Mamici de iulie - august 2006 (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Map,de tehnica asta de pregatire a sanilor se aude si pe aici.
Eu am regretat la primul copil ca n-am stiut din vreme ca poate asa evitam dezastrul. Asa ca...go for it!


Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
POZE
CUM A VENIT PE LUME DAVID
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Oncicu, sa-ti traiasca baietelul, imi plac numele lui!Ma bucur ca esti bine si sper sa vi cu amanunte despre nastere si poze cu bebe cat mai repede.
Carcei la picioare am avut si eu, tot asa ciudati, dar am inteles ca sunt de la lipsa de calciu (pe care nici eu nu o am, culmea!).
Noi vad ca rezistam cu stoicism in burtica, acum deja nu-mi mai fac probleme ca nu o sa nasc cu T., insa m-a luat o frica de nastere, de contractii, de travaliu, sper sa ma programeze (la cezariana) inaintre de a cunoaste toate aceste stari ca sunt mai ingrozita pe zi ce trece.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Felicitari tuturor mamicilor si bine ati venit pe lume copilasilor! Sa cresteti mari si sa fiti papaciosi si sa lasati mamicil din cand in cand sa se odihneasca.

Deasemenea bine ati venit pe forum si noilor gravidute.

Ayaana te inteleg asa de bine cu emotiile....

Fetelor am si eu intrebare pe care am vazut ca a mai pus-o cineva, dar revin pentru ca nu am vazut raspuns. Cu ce fel de apa preparati laptele praf: apa fiarta si racita sau cu apa plata? Daca fac cu apa plata tot o sa trebuiasca sa o fierb si sa o racesc, asa-i?

36+, Codrin

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;33/st/20060819/dt/7/k/17b3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Eu la David am folosit apa plata Dorna. Am fiert apa cca. 7 zile dupa care am renuntat sa o mai fierb si i-am preparat laptele apa plata nefiarta. Nu a avut nici o problema.
Sfatul meu, insa : urmeaza indicatiile pediatrului

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
POZE
CUM A VENIT PE LUME DAVID
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Va dati seama fetelor, pe caldurile astea sa mai stam sa mai fierbem si apa.... offf, nu mai scapam odata de caldura asta, ca pe mine m-a terminat? Si cel mai tare ma deranjeaza ca nu pot sa fac treaba, nu pot sa fac nimic pe caldurile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Bibi multumesc pentru raspuns. Eu tot sper sa pot scapa de fiert apa pe caldurile astea. Am sa intreb un dr.

36+, Codrin

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;33/st/20060819/dt/7/k/17b3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

oncicu felicitari, sa va traiesca frumusetea de bebel!

anasia asa este de gaseste si aici, contramandez comada in Ro ca am vb cu o prietena si este si aici.

Cristina_Ioana merci de oferta. Tocmai am aflat ca-i si aici si tocmai mi-a mai spus cineva ca nu i- fost de folos. Cred ca incerc intai cu masajul.

bibi merci, am sa fac masagelul asta atunci. Dr mea este romanca, cred ca de acolo stie nu cred ca de aici Vedem apoi rezultatele!

Monica si 36 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu, la sfatul pediatrei fac formula cu apa plata la temperatura camerei nu fiarta nu nimic, apa plata simpla.
Fetelor o sa scapati de calduri odata ce nasteti. Asa ma vaitam si eu inainte sa nasc iar acum mi se par mult mai usor de suportat.
Alexandra fetita Sabanei daca nu m-am prostit de tot face astazi 1 luna. Sa va traiasca si sa creasca mare si frumoasa.

Miruna + Alexei
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Muuh, sa stii ca ai dreptate, probabil la noi efectul caldurii se simte mult mai intens din cauza sarcinii, ce fata desteapta, la asta nu m-am gandit!. Eu chiar ma gandeam unde sa fug cu bebele de caldura dupa ce nasc, dar oare nu o fi prea mic sa plec cu el la munte de ex?Pe la o luna, nu imediat. Am vazut ca se mai pregatea cineva de plecare la Sinaia, dr ce spun?

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Buna fetelor, mamici si burtici!
Eu am fost tare fara chef zilele astea si imi venea sa plang din orice. Am mai avut o perioada de asta prin luna a7-a, dar acum a fost mai rau. Nu aveam pofta de nimic, nici macar sa stau..nici mancarea nu mi s-a mai parut asa de atragatoare. Acum mi-am mai revenit, oricum fac eforturi pt. ca nu vreau sa-mi petrec asa ultimele zile de graviduta. E prea minunata perioada asta ca sa o stric eu cu prostii, nu?

Azinoapte m-am trezit pe la 5 cu ceva dureri usoare ca la ciclu si m-au tinut cam o ora si ceva, apoi mi-au trecut. M-am gandit ca poate nasc azi si spre surprinderea mea nu m-am panicat, doar ca ma gandeam ca ar fi bine sa mai stea cateva zile sa fim si noi la termen.

Fetelor eu chiar nu inteleg cum descrieti voi respiratiile alea. Cum sa expiri de 4 ori intr-o singura respiratie? Eu stiu ca o respiratie e formata dintr-un inspir si un expir. Eventual poate fi vorba de 3 respiratii scurte si una lunaga, profunda. Eu am citit pe site-ul dr. T si dadea acolo exemple de respiratii, dar nu le descria asa cum ziceti voi cu mai multe expiruri la un inspir.
Hai ca deja v-am zapacit cu respiratiile

Mihaela36+Elena Maria

Mergi la inceput