Tiroida

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Simptomele pe care le-am avut eu(am hipertiroidie) inainte de am interna in spital:am slabit enorm de mult in foarte putin timp;imi era rau aproape tot timpul, simteam ca pic din picioare;aveam cand puls mic cand mare;nu puteam sa fac nici cel mai mic efort, ca imediat oboseam;imi tremurau mainile; eram nervoasa;nu suportam caldura si nici nu puteam sa stau la soare;transpiram foarte mult;iar cel mai inestetic :mi s-a umflat gatul(tiroida)enorm de mult.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Speranta,
Doctora la care eu ma tratez in institutul Parhon se numeste Ancuta Gheorghias, este doctora in institut de multi ani si mie una mi se pare f buna. Doctora are program martea si vinerea de la 8-14 in policlinica si consultatia daca nu ai asigurari este de 150.000 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Sanziana , la indicatia medicului meu, 2 zile inainte de a face testul si dimineata din ziua analizei nu iau euthyrox. dar imediat dupa ce mi s-a luat sange imi iau pastiluta. Dar repet, medicul este cel care mi-a indicat sa fac asa, si probabil ca rezultatul il interpreteaza in functie de acest lucru. Din fericire pana acum nu afost nevoie sa marim doza si sper sa ramana asa.

Numai bine!

Cocutica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Dana , si multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am luat si eu trimitere azi pt analizele la sange, merg maine dimineata dar rezultatele vor veni probabil intr-o saptamana.
Imi puteti spune si mie care sunt valorile normale?

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Andra,pe buletinul de analize sunt trecute valorile care ti-au iesit la analize si intervalul valorilor normale.Iti vei da seama singura daca analizele sunt bune sau nu.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Valorile normale la analize le vei vedea pe buletinul analizelor, adica minim, maxim si valoarea ta. Interpretarea analizelor oricum o face doctora endocrinolog pentru ca nu ai de unde sa intelegi exact ce inseamna ca este mai mare o valoare sau mai mica. Oricum ideal este sa faci toate analizele de biochimie si sange (glicemie, colesterol etc) si in functie de analize iti va prescrie un tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Aveti fluctuatii ale TSH-ului in perioadele de oboseala ?

Vi s-au facut si teste ale hipofizei ? Stiti ce legatura poate fi intre ea si tiroida ?

Si eu stiam ca vara si marea fac bine la hipotiroidie, ceea ce nu inteleg e de ce dupa o saptamana de mare mi-a crescut TSH-ul de la 32 la 40 !? Sa aiba vreo legatura cu oboseala.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc din nou pt raspunsuri.
Am luat sange azi dimineata, dar rezultatele apar peste o saptamana la dr de familie asa ca mai am de asteptat.
Sanatate multa tuturor!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Fa-ti toate analizele intr-un loc, e de preferat si din punct de vedere al sanatatii si al sigurantei rezultatelor. Analize de biochimie fac spitalul Victor Babes, clinica Sanador si alte clinici de cartier. Cat despre t3 si t4 mie mi-au fost cerute...
Despre doctora ta nu pot spune ca e buna sau nu, dar eu mi-am luat o teapa in urma cu 2 ani mergand la spitalul Panduri , cu analize facute ( dar nu toate cele hormonale) si doctora endocrinolog de acolo mi-a dat reteta de ...CALCIU , ca asa mi se rezolva problema dupa aceasta intamplare am decis sa merg la institutul Parhon pentru ca se ocupa exclusiv de acest tip de probleme. Eu nu te indrum sa mergi neaparat la Parhon, sa nu ma intelegi gresit...eu ti-am zis ca exista posibilitatea ca doctora sa nu fie cea mai buna...

Mergi la inceput