Gata!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ani3lla spune:

Eu sunt de parere ca ar trebui sa rupi orice relatie cu amandoi.Nici unul nu e de soi.Lipsa de maturitate a unuia si violenta celuilalt.Daca eu as putea trece peste prima piedica, in nici un caz nu si peste a doua. Iar peste prima nu are sens sa treci tu pentru ca nu il mai iubesti pe Radu.In ceea ce il priveste pe Sasha, sa stii ca sunt multi barbati care fac ''minuni'' in pat, nu este el singurul si vezi Doamne, l-ai pierdut tu, tocmai tu.
In concluzie, fii tare si uita-i pe amandoi ca nu merita sa iti irosesti linistea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Babyblue...totul e prea recent, prea proaspat!Nu o sa mai fie asa de "dureros" in timp.Si sa stii ca tatal tau are dreptate in privinta lui Radu, un astfel de om nu se schimba niciodata!

Da Elara...tu le vezi prin prisma ta, dar eu si probabil alte fete de aici le-am trait pe viu.Si o casnicie cu limite si conditii impuse nu functioneaza.Compromisul e compromis(si e bine sa fie cat mai mic), dar daca ii impui celuilalt conditii o sa vina timpul cand o sa-ti reproseze ca din cauza ta...nu a avut contact cu rudele apropiate, prieteni, bla-bla.

Babyblue...cum iti spunea si Ani "minuni" de barbati se mai gasesc.Tu fa bine si cauta-l pe acela care e o minune in toate sensurile.Barbatul perfect nu o sa-l gasesti ...pentru simplul motiv ca nu exista(chestia e valabila si pt.noi), dar asa in procent de 90% se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Acum am vazut cum au evoluat lucrurile... si iar comentez, de parca nu am facut-o destul pina acum. Dar cum m-ai iertat si ai avut rabdarea sa ma asculti, stiu ca o vei face si acum.
Ma bucur ca ai reusit s te retragi, sa te concentrezi pe ceea ce e mai important acum: scoala, terminarea facultatii.
E viitorul tau si merita sa te concentrezi asupra lui... barbati sint, iar Radu daca e sa fie "al tau" va fi si mai incolo... Cit despre Sasha, daca a reusit intr-un timp asa de scurt sa aiba o noua relatie, probabil iubirea si pasiunea lui... au deasupra un mare semn de indoiala (cel putin eu asa vad lucrurile).
Asa cum te-am mai sfatuit o fac si acum: fii egoista, gindeste-te la tine, la prioritatile tale. Canalizeaza-ti atentia in ceea ce e cu adevarat important pentru tine, esti tinara, esti isteata, nu va fi un capat de lume sa intilnesti alti barbati. Acorda-ti o sansa.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

babyblue, asa cum zice si gabi66, totul e prea recent sa nu-ti trezeasca aceste reactii psihice si fiziologice.

Eu nu am fost casatorita, dar am avut o relatie lunga, prea lunga as spune acum, care s-a deteriorat nu pt. ca el era prea atasat de mama, ci pt. ca era imatur, pt. ca eu evoluam, el ramanea la stadiul de pusti, desi din declaratiile lui ma iubea de si-ar fi dat viata pt. mine (yeah, right !). (si din aceeasi sursa, ma mai iubeste si acum)

La un moment dat, cand tot incercam sa ma rup de el, a aparut un altul, cu care, cum spui tu ca ti s-a intamplat cu Sasha, am trait pasiunea - si iubirea, credeam eu - vietii mele de pana atunci. Insa el are aceeasi problema ca Radu, nu a avut curaj sa-si infrunte mama pt. mine.

Cum eu am avut senzatia ca e iubirea vietii mele, ca e tot ce imi doream - fara sa constientizez - si nu avusesem, am suferit crancen, luni de zile am fost o umbra, nu un om. Faceam fata la serviciu pt. ca nu e solicitant, dar nu ma vedeam cu nimeni, nu puteam face fata nici celor mai mici contacte sociale, orice si totul imi amintea de el, exact ca tine am avut saptamani in sir cand am trait cu nici eu nu stiu ce, cand speram ca sunt mai bine, ma trezeam iar in depresie, cand credeam ca vreau sa mananc, mi se punea un nod in gat si nu mai puteam, sufeream de oboseala cronica, imi doream mereu sa stau undeva singura sa ma odihnesc, am avut si cosmaruri...

Acum... ma mai gandesc la el cu tristete, dar atat. Mananc (cam mult, parca recuperez), ma vad cu prietenii, citesc, ma plimb, sunt eu ! Aseara am dansat, fara sa-mi placa muzica, fara sa beau ceva, dar pt. ca in sfarsit aveam energie si ma simteam bine !

ymcar are dreptate, ai acum avantajul de a nu fi decat cu tine ! Si mai are dreptate cand spune sa mergi la terapeut. Eu asa am facut si a mers.

Si... trebuie sa-ti dai timp s-o iei usor cu toate, inclusiv cu examenele si cu cei din jurul tau. Fa ce simti din interior, nu ce "trebuie", nu ce ti se transmite din exterior. Daca nu mai poti cu examenele, lasa-le pe mai tarziu (si mie mi s-a parut o catastrofa cand mi-am amanat licenta, dar sunt ff bine profesional), daca ai nevoie de o prietena cu care sa vb cele mai profunde spaime si asteptari, caut-o atent in jurul tau si "profita" de ea. Eu am o sora extraordinara care m-a ajutat ff mult.

Semnatura ta contine un mare adevar: rabdarea e esentiala ! Rabdare si indulgenta cu tine. Nu trebuie sa te grabesti niciunde, nu ai de ce/cine fugi. Esti tu cu tine si ai nevoie de timp sa-ti fie bine. Nu te condamna pt. NIMIC din ce faci si ce alegi .

Eu iti doresc mult bine si iti spun ca se poate .

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

baby, ti-am raspuns si pe PM.

Da, e foarte important sa-ti dai timp sa suferi, sa treci prin asta (nu peste, ci prin, ca sa te vindeci ). Insa nimic din ce faci sau esti nu este un pacat. De-asta spuneam eu ca nu trebuie sa te condamni pentru nimic ! Esti nelinistita, te vei linisti, esti bolnava, te vei insanatosi, le obtii pe toate pe rand...

Si in Bucuresti e vreme de toamna, numai ca aici e cenusie, la Sinaia e eleganta .

Multa sanatate si curaj .

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Trimite-l pe Radu la psiholog pentru ca el are niste probleme cu parintii. El e cel care tb sa invete cum sa se poarte.

Cu sasha mare bine ca te-ai lamurit cum este. In afara de sex e 0.

Ce ma ingrijoreaza pe mine e ca tu practic spui ca viata ta sexuala cat ai fost cu radu a fost fara sa simti ceva. A existat vreo perioada pasionala in cuplul vostru?

Sincera sa fiu Radu daca si-ar rezolva problemele ar fi o bomboana. Cred ca ar merita sa incercati sa va rezolvati problemele, dar nu va casatoriti. No way!

The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karol spune:

babyblue, de-abia acum am citit si eu mesajul postat de tine si ma bucur mult ca ti-ai rezolvat problemele.Eu sint de-abia la inceput, trebuie sa bag divortul si sa trec prin toate cele.Mi-e rau numai cand ca gandesc.
Ma bucur mult pt tine.Sper sa-mi gasesc si eu linistea...candva...undeva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

babyblue - te tin foarte bine minte de la subiectul de anul trecut. stiu ca m-am implicat in povestea ta si tot ti-am scris, dar ai disparut la un moment dat si nu ai mai raspuns, pt ca cineva iti scrisese cam dur. chiar ma gandeam cateodata unde esti si ce ai mai facut.

apoi, de ceva timp in urma, rasfoind forumul, vad raspunsuri date de babyblue la cateva subiecte, raspunsuri care mi s-au parut pline de optimism si ma gandeam ca poate te confund si o fi fost vorba de altcineva. dar acum vad ca intr-adevar era vorba de tine.
ma bucur ca ti-ai rezolvat problemele. iti doresc putere in continuare si eu cred ca nu ar fi bine sa reiei legatura cu fostul sot. stii vorba aia cu ciorba reincalzita...
te pup


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karol spune:

babyblue, multumesc mult pt incurajari si pt gandurile bune.
Iti doresc tot ce e mai bun.Fii fericita....asa cum as vrea si eu sa fiu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Babyblue,scumpa mea,.....daca are probleme si tie sufletelul,intuitia iti spune "nu prea e a buna" oricare ar fi motivele,....mai incearca sa gasesti si pe altcineva.Poate pur si simplu nu e el .....alesul.Mai cauta si nu te limita la unu.

Mergi la inceput