Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

HELLO LUUUUUUMEEEEEE....

ce activitate pe aici...
LEEA bine ai revenit, chiar ma intrebam pe unde mai esti, mai spune-ne despre Tudor, ati scapat de constipatie?

DORDIA te invidiez pt iesirile la munte...

NOKY, buna intrebarea cu galusca, si pe mine ma intereseaza si dr mea a spus ca e putin albus intr-o galusca si sa stau linistita dar pana acum n-am avut curaj sa-i dau, sa vedem ce mai zic si fetele

MADAU la Mirunica sa traca buba.
STAFANALEX bine ai venit intre noi.
IOANA, e bestiala poza aia cu picioarele afara, m-a distrat, cum a putut ea sa adoarma asa?

FELI concediu placut. la ILINCUTA

INA, si tu leoaica?

ALONDRA, drept ii ca la varsta asta bea cam putin lapte, ar trebui macar 500ml, incearca sa-i mai dai si dupa mesele diversificate cate putin si vezi ce zice, cat despre branza eu ii dau Iuliei MILI degresata in combinatie cu fructe , de obicei para ca e mai dulce.

Am uitat sa va spun ca intr-o zi am facut pt noi papanasi cu barnza dulce care la noi se fac cu gris si ou si se mananca cu smantana si i-am facut si ei 2 fara ou si i-a mancat cu iaurt... s-a lins be bot.

si eu as vrea sa incerc sa nu-i mai blenduiesc mancarea dar mi-e cam frica sa nu se innece, am sa pasez totui 2-3 bucatele cu furculita si sa le amestec cu restul blenduite sa vad ce zice.

ma duc sa ma uit la pozele din contul comun



MIHA SI IULIA BUBULINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

MANDY, si eu simt ca il voi abandona pe puiut cand ma voi intoarce la serviciu din noiembrie, dar nu prea am ce face...se vor obisnui si fara noi o parte din zi... stiu ca , mai demult , te interesa daca intra indemnizatia pe card, a mea a intrat in iulie!!!
TEAMA de straini si de intuneric isi au punctul de plecare pe la 7 luni, sunt firesti, deci nu trebuie sa ne panicam, ci sa actionam in consecinta: nu-i place persoana X, nu il tinem din prima clipa langa ea, il pasam in bratele acesteia doar cand bebe doreste...se tem sa fie lasati singuri, de aceea trebuie sa actionam cu multa intelegere la aceste "toane", pt ca sa nu ne para rau mai tarziu... vrem copii independenti? SIGURANTA e cheia castigarii increderii in sine, deci, cat va lasa inima, alintati-va puii!
sa aveti o zi super 1ERA SA UIT : AVEM 2 DINTISORI
la mamici si copilasi dragalasi!

Bianca, mama lui Serban

10 decembrie 2005
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551231989&security=bIObPb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Bianca, sper sa se adapteze bb la bunici. Si eu sa ma adaptez la situatia de "fara bb" aproape toata ziua.
Deci ti-a venit indemnizatia pe card? Ai depus cumva extras de cont la dosarul acela de CIC la Primarie? Eu as vrea sa primesc macar de acum incolo stimulentul acela de 3 milioane pe card.

Apropo, pentru fetele care s-au intors la serviciu...sau cele care stiu...ce acte sunt necesare pt. obtinerea stimulentului de 3 milioane?

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanalex spune:

multumesc tuturor pentru urarile de bun venit

mara95 Daca nu ai de gand sa o intarci nu are rost sa-i dai MILUMIL. continua asadar sa-i dai sa suga , iar cu lingurita doar mancare.
La fel procedez si eu, dar de la sfarsitul lui august vreau sa-l intarc si nu stiu cum voi proceda.

Ioana 77spuneai ca de la 6 luni ai inceput sa-i diversifici, dar mai suge?

Mamicuta de STEFAN si ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Mandy bine ai revenit! Sa nu iti faci probleme si mai ales procese de constiinta ca abandonezi copilul! Expresia e des intalnita si folosita printre colegii de serviciu, insa fara importanta, copilul nu este abandonat, doar ca viata isi urmeaza cursul ei firesc. De obisnuit se va obisnui foarte bine si cu bunicii sau bona, sau ce vei folosi, iar momentul cand te vei intoarce acasa il veti pretui mult mai mult. O sa existe exact o secunda in care ai senzatia ca timpul sta in loc, ochii lui stralucesc de placere si o sa incerce in felul lui sa iti arata ce progrese a mai facut.E o alta etapa pentru amandoi, o etapa in care evolutia copilului o sa iti fie mai clara, iar lui o sa ii prinda bine. Eu cel putin nu consider ca s-ar fi dezvoltat mai bine cu mine alaturi, uneori oboseala si monotonia relatiei dintre noi face ca lucrurile sa stagneze.
Apropo de asta, sotul meu a venit in concediu la mare la vreo 2 zile dupa ce am plecat noi, retinut de ceva treburi in Bucuresti; trebuia sa vina miercuri seara insa a venit de marti, pentru ca i-a fost dor de noi, nu pentru ca i-ar fi placut la mare, pe care o detesta. Aceste 2-3 zile de distanta la transformat in barbatul tandru de acum cativa ani, a facut niste gesturi uimitoare pe care credeam ca nu le va mai face dupa 30 de ani...
M-am hotarat deci, de cate ori o sa am ocazia, il las singur acasa !!!!!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

madau eu zic ca 30 min la cuptor e suficienta preparare termica pt galbenus. Dar, la fel ca si Dordia, zic sa o iei cat mai dietetic acum cu urticaria.

Noki pediatra mea mi-a zis ca pot sa-i fac galuste si perisoare dar FARA ALBUS pana la 1 an. Mi-a repetat de n ori ca numai cu galbenus. Chiar daca vor iesi ne-legate. Eu nu i-am facut din lipsa de harnicie ca sa folosesc un eufemism.
Perisoare - dupa reteta ei din Mami- supliment de alimentatie. Daca nu ai revista dar te intereseaza reteta, oi transcrie-o aici.

Cu albusul de ou e foarte serioasa treaba, peste tot pe unde am citit scrie clar ca nu se da pana la 1 an. E foarte alergizant. In plus, vaccinurile sunt facute pe baza de albus de ou si daca DF face bebeul o alergie la albus (de la papica) devine foarte problematica vaccinarea. Asa ca "don't push your luck" din nerabdarea pe la bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanalex spune:

MANDYKSCH pentru indemnizatie ai nevoie de urmatoarele acte: de la primarie niste acte tipizate pe care trebuie sa le completezi, copii dupa certificatul de nastere a copilului, adeverinta de la serviciu prin care sa dovedesti ca ai inceput serviciul , dar fiecare primarie are regulile sale de intocmire a dosarelor , asa ca mai bine intrebi acolo

Mamicuta de STEFAN si ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Cora, eu eram cu scaunul de masina.

Branzica , eu o cumpar tot de la Milli si iau din cea slaba, pentru ca cea pe care o fac in casa nu-i place.

De intuneric nu ne speriem.In schimb daca ne iau "strainii" in brate suntem tare suparate.

De ieri zicem ma-ma, a-ma, pa-pa, toate deodata, ca tocmai ce ma minunasem de o fetita la dr ca vorbea si a mea nu, si parca sa-mi dovedeasca contrariul, a inceput si ea si nu se mai oprea.

Dordia, ce m-ai distrat cu aventurile tale!

Gandacel, super Bogdanasul scump!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Noi cica tocmai am papat pranzul - cu eterna procedura: mami care indoapa copilul care nu deschide guritza decat mica-mica, si aia, nu tot timpul! Si vreau sa va zic ca i-am pus IAURT in supa, ceea ce e pasiunea noastra. Nici nu vreau sa ma gandesc cum era daca era fara!
Iar cand nu a ami vrut a tipat odata un "mama" cu repros, de am si tulit-o cu linguritza de la boticul ei!
S-a smecherit bandita, cand vede ca nu tine treaba cu protestele clasice, baga un mama! si obtine tot ce vrea!

Mandy- sa va fie de bine concediul! De ce zici ca aveti probleme cu somnicul? cat face nani pe zi? Numai leganat?

Ina- suuuper pozele de la bazin! rachelina-pufulina e o scumpa!

Leea- ce bine ca ai mai dat un semn de viatza!

Si noi am mai executat duminica busitura nr. 3 - am uitat sa va povestesc: eram la picnic, tati avea grija de plod, chipurile, cat io faceam frigaruile, Sarah era in carucior in picioare, tinunadu-se de coviltir si la un moment dat, l-am rugat pe Adi sa-mi dea ceva. El a vrut sa intinda mana catre obiect, dar pana sa-i zic ca lasa! ai grija de copil! caruciorul s-a dezechilibrat, ca era pus pe o rana pe terenul accidentat de la balta si plodul a cazut cu coviltir cu tot buf! pe iarba. Dar fiiend foart inalta si deasa nu a simtit nimik, nici nu a plans, numai s-a mirat putin de ce s-a intamplat. Ulterior, insa, cand am inceput sa zbier efectiv la Adila cat e de inconstient bla-bla, s-a speriat si a inceput sa planga. Deci, barbatii sunt o PACOSTE!!!!!!!!!Si apoi tot el s-a suparat pe mine ca cica io-s crizata si tip! si mie-mi venea sa-l bat, nu alta!

Madau- nasol cu bubitzele. Io votez pentru mancare de regim, fara incercari de budinci si sufleuri. ca cel mai probabil tot de la alimentatie i se trage. Am facut si io cand am fost mica, dar au trecut repede cu regim. Cheama doctorul, totusi.




Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor...v-oi fi distrat eu cu istorisirile mele dar...frica prin care am trecut...nu o doresc nimanui. Mi-a fost frica...pur si simplu! Dar acum uitandu-ma in urma....imi pare bine ca am trecut prin asemenea experientza.

Hai ca ma incumet sa ma duc sa cumpar si eu cate ceva ca....e frigiderul taaare sexi!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput