Tiroida

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kemimay spune:

buna fetelor,
am si eu o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta voi. in timpul sarcinii in urma analizelor mi-a zis doctorul ca am hipertiroidism dar nu mi-a dat nici un tratament si nici nu am mai repetat analizele. citind ce ati postat voi pot sa spun ca am si eu cam toate simptomele pe care le-ati descris. vad ca trebuie luata in serios tiroida asta si ma intreb de ce doctorul meu a lasat-o asa si nu m-a trimis din nou la analize acum dupa ce am nascut. e posibil sa creasca valorile tiroidei in timpul sarcinii si apoi sa revina la normal,sau pur si simplu sunt bolnava cine stie de cind si nu am stiut. m-am simtit de multe ori rau si de vreo doua trei ori chiar am mers la urgente cu palpitatii la inima si tensiune marita si mi-au facut EKG si analize si au zis ca totul e ok d.p.d.v.organic si ca as avea atacuri de panica. abea acum facind legatura intre simptome si ce mi-a zis dr de tiroida imi dau seama ca tiroida a fost de vina. oricum pt siguranta mea mi-am facut o programare pe 27.10 sa vad cum stau lucrurile. cam am emotii. sper sa nu primesc vesti rele. va doresc multa sanatate.


eliza mami de naomi23.11.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

Tuturor snatate in primul rand!
Azi dimineata m-am cantarit din nou:83,4kg.Sunt diperata.Am senzatia ca traiesc un cosmar ca sunt eu dar in corpul altcuiva.Si parca am senzatia ca o sa explodez.Analizele pt tiroida acum au iesit bune tsh=1.8 si ft4 nu mai tin minte dar ebun si ala.In limite normale.Acum iau jumatate de pastila de thyrozol decat ca mi-a iesit anemie mare din cauza ca mi s-a dreglat ciclu.Am cam avuta toata vara cam la 2 saptamani.Si cu flux abundent.Sapt viitoare voi merge si la ginecolog.Pentru Litlelight:imi pare rau pt tine,poate incerci o cura de slabire.Eu am inceput un regim disociat.Sa vad ce rezultate voi avea.Si dr mea imi spune sa am rabdare ca este normal sa ma ingras de la thyrozol si ca voi reveni la greutatea mea.Eu nu mai cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui minoki
Pentru Litlelight:imi pare rau pt tine,poate incerci o cura de slabire.Eu am inceput un regim disociat.Sa vad ce rezultate voi avea.Si dr mea imi spune sa am rabdare ca este normal sa ma ingras de la thyrozol si ca voi reveni la greutatea mea.Eu nu mai cred.


Minoki,

Am incercat nenumarate regimuri, iar rezultatele au fost aceleasi: cateva kg pierdute, recastigate dupa terminarea dietelor. Si nu-ti inchipui ca bag in mine ca disperata. Mananc un sandwich dimineata, si ceva la 5-5.30 cand vin de la serviciu (ceva insemnand ori o portie mica de supa/ciorba ori una mica de felul doi), iar mai tarziu, daca mi se face foame, mai mananc ceva fructe. Apa beau ca o broasca, indiferent de anotimp, deci chiar nu mai stiu ce sa fac.
Si recunosc ca mai servesc pe la serviciu din cand in cand cate o ciocolatica sau o prajiturica, dar nu foarte des.
Am ajuns la concluzia ca imi trebuie muuuulta rabdare, dar ma enerveaza ca am castigat asa de repede kg astea si mi-e asa greu sa scap de ele ...

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Buna,
Si eu am hipotiroidie, descoperita prin 2000. Iau Eutyrox de 25 si ma simt bine.
Intrebarea mea este analizele T4, anti TPO, antiTG si anticorpi antifosfolipidice in ce zi de CM le-ati facut? Mie mi-au fost recomndate toate pt Z2-4.
Multumesc cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Fetelor, maine am programare la endocrinolog la dr.Pena Mihaela la Medlife.....toate analizele ai iesit in valori normale si stau si ma intreb cum este posibil sa AM NODULI PE TIROIDA?CE ALTCEVA II POATE DECLANSA?CE ALTE ANALIZE SE MAI FAC?

Cu bine,
Miorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui mioritaus

Fetelor, maine am programare la endocrinolog la dr.Pena Mihaela la Medlife.....toate analizele ai iesit in valori normale si stau si ma intreb cum este posibil sa AM NODULI PE TIROIDA?CE ALTCEVA II POATE DECLANSA?CE ALTE ANALIZE SE MAI FAC?

Cu bine,
Miorita


Miorita,

Poti avea noduli, iar tiroida sa functioneze normal. De ce apar acesti noduli? Dr mea mi-a spus ca, deocamdata, nu se stie precis (de vina pot fi stresul, alimentatia dezechilibrata si multe altele).
Chiar daca analizele sunt bune, trebuie mers la endocrinolog si urmat un tratament care sa stopeze dezvoltarea acestor noduli sau chiar inlaturarea totala ori partiala a glandei, daca tesutul nodular dezvolta celule posibil cancerigene (asta se determiba pe baza unor analize mai complexe).
Daca va fi cazul, nu trebuie sa va speriati de operatie. Este extrem de usoara si recuperarea foarte rapida, iar beneficiile sale sunt multe.
Sanatate va doresc tuturor.



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Littlelight, iti multumesc mult pentru raspuns.....de abia astept sa merg maine la programare....nu stiu ce decizie sunt in stare sa iau....unii spun ca daca nu ma deranjeaza cu nimic sa o las asa cum este , altii ca trebuie sa fac ceva .....eu sunt obisnuita cu trat naturiste ....poate am sa adopt pentru inceput aceasta solutie si cred ca am sa accept si punctia.
Ai fost foarte draguta ca mi-ai trimis raspuns, multumesc inca o data.
Cu bine,
Miorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Am fost astazi la endocrinolog, i-am prezentat toate analizele pe care mi le-a recomandat si a zis ca totul este in valori normale , iar ce am eu la tiroida, se numeste "gusa nodulara".Sa stau linistita, sa nu ma gandesc la ei , sa gandesc pozitiv si ne vedem peste 6 luni cu o noua eco si cu analize.Daca se vor dezvolta noduluii atunci voi face o punctie.Deocamdata avand in vedere ca prima eco la tiroida am facut-o in 2005, a doua in 2006 iar acum in 2008 a treia, se pare ca nodulii nu au evoluat.Deci boala mea este veche numai ca nu am stiut de ea , neavand simptome.
Am sa stau aproape de voi si am sa va citesc constant.
Va doresc numai bine,
Miorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui mioritaus

Am fost astazi la endocrinolog, i-am prezentat toate analizele pe care mi le-a recomandat si a zis ca totul este in valori normale , iar ce am eu la tiroida, se numeste "gusa nodulara".Sa stau linistita, sa nu ma gandesc la ei , sa gandesc pozitiv si ne vedem peste 6 luni cu o noua eco si cu analize.Daca se vor dezvolta noduluii atunci voi face o punctie.Deocamdata avand in vedere ca prima eco la tiroida am facut-o in 2005, a doua in 2006 iar acum in 2008 a treia, se pare ca nodulii nu au evoluat.Deci boala mea este veche numai ca nu am stiut de ea , neavand simptome.
Am sa stau aproape de voi si am sa va citesc constant.
Va doresc numai bine,
Miorita.


Eu am avut "gusa polinodulara hipertiroidizata", descoperita intamplator, cand deja evoluasera nodulii in exterior si se simteau la palpare. Eu iti spun ce mi-a zis mie dr endocrinolog: nodulii astia pot sa stea bine-merci cuminti multa vreme si s-o ia razna rapid. Cine are asa ceva trebuie sa invete sa fie pietroi (ca sa nu zic nesimtit), sa nu se enerveze/emotioneze prea tare. Mie una nu prea mi-a iesit, desi in tratamentul preoperator mi s-a prescris ceva care sa ma aduca la nivel de "leguma" dpdv emotional.
In fine...vezi si tu cum evolueaza si la cel mai mic semn, mergi la medic. Eu te sfatuiesc sa repeti analizele din 3 in 3 luni (in mod deosebit TSH-ul), pentru a putea lua masuri cat mai repede in caz de evolutie negativa a acestor noduli.
Sanatate tuturor!



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

Fetelor!In primul rand buna seara si snatatae tuturor!Saptamana viitoare merg din nou la analize.Sper sa fie bune.A mai scazut pofta de mancare.Inca mamai lupt cu dulciurile.Dar le-am redus cu mult.In greutate am slabit de la ultima interventie vreo2 kg in 3 sapt.Este foarte greu.Mi-am schimbat mult stilul alimentar in ultima vreme si e destul de frustrant mai ales ca rezultatele sunt sub asteptari.Imi danseaza cremvurstii prin fata ochilor hora moldoveneasca.Iar pizza se invarte ca OZN-ul.Acum mananc numai fierturi si alea disociate.
Am fost si la gineco.Este bine dpdv organic,voi lua duphaston pe motiv de dereglare din cauza tiroidei.Daca ies analizele bune voi intrerupe trat cu Thyrozol.Acum sunt la o jumatate de pastila pe zi.
Litlelight,cum stai cu greutatea?

Mergi la inceput