Cat de periculoasa e amniocenteza?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by mcbeal

Nu mai stiu ce sa cred. Ma gandeam, si daca fac amniocenteza si imi spune ca bb are SD (Doamne fereste!), oare sunt in stare sa fac chiuretaj (avand in vedere ca as fi atunci in luna a 5-a, bebe e mare, practic trebuie sa-l omoare)? Nu cred ca as putea. Pana la urma si la SD - exista forme si forme si de unde stiu ca peste cativa ani de ex. nu se descopera ceva si pentru asta?
Nici o clipa nu m-am gandit inainte sa raman insarcinata ca ar putea fi astfel de probleme. Si eu si sotul suntem sanatosi, in familiile noastre n-au existat niciodata asemenea cazuri, am un baiat mare sanatos tun, in plus si la bebele din burtica nu se vede absolut nimic suspect. Dimpotriva, are o marime absolut normala (chiar spre limita de sus), iar dr. a subliniat ca bb arata foarte bine, sa nu ma gandesc cumva ca de asta mi-a recomandat amnio.
Deocamdata o sa fac pliul nucal si mai vedem dupa aia.

Va pup si va multumesc ca-mi sunteti alaturi!

11+


Doamne fereste,dar daca ar trebui sa faci avort la virsta aia de sarcina,se face in clinica,in siguranta,e defapt nastere provocata.

Din parinti perfect sanatosi,exista 5-10%riscuri ca bebe sa aiba probleme.
Chiar vorbeam astazi cu o prietena care a facut amniocenteza din motive de TT prost ca riscurile amniocentezei s-au redus pina spre 0,3-0,5% pt ca in Germania cel putin,un procent ridicat de femei fac copii dupa 35 si ele,in majoritatea cazurilor,accepta amniocenteza.





Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by mcbeal

Nu mai stiu ce sa cred. Ma gandeam, si daca fac amniocenteza si imi spune ca bb are SD (Doamne fereste!), oare sunt in stare sa fac chiuretaj (avand in vedere ca as fi atunci in luna a 5-a, bebe e mare, practic trebuie sa-l omoare)? Nu cred ca as putea. Pana la urma si la SD - exista forme si forme si de unde stiu ca peste cativa ani de ex. nu se descopera ceva si pentru asta?
Nici o clipa nu m-am gandit inainte sa raman insarcinata ca ar putea fi astfel de probleme. Si eu si sotul suntem sanatosi, in familiile noastre n-au existat niciodata asemenea cazuri, am un baiat mare sanatos tun, in plus si la bebele din burtica nu se vede absolut nimic suspect. Dimpotriva, are o marime absolut normala (chiar spre limita de sus), iar dr. a subliniat ca bb arata foarte bine, sa nu ma gandesc cumva ca de asta mi-a recomandat amnio.
Deocamdata o sa fac pliul nucal si mai vedem dupa aia.

Va pup si va multumesc ca-mi sunteti alaturi!

11+






Clarifica-ti intai toate aceste aspecte. Stiu prin ce treci deoarece am trecut si eu prin asta, prin toate chinurile sufletesti posibile.
Ca faci avort ( Doamne fereste) in 5 luni sau 1 luna e tot aia, tot avort ramane, deci... gandeste-te bine daca ai putea renunta la copil in urma unui rezultat prost, iar daca raspunsul este nu, nu te mai gandi deloc la amniocenteza, deoarece te torturezi fara rost.
In plus iti risti sarcina.
Dumnezeu sa te indrume sa iei decizia corecta.

Sa ne spui ce ai facut.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Initial creeata de mcbeal

Buna dimineata!

M-as bucura mult daca m-ati putea ajuta cu experienta voastra. Pe scurt, sunt o gravidutza in saptamana 12 de sarcina, am facut ecografie joi si bebe arata 'super' dupa cum s-a exprimat dr. mea. Totusi, mi-a recomandat sa fac amniocenteza, din cauza ca am peste 35 de ani. Mi-a spus ca desi bb arata foarte bine, ea nu-mi poate garanta decat 70% ca e sanatos si ca 100% nu pot afla decat facand amniocenteza. Ca ea automat recomanda analiza asta tuturor gravidelor care au peste 35 de ani si ca pot sa accept sau nu.
Stiu ca statistic riscul de pierdere a sarcinii este mic (0.5-1%). Vroiam sa va intreb din experienta voastra, daca ati auzit de cineva sa fi facut amniocenteza si sa fi pierdut sarcina din cauza asta?
O alta intrebare ar fi daca procedura e dureroasa si ce alte implicatii are?

Sa aveti o zi buna!




11+



mcbeal, eu am facut amnio la clinica praenatal din duesseldorf,(http://www.praenatal.de/), anul trecut. In cazul meu translucenta nucala fusese mare (si varsta 38 de ani).

Nu am decat cuvinte de lauda pentru ei, in special pentru doctorul Stressig care mi-a facut amnio. Nu am simtit nimic, desi nu mi-a facut anestezie, nu am avut nici un fel de contractii dupa, am plecat zburand din clinica la jumatate de ora. Aparatura este super, iar ecografiile au o rezolutie foarte buna. COntra sumei de 65 de euroi, mi-au dat rezultatul preliminar in aceeasi zi in care mi-au facut amnio, iar rezultat final in doua saptamani.

Initial insa, o alta doctorita de acolo incercase cealalta tehnica (CSV) cu prelevare din placenta; sarcina era in jur de 12-13 saptamani; am avut dureri si contractii si efectiv nu am rezistat pana la capat asa ca am optat sa vin mai tarziu la amnio. Mi s-a explicat ulterior ca durerile s-au datorat varstei sarcinii si ca aceste cazuri sunt foarte rare.
Nu regret ca am facut analiza, mai ales ca asigurarea a acoperit totul (mai putin cei 65 de euroi). Repet, amnio s-a desfasurat fara nici un fel de probleme sau durere. nici macar senzatia de presiune nu am avut-o.
iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Eu am nascut la 35 de ani. Sarcina cu risc mare - fibrom uterin de 15 cm - asa ca dr a exclus amniocenteza... Am un copil perfect sanatos... Asa s-a pus problema atunci.
Insa... am doi colegi cu cate un copil cu SD, de diferite grade. Unul dintre ei avea 36 de ani el si 35 ani ea iar la ceilalti 45 ani el si 44 ea. fiecare cuplu la al doilea copil, primul fiind nascut sanatos. Fara comentarii.

Daca ar fi sa mai pot face un copil, cum am deja 38 de ani, as face musai amniocenteza. Adica dupa ce am vazut ce am vazut nu as putea risca. Nu ca tu, ca parinte, esti un chinuit, dar cu ce a gresit copilul acela sa il aduci pe lume si sa ii harazesti asa o viata?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Buna Mcbeal
Ma alatur si eu celor care ti-au raspuns in legatura cu acest subiect,pentru ca si eu am facut amnio in Canada.
Iti spun cum se procedeaza aici, si nu ma pot pronunta decat in legatura cu Canada. Da, la mamicile de peste 35 de ani li se sugereaza amnio, dar mai intai li se face triple test, in care se detecteaza daca este vreo deformatie cromozomiala care ar putea indica spina bifida sau sindromul down. IN cazul in care testul este pozitiv, atunci ti se propune amnio, pe care poti sa o refuzi sau sa o accepti, este riscul sau alegerea ta, ia-o cum vrei. 2% din mamici pierd sarcina din cauze nestiute in urma amniocentezei, si tocmai de aceea ti se sugereaza doar, nu ti se impune ca mai tarziu sa nu poti sa-i dai in judecata ca ti-ai murit copilul etc.Eu sincera sa fiu am decis sa o fac, nici nu stiu de ce, dar desi citisem despre riscuri, am facut-o. Acum daca stau sa ma gandesc,oricum nu cred ca as fi renuntat la bebitz, indiferent de rezultat.De fapt acesta este singurul motiv pentru care se face. IN cazul in care ar putea fi vreo problema este singurul caz in care se accepta avortul la o varsta atat de avansata in sarcina.
Multumesc la D-zeu , mie nu mi s-a intamplat nimic,dar o alta mamica din Canada a pierdut bebelusul.... dupa cum spuneau ei 2%...
Cum vad ca nici una din fete nu ti-a explicat cum si in ce fel se face, o sa-ti explic eu cum s-a derulat la mine.
Nu este adevarat ca se face in sala de operatii, si ca este considerata interventie chirurgicala. Se face de catre un doctor si o asistenta, in sala in care se face de obicei ecografia. Nu ti se face nici o anestezie pentru ca nu este decat o intepatura si ca sa te intepe pentru prima oara pentru anestezie, te supune la mai mult risc. Asa ca, ti se pune gel pe burtica si se face o ecografie normala, tu vezi tot ce se intampla intr-un ecran intors inspre tine. Doctorul se uita unde exact este bebelusul si cauta un loc in uter unde sa poata baga acul in asa fel incat sa nu-l atinga pe bebe (cauta o punga mai mare de lichid amniotic de unde sa extraga 2 seringi de lichid). In cazul meu, bebelina mea a fost foarte activa si am asteptat cam 10 min, pana s-a potolit ca sa nu o atinga cumva cu acul, ca-si misca piciorusele. Mi-au gasit intr-un final o punga mai mare de lichid la picioarele ei, si mi-au introdus acel lung ac in burta (durere nu mai mare decat la o injectie). Cand fetita a simtit ca cineva i-a invadat mediul, a inceput sa dea si din manute dupa ac. A fost haioasa, dar doctorul s-a grabit sa scoata lichidul ca nu cumva sa se intoarca si sa se loveasca in ac.
MI-au scos lichidul, acul, mi-au spus sa merg acasa si sa ma odihnesc pentru urmatoarele 24h, sa nu fac nici un fel de efort decat sa merg la toaleta sau strictul necesar.
NU am avut complicatii, dureri, sangerari, etc. Multumesc la D-zeu ca totul s-a terminat cu bine.
Daca m-ai intreba daca as mai face-o inca o data, ti-as raspunde ca nu, din simplul motiv ca nu as fi renuntat la copil oricum. Si daca inainte nu am luat in considerare riscurile, dupa ce am aflat si despre cealalta mamica, intrasem in panica.
Aceasta a fost decizia si experienta mea.Iti doresc din tot sufletul mult succes in decizia ta, si un bebelus sanatos.


Sa nu avem nazuinte prea mari pentru ca prabusirea sa nu fie prea dureroasa.

29+ Gogosica Mathea si
Lucas 04-05-2000
POZE

http://tickers.baby-gaga.com/p/fly291ps_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Draga Mcbeal, ca si celorlalte care ti-au raspuns, mi se pare chiar ciudat ca dr ta ti-a recomandat amnio fara triplu test. Doar daca acest tt indica ceva, faci amnio. Si nici atunci, ca e foarte riscant.
Sa-ti zic povestea mea. Eu am 26 ani si dr meu mi-a recomandat sa fac TT, asa e la moda, cred,. Valorile normale erau intre 16 si 93, iar mie mi-au iesit 178. Enorm, desi nu am peste 35 ani. Nimeni n-a stiut sa-mi dea o explicatie. Era nevoie automat, de amnio. Insa , cum riscul de a-i face rau bebelui (neavand nimic, poate), e enorm, mi-am repetat TT peste 2 sapt. Acum a iesit valoarea 93, deci totr mare, dar nu peste limita. Si nu am facut amnio. Chimista de la laborator mi-a spus ca sunt foarte putini medici care fac asta bine, e prea riscant si nu e recomandata decat daca medicul tau e chiar sigur ca ai o problema si daca dupa 3, 4 TT rezultatul iese negativ. Asa ca eu te sfatuiesc sa nu faci asta, mai ales ca tui nu stii daca ai ceva. Mai bine iti schimbi medicul!
Multa sanatate si un bebe frumos!
Te pup, Dana 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mai fetelor, am spus-o si o s-o repet: TT nu e relevant deloc.
Deci, daca va ies valorile bune nu aveti deloc siguranta ca totul e ok cu bb, iar in cazul unui rezultat prost, din nou nu aveti siguranta ca ar fi probleme.

Mie mi-a iesit HCG dublu fata de limita maxima si nu a fost nimic, copilul fiind sanatos.
Multumesc lui Dumnezeu ca nu m-a lasat sa fac amnio.
Oricum, si daca faceam si iesea ca avea ceva, nu as fi fost niciodata in stare sa avortez, si atunci ce sens mai are sa mai faci amnio?

Sunt femei care au pierdut sarcina in urma amniocentezei, si ulterior s-a aflat ca bb era perfect sanatos. Si atunci regrete peste regrete.

Ma rog, aici fiecare face ce considera. Sunt destule femei care nu pot, nu vor sa aduca pe lume un copil cu probleme, si atunci prefera avortul " terapeutic". E strict optiunea lor.
Pentru cele care vor sa fie 100% sigure ca vor aduce pe lume un copil sanatos, e recomandata clar amniocenteza.
Lasati-l incolo de TT. Eu sunt un caz clar de fals pozitiv si tot aici pe forum a fost un caz clar de fals negativ.
Cand eram insarcinata citeam peste tot despre asta si nu mica mi-a fost mirarea cand am aflat cate erori da acest " minunat" TT.
Eu una nu inteleg de ce il mai recomanda medicii. Eu nu-l recomand nimanui, fiind un factor de stres inutil si in special irelevant.

In concluzie: daca vrei sa stati linistite faceti direct amnio, dar asumati-va riscul care nu e atat de mic precum se spune, sau daca nu ati fi in stare sa avortati, atunci nu mai faceti nici TT, deoarece indiferent de rezultat nu veti avea nici o garantie.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Faceti amniocenteza dar asigurati-va ca cei care recolteza lichidul si interpreteza rezultatul sunt niste profesionisti

Desi statistic rezultatul amniocentezei este 99,7% concludent, eu am fost unul dintre cazurile in care am primit un verdict de genul "CARE AR PUTEA FI SD"

Si astfel am ajuns sa fac o a doua amniocenteza, care de data aceasta a indicat un cariotip normal.

Puiul meu implineste maine 11 luni si este sanatos tun.

si aveti grija!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Eu la prima sarcina am fost atat de speriata de SD incat la a doua sarcina,daca o sa fie,o sa fac amniocenteza. In plus, prietena mea, sotie de ginec. a facut-o si ea,chiar daca nu avea 35 de ani! Cred ca stiu si ei mai bine...


Daca mania persecutiei ar fi o muzica - unii ar fi o discoteca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Si eu sunt o mamica de peste 35 ani careia i s-a recomandat amniocenteza. O voi face pe 7 septembrie.

Pe cine intereseaza am gasit pe net: http://www.babycenter.com/refcap/327.html

Multa sanatate!

Piti
12+

Mergi la inceput