Prichindei martie - aprilie 2005 (105)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenduta2003 spune:

Teodora, este o adevarata obsesie, asa este. Rares este parca legat de mine prin par. Il rupe, vrea sa-l bage in gurita, se gadila cul el in urechiusa, este pur si simplu indragostit de par. Probabil ca sunt amandoi mai dependenti fizic de mamicile lor, poate zic prostii, dar cred ca are legatura cu un anumit tip de temperament. Lui Rares ii place mult si sa-l mangai pe par, adoarme cateodata in timp ce-l mangai.

Poze Rares

Varsta Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Rrox: eu foloses servetele antibacteriene, dar David nu suge degetul. nu le prea baga in gurita.dar poti sterge dupa cel antibacterian cu unul normal umed si stii sigur ca e curat! Zic si eu, nu da in mine!

la lac
niste poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Si noi ne chinuim mult cu adormirea!!!!Credeam ca numai eu sunt victima! Acum am descoperit metoda carutului/la mare asa il adormeam, cu biberonul cu lapte si plimbari: nu avea ce face. cind am venit acasa: ia, hai mai grasule la plimbat prin curte cu carutul sa ne mai amintim de faleza! si in 10 min a dormit. si pina sa plec la mare... da-i legant in brate, pe picioare, iar in brate de ma treceau toate transpiratiile.si coloana mea vad ca apreciaza acest lucru.nu ma mai pling de dureri asa mari de spate.
am un carucior sport si sta ingramadit nu poate misca, celalalt se lafaia, se ridica, asta e foarte bun!
FEtelor: daca l-am scos din scaunelul de masina a fost ca era irascibil dar eram cu el in spate. stiu ca e foarte periculos dar distanta IAsi-C-ta este foarte mare aproape 700 km, de la ora 7 pina la ora 15-16 cind am ajuns e foarte mult timp in care nu stiu daca poti tine copilul imobilizat in scaunel. stiu ca am riscat in momentul cind l-am scos, am spus cumnatei mele sa conduca mai incet si asta e! parintii nostrii ne-au dus fara scaunel si dormeam in spatele banchetelor sau in plasa de bagaje de la tren! asta nu e o scuza, ci doar explicam ca nu sunt o mama denaturata!

la lac
niste poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by cenia

Si noi ne chinuim mult cu adormirea!!!!Credeam ca numai eu sunt victima! Acum am descoperit metoda carutului

cenia,esti membra de mai mult timp decat mine,cum de nu ai incercat cand povesteam eu de carut prin hol si balcon?!Eu cam tot ce mi se pare ca se aplica si la puiul meu din ce povestiti incerc...Dar mai bine mai tarziu decat niciodata

FEtelor: daca l-am scos din scaunelul de masina a fost ca era irascibil dar eram cu el in spate. stiu ca e foarte periculos dar distanta IAsi-C-ta este foarte mare aproape 700 km, de la ora 7 pina la ora 15-16 cind am ajuns e foarte mult timp in care nu stiu daca poti tine copilul imobilizat in scaunel. stiu ca am riscat in momentul cind l-am scos, am spus cumnatei mele sa conduca mai incet si asta e! parintii nostrii ne-au dus fara scaunel si dormeam in spatele banchetelor sau in plasa de bagaje de la tren! asta nu e o scuza, ci doar explicam ca nu sunt o mama denaturata!

Fereasca Dumnezeu sa te acuzam ca esti mama denaturata!Dar daca ne-am repezit cu sfaturile a fost-cel putin eu asa gandesc-pentru ca poate,la un moment dat,presata de plansul copilului,poti adopta decizii periculoase prin prisma faptului ca"hai ca nu mi s-o intampla tocmai mie...sau tocmai acum.,..sau uite cum am mers si noi cand eram copii si n-am patit nimic".Nu uita cate masini erau atunci si in ce conditii se desfasura traficul comparativ cu prezentul;asta i-am spus si mamei cand imi zicea ca suntem exagerati cu scaunelul,ca noi am batut toata tara cu voi asa etc etcDe aceea am evitat drumurile lungi cu Alex cat este mic,iar cand am fost la Bv a fost o adevarata aventura,caci dupa cateva ore de mers[bine,cu pauze de dezmortire,dar insuficiente pentru un copil activ]a inceput scandalul,deci stiu prea bine prin ce presiuni ai trecut.L-am calmat cu jucarii,carti,spectacol cu actori ambulanti[mama],si,cand nu se mai putea,opream jumatate de ora undeva si ne jucam pe jos.Oricum nu te poti astepta sa scoti aceeasi medie de drum cu un copil mic ca si cum ai fi singur.Eu una am batut multe mii de km singura,inclusiv in Italia am fost cu Oltcitul[Doamne,ce nebuna mai eram!]si nu opream cate 10 ore nici macar pentru un pipi,sotul meu si mai rau ca mine,iar acum oprim si la jumatate de ora,daca e cazulAsa ca nu tine de denaturarea parintilor,ci de profilaxia unui pericol care nu e chiar asa imposibil cum pare,si nu vreau sa-ti dau exemple,ca n-are sens,ai inteles perfect din toata pledoaria ce am vrut sa transmit,total free of accusations
la lac
niste poze



Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Zuzu, superba principesa Sofia. Si ce zambet frumos are doar la cateva zile. E o zambareata precoce. Sanatoasa si vesela sa fie, ca restul vin de la sine.

Cenia, nici prin cap nu mi-a trecut ca esti o mama denaturata.
Doream doar sa spun ca este periculos pentru copil. E drept, pe vremea noastra era altfel, dar, mai putine masini, si alea cam rable, deci viteza mai mica. E important cum conduci tu, dar cum conduc ceilalti poate fi de-a dreptul periculos. Stiu ca e de-a dreptul imposibila atmosfera din masina cu un copil mic, tocmai de aceea noi am ales sa calatorim noaptea, dar noi suntem obisnuiti pe noapte. La drum de 5 ore facut ziua, pentru noi a fost cumplit - 1 ora somn, 1 ora jucat, mancat, 2 ore urlat si cand sa ajungem a adormit din nou (dar pe vremea aia dormea ceva mai mult).

Rrox, mai demult Mihai s-a iritat pe fata (adica s-a inrosit) atunci cand l-am sters cu niste servetele umede (nu mai stiu marca). Acum se serveste singur cu servetele si se sterge pe gurita (a se citi pe limba, ca altfel el nu stie sa se stearga pe gura) si nu are nimic.


Rrox, intr-adevar scapaseram de monstrii verzi, dar uite ca dupa cateva zile a-nceput cu nasucul infundat si probleme de respiratie. Asa ca eram cam speriata ca o fi ramas cu "sechele" desi am bagat si antibiotice in el.

Multumesc fetelor pentru sustinere, probabil ca dr respectiva pur si simplu nu avea chef de lucru, asa ca m-a expediat (desi in cazul meu era suficient sa platesc aceea taxa). As fi preferat sa ma duc la un cabinet privat, dar habar n-am unde pot gasi, clinici private sunt mai mult pentru adulti, asa ca nu stiu daca sa-l duc si pe Mihai acolo sau nu. De obicei o sun pe dr de familie, si ea-mi spune unde sa ma duc si la cine (ca eu nu stiu care e mai bun). Uneori ma trimite la cabinete private, alteori la policlinica asta.
Si dr de familie spunea ca poate are ceva in nasuc, dar ORL-ista i-a pus diagnosticul "fitze de copil smecher". N-are absolut nimic, i-a pus si aspiratorul, muci foarte putini, cica ce-i scoteam noi erau mucozitati fiziologice (ieseau tare greu). Doar amigdalele un pic umflate. Mi-a spus exact ca si dr de familie, ca ar putea fi si de la caldura, se umfla si e mai putin spatiu pentru respiratie. Iar inspiratiile lungi la masa doar fitze. Iar rinita alergica pe care o avea mai demult a disparut. Mi-a recomandat igiena nazala zilnica cu Marimer, picaturi doar cand e nasul infundat - dar nu mai mult de 5 zile, control de 2 ori pe an, si e foarte probabil sa aibe probleme cu vegetatiile adenoide (cica are o conformatie care favorizeaza asta), asa ca vedem mai incolo daca va fi cazul de operatie. Si sa stau linistita atata timp cat doarme cu gura inchisa.
De aspirator, mi-a zis ca e foarte bun, dar daca nu-i curge nasucul sau nu ies imediat mucisori verzi,galbeni, sa-l las in pace, ca cei albi sunt normali. A fost tare draguta, mi-a explicat foarte frumos. Doar ca Mihai n-a fost dragut cu ea, tot mergea la usa si ii facea cu mana ca sa plecam.
Azi-noapte a dormit foarte bine, nici nu i se auzea respiratia, chiar si atunci cand dormea pe spate. Probabil este si efectul Karvol-ului, hainelor ude pe patut, sau poate pur si simplu incepe sa se obisnuiasca cu caldura.
Sper ca e bine, cica mai avem de suportat canicula doar saptamana asta, inca un pic si vom fi la mare, iar la intoarcere va fi deja toamna, si sper sa fie temperaturi normale si in Timsoara asta.

Teodora, si particularul da trimitere ? Ca el ma trimisese la ORL-ist, dar nu mi-a zis nici unde si nici trimitere nu mi-a dat. Sau si-o fi inchipuit ca sunt si eu Stan Patitul si am cate un dr personal pentru fiecare specialitate. O sa ma interesez si eu de cabinete private de tot felul, si medici buni, dar nu cred ca va fi usor de gasit.

Gata, ca m-am intins cam mult.
Sanatate si la toata lumea.


Dana si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Buna dimineata!
Cred ca tare bine imi prinde discutia privind importanta asezarii copilului in scaunelul sau atunci cand te deplasezi cu masina. De obicei, dupa un somn si cateva minute de repaus in scaun, cedam si-l luam in brate....dar asa cum spuneai si tu mamacita, mai bine sa fii prevazator. Cred ca o sa citesc subiectul pana cand voi pleca la mare, nu de alta , dar trebuie sa ...bag la cap, ca nu plansul ci siguranta lui e mai importanta.
Acum, ma intorc la oile mele ca de vreo 2 zile ma lupt cu niste afurisite de furnici care mi-au invadat casuta si nu stiu cum sa combat problema ...caci de spray nici nu incape discutie. Atunci, poate imi dati si mie vreo idee...

Alina si printul Rares
Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Ligia, mi se par in plus (doar daca ai un camion la dispozitie si suficient loc la hotel):
- scaunul de masa - Mihai parca papa mai bine daca nu sta in scaunelul lui (nu-i place legat si are nevoie de tot soiul de prostii sa-i capteze atentia)
- blenderul - Raducu doar papica blendarita vrea ? Poate e momentul sa schimbi. Noi dupa ce l-am pus pe dulap, n-am mai avut pb.
As adauga:
- ser fiziologic sau ceva picaturi pentru nas

Multe mamici au amintit de borcanelele de mancare. Este vreo pb sa-i dam mancare de-a noastra (un pic mai dietetica) ? Mie mi-e cam frica sa nu se leneveasca si sa trecem iar la blender. Inca scoate afara cu limbuta bucatele care nu le considera suficient de mici (exceptand biscuitii si merele).


Dana si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

Zuzu - e bestiala Sofia! e tare frumoasa!

Danuta - iti inteleg supararile legate de sistemul medical, dar mai exista si medici buni. Iti tin pumnii sa-i gasesti si sper sa nu fie ceva nasol cu mihai!

Carmenduta - multumesc! Asa sper si eu-sa ma linistesc si sa-mi gasesc alt job mai bun chiar. Nu ma mai satisfacea...

Ligia -ai o lista mamaaa lungaaaa, dar usefull. Concediu placut!

Rrox - noi folosim servetele Pampers, dar sa stii ca si gelul de curatare antibacterian eu cred ca e ok de folosit.

Nici noi nu ne deplasam cu masina cu Vlad decat in scaunul de masina. Dar nu am plecat f. departe cu el , mai mult de 1 ora niciodata. Oricum nu avem AC la masina si suntem cam multi sa mergem la mare, cred ca cu trenul pt. noi va fi o varianta mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! O sa adopt ideea Ceniei cu stersul succesiv gel sau servetel antibacterian + servetel normal.

Danuta ma bucur ca nu aveti probleme! Intr-adevar cum respira cand doarme e un indiciu foarte bun. Ziua se pot juca respirand greu sau disperat, Ioana mai face chestii d-astea, dar imi dau seama ca se joaca fiindca e foarte incantata La un moment dat ea inspira zgomotos pe gura disperata si a aparut taicasu' agitat tare "ce are copilul? tu nu auzi?" defapt se juca maimuta...
Si caldura poate ingreuna respiratia pe nas, mai ales pe un nasuc atat de micut. Chiar si noi ne plangem ca nu mai putem respira pe canicula (na' ca am folosit si un termen la moda ).
Multi lui Mihai.

Raresionut foloseste capcane pentru furnici. Le pui in locuri inaccesibile lui Rares si circulate de furnici.

Pe Mariuca nu am pus-o in scaun de masina fiindca masina nu ne permitea, aveam o dacie 1300, mostenire de familie, cu centuri doar in fata. Stateam cu ea in spate si imi intepeneau mainile tinand-o nonstop. Imi era frica sa-i dau drumul sa nu apara ceva tocmai atunci. Si nu lasam pe altcineva sa o tina fiindca nu aveam inceredre ca o tine bine si nonstop. Si am stat cu teama in suflet pana ne-am schimbat masina si am putut s-o prind cu centura. Pe Ioana nu o iau fara scaun nici macar pana la parintii mei care stau la 1 km. de noi. Asa planuiam si convingerea mi-a fost intarita zdravan de evenimente de pe forum. Asa ca rezist la plansete si proteste. Daca nu se poate si nu se poate oprim putin.

Cenia nu se gandeste nimeni ca ai fi o mama denaturata. Incercam doar sa-ti semnalam un potential pericol, exista o mica sansa oricand sa ai un accident, poate se strica masina, poate intalnesti un dement sau un prost la volanul altei masini, sau i se strica altuia masina, astea sunt evenimente pe care nu poti sa le previi si mai bine sa fii precaut si sa te protejezi. Evident ca o gramada de copii au calatorit si calatoresc fara scaun, centuri si alte d-astea si nu patesc nimic. Dar stiu si copilasi mai putin norocosi, din pacate... Multi .

tuturor!



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Pisicuta eu retinusem de Claritine fiindca pe cand avea Ioana cam 5 luni pediatra de la medicover la care merg cu ea mi-a zis sa ma dotez cu Zyrtec pentru vacanta fiindca il pot folosi la ambele fete, Claritine-ul nefiind recomandat la bebelusi. D-aia i-am zis Ligiei sa verifice pe prospect, eu fiind la serviciu cand am scris si neputand verifica.
Oricum probabil nu va avea nevoie de el.
Eu l-am folosit la Mariuca fiindca desi nu are alergii (nici altcineva din familie) reactioneza foarte urat la intepaturile de tantar. De exemplu daca o musca un tantar in zona gleznei i se umfla toata glezna, se inchide la culoare si se intareste. Mamacita poate ma luminezi tu de ce E drept ca se si scarpina, dar e totusi o reactie exagerata.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput