Tiroida

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

buna fetele!
Cornelia, f bun articolul tau si eu ma regasesc aici, cu toate ca am dscoperit-o de curand si nici nu pot sa spun ca imi bat capul cu ea dar....... m-am regasit in aproape toate simptomele enumerate mai sus si nu-mi vena sa cred cand imi povestea dr. pe mine nu ma deranjat cu nimik pana acum, din intamplare mi-am descoperit-o, pt ca am si un cm super neregulat. la inceput am luat si eu eutyrox dar de luna asta mi la schimbat cu novothyral care a spus ca este mai bun.
deci, fetelor, care stiti, doar prin acest tratament se poate tine in frau aceasta deficienta, pot aparea mai tarziu si alte probleme?
multa sanatate!

leuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Tiroida ma chinuie si pe mine de 14 ani.Internare la Sf Spitidon,analize,necrozare nodul dar fara sa-mi dea un minim de informatii despre ce sa evit,efecte,etc.Pe pielea mea am vazut ca vara,soarele,in general e inamicul nr.1,oboseala fizica si intelectuala,palpitatii,insomnii uneori,supararile.Mers la homeopat dar fara nici o ameliorare.In final mi-am dat seama ca trebuie sa-mi accept noua stare ca sa pot merge mai departe,sa nu innebunesc.Nu suportam sa raman singura in casa,cadere nervoasa,obsedata ca voi muri,caderi de calciu urate.M-am adunat,acum imi place sa fiu singura si noaptea nu doar ziua,tratez cu mai mult calm starile de rau,cand le am.Mi-am impus sa devin aproape o nesimtita,sa pun la fund multe fleacuri care inainte m-ar fi suparat rau de tot.Pe langa med.(thyrozol)f. mult conteaza sa castigi lupta cu tine ca sa te schimbi,dat fiind ca afecteaza si sist. nervos,asa domini tu boala si nu invers.S-a skimbat calitatea vietii mele,sigur,dar ma adaptez zilnic la ceea ce pot face acum nu ce eram in stare sa fac inainte.Cauze?Nimeni n-a putut sa ma lamureasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

wonderful ai spus foarte bine si eu ma adaptez noii vieti...caderi de calciu am,de fapt din totdeauna am avut lipsa de calciu si acum am descoperit de ce....cu statul singura in casa...de cand am un tovaras cu blana nu mai am nicio problema
imi spunea doctorul ca desi boala o ai de cand te nasti poate fi intr-o forma in care sa nu te deranjeze prea tare....si pe fond nervos se poate declansa....la mine asa a fost
stefiuta o sa-mi intreb medicul de novothyral

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)


Daisey


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

La inceput eram intr-o panica permanenta care-mi agrava starea.Il chemam des de la servici pe sotul meu.Era singurul in prezenta caruia ma linisteam.Intr-o zi,iar imi era rau,am trantit telefonul,eram pe punctul de a-l chema iar,si m-am hotarat sa nu mai depind de nimeni.N-a fost imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sagitarius spune:

Multumesc foarte mult pentru lamuriri,incerc sa ma obisnuiesc cu ideea si mai ales cu boala.Ma simt groaznic,caldura ma termina,ca sa nu mai vorbesc despre mancare,pe care nu o pot suporta(stari permanente de greata)si de starile de nervozitate(imi vine sa ma cert cu toata lumea)
In ce medici sa am incredere?In Galati,am fost la un medic endocrinolog care mi-a dat doza de Euthirox prea mare la inceput,apoi am fost in Bucuresti unde m-am lamurit cat de cat la o clinica particulara si in cele din urma la Parhon.Totusi,medicii au fost foarte sumari in indicatii,trebuie sa iau Euthirox si sa nu raman insarcinata,cam atat...As putea sa mai iau ceva vitamine? sau poate lecitina?(stau foarte prost cu memoria in ultimul timp.Am uitat,TSH-ul meu este de 37,98 si ATPO-3151,3(URIAS)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

sagitarius sa nu ramai insarcinata??????
eu ma chinui deja de un an (avem probleme de infertilitate masculina) si endocrinologul meu mi-a spus ca pot ramane insarcinata insa imediat dupa testul pozitiv sa ma prezint pentru marirea dozei.....
eu cred ca iti trebuie o doza mai mare de euthyrox,este enorm tsh-ul si cumva trebuie stabilizat...chiar daca vei trece si prin valori mai mici
eu iau lecitina si sedocalm seara,ma ajuta foarte mult
si am mancat o perioada numai sare neiodata,dar e greu de gasit,conform noilor reglementari ale ministerului sanatatii!!!!
evit nuci,fructe de mare-desi sunt moartea mea si cam tot ce contine iod


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)


Daisey


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

quote:
Originally posted by Sagitarius

Multumesc foarte mult pentru lamuriri,incerc sa ma obisnuiesc cu ideea si mai ales cu boala.Ma simt groaznic,caldura ma termina,ca sa nu mai vorbesc despre mancare,pe care nu o pot suporta(stari permanente de greata)si de starile de nervozitate(imi vine sa ma cert cu toata lumea)
In ce medici sa am incredere?In Galati,am fost la un medic endocrinolog care mi-a dat doza de Euthirox prea mare la inceput,apoi am fost in Bucuresti unde m-am lamurit cat de cat la o clinica particulara si in cele din urma la Parhon.Totusi,medicii au fost foarte sumari in indicatii,trebuie sa iau Euthirox si sa nu raman insarcinata,cam atat...As putea sa mai iau ceva vitamine? sau poate lecitina?(stau foarte prost cu memoria in ultimul timp.Am uitat,TSH-ul meu este de 37,98 si ATPO-3151,3(URIAS)


Nici pe mine nu m-au lamurit,desi am fost internata la prof.univ.Ti-am spus ca nu m-au atentionat ca n-am voie la soare-pe atunci inca suportam caldura-am fost la mare cu fam.si a urmat 1 an de cosmar pana sa ma aduc pe linia de plutire.Am si eu probleme cu memoria,in sensul ca nu mai pot asimila mult si usor ca inainte.Examenul de gradul 2 a fost cumplit,citeam si in final sa constat ca nu stiam mai nimic.Ma apuca disperarea.Dar a trecut.De caldura si soare ma feresc cat pot de mult.Eu am luat cam 1 an cate 1/2 de xanax ca sa ma linisteasca.Pt. ca n-am luat doze mari am putut sa stopez med. si nu-l iau decat cand e strict necesar.M-am documentat mai mult pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

quote:
Originally posted by wonderful

[quote]Originally posted by Sagitarius

Multumesc foarte mult pentru lamuriri,incerc sa ma obisnuiesc cu ideea si mai ales cu boala.Ma simt groaznic,caldura ma termina,ca sa nu mai vorbesc despre mancare,pe care nu o pot suporta(stari permanente de greata)si de starile de nervozitate(imi vine sa ma cert cu toata lumea)
In ce medici sa am incredere?In Galati,am fost la un medic endocrinolog care mi-a dat doza de Euthirox prea mare la inceput,apoi am fost in Bucuresti unde m-am lamurit cat de cat la o clinica particulara si in cele din urma la Parhon.Totusi,medicii au fost foarte sumari in indicatii,trebuie sa iau Euthirox si sa nu raman insarcinata,cam atat...As putea sa mai iau ceva vitamine? sau poate lecitina?(stau foarte prost cu memoria in ultimul timp.Am uitat,TSH-ul meu este de 37,98 si ATPO-3151,3(URIAS)


Nici pe mine nu m-au lamurit,desi am fost internata la prof.univ.Ti-am spus ca nu m-au atentionat ca n-am voie la soare-pe atunci inca suportam caldura-am fost la mare cu fam.si a urmat 1 an de cosmar pana sa ma aduc pe linia de plutire.Am si eu probleme cu memoria,in sensul ca nu mai pot asimila mult si usor ca inainte.Examenul de gradul 2 a fost cumplit,citeam si in final sa constat ca nu stiam mai nimic.Ma apuca disperarea.Dar a trecut.De caldura si soare ma feresc cat pot de mult.Eu am luat cam 1 an cate 1/2 de xanax ca sa ma linisteasca.Pt. ca n-am luat doze mari am putut sa stopez med. si nu-l iau decat cand e strict necesar.M-am documentat mai mult pe net.
Calciu cu D2 am mai luat dar mai rar pt. ca in timp exista riscul ca sa se depuna aiurea si sa-ti creeze probleme.Cand nu mi-e bine iau 1/2 atenolol(palpitatii,aritmii)si beau 1 fiola de gluconolactat de Ca si Mg.Prima regula a mea e sa fiu optimista,sunt altii mult mai napastuiti,sa nu ma panikez si,repet,sa fac cat imi permite ACUM organismul.Eu am hipertiroidie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sagitarius spune:

Nu am voie sa raman insarcinata,cred eu,deocamdata,pana imi reglez TSH-ul;oricum am si o varsta mai maricica(39)si nu am copii(m-am casatorit tarziu).Poate in viitor am sa gandesc mai pozitiv,acum sunt in plina depresie si ma simt groaznic,dar nu ma dau batuta asa usor.Am sa incerc sa iau ceva vitamine si mult Memo-plus,poate si ceva sedative usoare...am rabdare...Abia peste trebuie 2 saptamani trebuie sa-mi fac analizele si sa merg la un medic(poate imi reco mandati unul,va rog).Multumesc mult pentru lamuriri,nu ma mai simt asa singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sagitarius spune:

De astazi am inceput o cura de Ca+Mg,Memoplus si Sedivitax(este un produs f.bun,din plante,care nu da dependenta)si m-am inarmat cu foarte multa rabdare.Stiu ca nu ma pot vindeca dar macar pot sa imi fac viata mai usoara acceptand sa lupt cu boala,poate se va descoperi mai multe despre ea...Apropo,stie cineva daca si libido-ul scade de la boala?...sau numai eu am probleme???

Mergi la inceput