Tiroida

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Page spune:

iepumic, eu am aceeasi problema ca si tine, adica anticorpi anti-tiroidperoxidaza si anti-tiroglobulina. Diagnosticul care mi-a fost pus este tiroidita cronica Hashimoto. Cand anticorpii distrug destul de mult tiroida, nu mai functioneaza cum trebuie si atunci hormonul de stimulare tiroidiana creste, ceea ce inseamna hipotiroidism.
De putut sper ca o sa reusim sa facem copii. Eu am ramas insarcinata o data, dar sarcina s-a oprit in evolutie la 9 saptamani.
Ar fi bine sa verifici daca nu ai si alte probleme imunologice, fiindca uneori aceasta tiroidita e insotita si de alte tipuri de anticorpi. De exemplu, eu am descoperit ca am si anticorpi anticardiolipinici.
Despre doctori ce sa-ti zic, eu sunt pacienta Corinei Neamtu, dar am fost de cateva ori si la dr. Elena Balmes care mi-a dat, pe langa o doza exagerata de euthyrox, si un tratament cu antioxidanti de la Cali Vita, care aparent au redus anticorpii. Nu i-am mai repetat ca sa-ti spun daca asa au si ramas.
Eu zis sa te calmezi, fiindca dupa ce iei tratament si scade TSH-ul ar trebui sa ramai insarcinata, daca asta e singura problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Multumesc, Page, de raspuns.
Ce sunt aceia "anticorpi anticardiolipinici"?
Inca ceva: tu ce simptome aveai inainte de tratament...sau cum ai ajuns sa descoperi problema asta? Eu mi-am facut analizele de tiroida din proprie initiativa...am avut eu ceva banuieli cunoscand istoricul familiei. Probl. cu imunitatea am sigur, de fapt pe astea la cunosc mai de demult....ceea ce m-au ingrijorat au fost ganglionii cervicali care de vreo jumatate de an stau umflati si uneori ma dor ingrozitor.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

Iepumic, anticorpii anticardiolipinici sunt un gen de anticorpi care pot produce tromboze, pierderi de sarcina, dar nu neaparat.
Ca sa ti se poata pune diagnosticul de sindrom antifosfolipidic, trebuie ca anticorpii anticardiolipinici (sau lupusul anticoagulant sau anticorpii antibeta 2 glicoproteina) sa iasa pozitivi la cel putin doua determinari, facute la interval mai mare de 12 saptamani, si sa fi avut manifestari clinice, adica tromboze sau pierderi de sarcina ( 2-3 sarcini pierdute inainte de 10 saptamani sau 1 dupa 10 saptamani).
Toate investigatiile privind tiroida si sindromul antifosfolipidic le-am facut dupa ce am pierdut sarcina, fiindca nu sunt genul care sa accepte raspunsuri de genul "a fost o intamplare".
Pe vremea cand am descoperit problema cu tiroida nu aveam simptome de care sa fiu constienta ca sunt tipice pentru asa ceva, in afara ciclurilor neregulate. E drept ca, initial, au existat doar anticorpii, dar valorile hormonale erau ok.
In schimb ,in ultima perioada, m-am simtit foarte rau. Aveam o permanenta stare de oboseala, crestere in greutate, fara sa mananc mai mult decat de obicei, usoara scadere a auzului, striuri la unghii, pierderea stralucirii parului si caderea lui, depresie.
La analize a iesit de data asta TSH-ul marit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Multumesc, Page, pt raspuns. si eu cred ca multe afectiuni endocrine sunt, cel putin in prima faza, asimptomatice. si mai cred ca si noi putem sa le "influentam", eu dupa ce am citit pe aici si m-am regasit in foarte multe dintre simptomele hipotiroidei, am inceput sa am si impresia ca ma sufoc, ca ma strange ceva de gat, desi sunt sigura ca nu mai avusesem senzatia asta pana acum. o sa ma duc la consultatie la corina neamtu si sper sa fac si o eco ca sa ma conving de eventuali noduli. oricum, sper sa reusesc de acum incolo sa privesc partea plina a paharului, respectiv faptul ca mai bine afli mai devreme decat prea tarziu de vreo problema.

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna, fetelor. Multumesc din nou, Page.
Tocmai am venit de la medic (dr. Daniel Grigorie - de la Parhon). I-am aratat analizele si a zis ca am tiroidita cronica/hipotiroidie subclinica. Cu alte cuvinte a zis ca am descoperit foarte devreme aceasta afectiune, ca deocamdata nu se manifesta in nici un fel dar ca in timp va evolua extrem de lent dar foarte sigur catre hipotiroidie. La ecografie nu a vazut nimic modificat si mi-a spus ca daca nu vedea valorile anticorpilor nici nu se gandea la diagnosticul asta numai dupa ecografie. Dupa el nu mi-ar fi dat nici un tratament in stadiul asta dar dupa ce i-am spus ca vraeu bebe si ca de luni de zile incercam si nu se intampla nimic, mi-a zis sa iau totusi Euthyrox 25 mg 1/zi dimineata ca sa excludem tiroida din cauzele faptului ca nu raman insarcinata si sa incep totusi din septembrie tratamentul. Altfel nu mi-ar fi dat nici un tratament deocamdata la valorile mele (care mi se par totusi mai mari decat ale altor fete care au postat pe forum si care fac tratament!), urmand sa repet analizele periodic si numai in clipa cand s-ar constata modificari mai importante sa fi inceput tratamentul. Mie mi-e cam teama de Euthyrox pt. ca eu am oricum palpitatii si mi-a zis clar ca asta da palpitatii...i-am zis de problema asta si el cu atat mai mult a zis ca nu mi-ar fi dat inca sa iau daca nu ar fi treaba cu copilul (ca vreau).
Cum vi se pare modul asta de a pune problema? Pe mine m-a linistit cumva spunandu-mi ca nu e nimic grav, ca am descoperit foarte devreme problema ceea ce e foarte bine si ca atata timp cat am cicluri regulate (ceea ce am) este foarte posibil sa fie si ovulatorii si sa pot ramane insarcinata fara probleme. Sotul meu insa nu a fost satisfacut de diagnosticul asta....lui i se pare ceva de genul: " ai o problema...da....dar deocamdata stam si nu facem ninmic"...Voi ce ziceti, e cazul sa mai cer o parere?


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Iepumic, eu abia incep sa ma lovesc de problemele astea, insa, ca principiu, daca tu (sau sotul) aveti vreun dubiu, cat de mic, e bine sa mai ceri o parere sau si mai multe ca sa faci ce trebuie convinsa ca faci bine, sa nu ai indoieli si dupa aceea sa te framanti ca daca faceai nu stiu cum era mai bine...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


fireyes,
sa stii ca nu am stat prea mult pe ganduri...de fapt nici nu am apucat sa citesc mesajul tau ca m-am si dus la al doilea medic de la care acum am venit. Acelasi diagnostic, la fel cu rezerva ca este foarte la inceput si nu e deloc grav, mi-a dat acelasi tratament (Euthyrox de 25) o pastila/zi...sa iau o luna si apoi sa merg la control, sa refac analizele si sa fac si alte ecografii dupa aceasta luna ca sa vada cum reactioneaza organismul si sa vada ce facem mai departe.
Lunea viitoare eu plec in concediu, cred ca o sa ma apuc de tratament dupa, ca mi-e teama sa nu imi faca rau si sa imi stric concediul.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si eu am tiroidita Hashimoto (si se pare ca tiroida mai e foarte putin functionala, asa a iesit la ecografie) si o fetita facuta natural. Deci se poate. Mama are si ea tiroidita Hashimoto de 40 de ani si a facut 2 copii. Ba chiar la 50 de ani a ramas din nou gravida cu trompele legate (sarcina nu a tinut, dar a fost un miracol ca a aparut)!

Tiroidita Hashimoto nu e o boala de care sa mori, doar mori cu ea si trebuie sa inveti sa traiesti cu ea.

Inainte de sarcina nu s-a gandit nimeni sa imi faca anti-TPO, nici macar TSH-ul, desi mama avea aceasta problema (si se mosteneste). In timpul sarcinii TSH-ul a fost ok si imediat dupa la fel. La 6 luni dupa nastere ajunsese insa la 152. Anti-TPO nu mai stiu cat ajunsese.

Oricum, tiroidita Hashimoto e mult timp activa inainte de a-ti distruge tiroida si sa apara modificari de TSH si simptome clare. La cei care au cazuri in familie ar trebui verificat la pubertate, cand apar modificarile hormonale. Asa am fost sfatuita sa fac cu fiica-mea.

Iepumic, inainte de a lua Euthyrox ar fi bine sa vezi si un cardiolog pentru un control general. La mine a iesit ok, dar si asa, prima doza de Euthyrox care mi-a fost recomandata nu am suportat-o, asa ca am crescut progresiv timp de 6 luni pana am reusit sa stabilizez THS-ul. Peste iarna a fost ok, dupa care primavara-vara iar s-a dat peste cap si a trebuit sa dublez doza. Ceea ce mi-a dereglat complet ciclul pe urmatoarele 6 luni, aveam metroragii. Deci orice schimbare/complement hormonal trebuie facuta incet si cu grija si foarte atenta la cum reactioneaza propriul corp (ceea ce medicul nu iti va putea spune niciodata).

Inainte de a ramane insarcinata am luat timp de 2 ani ginseng si vitamina E, am facut sport si am dus un regim de viata sanatos.

Si dupa ce am inceput sa iau euthyrox am observat ca daca luam ginseng trebuia sa reduc doza de hormon, se pare ca au cumva legatura, cel putin la mine, pt ca nici un medic nu am putut sa imi spuna daca exista vreo legatura.

Eu am avut si diabet de sarcina, nu stiu daca sunt legate, dar acum trebuie sa am grija sa nu recidivez.

Cert e ca de cand am problemele astea hormonale nu imi mai permit sa nu dorm destul sau sa stau in caldura sau sa nu mananc la timp si corect. Asa invatam cumpatarea in toate



"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


sanziana, multumesc pentru raspunsul detaliat. Este chiar foarte incurajator ceea ce mi-ai scris...in sensul ca la mine valoarea TSH-ului nu este atat de mare si ambii medici mi-au zis ca e foarte usoara dereglarea pe care o am, ca acum tiroida arata perfect la ecografie....dar ca intr-adevar problemele pot aparea in timp. Nu am dereglari menstruale si medicii au zis ca in cazul asta am toate sansele sa raman insarcinata. Deci m-am mai linistit. O sa incep tratamentul cu Euthyrox dupa ce vin din concediu, imi este teama sa nu imi faca rau...mai ales ca merg la mare (+ ca din cate stiu vara doza de hormoni trebuie redusa). Cat despre regimul de viata cumpatat...e foarte adevarat dar nu este atat de usor de realizat...cel putin nu in cazul meu. In prezent eu ma simt foarte bine...nu pot sa acuz nimic in afara de oboseala care e cu siguranta datorata programului foarte incarcat, putinelor ore de somn si stresului. O sa incerc sa am mai mare grija la alimentatie si sa fac mai multa miscare.
In rest numai de bine, nu??? Incerc sa fiu cat se poate de optimista...dar imi ia un pic de timp sa ma obisnuiesc cu ideea.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

Iepumic , de cat timp incerci tu sa ramai insarcinata? De ce nu mergi intr-o luna sa iti monitorizezi ovulatia, ca sa vezi exact cum stau lucrurile?
In ceea ce priveste tratamentul pentru tiroida nu stiu ce sa-ti zic. Eu am acceptat sa iau Euthyrox 25 (am TSH 5,1), tot din cauza faptului ca incerc sa fac bebe, ca altfel nu ma lasam asa usor convinsa.
Am acceptat si Euthyrox 100 acum vreo 6 luni, cand TSH-ul era 1,77 tot din cauza asta, dar m-am simtit atat de rau, incat am refuzat sa-l mai iau. Am avut atunci palpitatii, ameteli, tensiune crescuta si devenisem si extrem de nervoasa.
O sa-ti zic cum ma simt de la Euthyrox 25. Il iau de putin timp si nu ma pot pronunta inca.
Eu in locul tau, as repeta analizele la alt laborator.
In concediu chiar nu iti recomand sa incepi tratamentul, mai ales daca te simti bine.
sanziana, si pe mine ma incurajeaza ce ai spus.

Mergi la inceput