Tiroida

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns edelyia spune:

buna fetelor.sunt noua pe forum si ma confrunt cu hipotiroidism la 21 ani(studenta),descoperit abia zilele trecute.sa va spun povestea mea pe scurt.
dupa terminarea liceului m`am casatorit si am ramas insarcinata,dar din pacate am pierdut spontan,dupa care,la scurt timp am ramas din nou(ne doream si ne dorim in continuare un bb),dar aceasta a fost oprita in evolutie si a fost necesar sa mi se faca chiurataj de urgenta(de mai stateam o sapt dadeam in septicemie)am avut noroc cu dr. din cj(eu sunt din beclean(BN))si de atunci m`am ingrasat ffff tare,stari de nervi,plangacioasa nu suportam frigul deloc,dereglari menstruale,chiar amenoree.....vizite la medici ginec.din mures si cluj,analize peste analize pt a vedea cauza pierderilor bb-ilor mei si ingarsatul asta aiurea plus schimbarile psihice(imi facusem chiar si toxaplazmoza si toate analizele sa vad ce am-toate in regula pana am hotarat sa merg in cj la interservisan la endocrinolog,caci nici unui dr ginec.nu i`a dat prin minte sa ma trimita si asa mi`am descoperit boala si cauza pierderilor mele.acum iau l-thyroxin si reductil ,peste o luna merg din nou la dr.sper sa fie bine si mai sper ca la sfarsitul anului sa ramn insarcinata din nou.......imi doresc ffff mult.sper ca nu v`am plictisit...va pupik


delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edelyia spune:

am uitat sa mentionez ca am si un chist ovarian de 4 cm si mai am de luat anticonceptionale 1 luna de zile doar(tratamentul fiind de 3 luni)

delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria9791 spune:

Salut la toate, si eu sunt noua pe aici, am descoperit zilele trecute ca am hipotiroidie TSH = 7,8. Am fost la medic, mi-a facut un eco, m-a intrebat de simptome si mi-a prescris Euthyrox de 50 microgr. Vreau sa va intreb, nu ar fi trebuit sa-mi ceara si restul analizelor (T4,T3 si TPO) inainte sa-mi prescrie tratamentul? Dr mi-a spus ca peste 3 luni sa merg la control cu tpo si prolactina facute, dar de ce numai atunci?!! Mi-e frica si de doza asta, de ce nu mi-a dat doza mai mica la inceput, nu stiu ce sa fac, sa iau de capul meu jumatate de doza 2 saptamani si pe urma sa urc la doza de 50?!! Euthyroxul interactioneaza cumva cu antibioticele sau alte medicamente? La ce trebuie sa ma astept in primele zile/saptamani de administrare? Cum imi dau seama daca imi fac bine sau rau? Eu in prezent am urmatoarele simptome: palpitatii la inima, modificare puls, stare de iritatie, nervozitate si depresiva uneori, senzatia de sufocare, ragusesc si imi pierd vocea si simt un nod in gat mai ales cand ma supar. NU stiu ce ar trebui sa simt la inceputul administrarii acestor pastile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

buna maria, mie t4 t3 mi.ai iesit perfecte in acelasi timp in care tsh a indicat ca am hipotiroidism, si de atunci iau 50 euthyrox in fiecare zi pt toata viata, il iau dimineata pe stomacul gol cu putina apa si dupa juma de ora mananc sau beau cafeaua
am luat si antibiotice si analgezice, din cate stiu nu interactioneaza dar daca e vb de un medicament anume mai bine intrebi medicul, mie mi.a zis doar sa am grija daca iau vreo alta pastila ce contine iod
si pe mine m.a speriat ideea sa.l iau toata viata dar asta e, e doar un medicament ce inlocuieste ceva ce glanda mea nu mai produce :)

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria9791 spune:

dayanara, tu ai avut simptomele descrise de mine, te simti mai bine de la medicamentele acestea? iti fac cumva pofta de mancare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria9791 spune:

Va rog mult sa-mi raspundeti, medicul nu mi-a prescris acum sa fac tpo, dar eu vreau sa-l fac sa stiu o treaba. Am inceput tratamentul cu euthyrox de 3 zile, daca fac acum analiza de tpo va iesi modificata de pastile? Dar FT4? Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

medicamentul nu.mi face pofta de mancare , m.as ingrasa daca n.as lua pastila cred , de fapt retin lichide, oricum am 52 kg nu ma plang
aveam simptomele descrise de tine inainte sa incep tratamentul
la inceput eu am fost hiper apoi am trecut pe hipo, dar mi.a zis doctorul ca tiroidismul meu este subclinic, deci nu ma ingras nu slabesc e totul normal in privinta asta, l.am facut dupa nastere

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Buna fetelor,
Acum am intrat si eu pe acest forum si vazand ca foarte multe dintre voi isi fac mari probleme din cauza tiroidei, m-am hotarat sa va spun si povestea mea.
Am fost diagnosticata la varsta de 14 cu hipertiroidie(mai exact boala Graves-Basedow),am urmat diverse tratamente pe perioada liceului, dar fara nici un rezultat,plus ca in perioada bacalaureatului mi-au aparut 2 noduli durerosi in gusa.M-am operat imediat dupa bacalaureat, la varsta de 18 ani,doctorul a scos aproape intreaga glanda tiroida si m-a trecut pe tratament cu Euthyrox 100micrograme/zi(tratament care trebuie sa-l urmez toata viata).Acum la 11 ani de operatie tot la acelasi dozaj de 100 micrograme sunt si ma simt f. bine.Din cauza tiroidei am probleme si cu ovarele,ambele sunt acoperite de chisturi micropolichistice, iar unii doctori chiar mi-au spus ca nu voi putea avea copii!Surpriza insa, fara nici un tratament, am ramas insarcinata si suntem deja in saptamana a 11-a.Tratamentul pt. tiroida il fac in continuare sub supravegherea medicului(acum iau Levothyroxine , aceeasi substanta activa ca si Euthyrox),mi-a spus ca nu are nici un efect negativ asupra BB., si sper ca totul va decurge bine si in continuare.
Din experienta mea,o tiroida bolnava trebuie supravegheata atent de medic, deoarece iti deregleaza tot organismul.Unele persoane reusesc sa scape fara operatie, altele nu, dar si fara tiroida poti avea o viata perfect normala.
V-am pupat si multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia06 spune:

buna fetelor,intru si eu in clubul vostru.eu am fost diagnosticata cu gusa polinodulara.am fost la bucuresti, la parhon,m-a operat doctorul ghemigean(un OM exceptional).interventia a fost totala,adica mi s-a scos toata glanda(am auzit ca peste ani recidiveaza daca nu e scoasa toata).in prezent fac tratament cu eutyrox de 100 si ma simt bine,ma lupt doar cu kg in plus acumulate.sfatul meu este:daca aveti senzatia de sufocare,palpitatii la inima ,menstruatie neregulata,luarea in greutate nemotivata,caderea excesiva a parului (glanda "mananca"calciul din corp)sa nu stati.SE POATE DA FOARTE USOR SI REPEDE IN CANCER TIROIDIAN,asa mi-a zis doctorul care m-a tratat. Va doresc multa sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Eu v-am descoperit de curand si am o problema de alta natura: in toamna, urmeaza sa fac FIV (pr la sot+endometrioza la mine).
Mi s-au dat de facut pt FIV si analizele hormonale si cele de tiroida mi-au iesit asa:

TSH=2.51 VAL.NORMALE: 0.27 - 4.2
T3=2 VAL.NORMALE: 1.3 - 3.1
T4=96,4 VAL.NORMALE: 66 - 181

Deci, in grafic. Dr insa mi-au spus ca pt o femeie care doreste sa ramana insarcinata (si pt a creste sansele FIV), ar trebui sa am TSH<2, chiar daca sunt in limite normale.
Am repetat TSH=1.91, l-am mai repetat o data si a iesit 2.39.

Ei au recomandat sa iau Euthyrox 25.

Eu acum sunt scindata: sa iau pastiluta? mi-e teama sa nu ma dereglez. sa nu o iau si sa nu ii ascult pe ei, putand in pericol reusita FIV? mentionez ca este vorba de medici diferiti, insa din Austria si ei mi-au zis ca au observat acest lucru pe baza a zeci de ani de experienta.

Voi ce ma sfatuiti?

P.S. Mai vreau sa va spun ca eu am aproape toate simptomele de hipotiroidism (am pus in ultimul an cam vreo 6-7 kg fara sa fi schimbat mojor ceva in alimentatie, ba din contra, am mancat mai sanatos si dietetic, sunt friguroasa, piele si par uscate, menstruatie care tine 7 zile, etc)

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput