Dezvatatul de pampers

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: emanuele4u

Subiect: "Tactici"in legatura cu dezvatul de pampers :( ???
Trimis la: 14/04/2007 00:50:26
Mesaj:


Fetita mea are 1 an si 8 luni si ma gandeam sa incerc sa o dezvat de pampersul de zi ( mai astept cu cel de noapte, pentru ca ea inca bea 2 biberoane de lapte/noapte). Poate ca e vina mea ca nu am pus-o mai devreme la olita - de fapt am incercat cand avea cam 1 an, dar am considerat ca din moment ce nu stie sa imi spuna cand are nevoie, pot sa mai aman operatiunea "olita". Ehhh...si acum vine partea mai trista...NU VREA SA STEA PE OLITA/ PE WC CU REDUCTOR ( am incercat ambele variante) decat cand nu are nevoie, daca incerc sa o asez cand o vad ca vrea sa faca kk sau pipi, refuza, fuge de mine si se ascunde in alta camera.
Stiu ca subiectul a mai fost dezbatut de foarte multe ori, insa ma gandeam ca de data aceasta mamicile sa povesteasca ce tactici au adoptat pentru atingerea obiectivului..sincer sa va spun..sunt in pana de idei

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: conchita
Raspuns la: 14/04/2007 09:10:35
Mesaj:

Emanuele, eu stiu ca la un an si 8 luni e inca prea devreme sa incerci pusul la olita, mai ales daca fetita ta iti transmite semnale clare ca nu e pregatita, pur si simplu, sa depaseasca etapa pampers. nu ai vina, ci meritul ca nu ai alergat-o cu olita si wc-ul cu reductor inca de la un an. copiii nu isi pot controla inca sfincterul la varsta asta, adica nu se pot "tine" sa faca kk si sa-si dea astfel timp sa ajunga la olita/wc sau sa te atentioneze pe tine ca "vine kk". cred ca te grabesti cu olita si nu faci decat sa intarzii si mai mult momentul cand o va accepta, pentru ca, fortand-o acum, o sperii si o faci sa ii displaca obiectul cu pricina.

prin urmare, nu exista tactici benefice, poate doar metode de constrangere la varsta asta si nu stiu cat iti surade ideea. argumentul "forte" al celor care vor cu tot dinadinsul sa introduca olita devreme este exemplul parintilor nostri cand eram noi copii. din ce stiu, metoda universala era sa fim lasati cu orele pe olita, deci daca faceam kkuta era doar pura intamplare, nu rezultat al unei metode anume.

o alta metoda e sa lasi copilul fara pampers, sperand ca inconfortul creat de kkuta si pipi pe pielea goala il va face data viitoare sa anunte din timp cand are nevoie - ceea ce e total fals, plus ca e o metoda abuziva. daca e copil, nu inseamna ca nu are demnitate si ca trebuie sa umble prin casa plin de kkuta, doar pentru ca ne-am saturat noi de cumparat+schimbat diapersi.

cel mai bun semn ca fetita ta e pregatita sa renunte la scutece - si asta se intampla in jurul varstei de 2-3 ani - va fi atunci cand va voluntaria sa foloseasca wc-ul, incercand sa te imite. iar parintele ar trebui, atunci, sa opteze pentru joc si voie buna legat de fenomenul cu pricina, nu sa faca din asta o corvoada sau, cum se intampla in multe cazuri, un cosmar pentru ambele parti implicate.

************
mami de Sonia Marie


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Briantis
Raspuns la: 14/04/2007 09:18:17
Mesaj:

Si eu cred ca e prea devreme .Andrei are 3 ani si o luna si abia acum am reusit sa facem kk totdeauna la olita si sa-l mai las fara pampers peste zi .abia de cca o luna cere si pt pisu olita .am mai incercat noi dupa 2 ani si nu prea a mers .Unii copii reusesc mai devreme sa-si controleze sfincterele ,altii mai tarziu ca al meu .Eu nu am sau mai bine zis aveam ,decat un singur stres ,ca eram la ultima marime de pampers ,mai mare de nr 6 nu exista .

Mama lui Andreiutzu



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sabina
Raspuns la: 14/04/2007 09:28:43
Mesaj:

eu zic sa astepti caldura si sa o lasi fara pampers.2 ani e un termen destul de lax, in iunie/iulie va avea deja un an si 10-11 luni, deci ar merge.Acuma renunta la idee, ca sa iuite si sa nu fie stresata.
Asta nu ca in vara asta o dezveti........doar ca vara pampers-ul la varsta de aproape 2 ani genereaza din pacate tot felul de bubite etc care se pot usor evita prin perioade ziua fara nimic pe piele.
eu asa am facut, dar toamna si iarna urmatoare i-am pus din nou pampers.
Sofi stia sa faca la olita...insa se dezbraca si facea langa in semn de protest:))), deci dezvatatul s-a produs in vara urmatoare....




--------------------------------------------------------------------------------

Sabina si Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuele4u spune:

Nu vreau sa o stresez, nici prin gand nu imi trece asa ceva si nici nu m-am saturat de cumparat sau schimbat pampersi insa ma gandeam ca ar fi bine pentru ea, mai ales ca vine vara si imi dau seama cat de frustrant e pampersul pe caldurile care se anunta...acesta e singurul motiv pentru care m-am gandit sa ii scot pampersul de zi ( deocamdata).Plus ca de cand majoritatea pampersilor au aloe vera, Amy mai tot timpulo a fost iritata - se pare ca a mostenit alergia pe care o am si eu la aloe :((. A trebuit sa o las cat mai mult fara pampers si bineinteles ca de fiecare data facea in pantalonasi. De aceea m-am gandit ca poate ar fi cazul sa incerc sa o invatz cu olita, nu ca sa o stresez sau sa ma bat cu pumnii in piept ca am scapat de pampersi. Da, stiu ca doar in jurul varstei de 2 ani se maturizeaza sfincterele, dar cunosc si cazuri de copii care la 1 an deja nu mai purtau pampersi. Poate ca intr-adevar este vorba doar de automatism, nu de constientizare, insa nu ar strica sa aflu cateva metode care au functionat la voi - vreau sa incerc una sau mai multe variante , fara a o stresa pe Amy. Daca se poate bine...daca nu...mai astept..E o vorba....incarcarea moarte n-are ( dar nici bine nu face ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

emanuele la noi a mers pur si simplu scotind pampersul ...dar inainte de asta i-am facut multe discursuri despre statul la olota si la wc.Acum are 2 ani si 2 luni si totul merge de la sine .Mai lasa copilul pina la vara cind va mai creste si singur va intelege .La 1 an si 8 luni nici a mea nu vroia in ruptul capului sa stea pe olita sau wc ,ba mai mult se scula de pe olita si facea in secunda urmatoare linga ...asa ca lasa lucrurile sa mearga de la sine.Cit despre copii care fac la olita la 1 an ,eu personal cred ca sint copii chinuiti care au mame frustrate.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

emanuele, pai atunci mai ai rabdare cateva saptamani si dupa aia o lasi fara pampers fara sa-i creezi mare disconfort, ba din contra, daca zici ca se irita. Exact asta ti-am scris si eu, cu iritatul vara.
Fiind cald, nu va ramane cu randuri intregi de hainute ude.
totul e aceste cateva saptamani sa treceti problema sub absoluta tacere, ca sa uite complet si s-o luati pe cat posibil de la zero:)
succes!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Noi am renuntat la pampers la 1 an si 8 luni, dar absolut intamplator. Era vara, eram in parc si un prieten din parc a avut nevoie de un pampers. I l-am dat pe cel din rucsac si in felul asta am ramas fara pampers de rezerva. Intamplarea a facut ca Rares a facut kk si am ramas..."in fundul gol".Am ramas in parc, l-am pus din cand in cand sa faca pipi...si am ajuns acasa uscati. Am prins curaj si l-am lasat in cateva zile si noaptea fara pampers, dar ma trezeam eu si il mai puneam la olita. S-a intamplat rar sa ude patutul. Pot spune ca a fost relativ usor. Am ramas in felul asta cu o jumatate de pachet de pampersi pe care i-am facut cadou prietenei lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

fetita mea a avut 2 ani jumate cind am inceput s-o dezvat de pampers. la inceput o lasam fara pampers doar ziua,noaptea i-l puneam. nu m-am gindit niciodata sa o las fara pampers noaptea si sa o tot trezesc. dupa o perioada de timp in care s-a dezvatat de pampers in timpul zilei am remarcat ca si pampersul de peste noapte era uscat asa ca abia atunci am lasat-o fara pampers si noaptea.tot procesul a durat cam 2 saptamini. un singur lucru insa am gresit si anume ca in timpul zilei o puneam prea des pe olita de teama vreunui "accident".asta nu inseamna ca o tineam non-stop pe olita dar cred ca tot la o ora-doua o puneam. din pacate din cauza asta a facut o mica infectie urinara dar s-a tratat rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de lau10


Imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul asta...

Fetita mea face 4 ani pe 27 august si de la 2 ani nu mai are pampers ziua insa noaptea cand o pun la nani ii pun si pampers. Mereu am zis ca de acum e mare si o sa-mi spuna ea sau o sa simta ea cand e pregatita. Din 7 zile ale saptamanii cam 3 sau 4 face pipi in pampers noaptea.
Dimineata am inceput sa-i spunem, sa-i explicam ca nu e frumos, ca e fata mare etc. Intelege si ii pare rau ca a facut dar normal, noaptea in timp ce doarme nu constientizeaza.
Eu ma gandesc, nu e cam mare ca sa mai faca pipi noapte pe ea?
As putea sa incerc sa nu-i mai pun pampers si sa o scol o data, de 2 ori pe noapte sa faca pipi, dar mi-e frica sa nu faca pe ea si sa stea vreo 2 ore uda si sa-mi raceasca. Ca ea doarme foarte profund si nu se trezeste.
Voi cum ati scapat de pampersi noaptea? La ce varsta?

Multumesc

laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Nu vreau sa ma laud, dar baietelul meu nu mai poarta pampers de la 2 ani jumate! Deloc!E drept ca am scapat relativ usor, el nu a vrut deloc la olita ci direct la wc.aproape de 2 anisori.
De fapt nu mai facea i pampers de pe la 2 ani si vre-o 4-5 luni, dar tot am amanat momentul desparitirii pe timp de noapte...din comoditate, pentru ca nu aveam nici un chef sa ma trezesc noaptea sa-l schimb sa-l spal, etc...
Cum am citit ca se procedeaza:
-se semneaza in calendar pentru fiecare noapte "uda" cate un norisor si pentru fiecare noapte "uscata" un soare...
-can sunt la rand 21 de "soare" in calendar copilul poate fi lasat fara pampers.
dar cel mai important este, cred ca....sa nu bea multe lichide spre seara.
Maxi bea inainte de culcare cam 200-250 ml.lapte.si bineinteles inainte de somn face pipi.
Sub cearceaf am oricum o acoperitoare impermeabila, pentru ca nu se stie niciodata! accidente se pot intampla...



quote:
Va rog nu imi povestiti despre fetite ca stiu ca-s mult mai rapide (am si eu fetita si nu mai face in pat noaptea de la 2 1/2 ani). Baietelul si ziua se duce des la olita iar noaptea rar ramane "uscat". Multumesc frumos pt. orice idee.

Sa stii ca nu e regula....nepotica mea, e cu 7 luni mai mare decat Maxi si mai poarta pampers pe timp de noapte si la somnul de amiaza!Depinde de la copil la copil...si la gradinita sunt copilasi mai mari, si fetite, care inca mai poarta pampers.


si spor la treaba!

Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

N-am mai scris pe aici fiind un subiect mai vechi, desi inca mai sunt nopti "ude" (asa cum spui si tu, cele mai problematice sunt cand bea apa multa inainte de culcare).
N-am stiut de norisori. Draguta idee!
Acum baietelul are 4 ani si pampersul de noapte l-am scos de mult. Merge... asa si asa, dar cu rabdare sper sa iesim cu bine candva din "aventura".
Succes si voua, celor din aceeasi barca.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Ma bucur ca ati reusit!.....nici nu am obs.cat e de vechi subiectul...Scuze!
Exact cum ai spus, asta e cea mai mare prob.: lichidele multe baute inainte de culcare! Cea mai mare parte din lichide trebuie sa le bea in prima jumatate a zilei....si n-o sa mai ai probleme!
iti doresc succes! Si tuturor care se lupta cu problema!
Iar daca se mai intampla...., nu e o tragedie!


Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput