Tiroida

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Page,
Pai eu stiam ca Euthyrox se introduce treptat, sub observatie atenta dpdv medical. Mi se pare ciudat ca de la 25 te-a pus sa iei direct de 100, normal ca te-ai simtit rau.
Noi incercam de aproximativ un an...am stabilit ca atunci cand ne vom intoarce din concediu eu voi repeta analizele inainte sa ma apuc de tratament si sotul isi va face si el. Si eu tot pe motiv de bebe am acceptat Euthyrox....de fapt a trebuit sa ii spun eu medicului ca vrem un bebe si atunci mi-a zis: "aaaahhh, in mod normal nu ti-as da nici un tratament acum, dar daca ai zis ca vreti un copil, atunci iti dau". M-a cam descumpanit raspunsul asta dar na...pana la urma sper sa fie bine.
Nu ma apuc de tratament acum pt ca luni plecam 2 saptamani in concediu si nu vreau sa imi fie rau pe acolo....imi stric si concediul, nici nu sunt medici la indemana.
Am o curiozitate, poate stiti: rezultatul analizelor de tiroida este influentat de perioada din luna cand faci analizele? Eu le-am facut de ambele dati la 3-6 zile dupa terminarea CM...oare chestia asta are o influenta si daca le-as face in alta perioada ar iesi oare mai bune?


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Iepumic, teoretic, analizele de tiroida nu sunt influentate de perioada de cm. unii medici care se ocupa de FIV insa recomanda sa faci si ana;ize;e de tiroida tot in ziua 2-3 a cm, dar probabil ca sa nu te complici cu f multe seturi de analize...
Daca la progesteron, estradiol, etc., celelalte hormonale conteaza dozarea pe zile de cm, aici daca ai probleme, ai probleme si in ziua 1 sau 30, iar daca nu, e perfect...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

iepumic, mie o alta dr, nu cea la care sunt acum, mi-a dat direct doza mare, adica jumatate de pastila de Euthyrox 100 in prima saptamana, iar apoi direct una intreaga. Sunt doctori si doctori. M-am lamurit pe pielea mea anul acesta. Fiecare iti spune altceva. Partea cea mai trista e ca sunt multi dr. care nici nu gandesc si iti trantesc cate un diagnostic gresit. De exemplu, mie mi s-a spus ca am insuficienta ovariana, ovare micropolichistice, mi s-au dat dozari hormonale de facut in zile gresite, netinand cont de fapt de lungimea ciclului, astfel incat aveam de toate.
Corina Neamtu mi-a zis ca nici vorba de asa ceva, nici insuficenta ovariana, nici deficit de progesteron, nici ovare micropolichistice. La capitolul asta chiar o cred, fiindca e o persoana extrem de logica. In ceea ce priveste tiroida, ea mi-a zis sa nu mai iau dozele acelea uriase de Euthyrox date de cealalta dr., mai ales ca pe vremea aceea nici macar nu aveam nevoie de Euthyrox, fiindca valorile hormonale erau ok.
La fel am patit si cu sindromul antifosfolipidic, unii zic ca am, altii ca nu, aceleasi analize mi-au iesit diferite la laboratoare diferite, etc. Nici nu stiu pe cine sa cred si ce sa fac.
Iepumic, chiar vroiam sa te intreb cum de ti-au dat tie tocmai tipurile astea de anticorpi, persoanele din familie au avut aceeasi problema?
Eu chiar ti-o recomand pe Corina Neamtu pentru monitorizarea ovulatiei si toate dozarile hormonale aferente, la partea cu tiroida inca nu stiu sigur cat de buna e, dar pentru restul e super ok.
Daca reuseste sa faca si sotul o spermograma mai eliminati din cauze.
Daca vrei detalii, spune-mi!
Eu zic sa te relaxezi, ca exista solutii pentru aproape orice, esti foarte tanara si o sa vezi ca le rezolvi pe toate.
Concediu placut si te astept cu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Perfect de acord, Page!! De ce mergi la mai multi medici,de-aia nu mai intelegi nimic...dar tot e mai bine decat sa urmezi tratamente gresite. Si eu am patit-o cu ovarele si uterul de intrasem in sperieti...pana m-a lamurit un medic mai cu mintea la purtator ca nu se puteau pune astfel de diagnostice pur si simplu pe baza investigatiilor facute ...pentru ca nu se puteau vedea anumite lucruri!!! Simplu si la obiect.
Acei anti corpi mi-a dat mie prin cap sa mi-i fac pentru ca imi iesise TSH mare si m-am gandit ca pt. o viziune mai clara asupra situatiei sa fac si alte cateva analize relevante pentru un diagnostic corect. Plus ca am intr-adevar istoric de afectiuni tiroidiene in familie.
O sa refac analizele dupa concediu si apoi o sa vad eu ce mai fac. Acum ma simt bine asa ca nu vad de ce m-as agita prea tare...exact ce mi-ai zis tu mi-a zis si doctorita: solutii se gasesc.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Ce mai faceti fetelor? Ati revenit de prin concedii? Poate mai scrieti pe aici. va pup si numai bine.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

am scris si la tiroida bat/o vina dar vad ca nu prea se scrie pe acolo
duminica nu m/am simtit bine si am ajuns la spital .unde dupa multe intrebari mi/au facut analiza de tiroida
TSH0.0005
scriu cum scrie aici trijodthronin 48.2
thyrixin267
acum iau niste pastile dar nu cred ca aceleasi cu ce scrie aici
Carbimazol 10mg cate trei pe zi
Bisoprol AL 5mg cate doua pe zi
astazi am repetat analizele adica dupa 3 zile de tratament si vedem luni daca isi fac efectul
sa auzim numai de bine

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu as vrea sa intreb "expertele" in tiroida: daca TSH-ul nu e bun atunci sunt probleme cu unul din cei 2 hormoni T3 sau T4. Gresesc? Dar daca T3 si T4 sunt buni si TSH-ul nu. atunci unde e problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Moni, se poate ca TSH sa nu fie bun, iar T3 si T4 da. se poate chiar ca si TSH sa fie bun si sa fie probleme cu tiroida...
In cele mai multe cazuri, e vorba de chistulete la tiroida si atunci o eco te ajuta sa verifici.
Pot fi si alte minuni, gen boli autoimune care intr-o faza incipienta nu modifica valorile TSH, T3, T4, se recomanda alte analize, de anticorpi.
Si or mai fi si altele, dar nu le stiu eu...

Daca TSH nu e bun, nu inseamna ca T3 ori T4 e musai sa fie "defecte"... dar f multe detalii aici nu cunosc...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

vad ca nu mai scrie nimeni
fetele operate da/ti mi un sfat
mi sa spus ca pastilele ma ajuta 40%si mai bine ar fi operatia
cum decurge operatia in cate zile te pui pe picioare.
va simtiti mai bine,ramane vizibila?
va multumesc

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codite2 spune:

Buna fetelor!
Ma alatur si eu voua. In iulie mi-am facut analizele pentru tiroida si tsh-ul a iesit de 75, iar F4 in limitele normale. Nu am facut ATPO deoarece as vrea sa merg la Parhon la dr Grigorie Daniel si din cate stiu eu nu se iau in calcul analizele facute in Pitesti (localitatea in care stau). Stiti cumva daca are si cabinet medical privat? Eu fiind din Pitesti nu pot sta mai mult de o zi in Bucuresti, tocmai de aceea trebuie sa fac analizele si sa amrezultatele in aceeasi zi. Astept raspunsul vostru. Pupici

Mergi la inceput