Tiroida

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

iata insfirsit mi-am facut si analizele si nu stiu daca sunt in limite normale T4 1.06 si tsh 2.34 am mai facut si eco si nodulul este la fel nu a crescut nu a scazut .la RMN mi-au iesit citeva arii demielizante situate cu aspect nespecific cel mai probabil de etiologie vasculara ,dar vreau sa va spun ca eu tot nu ma simt bine am descoperit ca de la metroprolol mi-a sczut tensiunea si am avut dureri de cap cumplite care mi-au declansat un nou episod de panica.cind ma doare capul pt ca nu mai suport durerea de cap m-am saturat cite analgezice am luatoare or sa-mi treaca durerile astea de cap miine merg la endocrinolog iarasi si voi merge si la psiholog pt ca nu cred ca pot sa depasesc singura aceste momente .voi ce parere aveti .vreau sa va spun ca merg si la biserica la maslu poate chiar am sa-mi gasesc linistea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

luminita69, TSH-ul e in limite normale. T4 nu stiu care ar trebui sa fie valorile.

Scaderea tensiunii iti poate da si ea dureri de cap. Mai e si vremea asta caniculara... Uf!

Un psiholog cred ca te-ar putea ajuta daca simti ca iti trebuie. Macar mai vorbesti cu cineva despre problemele tale.

RMN-ul l-ai facut la cap sau unde?

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

sanziana rmn l-am facut la cap astazi am fost la medicul endocrinolog si pot sa spun ca ma incurajat f mult analizele sunt bune dar pacientul este bolnav mi-a schimbat si tratamentul inloc de prozac mi-a dat seroxat eu am incontinuoare starile de frica din cauza durerilor de cap,iar la psiholog mi s-a spus sa invat sa ma iubesc pe mine,si sa nu ma mai gindesc la durere dar eu nu prea pot plus ca mi se percepe 600 de mii pe sedinta cea ce mi s-a parut ca e c-am mult cred ca o sa mai caut si alceva plus ca as vrea sa merg cu rmn -ul la un neurolog sa vad ce parere are inorice caz doctora endocrinoloaga era optimista imi spunea ca atunci cind nu o sa ma mai doara capul o sa-mi fie bine ma rog la DD sa imi fie bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEPH0RA spune:

Buna,
Luminita aceleasi probleme le am si eu: analizele mi-au iesit bune (TSH FT4), am un nodul (chist) de 1.2/0.6 cm pe tiroida, dureri de cap (puternice si ma tin cam 5 zile), depresie, tremuraturi ale mainilor, senzatie de sufocare (nod in gat) care nici nu ma lasa sa pun capul pe perna. Dr. endocrinolog la care am fost mi-a dat xanax (2 cps/zi) si sargenor timp de 10 zile. Mi-a recomandat sa merg la un neuropsihiatru. M-am simtit mai bine cu acest tratament, dar de ieri seara, de cand l-am terminat, au reaparut simptomele. Pentru durerile de cap mie imi face bine ibalginul.
Am sa merg si la un psihiatru, ma gandeam la dr. Viorel Poalelungi de la Sanador (numai ca mi se pare cam scump).
Cert este ca, de jumatate de an sunt cu totul alta persoana. Nu ma recunosc nici eu. Ai gasit un psiholog mai ieftin?

Sanatate multa si liniste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

draga SEPHORA nu am gasit alt psiholog cert e ca de la noul tratament nu prea imi este bine sunt c-am ametita dar incerc sa trec peste mi-am propus sa merg si la servici caci eu sunt in medical de 2 luni si as vrea sa vad cum o sa-mi fie .si nodulul meu este tot c-a si al tau iar diagnosticul este depresie anxioasa .psiholoaga la care am fost imi spunea ca nu o am starea asta de acum este de mai mult timp doar ca decesul tatalui meu a pus capacul cum se spune .durere mea de cap este surda si la anagezice cedeaza dar nu pt mult timp cea ce ma face sa ma speri si atunci intru in panica si ma bufneste plinsul si mai am si niste batai ale inimi c-am ciudate care si astea ma sperie dar am tratament si pt astea,dar problema mea este si somnul pt ca nu e cum trebuie cu tot cu tratamentul pe care il am dr. endocr5inoloaga nu a vrut sa imi de-a nimic se somn imi spunea ca atunci cind o sa ma linistesc la cap o sa-mi fie bine dar eu nu stiu cindoare o sa reusesc,oricum sunt constienta ca nu pot singura dar psihologi nu sunt prea ieftini si nu pot sa-mi permit sa merg de 2 ori pe saptamina asa cum vruia psiholoaga. multa sanatate iti urez si ma bucur ca te-am cunoscut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEPH0RA spune:

Luminita sa imi spui cum te simti dupa vreo 2 saptamani de serviciu. Poate munca te va face sa uiti de probleme. Mie mi-a murit tatal cand aveam 27 de ani si acum, dupa 7 ani, plang din ce in ce mai mult dupa el. Dr. endocrinolog mi-a spus ca nodulul poate sa se dezvolte pe seama stresului, a supararilor (are firisoare de sange si cand ne suparam, se sparg si sunt absorbite de el devenind mai mare). Nu stiu cat de buna este explicatia, cert este ca, m-am gandit si eu la varianta cu munca multa care sa te faca sa nu mai ai timp sa te concentrezi la altceva.
Sa incercam si sa lasam timpul sa rezolve problemele (sper).

Sanatate multa si liniste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Nu uita sa iei si Calciu + Magneziu. Ajuta fff mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

va multumesc pt sfaturi si incurajarisper sa imi revin cu toate ca eu sunt tot naspa noroc cu sotul si copii care ma sustin si ma iubesc cred ca si lucrul asta ma ajuta mult .am sperante ca noul tratament o sa inceapa sa isi faca efectulsi o sa ma simt mai bine ,cit priveste problema cu psihologul inca mai caut si imi doresc chiar sa gasesc unul care sa ma ajute si nu sa ma stoarca de bani.dar momentan p[roblemele mele nu cred ca au inca rezolvare,probabil ca in momentul in care o sa ne revenim financiar si problemele mele se vor rezolva plus ca dorul de tata ma inebuneste .si ma rog la DD SA IMI REGASESC LINISTEA SANATATE SI NUMAI BINE VA DORESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

buna seara ,iata ca dupa 2 saptamini de la noul tratament sunt ceva mai binisor am inceput si serviciul mia fost greu dar m-am descurcat mai ales cu calatoritul in autobuz ,nu am mai facut nici un atac de panica durerile de cap au mai incetat singura problema care o mai am e ca nu prea dorm cum trebuie am avut zile in care am dormit dupa 30 de hore de nesomn dar apoi am dormit 12 ore .Aceasta chestie ma inebuneste dar incerc sa o iau ca atare si sa merg mai departe mai ales ca familia si colegele de servici suntalaturi de mine.va doresc numai bine si va urmaresc incontinoaresi incontinuoare caut un psisolog la care sa pot merge cu trimitere de la medicpt ca situaria financiara nu imi permite sa merg la unul cu bani .pote stiti voi vreo unul.samatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita69 spune:

buna seara iata ca a trecut o luna de cind mi-am reluat serviciul si vreau sa va spun ca ma simt ok cita dreptate ati avut ,poate ca SI DE LA SEROXAT MI-AM REVENIT NU AM MAI FACUT ATACURI DE PANICA ,CU SOMNUL AM INCEPUT SA DORM DIN CE IN CE MAI BINE ,IAR DURERILE DE CAP NU LE MAI AM .AM INCEPUT SA I-AU SI CALCIU SI MAGNEZIU CU B6 SUNT O ALTA PERSOANA SIMT CA TRAIESC AS DORI SA VA INTREB DACA STIT CUM SE RENUNTA LA SEROXAT EU AR TREBUI SA-L IAU 6 LUNI ASTA ESTE ABIA A 2 LUNA NU MA GINDESC SA RENUNT6 ACUM LA EL DAR AM CITIT PE NET CA SUNT PERSOANE CARE NU POT SA RENUNTE LA EL.LA PSIHOLOG NU AM REUSIT SA MERG DIN LIPSA DE BANI INCA MAI CAUT UN PSIHOLOG CARE SA PERCEAPA O TAXA MAI REZONABILA CEL LA CARE AM FOST IMI PERCEPEA 60LEI PE SEDINTA SI VRUIA SA MA VADA DE 2 ORI PE SAPTAMINA.CRED CA CEL MAI BUN PSIHOLOG SUNTEM NOI INSINE NU TREBUIE SA NE LASAM DOMINATI DE BOALA SI MAI CONTEAZA SISA AI PE CINEVA LINGA TINE ,EU AM AVUT FAMILIA ,SOTUL SI COPII CARE M-AU AJUTAT ENORM SI COLEGELE DE SERVICII TUTUROR LE SUNT RECUNOSCATOARE,AM SA MERG MAI DEPARTE NU O SA MA LAS DOMINATA DE SENTIMENTE AM SA GINDESC NUMAI POZITIV DE ACUM INCOLO VA DORESC MULTA SANATATE SI CRE4DINTA IN DUMNEZEU CACI EL NE OCROTESTE,SI NE APARAAM SA MAI INTRU SI AM SA VA SPUN CUM MA MAI SIMT .O SEARA BUNA TUTUROR

Mergi la inceput