Cat de periculoasa e amniocenteza?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Buna fetelor...eu sunt o proaspata mamica(iunie)si veche in desprecopii.Uitandu-ma ce mai e nou pe aici am dat si peste discutiile voastre...si am hotarat sa va impartasesc experientele mele...poate poate ajuta pe cineva.
Eu am 2amniocenteze la activ.Una la prima sarcina...si una la a doua sarcina.
Amniocenteza asta nu se face decat daca exista un indiciu cum ar fi neregularitatea pliului nucal de la eco 12 saptamani (parca , nu mai stiu exact saptamana)si bineinteles alte indicii, eu am dat doar un exemplu(asta a fost in cazul meu la prima sarcina).
2006 a fost pt mine un an oribil in cea mai mare parte,la inceputul anului am aflat ca sunt insarcinata (asta dupa vreo trei luni de incercari), am facut analize si tot ce trebuia , dar la prima eco importanta la 12 parca sau 14 nu mai stiu exact...mi-a spus medicul ca ceva este in neregula dar sa speram ca pana la a doua eca , adica 22 sapt se repara desi este rezervat.Eu nici nu am bagat in seama ce a spus medicul eu eram undeva pe un nor de fericire (copilul a fost extraordinar de dorit).
La 21saptamani am fost la a doua eco................stiti ce inseamna sa nu mai ai viata?......asta am simtit eu atunci , am izbucnit in plans automat, in fine, med icul mi-a recomandat fara ezitare intreruperea sarcinii la 4luni si 3 saptamani.Asta se intampla intr-o vineri. Luni dimineata am fost internata si facut tot felul de analize printre care si amniocenteza (mare lucru nu e , in schimb e foarte important pe viitor semnificatia ei).
Astfel ca dupa o saptamana de chinuri, cand au incercat sa imi provoace nasterea...la fix5 luni am nascut un baietel, care eu il iubeam pana la Dumnezeu si inapoi si a trebuit sa renunt la el pt ca a fost diagnosticat cu sindrom Eduards sau treisomia 18.
Ca urmare a amniocentezei, am aflat ca viitoarea sarcina nu va fi in pericol dar ca va trebui sa fac o noua amniocenteza(nu a fost o chestiune genetica ci , dupa susele medicilor un accident genetic).
La 4 luni dupa dezastrul produs, am ramas dinnou insarcinata, de data asta fara sa imi dau seama pur si simplu s-a intamplat, bineinteles ca pana la 5 luni am fost foarte stresata, am facut iar amniocenteza si spre bucuria mea.....uitati-va la pozele de mai jos.
In final, parerea mea e ca daca nu aveti un motiv in plus pt amniocenteza...atunci nu stresati copilul si mai bine repetati triplul test de doua sau trei ori in locatii diferite.
Va urez mult succes si va pup.










Byucu CASIAN ANDREI

Poze

Mergi la inceput