Tiroida

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elemer spune:

quote:
Initial creeata de Adrriana

In urma unei ecografii,mi-a iesit ca am structura marita...doar atat,desi ma simteam rau,aveam senzatia ca ma strange cineva de gat,stare de panica...doctorita mi-a spus ca nu e grav,dar mi-a dat sa mai fac analize la TSH si tosteron plasmatic parca...intrebarea mea...tiroida se trateaza definitiv sau voi avea probleme toata viata? se poate sa-ti palpite inima de la tiroida?...sa creeze stare de neliniste?...poate stie cineva si imi raspunde se mie pana ajung la doctor...multumesc...

Adriana

Stimata Adriana
adresati-va unui medic homepat bun,in Iasi aveti medici homeopati,important ca alegerea metodei de tratament trebuie sa va apartina.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Elemer

quote:
Initial creeata de Adrriana

In urma unei ecografii,mi-a iesit ca am structura marita...doar atat,desi ma simteam rau,aveam senzatia ca ma strange cineva de gat,stare de panica...doctorita mi-a spus ca nu e grav,dar mi-a dat sa mai fac analize la TSH si tosteron plasmatic parca...intrebarea mea...tiroida se trateaza definitiv sau voi avea probleme toata viata? se poate sa-ti palpite inima de la tiroida?...sa creeze stare de neliniste?...poate stie cineva si imi raspunde se mie pana ajung la doctor...multumesc...

Adriana

Stimata Adriana
adresati-va unui medic homepat bun,in Iasi aveti medici homeopati,important ca alegerea metodei de tratament trebuie sa va apartina.
Sanatate






Stimate Elemer, credeti ca hipotiroidia se poate regla prin homeopatie ? Eu as prefera o alta abordare decat cea alopata, dar pana acum nu am auzit pe nimeni care sa isi rezolvat problema in alt fel.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elemer spune:

Stimata Sanziana
eu nu sunt medic,ma intereseaza homeopatia,ma ajutat mult,studiez in carti,merg la congrese,dar cel mai bine e sa va adresati unui medic homeopat bun,in ce localitate stati?
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Am revenit..nu am mai ajuns la doctor pentru ca nu mi-am facut analizele,m-am simtit bine...acum iar ma simt rau si trebuie sa merg sa fac analizele...doctorita mea mi-a spus sa fac testosteron plasmatic si TSH in primele 5 zile ale cm...dar eu as vrea sa fac toate analizele care trebuie pentru glanda tiroida ca sa nu ma mai intoarca apoi,sa ma trimita iar...T3,T4,LH,FSH...dar nu mai stiu in ce zile ale cm trebuie facute...plus calciu,magneziu....lamuriti-ma si voi ce analize sunt obligatorii pentru glanda tiroida...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Nu stie nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Salutare,
Am inteles ca TSH, este normal intre 0,46 si 4,6. Mie mi-a iesit 1,59. Intrebarea mea este: hipotiroidism avem cand nivelul TSH-ului e mic, sau cand e mare?

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

gabi_j hipotiroidism este atunci cand tsh-ul este peste limita superioara,mare
tsh-ul tau este normal,nu ai de ce sa-ti faci probleme
Adrriana analizele de tiroida sunt TSH,T3,T4,si free T4
mai sunt analizele anticorpilor antitiroidieni anti-TPO,anti-tiroglobulina si anti-receptor TSH
mai grav este atuncti cand ai acesti anticorpi anti-tiroidieni prezenti,atunci este vorba de o boala cronica,pe care trebuie sa o tratezi toata viata,eu am tiroidita autoimuna Hashimoto cu anti-TPO prezenti
multa sanatate


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Eu am schimbat doctorita...fosta doctorita mi-a dat sa fac analize la glicemie,colesterol,calciu,magneziu,flourcalnie parca ,hemolucograma(nu inteleg scrisul),TGP,TPO,TSH,T4,T3...dar nu le-am facut....mai demult am facut analize la TSH,FSH SI LH in a 14-a zi a cm si au iesit normale ,desi pe mine ma deranja glanda,aveam senzatie de nod in gat si la ecografie mi-a iesit ca am noduli care -au resorbit cu tratament calciu,mg,D3...se poate sa am aceste stari de la lipsa de calciu si sa nu fie probleme cu tiorida?...sa nu dezvolt boala?..asta se intampla prin 2004...in vara aceasta mi-am facut ecografie si a iesit f bine,numai ca structura tiroidei era putin marita...am fost la noua doctorita si mi-a dat sa fac analize la TSH si testosteron plasmatic in primele 5 zile ale cm...stiti in ce zi a cm se face LH? sau nu conteaza asa tare?...vreau sa va mai intreb daca problemele glandei tiroide sunt asociate cu sindromul ovarelor polichistice pentru ca eu am asa ceva si incerc de cateva luni sa fac un bebe...tiroida ma va impiedica sa am un copil?stie cineva ce set complet trebuie sa fac pentru aceasta tiroida si in ce zile?...mentionez ca doctorita mea nu e din acelasi oras cu mine si as vrea sa ma duc la ea cu toate analizele facute,sa nu fac mai multe drumuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Eu tind sa cred ca sistemul endocrin se influenteaza insusi. Adica dereglari ale glandelor se impart la toate, mai mult sau mai putin. Am dreptate?

Tiroida- hipotiroidism
Ovare polichistice
Suprarenala mi-a dat suturi!

La voi cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

crixia este foarte adevarat, sunt legate unele de celelalte
desi am tiroidita autoimuna hashimoto slava domnului ca nu am ovare polichistice,asta imi mai lipsea...
adrriana lh-ul se face in ziua 2 sau 3 a CM si tot in ziua 2 mai poti face TSH ,Prolactina,FSH,Estradiol,Testosteron liber acestea sunt analize corespunzatoare profilului de infertilitate
analizele de tiroida,cele pe care ti le-am spus eu se pot face oricand
corect diagnosticata si tratata o afectiune a tiroidei nu ar trebui sa te impiedice sa ramai insarcinata
mai multe poti afla aici http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=70554
mult succes

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput