Mamici de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Osna , Ralu din cate stiu eu moasa este persoana care o ajuta pe nasa cu botezul, cu scaldatul bebelusului si pe care tot nasa o alege, o prietena, o ruda...
Eu am fost moasa cand a botezat nasa mea de cununie.


Cami 32+ cu Luca-Ionut
Pozici cu burticutza
Inca putin pana la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

Flory LA MULTI ANI!! Sa fii sanatoasa si sa va bucurati de bebe!

Osna Multumesc de oferta . Cum uneori nasii sunt intr-adevar mai mult de protocol, cred ca toate de pe forum ne suntem nase mai mult decit cei care vor veni in biserica. A propos, moasa nu e cea care te ajuta la nastere, un fel de asistenta (midwife in engleza)? Daca bine stiu, atunci nu are legatura cu botezul.

Ralu Iti doresc sanatate si sper ca discutia cu dr. sa te mai linisteasca. Cere mai multe pareri (avizate) si daca tot nu esti multumita si ti-e teama, insista . Functioneaza tactica. Nu merita sa intri in travaliu panicata.

Si mie mi-e somn...toata ziua sunt ca un zombi, dorm cite 3-4 ore neintoarsa, iar noaptea ma intorc de pe o parte pe alta ca in tigaie. Am incercat sa ma fortez sa nu dorm ziua, dar tot nu pot dormi noaptea, iar urmatoarea zi sunt si mai obosita.

Pupici
Cricri 34 fix cu Iulia Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Sofi mie imi plac toate regiunile. Nu am zis ca nu suport pe unii sau pe altii. Nu ma impac cu moliciunea ardelenilor si a maramuresenilor (ca de ei am uitat sa pomenesc), dar asta nu inseamna ca nu-mi plac. Ii admir pt. cum stiu sa-si faca viata mai calma, mai molcoma...eu n-as putea. Si orasul mare si aglomerat te schimba.
Sa va mai povestesc ceva.
Eram intr-un orasel din Maramures, intr-un magazin, sa cumpar ceva de mancare.Am luat, m-am asezat la coada, unu' in fatza mea a vrut un carton de oua.
Vanzatoarea il intreaba "le doriti cu tot cu carton sau vi le pun in punga?"..omu zice " nooo..apai puneti-le in punga domnita draga"...stau eu astept..pana le-a pus in punga au trecut minute bune, in care eu ma mutam de pe un picior pe altul. La sfarsit vanzatoarea ii zice "nu v-am intrebat..doriti sa vi le impachetez pe fiecare?" .... Adica sa-i ia fiecare ou sa i-l puna intr-o hartie. AOLEEEEEEEEEEEEEEEEU cand am auzit am simtit ca-mi ies bube pe piele. Ala bineinteles ca a acceptat si s-a apucat vanzatoarea sa scoata fiecare ou, sa-l impacheteze si sa-l puna la loc.Barbata-miu facea 13-14 afara ca nu stia de ce stau atat. Iar eu cand am iesit nu aveam decat 4 iaurturi si niste chiflute

Moasa e un obicei numai in Oltenia din cate stiu eu.Este considerata cea mai importanta persoana din viata copilului (in afara de mama bineinteles). Nasa e undeva...pe la sfarsit .Eu atat stiu.


Poze

Inni 36+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:


FLORI, LA MULTI ANI, TOT BINELE SI TOATA FERICIREA DIN LUME, SI UN BEBE FRUMOS, SANATOS SI MANCACIOS.

34+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Iar de unguri mi-am schimbat parerea la 180 grade. Aveam o idee preconceputa, dar mi s-a dovedit ca nu e asa.
Daca aveti ocazia sa mergeti prin tara, prin ardeal veti vedea ce diferenta este intre satele unguresti si cele de romani.Unde sunt unguri sunt curate, toate curtile sunt ingrijite, nu vezi un gard care sta sa cada.Cand treci prin unele nici nu zici ca esti in Ro.
Bravo lor.
Si stiu sa faca si turism si sa se poarte frumos cu clientii. Nu fac diferenta.


Poze

Inni 36+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Buna ziua, burtici!

Floricika, LA MULTI ANI!

Am intrat doar sa va salut, n-am nimic nou de povestit.

Ca o curiozitate, intreb fetele din Canada daca a ajuns pana acolo povestea lui Irinel Columbeanu si a Monicai. Citisem ieri ca intr-un ziar important din Canada a fost publicat un articol despre ei, despre cum s-au cunoscut, casatorit, etc. Au ajuns faimosi peste ocean?

A propos de subiectul "Toaletele din hoteluri", propun unul gen "Toaletele din spitale". Tare ma tem ca nu-s primitoare ci mai degraba primitive... Va luati la voi dezinfectant ptr toaleta? Eu ma gandisem sa caut chestii din alea din hartie care protejeaza colacul si sunt de unica folosinta...cred ca stiti despre ce vb...se gasesc chiar si in unele toalete publice mai de Doamne-ajuta. Sper sa fie de vanzare prin Metro.

Sanatate la mamici si bebici!
Lili 30 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Ralu, chiar nu inteleg de ce-ti faci atatea griji. Una peste alta valorile tensiunii tale sunt destul de mici. Si nu iei decat tratament usor. Ale mele is mai mari. Gandeste-te ca eu am valoarea normala in sarcina 14 cu 7-8, e maxima acceptata, si iau tratament la greu. Eu am facut 2 ekg-uri, ambele au fost normale. La ochi n-am facut nici o analiza. Medicul mi-a zis ca ma lasa sa nasc normal dc tensiunea n-o ia razna, adica o sa se mentina la valoarea pe care o am acum. Imi doresc din tot sufletul sa nasc normal si sper sa pot face asta. Gandeste-te ca dc doamne fereste se intampla ceva poti intra oricand la cezariana.

Alexxia, in mod normal pe caldura tensiunea ar trebui sa fie mai mica, din cauza caldurii care e vasodilatatoare. Totusi valoarea aia mare de 15 cu ceva mie personal mi-ar pune semne de intrebare si mi-as monitoriza constant tensiunea cateva zile. Daca nu mai creste deloc, inseamna ca e ok. Daca mai creste, e cazul sa mergi la cardiolog.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

Acum am recuperat, sa ca voi fi putin decalata

INNI- daca ma duc cu always ultra super plus nu e bine? Ma apuca oroarea cand ma gandesc la vata... mi se pare primitiv!

Cezariana mea e programata la 38s6z- asta daca nu vine mai repede bb

SEPHORA- sa inteleg ca ai fost la Polizu [dr Poiana]? M-ai ingrozit Anul trecut la Giulesti, eu i-am dat bani seriosi asistentei, care dealtfel era o scorpie si mi-a facut o clisma 'impecabila' nu am simtit nimic si se purta cu mine super! Sonda ti-o pune din salon? Pe mine m-a dus in sala de operatie si cand m-am trezit aveam sonda!

SCUMPIK- felicitari pt 37! Fericito!

LULLABAY- waw ce bb mare... Sa vina sanatos cand e pregatit

ROXANAE- Multumesc, si multa sanatate pt cea mica

ALESSIA80 33+
poze
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20060925/k/fb69/preg.png[/image]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Flory LA MULTI ANI!! Sa fii sanatoasa si tu si bebe!

Alessia stai linistita ca nu nasti acum, am auzit multe femei care se plang de simptomele astea de pe la 32 sapt. incolo.

Mie mi-a zis dr. ca cezariana o voi face in sapt. 39 deci dupa ce voi implini 38 sapt.

Mirabela sapt. 33 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpik_lui spune:

quote:
Originally posted by alessia80

SCUMPIK- felicitari pt 37! Fericito!


ALESSIA80 33+
poze
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20060925/k/fb69/preg.png[/image]




Eu 37? Unde ai vazut Alessia? sau poate nu am inteles bine....
Lamureste-ma, te rog...

29+

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev296pr_.png" alt="pregnancy" border="0" /></a>

http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput