Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

La multi ani, Lavinia! Sarcina usoara in continuare, sa fiti sanatosi, fericiti si optimisti mereu!
Noi sintem bine, bb e f miscarets - indeosebi dupa 16.00 cind sint la birou. Poate in curind o sa aflam si noi cine e locatarul Mai mereu sintem somnorici si mincam f multe fructe...
Miro, mi-a placut f mult ideia cu nourasii, insa nu cred ca in curind vom putea s-o punem in practica din lipsa unei camere p/u bb...
Eu tot ma uit dupa patut cu sertare si masa de infasat alaturata patutului - un fel de transformer, care apoi se poate face in patut p/u copii mai marisori... Ma bate gindul si la un balansoar, insa inca nu prea ma pricep la ele si investighez
Referitor la album p/u bb, din cite stiu eu Editura Litera este romano-moldo... Eu cautam demult in l.romana, insa am vazut doar la Carrefour o data si pretul f scump. La noi pe piata exista o varietate f mare de astfel de albume si costa doar vreo 3 Euro - insa sint in rusa(importate din Rusia). "Moda" asta e inca din timpul sovieticilor, caci ei eu si fratele meu avem astfel de albume... Dar desigur ca acestea de acum sint facute mult mai frumoase...
Am observat ca voi scrieti f mult aici, eu nu cred ca reusesc sa tin pasul cu voi, insa voi incerca sa nu scap lucrurile importante

lia_c
de-ale mele

Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Buna ziua dragutele. Noi astazi mergem in vizita la un bebelus de 1 luna. Si dupa amiaza la controlul lunar. Incerc sa pun o parte din valorile de la echografie:
Morfologie si biometrie craniana
BPD 39mm
OFD 52mm
HC 150 mm
TCD 17mm
Corn posterior ventricul lateral 4mm
Cist Magna 5mm
Pliu nucal 2mm
IOD 29mm cristalin vizibil bilateral
Morfologie craniana si faciala fara anomalii vizibile ecografic
Coloana vertebrala normala in sectiune longitudinala si transversala
Morfologie si functie cardiaca
Cord normal pozitionat cu imagine de 4 camere, marile vase cu insetie si traseu normal
Sept interventricular 2mm
Diafrag intergru
TTD 39mm
BCF 152/min ritm regulat
Morfologie si biometri abdominala
Perete abdominal integru, grosimea cordonului ombilical la insertia abdominala 8mm
CA 129mm
Stomac,ficat vizibile
Ambii rinichi vizibili in acelasi plan, lungimea rinichiului 21mm fara dilatatii
Vezica urinara prezenta
Morfologie si biometrie membre superioare
HL 27mm
Radius 23mm
Ulna 25mm
Maini cu 5 degete rasfirate
Morfologie membre inferioare
FL 27mm
Tibia 25mm
Fibula 24mm
Picior 28mm
Anexe fetale
Placenta localizare anterior, grad de maturitate 0-1, grosimea plcentei la insertia cordonului ombilical 25mm

Cordon ombilical cu 3 vase
Colul uterin lungime 39mm
OI inchis.

Fetele cu mai multe cunostinte in domeniu sa-mi spuneti si mie daca sunt valorile normale.




Monica 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

buna fetelor,

Babyyy bine ai venit in clubul nostru .

Lavinia_P . Sa fii sanatoasa si fericita.

aveti grija la caldura de afara. cat mai putine plimbari la amiaza si beti multe lichide.

asa cum v-am spus mie mi-a fst putin rau sambata si mai ales duminica de la prea multa plimbare (de fapt mai mult am stat jos dar eram plecata de acasa de multe ore si obosisem si asa). acum sunt putin speriata. mai astept pana dupa-amiaza si o sun pe doctorita. bebe nu a mai miscat de ieri dimineata, ea care imi dadea asa niste suturi. incerc sa ma mentin calma .

fetelor ce bucurie acum in timp ce scriam toate cele de mai sus mi-a dat 2 suturi. asa scumpa lui mami ai inteles ca ma preocupi si imi dai semne ca nu am motiv de ingrijorare. gata fetelor mi-a trecut.

va pup si mai vb.

Raluca 24 + si bebelina in burtica

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna,fetelor!
Mi-a fost dor de voi,si inca tare mult,insa cu programul de aici si cu zvapaiciul meu de patru ani, e mai greu sa intru cand vreau.
La Multi Ani! pentru LAvinia!!!!!!! Sa ai parte de tot ce-ti doresti tu,iar bebelushul care o sa se nasca sa-ti aduca numai bucurii in fiecare zi,sa fie sanatos si cumintel.
Acum:
felicitari fetelor care au mai aflat ce au in burtica!
Sper sa aflu si eu,aici,in curand,insa mi-e asa o lene sa ma duc la clinica...
Aici noi lenevim ziua si pe seara iesim, ca se mai "potoleste" caldura.Timpul trece repede,parca prea repede cand esti in concediu,si cand ma gandesc la ce ma asteapta in iubita mea Londra,imi vine sa plang.
La faza cu numele,noi o sa alegem Nadira Georgia sau Armin Timon.Asta e,de data asta trebuie sa aiba o rezonanta orientala mai accentuata dect in cazul iasminei,ca si la ea ,trebuia sa o cheme Yasamen,ca asta e echivalentul iasminei in limba farsi.ce nume mi-ar place mie: Briana,Iordana,Medeea,Leila,Olivian,Claudiu,.....la baieti sunt cam in pana de idei in privinta numelui.La inceput ne gandisem si noi la Ayan,daca va fi baietel,dar cica suna prea arabeste, iar iranienii nu se prea au pe bune cu arabii.
Colostru,inca nu curge,nici daca strang de sfarc.Uneori am cate o crusta opalescenta la sanul stang,exact pe sfarc,insa de multe ori am observat ca ma mananca sanul,pe interior,iar mami a mea mi-a spus ca asta e semn ca sanul se pregateste sa faca laptic.
De cumparat, nu am luat nimic inca pentru baby,ca nu stim ce culoare sa luam.Si oricum, cand ne intoarcem acasa, in Londra,o sa incepem mobilizari de forte in toata regula.Am mai ochit eu niste mobila pentru camera lui/ei,niste accesorii superbe,insa trebuie sa vedem ce-o fi,ca se schimba datele problemei in functie de sexul bebelui.
Fetelor, am scris o gramada.Va las,ca nu vreau sa acaparez forumul,va urez la toate o zi excelenta,si numai bine.
Aaaaaaa,sa nu uit, Alexandra, am vazut pozele.Esti tare dulcica,si tu si burtica ta. iar ca familie, sunteti foarte frumosi.

Fug acum.Multi pupici


22+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Buna fetelor!!!!

Lavinia ,sarcina usoara si bebe sanatos si tot ce-ti doresti sa se implineasca asteptam vesti de la eco

Donia tare scumpica fetita ta

pupici pe burtici



bamboletta 24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

bamboletta,vreo poza,ceva,pe net ,nu exista cu patutul ala de care zici?
cosuletul ala il poti scoate ziua si tpune in alta camera?sau e incomod de manevrat ?
Dia
,nu stiu de ce nu mergea PM,poate ca era plin??aveam 7 mesaje..am mai primit,deci e activat..
poti sa copiezi poza,cum am facut eu cu cosuletele si sa pui doar poza,sa vedem si noi cum arata balansoarul ala.
daniela, babyyy, bine ati venit !
roxana, osa ii duci dorul Oanei,dar gandeste-te ca pt ea e bine! eu am fost in tabere de pe la 9 ani,in afara de concediile cu ai mei,si nimic nu era mai frumos ca taberele,ce de scrisori,ce de prieteniise legau ! o sa ii prinda bine,ai sa vezi,o sa stie sa se descurce frumos in viata!
donia,sa fiti fericit,multi multi ani impreuna !!!si-nca 13, si-nca 13,si-nca 13,si-nca 13..din ce in ce mai minunati!

hahaaaaaaaaa cu fiica-ta mooooooooor aiiici : mami l-am pupat pe cap sau pe fund ??? hahaaaaaaaa .mai,sunt de belea copiii astia,pe cuvant!!

dolores,cum ai sarbatorit ???
miraco,stai foarte bine cu kilogramele!albumul ala e super interesant.nu am reusit sa il vad pe cel pe care l-ai pus tu,dar am vazut la cineva asemanator.
ingeras,hohoho 226 de grame sunteti niste adevarate grasunele!!
ai voie in apa,doar sa nu intri brusc transpirata,dar asta stii.in rest,inot de voie!
alexandra,am vazut poza cu bebitu tau! sa-ti traiasca! tot nu ti-a spus ce e ?:(

17+

mini-patuturi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Aelita, patutul de care vorbea bamboleta, probabil e ceva de genul asta asta tot are un fel de cosulet, p/u primele luni, care apoi se scoate si ramine patut si la care apo se pot scoate "grilajele" laterale si ramine ca patut p/u copii mai maricei...

lia_c
de-ale mele

Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitikot spune:

Buna,burticutelor! Ce mi-ati mai lipsit,am ramas fara net vreo 11 zile si deja turbam ca nu mai stiam ce faceti
Felicitari sarbatoritelor si celor ce au aflat sexul bebeului !
Colostru cred ca am si eu,nu curge singur dar n-am rezistat si m-am tot pigulit si strans de sfarcuri si iese un lichid galben-galben,care pana acum 3 zile era alb sau inclor.Cam de tot atatea zile ma dor iar sfarcurile si ma mananca.
Am probleme cu vitaminele Materna ,cum le iau imi vine sa vomit,azi chiar n-am mai putut si am dat tot afara,desi le iau cum scrie in prospect,dupa micul dejun .
Probleme si cu papatul,am dat iama in prajituri si dulciuri raaaaaau !Ma umflu cum pap nitel si mi se face foame la 2 ore.in plus am luat 7 kg ,deci azi la 21 sapt si 3zile am 58 si ceva..de intrat nu mai intru in vechile hainute asa ca dulapul a devenit "muzeu",il deschid si ma apuca nervii !
Joi ma duc si eu la Chitescu la Medlife la eco morfologica,deja stau ca pe ace,sper sa fie totul bine cu bebelusca mea ! Ziua ma sperie rau ca nu -i activa mai deloc ,o apuca zbantuiala noaptea de la 12 pana pe la 2-3 si atunci o simt bine de tot,taty sta cu mana pe burtica si i-o ridica.De vreo saptamana ma uit la burtica cand simt ca misca si se vede si la exterior cum se zbate,mai mult in partea stanga jos.Acolo o fi caputul ???Mai are nitel program de "dans" pe al 6-7 dimineata cateva minute si asta-i cam tot .
Hainute am inceput sa cumpar inca inainte de-a ramane insarcinaa,am vreo 7 costumase,12 bodyuri,3 botosei,5 caciulite,biberoane,butere de baie,1 suzeta,paturica.Joi cand aflu sigur sexul vreau sa-i iau pantofiori..rosii sau albastri .Eh,oricum o fi e bine,mie imi place mult albastru si bleo si cam tot ce i-am luat pana acum a bleo sau albastru.Si-n plus ma vazut un bebe baietel imbracat in rosu si mi-a placut muuuuuuuuuuuuuult ! In adancul sufletului meu sper sa ramana fetita asa cum a vazut dr meu !Nume? Alessia Maria ,daca e baietel chair sunt in pana totala de idei

Eu chiar daca scriu rar( sunt la primul bebeu si nu-s inca in stare sa dau sfaturi altora ,mai mult v-as dispera cu intrebarile unele chiar.....) va citesc mereu cu placere,imi face deosebita placere s-o urmaresc pe Dolores,Mirona,Cristina,Dandusa ,Roxana si inca cateva fete ..ma refer la cele mai active..pai daca ar fi toate ca mine ce-ar mai fi forumul asta ??
Pupicei pe burticute !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

quote:
Originally posted by lia_c

Aelita, patutul de care vorbea bamboleta, probabil e ceva de genul asta asta tot are un fel de cosulet, p/u primele luni, care apoi se scoate si ramine patut si la care apo se pot scoate "grilajele" laterale si ramine ca patut p/u copii mai maricei...

lia_c
de-ale mele

Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard



aaa,inteleg acum.merci.euas fi vrut ceva sa il pot tine ziua in casa,sa il pot muta de colo colo.ca sigur nu va sta in patut singur,si nici in brate nu as vrea sa-l invat.si nici in carut .
voi cum o sa faceti?
o sa il mai tin in cosuletul ala de masina,dar nu stiu daca poate sta mult in el.
cand e mic mic,pana in doua luni,poate sta in cosuletul ala de la carut,ca si ala se scoate.dar apoi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



Aka felicitari pt fetita, nu am avut timp sa citesc si acum am vazut ca ai si tu in burtica ai frumusica o bebelina.Te pupic si sa fiti sanatoase!

Mergi la inceput