Tiroida

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna fetelor,

Nu v-am mai vazut de mult pe aici. Ce mai faceti?
Eu am fost astazi la control si , desi TSH mi-a iesit mai mic decat limita minima( si de cat luna trecuta!), faptul ca a scazut si T3 si FT4, mi-a spus medicul, ca este de bine. Asa ca nu revin la medicamente si continui cu reflexo, homeo, etc. Deci sunt inca in cursa pentru luna februarie cand sper sa se intample minunea. Sunt increzatoare ca tiroida poate fi tinuta sub control.
Sunt tare bucuroasa.
Am impodobit deja bradul. De cum ajung noaptea acasa dau drumul la instalatii sa cante si sa sclipeasca, aprind lumanarele peste tot. Am pus deja cununa pe usa (de doua ori mi-a cazut pana acum!. Am facut mere coapte cu scortisoara si cu vanilie. Ummm, simtiti cum vin sarbatorile?


Sper ca este totul in regula cu voi.
Multa sanatate,
Gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Buna fetelor,
Azi am gasit subiectul pe forum si mi se pare excelent.Eu am niste nedumeriri in privinta tiroidei.Va expun pe scurt povestea mea si astept sfaturi si recomandari de la voi.
Asadar mi s-a depistat o gusa inca din liceu, eram prin clasa a 12-a.Am mers atunci la Parhon la Buc, au fost toate bune insa mi s-au dat multe pastilute pe care le-am luat o perioada si apoi le-am intrerupt.Ciudat a fost atunci ca nu mi s-a facut nicio analiza, doar consultatie.
Apoi peste vreo 6 ani am mers in C-ta la un endocrinolog renumit(noi nu prea avem multi si nu prea ai unde merge)Mentionez ca nu ma jena nimic si nici n-aveam alte simptome dar as fi vrut o parere.Asadar mi s-a efectuat control si in urma unor analize, in care numai ANTITIROIDPEROZIDAZA(antiTPO )nu era in limite normale mi s-a pus un diagnostic vag=POTENTIAL TIROIDISM= SI MI S-A DAT CA MEDICAMENT EUTYROX, TOATA VIATA.
Am luat o perioada dar ma simteam bine si nu intelegeam de ce trebuie sa iau asa la nesfarsit.Am mers la PARHON, la dr Denisa Hordonescu , m-a controlat, a identificat gusa si mi-a pus diag=TIROIDITA CRONICA=, CA MEDICAMENT MI-A DAT l-TYROXiN.
Mentionez ca TSH si FT4 au fost in grafic intotdeauna la mine, doar ANTITPO nu.Mi s-a explicat ca tiroida mea isi autodistruge invelisul cam asa ceva.Am ramas insarcinata am rep echo, TSH si FT4 si am intrerupt tratamentul la rec dr.Cele 2 analize au fost repetate si in sem 2 de sarcina si au iesit tot k.
Ideea este ca acum as vrea sa merg la un control.Am nascut acum 10 luni dar nu mai stiu unde sa merg.In C-ta n-am incredere iar la Parhon imi este un pic peste mana pt ora matinala la care trebuie sa fiu acolo si controlul destul de fugitiv.Nu stiu ce sa fac, va rog o rec a unui dr ff bun care e de la Parhon si eventual are cab particular.Partea nasoala este ca mmerg, ma vede, ma trimite la analize si e destul de nasol ca trebuie sa stau 2-3 zile in Buc.Dar asta e, astept parerile voastre.Dc v-ati confruntat cu pbl similare, va rog spunet-mi cum ati procedat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Ghibuadina, am fost zilele astea la dr. endocrinolog Monica Gheorghiu(lucreaza la Parhon) in Bucuresti . La Medsana. Dar poti merge si la Dr. Coculescu tot la Medsana. Mi-am facut programare(vezi pe siteul clinicii) , am ajuns acolo, m-a consultat, am facut si analize in aceeasi zi(era ora 15)pentru ca eram in perioada 3-5 de ciclu si urmeaza sa mai fac o analiza pe 31 dar o fac aici, la noi. Analizele sunt mai scumpe la ei decat la Medicover. Acum cum preferi.
Mie mi s-a recomandat in Constanta dr. Voinea de la Spit. Municipal(o dr. foarte buna). Am fost si eu la dr. Circo(se sta mult chiar si cu programare- mie asa mi s-a parut cand m-am dus la el acum 5 ani) dar am peferat pana la urma Bucurestiul.
Am probleme cu tiroida, probleme hormonale...
Sanatate si sa-mi spui si mie ce ai facut pana la urma. Cu tiroida asta nu e de gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

LAURA, multumesc, de dr Voinea am mai auzit.STii cumva vreun cabinet particular al ei?
Cred ca pana la urma o sa merg tot in C-ta ca mi-e chiar peste mana in Buc si ar trebui sa stau cu siguranta vreo 2 zile.Asa ca incerc la Voinea, mai vreau si o alta parere oricum.De cIrco n-am fost multumita, bani multi, consultatie rapida.Si eu am fost tot cam acum 4-5 ani.Multumesc!Va tin la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Nu cred ca are cabinet particular dar o poti gasi la spit. Municipal cu siguranta(ala de pe Ferdinand). Nu stiu ce program are dar da o fuga acolo sau da un telefon si intreaba de program. Mie mi-a recomandat-o un medic oncolog si mi-au mai spus de ea colegele de servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna fetelor,

Ariel 7000 - asa cum mi-ai spus, l-am contactat prin intermediul internetului pe dr Cadar insa a trecut aproape o luna si nu am primit nici o veste de la dumnealui.

Madalina71 cum te simti? Cum merge sarcina? Ai ajuns la medic endocrinolog?

Eu am repetat analizele pentru tiroida si mi-au iesit foarte proaste. Nu stiu cand voi mai ajunge si eu sa ma stabilizez pentru a putea ramane insarcinata. Si timpul trece, si trece... Nu stiu ce sa mai fac. Am asteptat atat de mult sarbatorile crezand ca ma voi linisti, imi voi incarca bateriile si uite ca acum sunt atat de deznadajduita. Mi-e groaza de ziua de vineri cand ma voi duce la control la endocrinolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

quote:
Originally posted by Gianina34

Buna fetelor,


Eu am repetat analizele pentru tiroida si mi-au iesit foarte proaste. Nu stiu cand voi mai ajunge si eu sa ma stabilizez pentru a putea ramane insarcinata. Si timpul trece, si trece... Nu stiu ce sa mai fac. Am asteptat atat de mult sarbatorile crezand ca ma voi linisti, imi voi incarca bateriile si uite ca acum sunt atat de deznadajduita. Mi-e groaza de ziua de vineri cand ma voi duce la control la endocrinolog.



Draga Gianina,
Imi pare rau sa-ti spun ca ai facut foarte rau asteptand si urmand diverse tratamente homeopate, pentru simplul motiv ca acei hormoni tiroidieni care au influenta aspura intregului nostru organism se gasesc fie in stare naturala (secretati de glanda), fie in stare artificiala (cei care se gasesc numai in medicamentele de sinteza).
Sfatul meu (cel al unei persoane aflate exact in aceeasi situatie, care urmeaza a fi operata si care s-a interesat in toate partile posibile inainte de a apela la aceasta metoda drastica) este sa mergi la un medic endocrinolog de incredere cat mai curand posibil pentru ca exista mari sanse ca "maine" sa fie prea tarziu (nu vreau sa te sperii, dar este crudul adevar).
Sa stii ca eu m-am stabilizat foarte greu, in urma a 6 luni de tratament intensiv, personalizat, cu repetarea analizelor de sange la fiecare 4 saptamani, desi am mers la medic imediat ce am descoperit nodulul (care la exterior era unul, iar la interior erau 4 mari si multi mai micuti), iar hipertiroidia mea era de data recenta.
Daca mai doresti si alte informatii, ti le dau cu cea mai mare placere. Sau le poti gasi aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78733&whichpage=3



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

quote:
Originally posted by alinush_77

Buna fetelor, si eu am aceiasi problema TIROIDA. Anul trecut am descoperit ca am HIPOTIROIDISM, ma ingrasasem mult si am facut o serie de analize.La inceput am luat Eutirox de 50 mg si din februarie am crescut sambata si duminica 75mg. Parerea mea este ca Tiroida este foarte importanta de tratat, si ca ar trebuii sa o luati pastilele alea care vi-au fost prescrise chiar daca pt toata viata . Eu am incercat sa fac un bebe dar din pacate am pierdut deja 2 sarcini dar nu o sa renunt.Din cauza HIPO.. trebuie sa fac tratament in timpul si dupa sarcina ,pt ca este f f f f important sa o am sub control pt a face un bebe sanatos.
DECI FETELOR LUATI TRATAMENTUL CA ESTE FOARTE IMPORTANT, cu ce va deranjeaza daca trebuie luata pastiluta ?
V-am pupat
alina


Urmeaza sa merg la endocrinolg aici.Daca imi recomanda din nou pastile...o sa iau.Nu am ce face sint terminata , m-am ingrasat groaznic de mult.Asa ma ingrasasem si acum 8 ani , am mers la parhon si mi s-a pus diagnosticul hipotiroidie ,cu toate ca valorile erau in limite NORMALE.Dar m ingrasam.Mi-a dat novothyral(as vrea sa aflu diferenta dintre novothyral si euthyrox!!) am luat aproape 3 ani..sau 4 nici nu mai stiu..Cert e ca in perioada cit mi-a dat..mi-a dat sa iau si spironolactona(despre care am citit mai apoi ca da infertilitate!!) si furosemid..si aspacardin.Am luat astea cam 2 luni..oricum am tinut cura f strict atunci, am slabit in 6 sau 7 luni....25 de kg.Ma simteam bine...apoi de atunci si pina acum iar am luat in greutate , am lasat pastilele.Vreau sa merg iar..mi s-a recomandat de catre medicul generalist synthroid.O sa merg la endocrinolog sa vad.Si eu zic, ca e f important.Problema mare e insa ca nu raman insarcinata.
Va pup si va doresc numai bine,
Crisa

In asteptarea lui bebe mic!!

Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

Buna!

Eu am descoperit problema cu tiroida in urma unei sarcini oprite in evolutie. TSH si FT4 erau in limite normale, dar anti –TPO si anti –Tg (anti-tiroglobulina) aveau valori peste limita. Dupa cateva luni de plimbari pe la diversi doctori, am inceput un tratament cu Euthyrox si antioxidanti, iar la doua luni de la tratament au scazut anticorpii, dar din pacate am ajuns la hipertiroidism (TSH ffff mic, FT4 peste limita). Mi s-a redus doza, insa banuiesc ca pana nu revin la valorile normale nu pot ramane insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreWB spune:

Buna,

Ma numesc Andreea si sunt noua aici in forum. Am dat peste acest topic cautand solutii si raspunsuri pentru problemele pe care le am de vreo 3 saptamani.
Totul a inceput cu un fel de jena in gat atunci cand inghiteam. Nu ma doare deloc, simt doar ca si cum marul lui adam ar freca ceva la inghitire si se aude un sunet ciudat, de parca ar pacani ceva in gat. Jena asta nu o simt tot timpul, doar in anumite pozitii ale capului, de exemplu daca tin capul drept pot inghiti "lin", fara nici o problema. Tot timpul imi vine sa imi dreg vocea deoarece am impresia ca am ceva in gat.
Nu m-a deranjat foarte tare la inceput insa acum simptomele s-au inmultit in sensul ca simt si un nod in gat, ma simt ametita si fara puteri. Tot timpul imi vine sa imi dreg vocea deoarece am impresia ca am ceva in gat. In plus, simt ca si cum as avea limba marita.
Am si cativa ganglioni inflamati (nu foarte tare si nu sunt durerosi) sub maxilar, pe gat si in spatele urechii.
Sunt aproape convinsa, din cate am mai si citit pe net, ca simptomele se agraveaza si datorita faptului ca ma tot gandesc neincetat la asta si nu am liniste deloc. Am tot felul de ganduri ca am ceva grav si sunt terminata psihic.
As vrea sa va intreb si pe voi, va sunt cunoscute aceste simptome?

Mergi la inceput