Cat de periculoasa e amniocenteza?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Crinuta ,da,ai dreptate,TT nu se prea recomanda,mai ales la virste dupa 35 ca e neconcludent.
Dar,imi pare rau ca te contrazic,cel putin aici,riscul de a pierde sarcina e ff mic,se apropie de 0,5%.Practic e o analiza de rutina,sunt o gramada de femei care fac copii la virste peste 35 si de aceea a devenit asa de obisnuita.Daca nu vrei sa o faci,iti asumi riscul daca copilul are probleme.


Eu nu am facut triplul test,doctora mea a considerat ca e o analiza fara rost.Stie ea ce stie .Drept ii ca aveam 28.Probabil ca la a doua sarcina,daca va fi si sper ca da,o voi face...

Da,unele femei au puterea sa faca avort terapeutic daca copilul are probleme.Am o cunostinta medic care a ramas insarcinata la 37 ani,prima sarcina dorita si mult asteptata dar nu a avut stare pina la 12 sapt cind a facut chorionobiopsia si a aflat ca totul e in ordine.
Mcbeal,ce ai hotarit?



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Alina, eu aveam 27 de ani cand am facut TT si a iesit o mare varza.
Nu are legatura cu varsta. Testul este prost in sine, indiferent la ce varsta se face.

In ceea ce priveste amniocenteza, asa e pare mic riscul, dar cine garanteaza vreunei femei ca nu se va afla exact ea in acel 0,5%??

Acum 2 ani citeam de zor pe un forum american( nu mai stiu cum se numeste) exacpt despre problema asta si au fost cateva cazuri de pierdere de sarcina in urma amniocentezei.
Doctorul neamt al uneia care a patit asta chiar ii spunea ca e prima data cand i se intampla asa ceva, era chiar socat.
Iti dai seama ca nu a incalzit-o cu nimic ca era prima data pentru medic, atata vreama cat ea a fost primul caz.
Asa pun eu problema.
De aceea e bine sa va ganditit mult inainte.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by crinuta

.

In ceea ce priveste amniocenteza, asa e pare mic riscul, dar cine garanteaza vreunei femei ca nu se va afla exact ea in acel 0,5%??

Acum 2 ani citeam de zor pe un forum american( nu mai stiu cum se numeste) exacpt despre problema asta si au fost cateva cazuri de pierdere de sarcina in urma amniocentezei.
Doctorul neamt al uneia care a patit asta chiar ii spunea ca e prima data cand i se intampla asa ceva, era chiar socat.
Iti dai seama ca nu a incalzit-o cu nimic ca era prima data pentru medic, atata vreama cat ea a fost primul caz.
Asa pun eu problema.
De aceea e bine sa va ganditit mult inainte.

Crinuta si Rayan





Crinuta,
Ai si tu dreptate in felul tau dar parerea mea e ca trebuie sa pui bine in balanta:iti asumi riscul amniocentezei sau riscul unui copil bolnav?!Sa stii ca am cunoscut o gramada de persoane care nu-si pot asuma riscul unui copil cu SD,efectiv nu au disponibilitatea sufleteasca necesara,asa cum am povestit despre ruda mea medic care nu ar fi putut merge mai departe daca nu era totul ok.

Sa stii ca prietena unei prietene bune a pierdut sarcina in urma amniocentezei facuta de un dr neamt cu cariera mare in spate,asta fiind primul esec.A fost mare durerea dar dupa citeva luni,a luat-o de la capat cu tot cu amniocenteza si a reusit.Defapt e singurul de care am auzit in viata mea reala,restul cunostintelor care au facut-o,au iesit ok.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Am fost sapt. trecuta la dr. care urma sa-mi faca amniocenteza si mi-a spus si el ca nu are rost sa ne expunem inutil, numai din cauza varstei, daca nu avem vreun indiciu.
Drept urmare, m-a programat miercuri (pe 16) la ecografie amanuntita, cu masurare pliu nucal, os nazal, se uita la absolut tot (inima, artere, rinichi, schelet, etc.) - am inteles ca dureaza vreo ora ecografia asta - plus dublu test (un fel de triplu test, dar numai cu 2 hormoni am inteles). Si dupa aia imi poate da un rezultat cu siguranta 92% a zis el. Si pe urma mai vedem daca e cazul de amnio sau nu. Oricum eu nu fac avort, asa ca ar fi anyway cam inutila.
O sa va tin la curent sa va spun ce a iesit in urma controlului.

si o zi buna!

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mcbeal, daca tot nu iei in considerare optiunea avortului ( daca ar fi cazul) atunci ce mai conteaza testele.
Oricum, ma bucur ca nu faci amnio, si iti pumnii ca eco sa iasa foarte buna si tu sa te linistesti.
Eu nu m-am putut bucura de sarcina, si nu doresc asta nimanui. E groaznic sa nu treaca o zi in care sa te intrebi" si daca totusi ...."?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Crinuta, ai si tu dreptate dar scuze ca intreb :ai copil cu probleme acasa?daca nu, iti spun eu ce inseamna sa-ti vezi copilul altfel decat ceilalti.Nu suferi pt tine ,pt ca tu ca parinte il iubesti si mergi mai departe dar suferi pt suferinta lui.
Eu sunt insarcinata cu al 2 lea si clar voi face amniocenteza.Si sincer sfatuiesc pe oricine are dubii sa o faca.E usor sa spui fac un copil chiar daca va avea probleme dar nu doresc nimanui sa fie pus in fata faptului implinit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Adelyna, nu e deloc usor sa spui ca il faci whatever. Asta e decizia fiecareia, iar eu mi-am spus parerea mea. Asta am decis eu atunci din moment ce mi-am asumat riscul de a avea un copil cu probleme, alegand sa nu fac amniocenteza.
Este strict parerea mea si nu o impun nimanui.
De fapt, am scris mai mult decat clar in mesaje ca, acele care vor sa fie sigure ca vor avea un copil sanatos sa faca direct amnio si sa nu se mai chinuiasca cu TT.

Deci, decizia apartine fiecareia. Oricum am lua-o este o hotarare grea dar fiecare este responsabila pentru decizia ei.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Crinuta,cred ca primul pas intr-o sarcina este sa te rogi mult sa fie totul ok.Si pe mine ma ucide gandul ca se pot depista nereguli sa fiu nevoita sa fac intrerupere de sarcina.De fapt de cand am plecat la drum am plecat plina de speranta, asa este, fiecare decide pt el dar in unele cazuri este mult mai bine sa faci amniocenteza.Nici eu nu cred ca as fi facut daca nu existau antecedente,mai ales ca SD se poate depista si prin eco 3D,4D,iar daca parintii au cariotipul facut si totul e OK nu prea sunt motive de ingrijorare.Cred ca totul in viata se intampla cu un motiv.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

[quote]Originally posted by adelyna

Crinuta,cred ca primul pas intr-o sarcina este sa te rogi mult sa fie totul ok.






Asa este. Numai Dumnezeu ne poate ajuta.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Am fost ieri la dr. pentru ecografia morfologica. L-a masurat o ora intreaga pe bebe, a inceput cu pliul nucal, osul nazal, apoi s-a uitat la creier, inima, artere, rinichi, vezica, i-a masurat fiecare oscior (maini, picioare). Toti parametrii sunt absolut normali, bebe e un pic mai mare decat media pt. varsta lui (cu cateva zile mai mare) si... se pare ca e fetita.
In urma ecografiei mi-a recalculat riscul de sindrom down, care e de 1:1200, dupa spusele dr. riscul in cazul meu e la fel de mare ca la o fata de 15 ani. Mi-a luat si sange sa-mi masoare doi hormoni, rezultatul il am de-abia saptamana viitoare.
Dar pot spune ca m-am linistit foarte mult, bebe e vioi, a dat tot timpul din maini si din picioare si raspundea la atingere.
Sunt tare mandra si fericita.
toate fetele si multumesc inca o data pentru sfaturi si sustinere!
Bafta si voua si bebei sanatosi si papaciosi si cuminti!

13+

Mergi la inceput