Gata!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by babyblue

multumesc nuschu.

azi am stat (cred ca am fumat 2 pachete de tigari) si am meditat indelung si am zis ca e timpul sa pun punct acestei situatii: radu-sasha, sasha-radu...am obosit de haotismul asta...

am primit pe mail un power-point cu o chestie super dragutza si era acolo o fraza:" nu poate trai viitorul, cine nu renunta la trecut". cam asta e situatia mea. nu am curajul sa merg mai departe, parca m-am impotmolit. fac 26 de ani si totusi parca am ochelari de cal, nu mai vad din jurul meu.


dar las'...ca de azi mi-am promis...apropo' de topicul cu promisiuni..:)

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."



Babyblue, Dalai Lama zice foarte frumos:

Yesterday is history, Tomorrow is mystery, Today is a gift.

Dimineata scoala-te cu zambetul pe buze si nu uita: Today is a gift.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Buna dimineata fetelor!
Desi la voi nu mai e asa de dimineata.
Babyblue...dacä iti spun ca in timp, si daca nu mai ai contact atat de des cu ex-ul, o sa-l uiti, mä crezi?Intentionam sa te intreb cati ani ai, dar ai spus.Intr-o postare ai scris despre Sascha ca te suna si iti spune "te iubesc".Am vrut sa-ti dau un mesaj cu quote ca e cam prea devreme pentru asa ceva, mai ales pt. un barbat.Si vad ca nu m-am inselat!
"Scutura-te" de toti barbatii si vezi-ti de viata ta.Macar pentru o perioada.Traieste pentru tine!Si bucura-i pe ai täi parinti carora oricum le-ai lnistit sufletul divortand de un asa...om.Poti sa te superi pe mine, si cele care ati scris ca aveti tot asa un sot, dar cu asa oameni nu e de trait!Eu am "umblat" 10 ani prin spitale si am fost casatorita doar 1 an si 4 luni.Pana mi-a spus un doctor de la Cluj ca ce caut prin spitale, sunt ipohondra?Vazand diagnosticul mi-a spus ca am un fel de p..a calului!Era unul dintre acei doctori-oameni pe care rar ii intalnesti.Indiferent de tara unde te aflii!Aveam tot 26 de ani.Ajunsesem la 48 kg si trebuia sa merg intotdeauna insotita de cineva de frica sa nu lesin pe strada.
Esti tanara si nu are rost sa-ti plangi de milä.Ai facut pasul, ai trecut peste un divort, esti sanatoasa, frumoasa si ....devreme acasa(am glumit!)Cum spunea si Dalai-Lama "Yesterday is history".Fä ceva ce tie iti place mult.Trebuie sa ai o pasiune pentru ceva?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

babyblue, se poate, nu sa-l uiti de tot pe Radu, dar sa fie numai o amintire, un capitol din viata ta, sensibil, dar nu dureros. Oameni suntem si ne sensibilizeaza orice lucru pe care l-am investit cu o importanta deosebita in viata.

Si... toate aceste suferinte fizice si psihice trebuie sa te motiveze sa treci mai departe !

Hm, usor de zis, ca nu s-ar fi sinchisit de ce zicea maica-sa, dar spuneai ca EL nu a fost in stare sa te protejeze, se cam bat cap in cap afirmatiile lui.

Iar Sasha, tot din prea multa dragoste, cand simtea acel impuls de a te lovi, trebuia sa se controleze ! (Nu mai spun ca ceva e in neregula atunci cand un om simte nevoia sa loveasca un altul).

babyblue, esti un exemplu de "umanitate": iubesti, simti, cazi, te ridici... dar TRAIESTI ! Si ce e cel mai important e sa traiesti pentru tine si cu tine, in primul rand, sa ai incredere in tine (eu stiu cum e sa fii pe zero la capitolul asta) ! Curaj !

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Babyblue, poate ca sunt eu mai naiva, sau influentzata de faptul ca abia m-am casatorit...

Dar oare acum dupa divort, daca tot zici ca te mai cauta Radu, ca ii pasa de tine, iti trimite masje in care iti spune ca vrae sa stie ca esti bine....Inseamna ca ii pasa de tine, tzine la tine, poate chiar inca te mai iubeste...
Nu exista oare o posibilitate ca sa se indrepte si sa isi schimbe atitudinea???

Zicea cineva aici sa ii mai acorzi o sansa.
Si eu as face la fel, insa eu nu am trecut prin ce ai trecut tu... eu nu stiu ce ai suferit tu... eu sunt intr-o cu totul alta stare emotzionala decat aceea pe care o traversezi tu.
Dar asta nu inseamna obligatoriu ca si gresesc.

Este posibil sa fie bine si daca ii mai acorzi o sansa. Am mai auzit de cupluri in care s-a schimbat ceva in bine abia DUPA divort...

E drept ca eu sunt fericita acum si nu te pot intzelege perfect...insa nu sunt lipsita de experienta. Cu sotzul meu, chiar daca ne-am casatorit abia acum, sunt impreuna de aproape 8 ani (in oct se implinesc) si am trecut prin foarte multe. Si noi am avut certuri...unele chiar majore... cu despartziri groznic de dureroase...
Daaaar eu sunt convinsa ca am ajuns aici... pentru ca am ales sa nu renuntz. Sa lupt pentru relatzia nostra. Stiu cum iti suna probabil...
Poate chiar te gandesti: "Dar ea ce crede? Ca am renuntzat usor? De ce mi-a luat un an ca sa depun actele????".

Nu cred ca ai renuntzat usor... ma gandesc doar daca nu cumva.....undeva mai exista o sansa... Poate I-A VENIT MINTEA LA CAP???

Sau poate ca nu... Poate ma insel...

Nu imi amintesc cine a mai zis sa ii mai dai o sansa... Tot ea zicea si sa ii te vizitezi cu ai lui dar la modul distant.
Aici nu o sustzin... Daca mama lui a fost piaza rea in acesta relatzie... eu, daca i-as mai acorda o alta sansa, as face-o in termenii mei: adica fara sa ii mai vad vreodata parintzii.

Poate chiar luand totul de la capat in alt oras...Dar numai daca voi doi aveatzi o relatzie frumoasa fara amestecul altora...

Zici ca din cauza mamei lui ai si pierdut o sarcina la un moment dat... Deci ai tot dreptul sa pui astfel de conditzii dure avand in vedere ca ti-ai mancat atatia ani in suferintza si boala din pricina ei... Ca atzi trecut printr-un divortz..ca atzi suferit atat de mult amandoi din pricina ei...

Poate ca DOAR VOI DOI vetzi reusi sa readucetzi dragostea care v-a uint...
Zic si eu... eu nu pot fi decat subiectiva...necunoscand despre povestea ta mai mult decat ce am citit aici (nu am gasit "jurnalul" de care ziceai) si automat incerc sa va substitui pe voi cu noi..adica in locul tau ma vad pe mine si in locul lui pe sotzul meu... Si atunci..asa simt eu ca as proceda... Fiindca il iubesc enorm si stiu ca as incerca sa il iert, sa il ajut SA SE RUPA DIN RELATIA NOCIVA CE O ARE CU MAMA LUI (gandindu-ma la cazul tau adica)... Eu il vad ca pe o victima..la fel ca si pe tine...
Pana acum eu vad ca singurul lui defect este ca e PREA SLAB, prea LAS!

Dar el asa a fost crescut de mic... De acesta femeie a fost format (sau mai bine zis DEFORMAT) sufleteste... E nevoie de lupta multa si ambitzie ca sa il faci sa se rupa de ea... Trebuie si el sa vrea...
E probabil ca un drog...

Daaar..poate ca tu esti salvarea lui... Daca nu il salvezi tu..el nu cred ca va avea sortzi de fericire langa alta sotzie...fiindca se va confrunta cu aceeasi problema... Ori daca va gasi una pe placul mamei lui, adica o tipa moale si fara caracter,... nu ii va fi lui pe plac fiindca nu va fi suficient de desteapta... Si tot nefericit va fi...
Sau poate nu va mai avea curaj sa incerce alta relatie...

Te-ai gandit vreodata la el ca la o victima... Asa cum ai fost si tu? Spre deosebire tu te-ai salvat..dar el???

Poate ca nu e prea tarziu sa va salvatzi amndoi si iubirea ce v-a uit la inceput...

Sau poate eu bat campii..si realitatea e cu totul alta si atunci o reapropiere de el nu ti-ar face decat si mai mult rau...

Numai tu cunosti situatia reala, in toate detaliile.....
Imi pare rau daca te-am suparat cumva cu opinia mea, fiindca am vazut ca tie iti e mai bine caum, dupa divortz... si mai ales ca "trendul" majoritar al opiniilor este acela de a te sfatui sa-l dai uitarii...

Dar am simtzit nevoia sa iti spun ca mai exista si alt unghi din care potzi privi lucrurile... Acela din care le vad eu... Sa iti spun ce ma simtzit eu citind problema ta, ce simt ca as incerca eu sa fac...

Te pup si iti urez numai bine.
Daca nu te-am suparat si ai timp si rabdare, eu astept un raspuns.
Daca insa te-am intristat..., chiar daca nu imi raspunzi.. voi intzelege ca deja ai incercat si ca e prea tarziu pentru ce propun eu...


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Eu i-as da inca o sansa lui Radu. Adica nu doar lui ci "noua" , relatiei, as privi-o ca pe un efort comun, nu doar al lui...


Dar ai lui sa dispara complet din viatza ta. Pe el nu cred ca il vei putea despartzi de ei (desi ar fi de dorit), dar macar tu sa stai departe de ei. Si pentru toata viatza!

Pe Sasha eu l-as da uitarii definitiv. Eu zic ca ai decis f bine in ceea ce il priveste.

Te pup si iti doresc numai bine.
Mult succes.


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Cat de familiare mi se par anumite parti din povestea ta!... Din pacate eu am reusit sa imi fac viata pulbere luand mereu cea mai proasta decizie posibila, asa ca ar fi absurd sa iti dau tie sfaturi... si, in general nu cred ca iti poate da cineva sfaturi potrivite... cu o singura exceptie: du-te la un psiholog bun! el poate descalci mai bine ca tine ce e in sufletul tau, al lui Radu si al cui mai vrei tu.

Si bucura-te de un mare avantaj pe care il ai: esti singura, esti libera, nu depinde nimeni de tine, poti hotara ce sa faci cu viata ta fara sa ai pe nimeni pe constiintza. Nici nu realizezi cat de mare avantaj e asta! A, si mai esti si tanara!

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

eu daca l-as mai iubi pe radu, l-as lasa in viata mea, cu anumite conditii si limite impuse de mine...dar nu m-as mai marita cu el....poate dupa moartea scorpiei...asta gandesc eu! Nasol e ca n-ar fi indicat nici sa faci un copil cu el, e prea complicat...



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Stai singura un an. Dupa aceea vei vedea viata altfel. Rupe-te si de Sasha si de Radu.
Da-ti o sansa tie, invata sa te cunosti, sa te apreciezi si sa te iubesti asa cum esti tu, fara a te privi prin prisma nimanui. Cunoaste-ti adevarata ta valoare. Esti minunata si de nepretuit. Apoi vei vedea toate celelalte relatii cu alti ochi.

Cui pe cui nu se scoate, creeaza un lant continuu de greseli si timp irosit.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

quote:
Originally posted by Alyssa

Stai singura un an. Dupa aceea vei vedea viata altfel. Rupe-te si de Sasha si de Radu.
Da-ti o sansa tie, invata sa te cunosti, sa te apreciezi si sa te iubesti asa cum esti tu, fara a te privi prin prisma nimanui. Cunoaste-ti adevarata ta valoare. Esti minunata si de nepretuit. Apoi vei vedea toate celelalte relatii cu alti ochi.

Cui pe cui nu se scoate, creeaza un lant continuu de greseli si timp irosit.

Alice


Bine zis!!!!!!!!!
Cateodata noi femeile uitam sa ne apreciam valoarea.




ANGELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mai fa-ti un pustiu de bine... rupete complet de amandoi... unu va mai avea mama inca vreo ...n ani de acum inainte (si sa nu iti imaginezi ca vei putea sa ii elimini pe ai lui din viata ta, plus ca ai tai au dreptate in privitna lui) iar celalalt dc a dat deja o pereche de palme va mai repeta gestul...

si cum zicea cineva mai sus... dute la un psiholog bun...

Mergi la inceput