Tiroida

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafelutzaro spune:

Se poate sa se produca un dezechilibru tiroidian din cauza anticonceptionalelor (mai precis Diane 35)? Intreb pentru ca dupa ce le-am intrerupt, au inceput tot felul de stari...senzatie de nod in gat, caderea parului (s-a si subtiat asa), m-am ingrasat destul de mult (noroc ca eram ft ft slaba), si in fine o stare asa de lasa-ma sa te las...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Apelez la voi: de o vreme am furnicaturi in san! Sa fie oare prolactina in valori aiurea! Am constatat ca se intampla in cursul zilei cand ma linistesc, cand stau calma, simt in sani niste furnicaturi, pulsatii mici.
Ce parere aveti?

VA intreb si pe voi cele cu tiroida razna: A incercat cineva Metabol, e eficient?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

crixia cel mai bine faci o echografie mamara,eu am prolactina usor marita dar nu simt nimik din cele descrise de tine
ce e metabol? nu am auzit
cafelutzaro nu stiu ...nu cred

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu am hipotiroidie provocata de o tiroidita autoimuna Hashimoto. In vara am descoperit ca iar imi crescuse TSH-ul si mi-a dublat doza de Euthyrox. De doua luni jumate de cand am dublat doza se pare insa ca mi s-a dereglat ciclu! Pe la mijlocul lui incep sa sangerez si sangerez mai mult sau mai putin 10 zile pana imi vine intradevar ciclul.

A mai observat cineva vreo legatura intre tiroida si ciclu ? Stiu ca tiroida e implicata in mentinerea nivelului hormonal la nivel general, dar ginecoloaga mi-a spus ca si hipotiroidia si hipertiroidia (?) pot duce la disparitia ciclului, dar nu la accentuarea lui.



Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

"We can do no great things - only small things with great love."
("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

sanziana72 ce doza de euthyrox iei? mie mi-a redus-o putin pentru ca mi-a scazut prea mult tsh-ul...
am aflat ca acesti anticorpi,la mine anti-TPO,nu reactioneaza prea bine la caldura si nici la tot ce contine iod
eu m-am dereglat in ultima perioada de la un CM stas de 28 zile am ajuns la 26-30...si ma dor sanii mai rau ca inainte
multa sanatate

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Asta vara luat 62.5 (adica jumatate de pastila de 125), dupa care mi-a marit-o la 125 pe zi pe care am luat-o cam doua luni jumatate, iar de vreo saptamana am micsorat cu de la mine putere la pastile de 100. Asta datorita dereglarilor ciclului (cum am spus cu sangerari si dureri de sani groaznice), dar si pentru ca imi dadeau din cand in cand palpitatii.

Cornelianeli, nici nu stii cat ma bucur sa am o confirmare din partea altcuiva referitor la caldura si iod. Pentru ca citisem ca alte fete cu hipotiroidie se simt mai bine vara si chiar micsoreaza doza, in timp ce la mine e pe dos. Iarna mi se stabilizeaza, iar vara cand incep caldurile imi creste TSH-ul. Cat am fost 2 saptamani la mare (deci cu iod in atmosfera si caldura mare) mi-a crescut TSH-ul de la 30 la 40!

Adevarul e ca si mama imi spune ca la ea problemele sunt tot vara si la caldura, desi pe vremea ei i-au diagnosticat doar hipotiroidie, nu si anticorpii, dar e probabil acelasi lucru pentru ca prea reactionez la fel cu ea.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Iodul este pentru Hashimoto cea mai buna hrana. De aici sa se inteleaga ca boala se agraveaza cand se ia iod. Bolnavii de Hashi (si eu) trebuie sa evite iodul in orice forma (sare, sushi,alge,etc) Anul asta cand am venit de la mare aveam un TSH de 37,38. Nu stiu cat am avut inainte dar in orice caz asta a fost extrem de mare. Acumiau Euthyrox 125 si azi am primit ultimele rezultate, TSH= 1,2 si ceilalti hormoni sunt ok, spre limita de sus,ceea ce e bine. La Hashi e ideal a se suprima TSH-ul pentru ca tiroida sa nu mai lucreze ea insasi deloc, sa fie trecuta pe linie moarta.Pentru ca din cat ea produce hormoni din atat se intensifica procesul imun de distrugere a ei. A mea are un vol. de 10 ml in total (deci fiecare lob cate 5 ml) si are o structura marita.


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Salut...ma lamuriti si pe mine? dr endocrinolog mi-a spus sa fac analize la testosteron plasmatic si TSH in primele 5 zile ale cm...dar eu fiind mai constiincioasa,voi face mai multe pentru ca incerc de cateva luni sa fac un bebe si am si probleme cu glanda tiroida...m-am hotarat sa fac in z3 :testosteron plasmatic,TSH,estradiol,FSH,LH,prolactina,progesteron,T3,T4,FREE T4,TG,TPO,...E BINE?..ce preturi au aceste analize?...Trebuie sa le fac la Profamilia in iasi,dar nu stiu daca tarifele de pe site-ul lor sunt reale: http://www.pro-familia.ro/tariflab.html...vreau sa stiu la ce preturi sa ma astept...multumesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

buna seara
sanziana cand ma gandesc cat de rau mi-a fost vara trecuta..... si eu stau in constanta ..
mie endocrinologul mi-a recomandat sarea neiodata,o folosesc,gatesc cu ea,incerc sa evit fructele de mare si pestele oceanic,desi sunt moartea mea...si nucile au mult iod
Lauraa felicitari,am vazut ca esti ,ce doza iei de cand esti insarcina?ai ramas mai greu?stiai de hashi inainte de a ramane insarcinata? de-ai sti de cand ma chinui sa gasesc o graviduta hashimotoo sa te bombardez cu intrebari
Adrriana nu pot sa vad pagina laboratorului de care spui dar uite poti sa-ti faci o idee aici http://www.synevo.ro/ro/index.asp
eu aici am facut analizele


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Daca esti insarcinata te inteapa ovarele? e un semn?

Mergi la inceput