Tiroida

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

ricea, eu din pacate nu te pot ajuta... nu m-am operat, dar am citit despre alte cazuri si in mare s-a ajuns la concluzia ca e mai bine cu operatie decat fara... dar asta e ceva f general...

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

multumesc fireyes
asa mi se spune si mie mai bine operatie
vedem joi


teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codite2 spune:

fetelor ma scuzati, in mesajul de la pagina 19 am gresit la valoarea tsh-ului, nu este 75, ci 7,5. iepumic unde ai facut analizele? eu sunt din pitesti si le-am facut la clinica elim, dar din cate stiu medicii din bucuresti nu iau in calcul analizele facut in provincie. Dr grigorie daniel nu te-a pus sa faci analizele inca o data la institut? stii cumva daca dr grigorie daniel are si cabinet particular? sau ai putea sa imi dai si mie nr de telefon al dlui? merci. pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Buna fetelor......vreau sa ma ajutati cu o parere si anume:in urma unor hemoragii foarte puternice mi s-a inserat steriletul Mirena care a rezolvat aceste hemoragii si nodulii de la san.Joi am facut o eco de tiroida unde s-au vazut foarte multe formatiuni nodulare, bine vascularize atat pe lobul stang,istm si lobul drept.pe lobul stang s-a vazut chiar un conglomerat macronodular cu zone de necroza incluse, bogat vascularizat.Mi-am facut programare la medicul endocrinolog luni.Parerea mea este ca steriletul Mirena a rezolvat partea genitala si sanii iar dereglarea hormonala si-a gasit loc sa deregleze tiroida.In astfel de cazuri cam ce este de facut?Are cineva idee?Cum poti sa tii in frau aceasta dereglare hormonala?
Astept parerile voastre...orice parere este un mare ajutor pt mine, pt ca singura nu cred ca am sa reusesc sa ies.

Miorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Mioritaus, suna...nashpa rau... eu nu m-as aventura sa fac nici o speculatie. mergi la niste endocrinologi buni, dar nu la unul singur si vezi si ce pareri "colectionezi" de acolo... multa sansa!

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Da, am fost la endocrinolog la MedLife si mi-am facut niste analize TSH, ANTI TPO, etc....o sa ma uit pe lista cu analize si am sa revin cand am sa iau raspunsul la aceste analize.....a zis ca nu putem face nimic pana nu vedem analizele....Am de facut si niste dozari hormonale in Z3 si Z5 a c.m, colesterol, trigliceride, etc.
Deocamdata sunt cu moralul jos....nu stiu cum este posibil ca de atatia ani decand sufar de aceasta dereglare hormonala sa nu ii dau de cap.
Multumesc,
Miorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

Buna fetelor!Eu am fost diagnosticata in iunie cu tirotoxicoza.Din ianuarie si pana in iunie m-am ingrasat de la 68 la 75 kg.Am inceput tratamentul cu thyrozol 3 p/zi pe care le-am scazut acum la una pe zi.In urma tratamentului ,cum era de asteptat tiroida mea este acum in punctul mort.Adica hipotiroidie.Luni voi merge din nou la analize pentru reevaluare .Intre timp am ajuns la 81kg.Vreau sa stiu daca mai este cineva in situatiea mea,daca s-a mai ingrsata cineva atat de repede si tocmai de la hipertiroidie.Poate imi imparatseste cineva din exeprienta ei.As vrea sa stiu daca voi mai rvenei cu greutatea la normal.Am 40 de ani si nu am fost grasa niciodata,dimpotriva din totdeauna am fost mai slaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

buna fetelor! Eu n-am avut mari probleme legate de tiroida (Doamne-ajuta!), dar era sa dau intr-o chestie urata din cauza unui tratament gresit pt tiroida. Noroc ca n-am stat sa astept sa mi se faca si mai rau si am cautat pe net si asa am ajuns la dna dr Ileana Marinescu (sotia dlui dr Bogdan Marinescu), care m-a 'reparat'. O recomand din tot sufletul. Este o femeie deosebita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

KoKo 76, ai putea sa ne spui cine ti-a dat tratamentul gresit pentru tiroida?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui minoki

Buna fetelor!Eu am fost diagnosticata in iunie cu tirotoxicoza.Din ianuarie si pana in iunie m-am ingrasat de la 68 la 75 kg.Am inceput tratamentul cu thyrozol 3 p/zi pe care le-am scazut acum la una pe zi.In urma tratamentului ,cum era de asteptat tiroida mea este acum in punctul mort.Adica hipotiroidie.Luni voi merge din nou la analize pentru reevaluare .Intre timp am ajuns la 81kg.Vreau sa stiu daca mai este cineva in situatiea mea,daca s-a mai ingrsata cineva atat de repede si tocmai de la hipertiroidie.Poate imi imparatseste cineva din exeprienta ei.As vrea sa stiu daca voi mai rvenei cu greutatea la normal.Am 40 de ani si nu am fost grasa niciodata,dimpotriva din totdeauna am fost mai slaba.


Draga mea,

Eu am facut anul trecut tratament intensiv cu thyrozol (in prima faza am luat 6/zi) si m-am ingrasat aproape 25kg de la el (12kg numai in primele 2 luni). M-am speriat, dar dr mea a zis ca asta e bine, ca organismul meu reactioneaza la tratament.
Am luat thyrozolul aproape 10 luni, m-am operat in martie anul acesta, dar problema greutatii n-am rezolvat-o nici acum si nu stiu ce sa mai fac (dupa ce mi s-a stabilizat organismul dupa operatie, dr mi-a prescris reductil de 10mg 1/zi. L-am luat 2 luni, am slabit 5 kg si le-am pus apoi la loc (am intrerupt reductilul pt ca incepuse sa aiba efecte adverse).
Sper sa-mi dea alta solutie dr endocrinolog la urmatoarea consultatie luna viitoare.
N-am vrut sa te intristez/descurajez , ci numai sa-ti spun ca nu esti singura in situatia asta. Poate ne sprijinim una pe cealalta in lupta impotriva kg in plus (mai ales ca noi ne si dorim un bebe, pe care sper sa-l avem curand si stiu ca nu e bun excesul de kg in sarcina).

O seara buna iti doresc.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput