Tiroida

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

buna seara.
se pare ca ma alatur si eu celor care au probleme cu tiroida, la rezultatul analizelor scrie asa :
T4 19.19
T3 498.00
TSH 0.03
am fost in aceasta seara la mediul de familie si mi-a dat trimitere catre endocrinologie.
imi puteti da un sfat? unde ar fi mai bine sa merg? medicul de familie a zis ca ma pot duce ori la Parhon ori la Spitalul Panduri care este mai aproape de mine.

am toate acele stari descrise de voi:palpitatii, oboseala, ameteli,mi-a curs sange din nas f f mul , m-am speriat rau fiindca sotul nu era acasa, eram doar cu copiii si am chemat salavarea. bineinteles ca nu a venit. atunci am chemat-o pe sora mea care m-a dus la urgenta. tensiunea era undeva la 17 cu??..nu mai stiu cu cat.

sunt f stresata nu ma gandesc decat la problemele de serviciu care sunt f multe, multa munca si cu sefi nepriceputi, nu pot dormi noaptea desi sunt f obosita . noaptea mi se deruleaza toate intamplarile de la serviciu ,parca incwerc sa rezolv si in somn diverse treburi.
as mai avea o intrebare, eu cand ma enervez si ma enervez f des, incepe sa ma manance si sa ma intepe pielea de pe tot corpul dar in special pe gat, voi ati patit asa ceva ? sau poate e din alta cauza..

smulta sanatate, tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui minoki


Litlelight,cum stai cu greutatea?


Nu ma intreba ca iar ma deprim . Nu stiu ce sa mai fac, parca tot ce la altii da rezultate, la mine merge exact pe dos. In plus am si o intarziere de 12 zile, care speram sa fie , dar se pare ca nu este asa (am facut 2 teste intr-o saptamana, ambele negative). Azi dimineata am fost sa mi se recolteze sange pentru a vedea daca valorile TSH-ului s-au modificat cumva (n-am avut decat o singura data o intarziere de 2 saptamani imediat dupa operatie - lucru normal de altfel - mi s-a explicat ca asa se intampla la unele persoane pana se stabilizeaza valoarea TSH-ului si se gaseste doza corecta de euthyrox). Ce ma enerveaza e ca dureaza aproape 2 saptamani pana am rezultatul - asa e tipul asta de analiza .
Pana atunci nici nu stiu ce sa fac. Sa continui cura de slabire...ma gandesc ca poate as fi totusi si-i fac rau lui bebe. Off...sunt intr-o mare dilema si nu stiu incotro s-o apuc. Voi ce ziceti?




Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Littlelight, dar de ce nu faci o analiza de sange ca sa vezi daca esti gravidutza?
Nu stiu daca in Buzau ai unde sa faci BHCG la urgenta, dar poate reusesti sa faci un drum la Bucuresti... si ai raspunsul in aceeasi zi.

Bafta multa, sa fie de la BB!

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui fireyes

Littlelight, dar de ce nu faci o analiza de sange ca sa vezi daca esti gravidutza?
Nu stiu daca in Buzau ai unde sa faci BHCG la urgenta, dar poate reusesti sa faci un drum la Bucuresti... si ai raspunsul in aceeasi zi.

Bafta multa, sa fie de la BB!

still counting...


Fireyes,

Multumesc pentru urari. Doamne ajuta sa fie asa!
Asta vreau sa fac, imediat ce imi soseste rezultatul la TSH (daca, bineinteles, este in parametrii normali). Desi...am inteles ca, totusi, BHCG ar trebui repetat la 48-72 ore si nu-ti confirma sarcina in sine, ci numai nivelul hormonului respectiv, nivel care poate fi influentat si de alti factori. Asa este ori am inteles eu gresit? Marturisesc ca sunt foarte novice in chestiile astea, imi bantuie prin cap tot felul de idei acum , plus ca e si o perioada foarte aglomerata la serviciu.
Apropo, unde pot face analiza asta in Buc cu aflarea rezultatului in aceeasi zi?


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Littlelight, poti sa faci BHCG la Bios sau la IDS, iar cu taxa de urgenta ai rezultatul in aceeasi zi (adresele laboratoarelor le gasesti pe net, sunt prin centrul Bucurestiului).
Daca nu ai luat Pregnyl sau Ovitrell, atunci nivelul BHCG este cel din organismul tau si daca este crescut, arata sarcina. Dupa ce a fost "diagnosticata" o sarcina, atunci urmaresti nivelul din 2 in 2 zile ca sa vezi ca se dubleaza, semn ca sarcina evolueaza normal.
Deci... te lamuresti rapid dintr-o analiza simpla de sange.
TSH in acest moment nu iti da un indiciu referitor la sarcina, deci poti sa faci BHCG inainte de a stii rezultatul de la analiza de TSH.
si sa vii cu vesti bune!

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui fireyes

Littlelight, poti sa faci BHCG la Bios sau la IDS, iar cu taxa de urgenta ai rezultatul in aceeasi zi (adresele laboratoarelor le gasesti pe net, sunt prin centrul Bucurestiului).
Daca nu ai luat Pregnyl sau Ovitrell, atunci nivelul BHCG este cel din organismul tau si daca este crescut, arata sarcina. Dupa ce a fost "diagnosticata" o sarcina, atunci urmaresti nivelul din 2 in 2 zile ca sa vezi ca se dubleaza, semn ca sarcina evolueaza normal.
Deci... te lamuresti rapid dintr-o analiza simpla de sange.
TSH in acest moment nu iti da un indiciu referitor la sarcina, deci poti sa faci BHCG inainte de a stii rezultatul de la analiza de TSH.
si sa vii cu vesti bune!

still counting...


Multumesc mult de tot!

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duchess spune:

Buna
Am si eu probleme cu tiroida , e hipertiroidie , de vreo 6 ani , nici nu mai stiu .Eu am 21 de ani , prolactina am avut-o marita foarte tare inainte de tratament , cand eram minora am fost la budimex la edocrinologie , nu mi a placut de doctorita ca nu imi explica prea multe , aproape ca nu ma baga inseama ,asta mi a prescris Ltheroxin ( sper ca am scris bine) . dupa ce am facut 18 ani , nu am mai fost la endocrinologie vreun an jumate , mi se puse pata sa nu ami merg la nici un medic dar dupa aia am inceput sa ma interez ,am vrut sa ma fiu la PARHON dar tipa de la ghiseu s-a mirat foarte tare ca nu lucrez si a zis ca fara asigurare medicala nu ma primeste , ca acolo nu e pe plata
Asa ca am ajuns la Cutitul de Argint e o policlinica cu plata , trebuie sa platasesc consultatia , si nu imi place doctorita .
La doctorita asta iau Euthyrox
As vrea sa merg si eu la un medic unde sa ma simnt bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ma primiti si pe mine?

Eu am descoperit o tendinta(dupaspusele medicului) catre hipertiroidism acum 5 ani,in urma unui episod f urat din viata mea, cand m-am trezit cu multe kg in minus peste noapte cu atacuri de panica, dificultati la inghitire, durere in gat permanenta, lipsa apetitului, depresii, tremur, si mai erau parca...

am ajuns la medic, unul deosebit de altfel din Iasi, care mi-a spus ca analizele indica o tendinta spre hipertir. insa mai ingrijorator i s-a parut la momentul acela forma tiroidei mele, care din ate mi-a spus este f rar intalnita.Asta pe langa faptul ca in conditii de stress se "umfla" efectiv,si da varii neplaceri.

La vremea respectiva am urmat un tratament de 3 luni cu MGb6 si vit D3, plus ceva pastlute ptr atacurile de panica, care au facut minuni, m-au pus pe picioare efectiv.
Intr-o luna eram alt om, si cu 5kg in plus..

acum, dupa 5 ani, ma cmfrunt cu simptome asemanatoare, dsi cred ca e mai mult depresie,anxietate, probabil ce are legatura si cu activitatea tiroidei.
Simt gatul uscat in permanenta, tremur, durere in gat, senzatie de nod, simt ca nu reusesc sa inghit corect, si parca intra f greu bolul alimentar, palpitatii la greu, insomnii, ce mai...de o sapt nu sunt om...

am intrat intamplator sa va citesc, si stau acum dupa toate aceste pagini citite si ma intreb daca nu si tiroida poate fi vinovata de o parte din simptomele mele.
Fetelor cu hiper, acuzati cumva si lipsa apetitului alimentar?

Sanatate multa


"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Albinutza, ce-ai mai facut, cum ai rezolvat cu tensiunea, ca-i mare tare.... ce medicamente ti-a dat?
te pup si asteptam vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Ma primiti si pe mine?

Eu am descoperit o tendinta(dupaspusele medicului) catre hipertiroidism acum 5 ani,in urma unui episod f urat din viata mea, cand m-am trezit cu multe kg in minus peste noapte cu atacuri de panica, dificultati la inghitire, durere in gat permanenta, lipsa apetitului, depresii, tremur, si mai erau parca...

am ajuns la medic, unul deosebit de altfel din Iasi, care mi-a spus ca analizele indica o tendinta spre hipertir. insa mai ingrijorator i s-a parut la momentul acela forma tiroidei mele, care din ate mi-a spus este f rar intalnita.Asta pe langa faptul ca in conditii de stress se "umfla" efectiv,si da varii neplaceri.

La vremea respectiva am urmat un tratament de 3 luni cu MGb6 si vit D3, plus ceva pastlute ptr atacurile de panica, care au facut minuni, m-au pus pe picioare efectiv.
Intr-o luna eram alt om, si cu 5kg in plus..

acum, dupa 5 ani, ma cmfrunt cu simptome asemanatoare, dsi cred ca e mai mult depresie,anxietate, probabil ce are legatura si cu activitatea tiroidei.
Simt gatul uscat in permanenta, tremur, durere in gat, senzatie de nod, simt ca nu reusesc sa inghit corect, si parca intra f greu bolul alimentar, palpitatii la greu, insomnii, ce mai...de o sapt nu sunt om...

am intrat intamplator sa va citesc, si stau acum dupa toate aceste pagini citite si ma intreb daca nu si tiroida poate fi vinovata de o parte din simptomele mele.
Fetelor cu hiper, acuzati cumva si lipsa apetitului alimentar?

Sanatate multa


"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec
la hipertiroidie apetitul nu scade inca se accentueaza
Littlelightmultumesc ptr sfaturi
astazi am facut testul si maine trebuie sa vb despre terapie dar sunt hotarata sa refuz si sa optez pentru operatie
o zi buna

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput