Dezvatatul de pampers

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am luat de la Obor niste chilotei de plastic (mai mari), am inteles ca sint de pus noaptea . Noi inca nu am inceput, as vrea sa incepem saptamina viitoare, sa vedem cum merge.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Noi am reusit aceasta performanta la 2 ani si 7 luni. Atunci am zis "stop pampers", puiuta a inteles si nu am avut incidente neplacute. In schimb este regula ca inainte de culcare sa faca pipi, si cateodata daca consider ca a baut o cantitate mare de lichide pe parcursul zilei o mai punem pe olita si pe la 1 noaptea.
Acum avem deja o luna de purtat chilotei, si este tare mandra, ii plac la nebunie.

Pupici puiutilor!

printze 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna.
Eu am un baietel. Cand avea 1 an jumate toata lumea imi spunea ca e prea mic sa-l inavt la olita. Eu am incercat, dar fara nici un succes. Imi era mila de el vara, cand erau caldurile mari, in loc sa stea cu chilotel el avea ditamai scutecul. La 2 ani, cand faceam cumparaturile lunare din Cora, inclusiv Pampers, am luat un JumboPack iar sostul a mai pus unul ca era oferta, bla bla bla servetele umede samd. Fetelor, cand m-am uitat la caruciorul ala din care rasareau 2 JumboPack m-a luat cu ameteala. Cand am ajuns la casa, nu am mai suportat: le-am scos si le-am lasat deoparte. Acasa mai aveam vrei 25 bucati si i-am adus sotului meu la cunoastintza ca din aceasta seara incepem educatia fara scutec. De ceva vreme sesizasem ca nu mai face noaptea. Nu ii placea olita, o ura, dar dimineatza si dupa somnul de dupaamiaza il mai pacalisem pana atunci sa faca. Asa ca inarmata cu muuuuultaaa rabdare si perseverenta am inceput tratamentul.
Vineri seara: facem pipi. Aoleu ce scandal "nu veeeiiii, nu veeeiii" pana la urma l-am convins sa faca in cada. Asa a facut. I-am pus pampers de noapte.
Sambata dimineatza: facem pipi. Dar mama, nu vine. Lasa ca o sa vina si hop pe olita. Proteste, vociferari, dar olita incepe sa cante. Ce iures, ce laude, aplauze, toata lumea il aclama (adica eu si sotul). Era foarte multumit. M-am uitat la ceas. ok la 30 min. repet figura. A mancat - hop pe olitza. Pentru caca. Nu a fost sa fie. La ate 30 min iar pe olita. Si tot asa. Nu a facut pipi vreo 3 ore. Ahaaaaa, deci se poate tine. El nu vroia sa faca la olita. L-am pus oricum pe olita si i-am dat sa bea apa. A facut. Ahaaaaa, deci merge si asa.
Duminica la fel. Luni la fel (a fost bona instructata). Dar nu vroia si pace la olita. Nu mai vroia nici la wc. Asa ca l-am rugat pe tata de baiat sa-i arate cum fac pipi baieteii (poate il atrage aceasta varinata). Si o fost. Foarte. Si de atunci a facut pipi din picioare, dar pe colacul de wc, ca altfel nu ajungea . Seara ii puneam pampers in continueare. Nu facea noaptea. Sau asa credeam eu. La un moment dat nu i-am mai pus. Eh, a 4-5-a noapte a facut in pat. Aveam sub cearceaf o patura impermeabila (la suprafata care vine pe saltea era din cauciuc). Dar chiar si asa, nu i-am mai pus pampers seara. Si cand il simteam ca se cam foieste, il intrebam daca face pipi, el zicea da, si mergeam la baie sa facem pipi. Aaahh, foarte important: nici acum la 3 ani, nu-mi spune decat in ultimul moment ca face pipi, asa ca trebuie sa-l intreb eu de cateva ori pe zi, si cateodata sa-l iau cy forta.
Cu caca a fost ceva mai ... altfel. Nu vroia si pace sa faca decat in pampers. Am apelat la supozitor cu glicerina (taiat in 4) si in 4 zile am descoperit ca poate si fara. El nu este un constipat, iar procesul de a-i pune supozitor il ura. Si staeam cu el, si ne scremeam amandoi si aplaudam cand faceam.
Inca o data: trebuie muuuuuultaaaa rabdare si perseverenta.

Succes

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacarmen spune:

Fetita mea a inceput sa faca pe olita la 2 ani;dr ei mi-a spus ca pana la 2 ani nu detine controlul asupra sfincterelor si n-am stresat-o.A fost ok de la inceput doar ca dupa cam 1 luna n-a mai vrut pe olita,mai greu am inteles si noi ca de fapt dorea sa stea pe wc,ca noi adultii.Noaptea facea pisu dar se trezea singura ,olita era langa pat ,cobora singura(dormea in pat normal)facea si se culca la loc.Doar 2 incidente am avut;se juca cu mai multi copii si a spus ca vrea la baie dar am ajuns prea tarziu.Baietelul are 7 luni si l-am pus pe olita ,doar dupa ce se trezeste si face,dar nu pt ca se controleaza,sunt constienta de asta,pt ca in general face imediat dupa somn.El sta ,e vesel dar daca va fi stresat nu-l voi mai pune.Mirela

olaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Stefan face la olita ziua. Nopatea nu il pun pe olita si dimineata pampersul e uscat. Pe la 7 cand se trezeste il pun rapid pe olita si face multtt
Ziua kk nu stiu cand face...deci inca nu pot zice ca face kk la olita. Dar daca il pun ziua pe olita face pipi intotdeauna ori cat ar fi de putin dar imediat face.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Parerea mea este sa-l lasi in pace,sa nu creezi o problema din asta.Problema tine de maturarea cailor nervoase ce transmit creierului in somn nevoia de pipi si face posibila trezirea.Copii sint diferiti.Ai mei,gemeni-deci aceeasi virsta,crescuti in acelasi mediu de aceeasi mama- spre exemplu-Baiatul-de la 2 ani si 6 luni s-a incheiat complet episodul pampers,fetita in schimb a continuat sa poarte pampersul de noapte pina la 3 ani si 4 luni cind singura m-a rugat pe neasteptate intr-o seara sa renuntam la el ca ea crede ca nu mai este nevoie.S-a mai intimplat sa se mai scape noaptea,chiar si acum cind are deja 4 ani,dar foarte rar,ce-i drept.Va veni timpul,crede-ma.Si eu am avut incercari disperate de a o lua inaintea timpului si nu mi-a iesit nimic-am stressat copiii si m-am simtit vinovata.Cu alte cuvinte lasa-l pe el,singur iti va spune cind e momentul.Abia mai tirziu citind despre cum stau lucrurile anatomic vorbind eu mi-am vazut de treaba si m-am inarmat cu rabdare.Succes!Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

In plus, da,e o chestie buna ca atunci cind nu va mai purta pampers deloc noaptea sa-l duci la baie totdeauna inainte de culcare.Si stii ce mai fac eu?Le spun mereu-Uite,mami in noaptea asta va roaga frumos sa o treziti daca aveti nevoie la pisu.Promiteti?-Ei promit si se trezesc.Daca se mai intimpla cite un accident nu ii cert niciodata.Dimineata ii las sa se descurce singuri.Ii urmaresc totdeauna de dupa usa fara sa ma vada,gata sa ii ajut daca mi-o cer.Cei drept sint mai maricei.Va sarut din nou pe toate,numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Si uitati mai mi-am amintit din ce mai citem cind erau ai mei mai mititei-realizeaza nevoia de caca pe la 1 an si jumatate cind incep sa si anunte,treaba cu pipi catre doi ani iar controlul adevarat se instaleaza mai tirziu catre doi ani si jumatate si totdeauna primul control voluntar este pentru caca.Punindu-l pe copil la olita de la 5-6 luni se pare ca nu facem altceva decit sa-i creem un reflex conditionat-atinge cu funduletul marginea olitei in mod automat da drumul la pipi,dar asta nu inseamna nici pe departe ca stie ca face pipi-,nu il ajutam nicidecum sa constientizeze functia anatomica in sine.De altfel,nici nu are cum sa execute actul mictiunii ori defecatiei in mod constient,voluntar nefiind pregatit pentru asta decit mult mai tirziu.O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

daca il trezesti noaptea sa faca pipi risti sa-i creezi acest obicei neplacut si nesaanatos pt somnul lui. Doar daca se trezeste el si cere pipi, dar altfel nu-l trezi tu noaptea.
Pune-l sa faca pipi inainte de a se baga in pat.

As zice nu chilotilor, direct pijamaua. Mai ales baieteii nu e recomandat a se culca cu chilotei pe ei.

As zice nu olita-n camera. copilul e somnoros si nu stie prea bine ce face si poate nu stapaneste bine arta facutului la olitza.

pui ceva sub cearsaf sa nu ude salteaua. Sau pui ceva impermeabil peste cearsaf si deasupra o patura mica (dar pe care sa n-o faca punga sub el noaptea) si aia s-o dai la o parte noaptea in caz ca face pipi si astfel sa nu te chnui sa schimbi tot cearsful.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

ML, sa-ti spun cum facem noi... Fiul meu cel mare face 2 ani si jumatate in 22 aprilie si suntem in grafic cu dezvatatul de pampersi, mai ales ca la toamna va merge la gradi ca mami deja l-a inscris. A inceput sa se ceara singur la olita, dupa ce ma adusese in pragul disperarii, ca desi are un vocabular limitat ( mai mult pe limba lui ) stie sa zica pishu, papa si altele,da' nu zicea si facea tot pe pantalonasi de schimbam vreo cateva perechi pe zi. Deci, a inceput sa se ceara singur si chiar se enerveaza daca nu ma grabesc cu olitza cand imi zice ca vrea sa faca. Olitza o lasam langa pat seara, dar inainte de a ne culca il pun sa faca. De obicei se mai trezeste asa scurt peste noapte, mai viseaza una alta si atunci ori mai zice el ca face pishu ori il intreb eu si vrea imediat sa faca, nu comenteaza... Pe sub cearsaf punem un soi de paturica absorbanta ( special pt asa ceva, cred ) de la Bella. Da' nu am mai prea avut evenimente "nefericite" in ultima vreme si sunt chiar mandra de el ca se descurca atat de bine.Si cum la noi e tare cald in casa il las sa doarma ori in chilotei ori la putzi goala, ca lui ii place si asa.O sa va dezvatati si voi, trebuie sa ai si rabdare multa. Dar cum esti mamica, sunt convinsa ca ai

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput