IR crescute, grad maturiz placenta si grosime max

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Trebuie sa ma includ si eu in randul celor cu placenta grad 2, de data asta in saptamana 17 (16 si cateva zile); echo am facut-o la dr. Micaela Radulescu (excelenta profesional) si la final, concluzia a fost ca morfologia nu e prea clara la varsta asta dar ca e ok, apare chiar un pic mai maricel cu vreo 5-6 zile si n-a comentat nimic de placenta. Pe dr. Mendez l-am intrebat daca nu cumva e de rau ca e grad 2 si mi-a raspuns ca la 16-17 sapt ar fi fost grad 1, dar ca nu-i o problema ca e 2 ! Si la intrebarea mea daca pot sa actionez cumva, sa intervin pozitiv asupra chestiei asteia (pentru ca citisem pe net, fir-ar el de net, cum ca se matureaza daca nu bei suficiente lichide sau mananci sarat sau alte alea....) mi-a zis ca n-am cum, asta e, om trai si om vedea cum evolueaza ea singura....
Oricum ma stiam cu musca pe caciula cu lichidele asa ca daca m-apuc sa beau mai multa apa siiiigur nu-mi strica.

Dana M. +16 si Raluca (5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

IR artera uterina dreapta 0,71, stanga 0,58, IR artera ombilicdala 0,83 S/D=5.8, artera cerebrala medie IR=0,66, placenta gradul 2/3 de maturitate.
Astea sunt masuratorile facute de Iosup care l-au determinat pe dr.Cristian Radoi, ginecologul care-mi urmarise sarcina sa i-a hotararea de a scoate copilul imediat dupa eco, adica la 34 de sapt. In cazul meu era un retard de crestere de 3 sapt, adica bb arata de 31 sapt si o zi si avea 1700g. Eu n-am prea fost de acord cu masura asta extrema si-am tot intrebat daca toti copii care se nasc la termen si cantaresc 2 kile si ceva ar trebui scosi mai devreme. Am cam intrebat degeaba, ca singurele raspunsuri primite de la Radoi au fost ca riscul de moarte fetala si de retard mental este foarte mare, iar bb odata scos se va descurca f bine. Pana la urma m-am speriat si m-am lasat pe seama bisturiului. BB a avut intr-adevar greutatea de la eco, iar placenta era mica (300g) imbatranita, cu chisturi si calcifieri. Copilul s-a descurcat intr-adevar f f bine.
Si cu toate astea eu nu sunt inca sigura ca am facut ce trebuia...

Concluzia mea: cu IR-urile astea nu-i de glumit!
Sanatate multa tuturor mamicilor si bb-icilor cu "problema" asta!

Bernix si Degetica (Ana Elena)

Poze Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Bernix, inteleg din raspunsul tau ca de fapt ceea ce l-a determinat pe dr. radoi sa ia acea decizie a fost corelarea IR-urilor cu aspectul general al copilului (greutate, dezvoltare, etc.), nu doar acele valori. In acest caz pot intelege decizia (desi evident iti inteleg si spaima prin care ai trecut). Dar ce se intampla in cazul in care valorile nu sunt prea 'bune' dar dezvoltarea copilasului e in parametri optimi? Am totusi banuiala ca cele doua chestiuni sunt corelate.....
Mie nu mi s-au masurat inca IR-urile, banuiesc ca e inca devreme, cred ca la urmatoarea echo, pe la 21-22 de sapt.
In fine, nici nu vreau sa ma gandesc (inca), abia am scapat de spectrul amniocentezei (la cei peste 35 de ani ai mei :) )

Dana M. 17+ si Raluca (5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Cam asa, Dana. Mi s-a spus ca bb sufera la mine in burta, ca nu este hranit cum trebuie, nu primeste suficient oxigen si ca i-ar fi mai bine daca ar fi scos.

Mie IR-urile mi s-au masurat o sg data, la eco asta de trim III. M-am tot gandit ca daca s-ar fi masurat mai devreme s-ar fi putut "interveni" cumva. Am mai citit pe DC ca unele fete au luat magneziu pt reglarea acestor valori. Cu siguranta nu stou insa nimic, nici macar care ar fi putut fi cauzele care au dus la rezistentele astea crescute, ca eu m-am simtit f bine si toate celelalte analize au fost perfecte.

Sanatate multa!

Bernix si Degetica (Ana Elena)

Poze Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna seara,

DIn tot ce am mai citit si mai ales bazat pe parerea avizata a unor membri de aici precum si vizitati in persoana, am ajuns la concluzia ca IR-urile sunt f f importante NUMAI in momentul in care ar trebui sa scada si sunt tot crescute.

Nu stiu daca exista cineva care sa aiba IR-urile mici in saptamanile 14-17 cand se cam face prima eco cu masuratori, mai ales la Iosup. Pentru ca el le masoara si alti ecografisti nu. Mie mi se pare corect sa nu le masori pentru ca sunt relevante mai tarziu, cand rezistenta arterelor ar trebui sa scada adica in jur de 20 si ceva 30 de saptamani.

Mi se pare corect sa le si masori, insa nu mi se pare corect sa alarmezi pe toata lumea ca IR-urile sunt mari cand asa ar trebui sa fie.
Iar tratament cu Pregnyl Magne B6 etc am facut si eu slava Domnului, dar la inceputul sarcinii, nu ca aveam nevoie dar e standard la T, pana cand nu am mai vrut sa il fac, urma sa plec din tara si nu vroiam sa ma plimb cu ace si fiole in masina...in fine, mai tarziu nu am mai fost pacienta lui si desi am facut eco la Iosup am avut pe altcineva care mi-a monitorizat sarcina.

Am avut o nastere superba, o sarcina superba, o spaitalizare foarte buna si o recuperare extraordinara. Si rezultatul il pu teti vedea la semnatura.

Corecta mi se pare si atitudinea dr. Radoi care a decis la un retard de 3 saptamani scoaterea copilului. E clar ca la 34 saptamani, cu rezistenta crescuta pe arterele uterine copilul nu se alimenta si doar suferea. Si Doamne fereste, Bernix, nu te mai gandi, a procedat perfect, ce mai conteaza IR-urile, adica conteaza dar la un retard de crestere de 3 saptamani si un copil care nu se mai alimenteaza decizia lui este cea mai buna. Sa-ti traiasca puiul scump.

Iar placenta gr 2 am avut si eu mereu, de la eco de 14 saptamani pana aproape de sfarsit cand am avut 2/3 si 3. Asa ca nu va mai impacientati, nu creste placenta asa de la o saptamana la alta sa ajunga la gr 4. Plus ca a explicat f bine Cataghe, exista si grosime 50 mm, nu inseamna ca numarul de saptamani este 50.

Pupici multi si curaj ca totul e bine.


Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_gazi spune:

Buna seara,

Iata ca sunt si eu o noua aspiranta la IR marite peste limita superioara dupa spusele evident ale dr. Iosup. Sunt in 19 saptamani iar valorile au fost pe stanga 0.58 si dreapta 0,85.
Am citit pe forum aici si am vazut o oarecare tendinta in pune acest diagnostic la dl dr Iosup.
M-a speriat de moarte spunandu-mi ca riscul este cel al sarcinii oprite in evolutie sau un copil cu grave probleme de dezvoltare.

Problema mea este ca o luna de zile nici nu pot da de ginecologul meu curant, pe de alta uitandu-me putin peste site-uri de lb franceza am observat ca acestei valori sunt la limita superioara dar in limita.Pe de lata parte acesta problema lipseste aproape cu desavarsire de pe forumuri de alta limba unde poate si ecografiile si grija fata de gravida este diferita.
Evident ca sfatul dl dr a fost sa ma relaxez si sa nu ma stresez (da, chiar pot dupa ce m-a speriat din cale afara)si sa iau Magne B6 spunandu-mi insa ca exista tratament pentru asa ceva.

Va rog frumos dati-mi un sfat, cat sa cred in aceste valori si cat in aceasta ecografie ?

Va multumesc frumos pentru timpul vostru, va doresc multa sanatate si copii sanatosi si frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ioana gazi, deci: sunt si eu medic si gravida in sapt 24. Am facut pana acum 2 eco la Iosup, EVIDENT ca si mie mi-a gasit IR-urile mari si placenta gradul 2 (in sapt 14!) dar nu m-a speriat de moarte, a zis ca totul e ok. Am fost apoi la ginecoloaga mea care mi-a zis ca 1. IR-urile n-au pana in sapt 22 nici o relevanta, e NORMAL sa fie mari apoi sa scada si 2. ca placenta grad 2 la sf primului trim...sa fim seriosi! Acelasi lucru mi s-a repetat de catre un alt ginecolog, deloc superficial, de la Euroclinic. Am ajuns si la sapt 23 si am facut eco la dr Albu de la Giulesti, asa cum insista dra mea (care nu e un dragut ca Iosup, e chiar morocanos dar LE STIE, NENE. Rezultat: IR-uri normale si placenta grad de maturare 0
Cam asta e tot ce aveam de spus...

naty 24+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Ioana gazi, sa stii ca natynic are dreptate. Iti spun din proprie experienta, sunt una din fostele paciente ale lui Iosup. Ei bine, discutand cu prietenele mele care-si faceau ecografii tot la Iosup, am constatat ca toate aveam gradul de maturare 2. Cred ca Iosup vede placente de gradul 2 si Tutunaru IR-uri marite. Am mai descoperit ca Iosup si Tutunaru au impreuna un cabinet particular, si asa am inteles de ce ma trimitea Iosup la Tutunaru pentru tratamentul pentru IR-uri.

Nu neg insa importanta IR-urilor, si nici eficienta tratamentului lui Tutunaru; vreau doar sa spun sa nu te sperii prea tare de gradul 2 de maturare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Fetelor, citind acest topic nu am putut sta de-o parte si sa privesc asa cu nonsalanta la aceasta problema a IR-urilor. Eu am fost una dintre persoanele care a avut IR-uri maritote TOATA sarcina. Si pot spune ca eram disperata la fiecare ecografie mi se facea si doppler pt a constata dc ele au crescut sau nu.

Intr-adevar trebuie avut grija cu ele pt ca asa cum s-a mai spus IR-urile crescute dau retard de crestere si cresc riscul de preeclampsie. Eu am fost "candidata" la preeclampsie inca din saptamana 14 de sarcina. Am luat tratament constant incepand din sapt 18 si pana la sf sarcinii. Mentionez ca acest tratament a fost dat de medicul ginecolog, asistat de sfatul cardiologului, insa niciodata nu a fost vorba de pregnyl. Am nascut la 37 de saptamani si 5 zile (pt ca deja intrasem in travaliu) prin cezariana, o fetita de 3300g, sanatoasa si fara probleme de retard. Placenta, pe toata perioada sarcinii a fost imbatranita, dar a rzistat si nu a necesitat scoaterea lui bebe mai devreme. Este foarte adevarat ca dc placenta este mult imbatranita bebe intra in suferinta fetala si ii va fi mai bine afara decat in burtica mamei.

Tot din exeperienta proprie va spun ca am tot citit despre tratamentele ce se dau in cazul in care IR-urile sunt marite si am constat cu stupoare ca niciunde, in afara de Romania, nu se face tratament cu pregnyl. Din cate stiu eu aceste injectii se fac inainte de sarcina si nici decum in timpul acesteia. Sfatul meu este sa va documentati inainte de a urma aceste tratamente si chiar sa consulati un al ecografist/ ginecolog pt ca ati vazut cate "erori" medicale se fac in ultima vreme, mai ales de catre doctori pe care fiecare dintre noi i-am fi catalogat drept cei mai buni.

Eu nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi pacienta dr amintiti pe acest topic si asta nu pt ca am dr mea cu care am nascut si a carei pacienta sunt de ani de zile. Sincer insa va spun ca in sapt 22 aveam programare la dr Iosup pt 3D. In momentul in care am vazut ca am IR-urile marite am anulat programarea pt ca deja stiam ce tratament imi va recomanda si stiam ca nu il voi urma. Asa ca am renunta sa arunc banii pe geam.

Tot din exeperienta proprie va spun ca mai sunt si alti dr, al caror nume nu e atat de rezonant, care au pacienta cu acest gen de probleme, iar mamele nasc copii sanatosi fara a face tratamentele cuplului Tutunaru/Iosup.

Sfatul meu este sa cercetati amanuntit si apoi sa luati decizia corecta pt voi. Mai mentionez ca nu vreau sub nici o forma sa le tai din faima acestor 2 doctori. Fiecare a ajuns aici prin munca si au tot respectul meu ca pacienta, insa exista si alt gen de tratamente decat cel prescris de ei.

Multa sanatate tuturor si sarcini usoare si fara probleme!

Si la IR-uri cat mai mici!

Andra de Mara Teodora

Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_gazi spune:

Draga Natynic,Carmen si Andra,

Va multumesc frumos pentru raspunsuri si incurajari, am vorbit si cu ginecoloaga mea si mi-a spus ca daca macar am o singura artera "buna" - cu rezistenta mai mica sa nu-mi fac probleme. Cat despre medicatie , mi-a dat o pastiluta pe zi de MagneB6, una de Calciu si una de Elevit. Din pacate la spital nu-mi poate masura aceste IR deoarece aparatul Doppler este stricat asa ca probabil voi mai apela prin februarie la o ecografie dar nu in acelasi loc.

Pacat ca in perioada asta atat de frumoasa suntem atat de usor de speriat (poate cel putin eu) si nu ne bucuram mai mult de burtica.

Va doresc un Craciun minunat, plin de bucurii si copii sanatosi si frumosi !

Va pup cu drag

Mergi la inceput