Tiroida

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cokk spune:

si am fost diagnosticata cu hipotiroidie si am luat 10 ani, din 1997, Novotyral... In acest timp am pus pe mine cam 12 kg, de la 63 la 75. Hipotiroidia s-a declansat in 1996 , cand am nascut un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cokk

si am fost diagnosticata cu hipotiroidie si am luat 10 ani, din 1997, Novotyral... In acest timp am pus pe mine cam 12 kg, de la 63 la 75. Hipotiroidia s-a declansat in 1996 , cand am nascut un copil.


acum ce medicatie ai sau nu mai iei nimik?

Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

luminita69, dar analizele pt tiroida ti le-a facut medicul? TSH-ul cat ti-a iesit?

Socurile emotionale iti pot peste cap tiroida, dar asta nu inseamna ca nu trebuie tratata si ea. Matusa mea a facut o hipertiroidie in urma unor socuri emotionale si simptomele seamana cu ceea ce spui ca ai tu. Si a trebuit sa faca tratament pentru tiroida.

Dereglarile de tiroida dau si palpitatii (batai mai rapide ale inimii) si probleme cu trigliceridele.

Tremurul poate fi si pe baza de lipsa de calciu/magneziu. Incearca sa iei si asa ceva si eventual un complex de vitamine B.

Sanatate multa si sa treci cu bine peste toate.


Cokk si hipotiroidia mea s-a declansat in urma sarcinii, se pare ca exista un sindrom prin care imediat dupa sarcina tiroida e mai activa si se poate face o usoara hipertiroidie care se regleaza spontan in cateva luni. Doar ca la unele nu se mai regleaza si trece in hipotiroidie. Desi, daca nu are alte cauze, ar trebui sa fie tranzitorie.

Mie mi-au iesit si anticorpii crescuti (analiza Anti-TPO) asa ca au decis ca e vorba de o tiroidita Hashimoto si va trebui sa iau Euthyrox toata viata.

Tie ti-au iesit ok anticorpi?

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Buna Sanziana,

si eu iau Euthyrox 100 de vreun an si jumatate. Daca la inceput nu simteam nicio imbunatatire, iar tiroida era la fel de marita...acum imi este chiar rau in zilele cand iau. Ce sa fac ? Azi am luat de la mine putere Euthyrox 50...pana pe 17 iunie cand merg la endocrinolog.

Pe de alta parte am inteles ca Euthyroxul nu se ia pe perioade mai mari de 2 ani...deregleaza alte chestii....nu mai stiu ce sa fac....

Si nu ma simt bine, asta e problema, pana la urma....orice emotie / suparare/stress cat de mic ma doboara. Pana si mirosurile nasoale imi fac rau...

ce sa fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Geniest, mama ia euthyrox sau echivalentul de aproape 40 de ani. Doar ca si-a ajustat uneori doza. Acum ia mai putin decat inainte.

Si eu probabil ca voi lua toata viata euthyrox pt ca se pare ca tiroida mea mai functioneaza doar in proportie de 20-30%, asa ca trebuie sa ii suplinesc functia. Deja iau de 4 ani.

Daca iti e rau cand iei doza prescrisa probabil ca trebuie intradevar sa o ajustezi. Dar cat ti-a iesit TSH-ul? Poate ca la tine e vorba de o stare trecatoare si tiroida ta si-a reluat incet-incet activitatea si atunci e normal sa reduci pastilele. Cam la 6 luni ai trebui sa refaci un TSH si sa mergi la endocrinolog sa iti ajusteze doza. Dar doar tu ii poti spune ce simti si care sunt reactiile tale la doza respectiva.

Mie, prima oara cand mi-au descoperit hipotiroidia ajunsesem la 152 TSH, mi s-a facut rau intr-un magazin. Mi-au dat imediat Euthyrox 100, dar nu am putut sa il iau dintr-o data, mi se facea rau. Asa ca am inceput cu doze mai mici, 30 parca, si de abia dupa 6 luni, crescand putin cate putin ajunsesem sa iau 62.5 (jumatate de 125). Cu doza asta am dus-o relativ bine cam 1 an, dupa care a trebuit sa maresc la 100. Asa ca toata ajustarea dozelor a durat cam 2 ani si nu as vrea sa mai trec prin asta.

Dar si acum am perioade si perioade, de exemplu vara mi se deregleaza iar TSH-ul si am nevoie de doze mai mari, iar iarna se regleaza si am nevoie de doze mai mici. Asta e, am invatat sa traiesc cu asta.

Trebuie sa iti gasesti singura doza cu care te simti confortabil si sa verifici cu medicul si analizele. Medicul nu poate simti in locul tau. Pana nu iti gasesti un echilibru hormonal o sa tot ai oscilatii emotionale si de vitalitate, dar nu se te speria, se poate ajunge la un echilibru.

M-ar interesa si pe mine ce ai auzit ca deregleaza Euthyroxul.



"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Sanziana...hai ca m-am dumirit. Am citit pe pagina 23 a subiectului ceea ce spune Denisam. Ea spune de tratament pt. tiroida la modul general...
Poate pe ea ar trebui sa o rugam sa puna niste link-uri despre treaba asta...

Coincidenta sau nu, dar mie la analizele de acum 3 luni mi-au iesit globulele albe sub limita inferioara a intervalului...citind ce a spus si Denisa, chiar am inceput sa-mi fac griji...

problema mea este ca niciodata TSH-ul nu a fost iesit din limite...dar am avut mici noduli, chisturi, tiroida marita....si pt. asta dr. endocrinolog mi-a dat direct Euthyrox 100 (intre timp va citesc pe voi, aici pe DC si descopar ca Euthyroxul se ia progresiv, de la doza mica la mare). La controlul de 6 luni de la inceperea tratamentului tiroida mea era la fel...iar medicul a spus ca de-abia de la 6 luni incolo incepe sa "simta" ceva.....pauza....nu simt nicio imbunatatire in starea mea fizica iar psihica ce sa mai zic ? Totul ar fi excelent daca as putea sa-mi controlez mai bine emotiile. dar nu pooottt !!!! Incep sa cred ca trebuie sa ma controlez in alta parte, nu la endocrinolog....nu stiu ce sa mai fac...mai nou am si dureri de ovare care coincid cu perioadele cand imi simt tiroida pulsand...

Pana pe 17 iunie cand ma duc la control parca e o vesnicie.

Sa auzim numai de bine !

g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

si eu am TSH in limite, doar FT3 si FT4 sunt scazute. Am luat Tyroxina si mi-a facut mai rau.
acum nu iau nimik, dar vad ca scad valorile, cred ca se serveste si bb!
Imi fac prb pt bb, sper sa aibe suficient hormon.
apoi imi fac griji pt mine, dupa nastere, sper sa ma tina nervii!

Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ce greu am gasit subiectul.....credeti ca s-ar putea pune pe prima pagina si sa ramana acolo ? sau macar la "Clinica....", cred ca e un subiect de masa....din pacate :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Ce greu am gasit subiectul.....credeti ca s-ar putea pune pe prima pagina si sa ramana acolo ? sau macar la "Clinica....", cred ca e un subiect de masa....din pacate :-(


si eu l-am cautat mult si l-am revigorat un pic.



Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

draga SINZIANA72 MULTUMESC PT SFAT DAR DR MEU ENDOCRINOLOG MA RUGAT SA FAC INTII TRATAMENT CU PROZAC 3 LUNI PT A MA LINISTI DUPA CARE IN LUNA IULIE IMI VA FACE TOATE ANALIZELE PT TIROIDA TSH T3 T4 TRIGLICERIDE CIT SI ECO DAR UNA PESTE ALTA AM INCEPUT SA MA SIMT UNPIC MAI BINE ADICA DE UNDE NOAPTEA DORMEAM 10 MINUTE AM AJUNS SA DORM C-AM 4 0RE INSCHIMB MA MAI LUPT CU DURERILE DE CAP DAR PARCA NU MAI SUNT ASA DE INTENSE. MA ROG LA DD SA POT TRECE PESTE ACEASTA PERIOADA

Mergi la inceput