Tiroida

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

http://www.pro-familia.ro/...acesta este site-ul...mi se par cam mici preturile...ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

http://www.pro-familia.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Cornelia, sa inteleg ca si tu esti gravi? Felicitari!
Eu am ramas f. repede insarcinata,in prima luna de "probe". Si la prima fetita la fel. De Hashi am aflat in aceeasi zi in care am aflat de sarcina, adica anul asta pe 18 august. Aveam un TSH de 37 si totusi am ramas, mirare mare intre doctori..si pentru mine desigur..In ziua aia am inceput tratamentul, am inceput cu 75ug si tot la doua sapt. am crescut doza cu cate 25ug.Acum sunt stabila la 125. Azi mi-au venit ultimele rezultate, am TSH-ul la 1,2 . Dr. meu zice sa las doza asa,o alta doctorita care a si scris o carte "Traind cu Hashimoto" mi-a zis ca 1,2 e prea mare si sa iau 150. Nu stiu,deocamdata iau 125 si poate la urmatorul control o sa trebuiasca sa iau mai mult.
Despre Hashi in sarcina: este vitala luarea hormonilor in timpul sarcinii,ba mai mult,trebuie chiar crescuta doza. Dupa sarcina procesul autoimun se intensifica si stare pacientei se va inrautati, simptomele se intetzesc,de aceea e important un ctrl in primele 4-6 sapt. dupa nastere si potrivirea dozei. Copiii nostri au sanse mari sa aibe si ei mai tarziu Hashimoto,trebuie sa-i controlam si pe ei. Aici e un ctrl standard la trei zile de la nastere se face TSH-ul la bbei. Aici sunt ff multi Hashimoti, eu sunt si membra intr-un forum de suport pt. astfel de bolnavi,in orice caz se discuta mult pe tema asta. Ce ma nelinisteste pe mine este predispozitia noastra si la alte boli autoimune (Diabet, Reumatism, Lupus, Vitiligo,etc)...


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

lauraa nu sunt graviduta, ma chinui sa fiu,avem si alte probleme din pacate
in primavara fac FIV si vreau sa stiu cat mai multe despre aceasta boala,doctorul m-a asigurat ca am aceeasi sansa de reusita ca si celelalte paciente,daca TSH-ul este cat de cat in limite normale dar....oricum sunt tare ingrijorata
Traind cu Hashimoto-unde pot gasi si eu aceasta carte?in romania,nu stiu sa existe vreo fundatie hashi...ar fi grozav sa am cu cine discuta
eu aveam TSH-ul ~20 cand am descoperit boala asta vara si dupa 4 luni cu 100 mg/zi am 0.005 ,mi-a micsorat un pic doza.. T3 si T4 sunt normale


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Fetelor am si eu o intrebare la voi.
Am facut un control la endocrinolog si sunt suspecta de hipotiroidie. Acum tre sa-mi fac analizele de sange si o ecografie de uter si ovare. Problema este ca tocmai am CM. Pot face ecografia in aceste conditii?

Pupici!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Printze, eu am facut eco la CM, nu mia reprosat doctorul nimic!
Asteptam si alte pareri, dar eu zic ca poti sa faci eco!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Daca mi-a iesit TSH-ul 1,661 mIU/I,valorile normale fiind intre 0,3-5 mIU/I...inseamna ca nu am probleme cu tiroida?...acum 4 luni mi-a iesit la ecografie tiroidiana ca as avea tiroida marita ...uneori ma deranjeaza,am senzatia de nod in gat(cand sunt obosita,stresata,sau beau multa cafea)...ce poate fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Mie mi-a zis doctorita ca valorile in jur de 2 sunt cele mai bune pentru TSH, ca atunci functioneaza organismul cel mai bine. Deci fetele cu 1.5 puteti sta extrem de linistite.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Daca mi-a iesit TSH-ul 1,661 mIU/I,valorile normale fiind intre 0,3-5 mIU/I...inseamna ca nu am probleme cu tiroida?...acum 4 luni mi-a iesit la ecografie tiroidiana ca as avea tiroida marita ...uneori ma deranjeaza,am senzatia de nod in gat(cand sunt obosita,stresata,sau beau multa cafea)...ce poate fi?

Adriana



Asta inseamna ca nu ai probleme de TSH, dar mai sunt si alte analize care se pot face pt tiroida. Daca aveai tiroida marita inseamna ca aveai probleme, doar poate ca acum s-au rezolvat sau poate trebuie facute alte analize.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mi-a venit si rezultatul la testosteron ...este in limite normale 0,58...valorile normale sunt cuprinse intre 0,05-0,81...daca si testosteronul este in regula,mie de ce imi cresc firisoare de par in barca si am probleme cu pilozitatea?...se poate sa fie si de la sindromul ovarelor polichistice...sufer de asa ceva...

Mergi la inceput