele in conditii improprii, cum as gandi eu despre laptele brenac ca nu e bun, ca desi in termen e acrit, dar cum sa fac asta cand vad cu ochii mei pe frigiderul de unde il cumpar ( la Mega ) ca sunt 10 grade in vitrina?!
Eu ii dau lui Boscu Danonino, Danette, Danissimo, iaurt de toate felurile de pe la 4-5 luni, si nu am avut niciodata macar vreo suspiciune referitoare la produs. Da, s-a intocxicat de la suc X de fructe, dupa ce mamaie i l-a dat la tara, tinut pe masa toata ziua in soare... se mai mira si cum de fasaie sticla cand o desfaci !

Anda ai incercat vreodata statiunea Venus? mie imi place pt ca au o plaja si o mare foarte linistite, iar serviciile s-au ridicat mult calitativ; pentru o familie de parinti tineri e foarte placuta, sunt multe persoane cu copii mici, muzica parca se "stinge" in volum la ore rezonabile, preturile sunt foarte bune... Recunosc ca nu am fost niciodata in 2 mai ( am auzit ca e frumos ) si nu pot compara, insa noi am fost foarte multumiti de vacantele la Venus, cel putin de cand avem copil.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Fetelor, de unde pot cumpara tarate? de la plafar? Ca io habar n-am cum arata si ce si cum, ca nu am folosit niciodata..dar acuma vreau sa incerc pentru fundcul lui saraly, ca cica si alea sunt bune.

Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Salutare

Madutza, nu fi suparata. Lasa ca acum daca stii ce este, poti lua masurile potrivite si va fi super bine.

Nici eu nu am prins momentul cand s-a suparat bbalinus, mai ales ca imi erau dragi postarile ei iar de cea mica imi place taaarreeeee.

Bine ati revenit Silvia, Anda.

Lavi, ms de raspuns referitor la CM.

Si eu sunt cam in situatia Feliciei. Adica ii mai dadeam (pana acum vreo 2 zile) laptic dimineata, dar si atunci cu nazuri, ca nu prea mai voia sa suga. Ajunsese cam pana la 20-30 ml pe zi. Acu' are scaune cam dese(ieri a avut 5) si nu-i mai dau lapte cu cereale, nici de cel de san ci pun cerealele(crema de orez de la Nutriben) in mucilagiu de orez. Oare daca nu mai fac nimic la sani cateva zile s-o opri laptele. Ca la ce cantitate mare este, nu cred sa se ajunga la vreo galma, ceva.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Noki noi am folosit tarate in prima luna, cand de la iesirea din spital s-a umplut de bubite de diverse feluri. Ii puneam tarate intr-un tifon pe care-l scufundam in apa fierbinte pt. baie. Atunci sotul a cumparat, cred ca de la alimentara (sau piata?), da' stiu ca era o punga de hartie de vreo 5 kg, si nu era scump deloc.

A, in papa cu mucilagiu ii punem si smecta, bicarbonat de Ca si glucoza, ca n-are nici un gust altfel.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Aoleu, mii de scuze: Madutza, sa-ti traiasca Orlando si sa se faca bine cat mai repede
Of, mai, lasa macar stii care e cauza Traiesc oamenii si fara lapte.


Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Fetelo multumesc mult pentru incurajari ,chiar aveam nevoie
Feli,stiu ca traiesc oamenii si fara lapte dar deocamdata iaurtul si brinzica erau singurele alimente acceptate de ORLANDO ,pe viitor cind o sa pape si altceva va fi ok.
Pisi ,despre Danone pot spune ca e ok la fel ca oricare iaurt ,daca citesti bine pe oricare dintre ele au nu stiu cat la % si lapte praf ,incusiv Danonele ,asta mi-a spus-o si dr. ,deci eu i-am dat Danone la indrumarile ei ,nu pentru ca nu e facut din lapte praf ,pentru ca este!
Noki ,sotul tau s-a nascut cu intoleranta la lactoza ?Cum se manifesta acum ,adult fiind ?Cam doua luni i-am dat si eu brinzica si iaurt lui Orlando si nu a avut nimic dar acum cind a facut enterocolita dr. sustine ca e de la iaurt ,asa ca nu stiu ce sa fac ,...

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Madutza- nu s-a nascut, a dobandit-o si el. Adica la inceput papa lapte praf, ca orice bebe. Apoi de la un moment dat, nu l-a mai suportat, facea diaree de la el. Acuma nici sa nu vada in fatza okilor laptele dulce, cum il vede, cum ii e greata. Nici pe bibele lui Titi nu prea pune mana. Si nu suporta nici alte produce care au lapte, in sensul de a-i simti gustul.
Dar papa brana, iaurt, lapte batut, tot ce e fermentat si nu e lapte dulce.

Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

noki, tarate sunt every day in piata obor, pe tarabe, in zona cu seminte, nuci, etc

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pisi, venus? dar cu ce am gresit asa grav in viata asta? acuma, io inteleg ca este "de sacrificiu" concediul cu bebe mic, in sensul ca se merge doar pentru el, nu poti sa faci excursii, nu poti sa faci sport, nu poti sa beneficiezi de distractie de noapte ca tb. sa ramai in camera de la 8:30 cand se culca banditul, dar, daca tot e plictiseala si doar ne stropim cu apa, papam, ne plimbam si scurmam in nisip, macar s-o facem intrun peisaj mai pitoresc (case, ulite, cherhanale in 2 mai), decat sa ne plictisim printre blocuri (hotelurile de mare inspiratie din venus). plus ca si lumea difera: sunt foarte multi oameni de varsta a 2-a in venus, veniti prin sindicat, ori in 2mai sunt foarte multi tineri.

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

pisi iata-ma perfect de acord cu tine in ceea ce priveste iaurturile si lactatatele; de multe ori (in special vara!!!) sunt busite din cauza transportului sau pastratului in magazin. Asa ca musai verificati capacul sa nu fie umflat si eventual gustati si voi un pic inainte.

Eu am mai zis, ii dau Brenac Royal si Prim pt ca sunt mai putin acre decat altele.

De sambata plecam in concediu la Herculane pana duminica viitoare si acolo probabil n-o sa gasesc Brenac si io-i da Danone sau ce gasesc.

Anda meteorica precum de obicei (ma gandesc eu cu parere de rau) si Silvia (sper mai statornica) pt revenire!!!

Si eu vreau sa o imbunam pe bb_alinush. Daca va vine vreo idee de scrisoare deschisa, etc, sunt prima!

maduta intoleranta la lactoza e o chestie cu care se poate trai. Si eu cam am, in sensul ca ma balonez imediat de la lapte dulce. Asta vine cu varsta, dispare lactaza, o enzima care digera lactoza si atunci ajunge nedigerata in intestinul gros unde o halesc bacteriile. Dar altfel, branzeturi, iaurt si smantana mi-s OK.

Stefanalex ma descurc destul de bine. Totul e sa-i acord suficienta atentie si Silviei, altfel devine turbulenta. de ex acum, imi apasa diverse taste sa nu mai scriu.

Corap welcome in the club cu gatitul pt bb. Eu fac zilnic felul 2 si supa 1 data la 2 zile.

De ce stati 10 zile la Wiena? Nu mai bine mergeti si la Salzburg cateva zile? Am inteles ca e f frumos orasul. Mergeti cu piticul? Wow, bravo voua!

Ilenutza si joy eu cred ca aveti motive justificate sa intarcati. Eu alaptez in continuare pt ca:
-nu mai fac nici un efort sa am lapte (cat am, ca nu mai am ca la inceput)
-nu ma trezeste noaptea deloc
-imi face placere si in mod clar ii face si ei
-mi-e mai comod asa
-in mod clar ii face mai bine laptele meau decat unul praf

Dar de la 1 decembrie (asa m-am hotarat) incep intarcatul intentionat pt ca:
-de Revelion vreau sa plec 3-4 zile numai cu sotul sa ma aerisesc si eu, sa dorm pana la ce ora vreau si sa nu-mi bat capul ce mananca copiii, pe unde sunt si ce fac in fiecare clipa
-din feb-mar incep sigur serviciul, sper ca nu va trebui de acum, de la 1 oct; mi-ar fi greu si servici si alaptat iar muls la varsta asta (a ei) - no way
-sa iau si eu anticonceptionale combinate, ca asa ma simt cel mai bine din toate pdv
Sper sa-mi iasa!

Gata, merg la treaba si va

Mergi la inceput