Cat de periculoasa e amniocenteza?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

mcbeal,

ne bucuram muult de tot pentru voi. sa traiasca burtica cea buclucasa... abia asteptam sa vedem printzesa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrillena spune:

Mcbeal, poti sa imi spui cum se numeste doctorul la care ti-ai facut eco morfologica.
Sincer, as prefera si eu metoda asta in locul ammiocentozei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


Draga Marrillena, eu am facut eco morfologica aici, in Düsseldorf. Pe dr. meu il cheama Mertens, dar nu cred ca te ajuta prea tare :)
Poate te ajuta fetele din Romania cu o recomandare.
Bafta multa!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrillena spune:

Draga mcbeal, mersi mult.:)
Nu cred ca ajung prea curand pe acolo
E vina mea ca nu am citit atent toate mesajele tale.
Anyway, multumesc de raspuns.
Fetelor, astept alte sugestii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Marillena, ecografisti buni gasesti in Bucuresti, din Buzau nu cred ca poti sa afli multe nume pe forum.
Ma gandesc ca poti sa pui un subiect separat in care sa intrebi la ce clinica si cu ce doctor e recomandat sa faci ecografia morfologica...
Eu fac sau la Medlife la Dr.Chitescu sau la CMU la Dr. Iosup...asta daca te ajuta cu ceva.

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Buna, am gasit subiectul asta asa ca nu o sa mai deschid altul, sper sa ma linisteasca si pe mine cineva- daca e posibil..

Martea trecuta am facut amnio, totul a fost ok- dr, aparatura, nu am simtit intepatura decat a durut putin cand a schimbat acul cu cateterul, la eco dinaintea amniocentezei l-a masurat pe bb tot, i-am vazut camarutele inimii si vezica cc care era plina. Am stat jumatate de ora pe un fotoliu (nici macar in pat) impreuna cu alte doua mamici care facusera amnio (una inainte si cealalta dupa mine), doctorul mi-a spus ca urmatoarele 3 zile sa evit efortul, s-a n-o ridic pe Bia... Am ascultat intocmai, am stat cocotata in varful canapelei ziua respectiva si inca 3 zile dupa, apoi sambata am iesit in part cu sotul Bia inca o familie si fetita lor. A fost destul de racoare 24 grade si soarele mai mereu in nori, pe la 3 a iesit ceva mai bine soarele dintre nori si am stat putin la soare, am ridicat-o pe bia de fiecare data cand am mers la wc. Duminica am stat acasa si iar am stat in varful canapelei (mi-era ca sambata m-am solicitat cam mult). Ieri dimineata m-am trezit cu o mica pata pe chilot cu un diametru de 2 cm poate, in decursul zilei nu s-a mai repetat, azi din nou- oare mai sunt riscuri sa pot pierde sarcina, poate fi scurgere de lichid amniotic? oare ce-as putea sa fac?

Merci



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu zic ca cel mai bine e sa mergi la dr.iti tin pumnii sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiu44 spune:

buna!sunt noua pe acest forum dar pot sa spun ca am facut amiocenteza la 20 de sapt in brasov la maternitate mi-a fost recoltata proba si trimisa la bucuresti.in doua sapt mi-a venit rezultatul si imi spunea ca voi avea un copil sanatos cu toate ca inainte am facut TT si iesea ca copilul era pasibil sa aiba SD. iti trebuie curaj si un doctor fff bin care sa recolteze ca altfel exista riscul unui avort si o clinica fff buna care sa iti analizeze proba din lichid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si eu am 28 de ani si doctora m-a intrebat daca o sa fac TT. I-am zis ca ok. Oare ii posibil sa fi vazut ceva suspect si sa nu-mi spuna?


12+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

quote:
Originally posted by l_carmen2003



Daca ar fi sa mai pot face un copil, cum am deja 38 de ani, as face musai amniocenteza. Adica dupa ce am vazut ce am vazut nu as putea risca. Nu ca tu, ca parinte, esti un chinuit, dar cu ce a gresit copilul acela sa il aduci pe lume si sa ii harazesti asa o viata?



"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire



Scuza-ma dar cu ce a gresit copilul ala, propiul tau copil -bolnav sau nu- sa-l omori. Cum poate un parinte sa-si omoare astfel propriul copil, lipsit de aparare....
Eu asa vad problema. Sa fereasca Dumnezeu pe oricine de asa ceva...stiu si eu ce inseamna aceasta anomalie genetica...dar ma uimeste lejeritatea cu care se discuta daca-i omorim sau nu...


David (10 nov 2004) si
Simona 12+ puiul mic
Daviduchele meu

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput