Tiroida

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Teodora,

Pentru putin, cu multa placere. Eu zic sa vezi intai ce spune dr referitor la tratament, apoi sa decizi ce crezi ca este mai bine pentru tine. In cazul meu, tratamentul a fost obligatoriu si a dat roade cam intr-o luna, dar eu am stiut din prima clipa (de la ecografie) ca trebuie sa ma operez. Dr mea mi-a zis ca nu este decat o chestiune de timp, in functie de cum functiona glanda (ca s-o citez, dupa ce am primit rezultatul primelor analize, glanda mea era "si urata si proasta", iar verdictul a fost operatie imediat ce organismul se va stabiliza).
In ceea ce priveste apetitul in hipertiroidie, el difera de la caz la caz. Singura chestie sigura este ca, indiferent de cat mananci, slabesti mult in foarte scurt timp, ceea ce nu este sanatos deloc (organismul este din ce in ce mai solicitat, indeosebi sistemul circulator - apar palpitatiile, apoi senzatia de sufocare si restul).





Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

vreau sa readuc in discutie topicul asta, nu-l parasiti!

Cine poate sa-mi spuna la ce cabinet(e) privat(e) o gasesc pe Dr Neamtu?

Cri mami de Ale ( 2003) & +24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si eu cautam subiectul.
Hiper fetele (ma ref la tiroida) ce faceti pt a va controla emotiile? Pe mine ma dau gata. Nu le pot face fata. Iau Euthyrox si il iau degeaba pt. ca orice suparare cat de mica ma da peste cap si-mi simt tiroida cat casa....

Ce va ajuta...nu-mi ziceti sa respir si sa gandesc pozitiv ca nu-mi prea imi iese....insa incerc asiduu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si pe mine ma enerveaza sensibilitatea aceasta emotionala, rezistenta la stress, nervi.... am luat intr-o vreme Tyroid Caps (homeopate)si aveam senzatia ca ma simt un pic mai bine.

Cri mami de Ale ( 2003) & +24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Nikole-noi ne stim din alte povesti(remember-pupici la blondinul cu ochii ca marea- is topita dupa el), eu dupa 2,7 ani de hipertiroidism, si tratamente(dc vrei detalii putem vb pe PM)- iti spun sigur ca nu iti creste apetitul,din contra si 90% din simptomele descrise de tine le am si eu si crede-ma ca sigur ai ceve legat de asta-exista tratament,din pacate nu prea merge sa il iei mai mult de 2 ani,din cauza ca ti-ar putea afecta ficatul in viitor sau celule albe scad si deci apar mari probleme, eu acum in parale cu endocrinologul vad si un naturopat care mi-a descoperit cauza tiroidei si o trateaza cu naturiste(ea are rezulatte si cica in 3 luni se corecetaza),voi vedea la incep lui iulei dc am rezolvat si m-am lecuit sau cghiar treb sa ajung la operatia sau bautura radioactiva de distrugere a glandei-pe mine cel mai mule ma deranjeaza ca dupa una din cele 2 metode radicale,tot treb sa iei 1 pastil ape zi ca s amentii balasul hormonal in organism-cu asta nu sunt impacata si de aia am recurs la medicina naturista.Dc vrei mai multe detalii, ne scrie,eu zic sa iti faci niste analize de singe si nivelul de T4 si TSH iti va spune clar dc ai sau nu hipertiroidie.

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Denisa...daca ai timp uita-te pe PM ca ti-am trimis un mesaj...

Multumiri,
g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rissa spune:

Buna...sunt insarcinata in 17 saptamani si m-am pricopsit cu o hipertiroidie descoperita la inceputul sarcinii...mi-am facut analizele de tiroida (tsh si restul), mi-au iesit rele,iar medicul endocrinolog mi-a dat sa iau tyrozol o luna, dupa care sa merg la control..zis si facut...dupa o luna ma simtem deja mai bine, nu mai aveam stari de oboseala si de tremur...bebelushul bine.. acum trebuie sa merg din nou la control..trebuie sa fac din nou analizele alea de tiroida, dupa care trebuie sa-mi ajusteze doza de tyrozol...am fost la ecograf zilele trecute, iar doctorita mea ginecolog mi-a vorbit despre un medicament pe nume Ogestan care se ia pe timpul sarcinii si este recomandat femeilor insarcinate cu probleme de hipertiroidie... dar..pe prospectul acestui medicament (ogestan) scrie ca nu este recomandat persoanelor cu anomalii tiroidiene.. intrebarea mea este: este sau nu recomandat?..a mai luat cineva?
oricum zilele astea merg la endocrinolog sa stau de vorba cu el...pana atunci nu iau nimic...vreau sa fiu sigura..
bebelushul din burtica e foarte nazdravan.. da din picioruse si din manute si se vede perfect la ecograf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

buna ziua de ceva vreme ma confrunt cu o problema si se pareca este dela tiroida. am de o luna niste dureri de cap groasnice si sunt insotite de o ghiar in git batai neregulate ale inimi.am mers la medicul de familie si imi spunea ca durerile de cap sunt de la spondiloza mergind la servici mi-am facut un ekg si nu a iesit nimic dar la sfatul unei colege am mersla endocrinolog care mi-a facut o ecografie si mi=a descoperit un nodul de 1,5 cm imi mai tremura miinile si am un tremur in corp dar imi spune ca nu nodulul este problema ci psihicul meu caci in ultimile 6 luni am avut numai necazuri mi=a decedat tata si apoi o cumnat si spune ca este dela stress si mi-a dat tratament cu prozac timp de 2luni dupa care sa merg sa fac iarasi eco si analize specifice tiroidei am uitat sa va spun ca devro 4 ani m-a lupt cu un sindrom dislipidemic cu colesterol mare si trigliceride mari i-au prozacul de o saptamina dar eu tot nu dorm cum trebuie si tot nu ma sint bine asi dori o parere daca s-a mai intilnit cineva cu aceste simtome ce ati facut va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita69

buna ziua de ceva vreme ma confrunt cu o problema si se pareca este dela tiroida. am de o luna niste dureri de cap groasnice si sunt insotite de o ghiar in git batai neregulate ale inimi.am mers la medicul de familie si imi spunea ca durerile de cap sunt de la spondiloza mergind la servici mi-am facut un ekg si nu a iesit nimic dar la sfatul unei colege am mersla endocrinolog care mi-a facut o ecografie si mi=a descoperit un nodul de 1,5 cm imi mai tremura miinile si am un tremur in corp dar imi spune ca nu nodulul este problema ci psihicul meu caci in ultimile 6 luni am avut numai necazuri mi=a decedat tata si apoi o cumnat si spune ca este dela stress si mi-a dat tratament cu prozac timp de 2luni dupa care sa merg sa fac iarasi eco si analize specifice tiroidei am uitat sa va spun ca devro 4 ani m-a lupt cu un sindrom dislipidemic cu colesterol mare si trigliceride mari i-au prozacul de o saptamina dar eu tot nu dorm cum trebuie si tot nu ma sint bine asi dori o parere daca s-a mai intilnit cineva cu aceste simtome ce ati facut va multumesc.



Imi pare rau, poate dereglajul tiroidian e generat de necazurile prin care ai trecut
Sanatate multa

Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Comote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sa o ajutam pe micuta Sonia!

Iata-l pe
Delfinelul OLIVER -25.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

multumesc pentru urariprobabil ca timpul le va rezolva pe toate.

Mergi la inceput