Tiroida

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

in barba,nu in barca...scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Nu mai trece nimeni pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

adrriana nu stiu daca sindromul ovarelor polichistice are legatura cu pilozitatea excesiva...poti intra la sectiunea asteptand un ingeras in viata noastra si sigur vei gasi fete cu acelasi diagnostic
eu ma simt aproximativ bine,insa m-am ingrasat...brusc,abia astept sfarsitul lunii sa fac tsh-ul si sa vad cum mai stau
adevarul este ca nici nu am tinut cont si am mancat sare iodata,nuci si alte chestii interzise
lauraa ce faci?cum te simti?
numai bine

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

buna fetelor si la multi ani!

citeam postarile voastre si m-am gandit sa va cer parerea asupra simptomelor pe care le am de ceva vreme si carora nu le-am dat de capat...
in luna nov. am fost diagnosticata cu candidoza bucofaringiana cu care m-am procopsit in urma unui tratament cu augmentin si metronizadol, dat de o dr. ginecolog care, se pare, n-a avut bunavointa de a ma indruma sa iau in paralel si un antimicotic (dar despre asta va povestesc intr-un topic mai potrivit);
simptomele pe care le aveam:
- mi s-au marit papilele gustative;
- limba incarcata;
- senzatie de raguseala;
- intepaturi la nivelul gatului;
toate acestea am inteles ca se datoreaza candidozei; insa, paralel cu acestea se mai intampla un lucru care ma ingrijoreaza: la palpare, simt o durere a gatului pe exterior, uneori cu tot cu partea din spate si umeri; alteori, in special seara sau atunci cand ma enervez, am o senzatie puternica de gat inflamat, desi amigdalele mele sunt in regula; cand rotesc capul (asa cum faceam la gimnastica) am tendinta de a ma opri din cauza ca simt ca nu se intind muschii gatului atat cat ar trebui; in plus am senzatii de gat uscat si inecaciune;
la orl mi s-a spus ca durerile nu au nici o legatura cu candidoza si n-a stiut sa ma elucideze; doar mi s-a dat o trimitere le neurologie, unde n-am mai ajuns fiindca au venit sarbatorile si n-am mai avut cu cine vorbi;
inca o precizare ar fi aceea ca am fost consultata de un medic endocrinolog (asta inanite de a avea aceste simptome); am fost trimisa pentru un control de rutina, printre multe altele; nu mi s-au dat analize pt. ca urma sa incep un tratament de 3 luni cu anticonceptionale pt. ovare polichistice, iar dr. endocrinolog m-a sfatuit sa fac acest tratament pt. ca nu este de lunga durata si ca sa nu ma mai intoarca din drum mi-a spus sa vin ulterior la o noua consultatie;
acuma....va rog sa-mi spuneti daca considerati ca problemele si simptomele pe care le am pot avea legatura cu tiroida; pana acum n-am avvut nici o problema in acest sens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Alic, daca descoperi ce ai, sa-mi spui si mie. Am si eu aproximativ aceleasi simptome ca si tine, si nici eu nu le-am dat inca de capat. Urmeaza sa ma duc si la un control la tiroida. Aaaa..in plus eu am si niste ganglioni inflamati lateral la gat si unul in axila dreapta. Ai si tu asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

nu, ganglioni nu am sau cel putin la palpare nu simt nimic de genul asta; iar la ultimul control in decembrie la orl-ist mim s-a spus ca n-am ganglioni inflamati; oricum o sa trebuisca sa merg din nou sa-mi fac exudat faringian pt. candidoza si-atunci am sa vad ce mai zice medicul; nu prea imi dau seama de ce m-a trimis la neuro, insa...dar poate ajung si pe-acolo, ca de-acum m-am obisnuit.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sagitarius spune:

Cred ca am ajuns cam tarziu...Am fost diagnosticata cu tiroidita Hashimoto,tiroida mea este distrusa in totalitate,am inceput tratamentul cu Euthirox si ma simt groaznic.Speram sa gasesc pe cineva cu care as putea vorbi despre aceasta boala sunt cam in ceata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

sagitarius si eu am hashi,nu e chiar distrusa glanda mea dar nici mult nu mai are....de mai bine de un an am inceput tratamentul cu euthyrox,nu ma simt grozav,mai ales vara....tsh-ul variaza...cand e prea mare,cand e prea mic.....am inceput cu 10.27- 0.005- 1.24-2.22 si acum este 0.026
asa cum glumeste endocrinologul meu "o masina care merge cu ulei uzat"
uite cate ceva despre boala:

Hipotiroidismul este o afectiune caracterizata printr-un deficit de hormoni tiroidieni. Tiroida este o glanda endocrina, de forma unui fluture, care cantareste mai putin de 30 grame si este situata la baza gatului. Glanda tiroida secreta triiodotironina (T3) si tiroxina (T4), care regleaza metabolismul, controleaza temperatura corpului, influenteaza ritmul cardiac, etc. si calcitonina, un hormon care regleaza cantitatea de calciu din organism.

Secretia de tiroxina si de triiodotironina este controlata de glanda hipofiza si de hipotalamus. Acesta actioneaza asupra hipofizei, determinand-o sa secrete un hormon numit tireostimulina hipofizara (TSH). Secretia de TSH depinde de nivelul de tiroxina si de triiodotironina din sange.

Daca glanda tiroida nu mai secreta hormoni in cantitata suficienta -afectiune numita hipotiroidism, metabolismul devine lent, iar functiile organismului sunt incetinite.
Hipotiroidismul este cea mai frecventa afectiune tiroidiana, aproximativ 10% din femeile cu varste peste 65 ani prezentand simptomele acestei afectiuni. Mai rar, hipotiroidismul apare si la persoanele tinere. Hipotiroidismul infantil se caracterizeaza printr-un retard de crestere si prin tulburari ale dezvoltarii psihologice. Cu ajutorul unui tratament precoce, aceste simptome pot fi reduse.
Cauza cea mai frecventa a hipotiroidismului la adult este tiroidita lui Hashimoto, provocata de o reactie autoimuna: organismul produce anticorpi care ataca si distrug progresiv glanda tiroida. Femeile sunt de opt ori mai predispuse la tiroidita lui Hashimoto, in special pe masura inaintarii in varsta. Aceasta afectiune poate de asemenea sa prezinte o componenta familiala, sau poate fi asociat cu unele anomalii genetice, precum sindromul Turner, sindromul Klinefelter sau sindromul Down.

Tratamentul hipertiroidismului, constand in indepartarea pe cale chirurgicala a tiroidei, sau in administrarea pe cale orala de iod radioactiv, determina deseori o diminuare a functiei tiroidiene, un deficit de hormoni tiroidieni si deci un hipotiroidism.

Tiroida necesita iod pentru a functiona eficient. Iodul se gaseste in peste, fructe de mare, alge marine, sau in plantele care cresc intr-un sol bogat in iod. Lipsa de iod provoaca o hipertrofie a tiroidei si o reducere a activitatii sale. Intrucat producatorii de sare adauga in prezent iod, aceasta forma de hipotiroidism este foarte rara, cu exceptia unor tari, in care alimentatia prezinta un deficit de iod.
La unele femei hipotiroidismul apare in timpul sau dupa sarcina (hipotiroidism post-partum), deoarece organismul lor produce anticorpi care ataca glanda tiroida. Netratat, hipotiroidismul creste riscul unui avort spontan, nastere prematura sau preeclampsie si poate afecta grav fetusul.

Vorbim despre hipotiroidism secundar atunci cand hipofiza nu secreta un hormon numit tireostimulina hipofizara (TSH), necesar pentru stimularea glandei tiroide. Aceasta afectiune este rara si nu constituie o cauza importanta a hipotiroidismului.
Intrucat cantitatea de triiodotironina (T3) si de tiroxina (T4) este insuficienta, metabolismul este incetinit. Simptomele nu sunt intotdeauna evidente, iar hipotiroidismul poate fi uneori confundat cu alte afectiuni. Persoanele afectate de hipotiroidism prezinta urmatoarele simptome:
- oboseala si apatie
- stare de slabiciune
- sensibilitate la frig
- luare in greutate
- constipatie
- depresie
- iritabilitate
- piele uscata si descuamata
- subtierea firului de par
- crampe musculare
- flux menstrual abundent
- incetinire a ritmului cardiac
- confuzie si pierderi de memorie

Daca nu este tratat, simptomele progreseaza si in unele cazuri pot evolua intr-o forma grava a hipotiroidismului numita mixedem. Temperatura corpului scade, apare anemia si creste riscul unei insuficiente cardiace congestive. Coma mixedematoasa, care poate fi declansata de o infectie, expunere la frig, un traumatism sau de ingerarea de sedative, provoaca pierderea constientei, convulsii, incetinirea respiratiei si irigarea insuficienta a creierului
Tratamentul hipotiroidismului vizeaza inlocuirea hormonilor tiroidieni cu hormonii de sinteza (levotiroxina). Acest medicament administrat pe cale orala duce la reducerea simptomelor: pacientii se simt mai putin obositi, nivelul de colesterol din sange scade, la fel ca si greutatea corporala. Tratamentul cu levotiroxina este urmat toata viata, dar doza necesara se modifica; din acest motiv medicul va verifica nivelul de TSH in fiecare an.

Levotiroxina poate provoca reactii adverse atunci cand este administrata in doze prea mari: cresterea exagerata a apetitului, insomnii, palpitatii si tremuraturi. De asemenea, la pacientii cu boli cardiovasculare tratamentul va incepe cu doze mici, care vor fi crescute progresiv, pentru a permite inimii sa se adapteze la un metabolism crescut.

Capacitatea organismului de a absorbi levotiroxina poate fi redusa de unele medicamente (colestiramina), suplimente (de fier) sau chiar de unele alimente (produsele din soia sau cele bogate in fibre).
Tratamentul hormonal substitutiv nu se va administra in cazul unui hipotiroidism subclinic (nivel scazut de TSH), deoarece poate dauna.




"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)


Daisey


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

eu tot n-am gasit un raspuns!
cornelianeli, e bine spus in citatul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

eu tot n-am gasit un raspuns!
cornelianeli, e bine spus in citatul tau!



crixia,scuze,raspuns la ce?
stiu ca aveai ceva probleme cu tiroida...nu ti s-a pus un diagnostic?
da,asa imi spune mereu circo,merg si la el si la simion in paralel
si se simte mai ales vara eu abia ma tarasc.....si trag de mine

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)


Daisey


Mergi la inceput