Piticodromul de sept-oct 2005 (130)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!
Mai da ce va ingramaditi sa fiti primele hehehehe.
Marlena multumim pentru vizionare :), gata balcoanele? gata praful? ptiu te compatimesc ca doar am trecut si eu prin asta in toamna.

Acum ma delektez si eu cu albumul comun, de mult nu m-am mai uitat la poze, ce copii mari avem, nici pozele lui fiimiu nu le mai recunosc .....de cand era mik, ca mai noi nu am pus in albumul comun de comoda ce sunt.

Ioana de problema "vanzatoare" ne lovim toate la un mom.dat ....stau si te masoara sa vada daca merita sa fie atente sau nu ....ce ma enerveaza, faza cu pretul am patit-o si eu si cand mi-a spus "da stiti e x milioane" i-am raspuns "si ce daca, pot plati cu card?" normal ca nu se putea, in Galati inca nu sunt multe magazine care accepta plata cu cardul si asa i-am inkis gura.

Alina si bb Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Simo, multumim ca ne-ai admirat. Si da, peste doua saptamini incepe si pentru noi vacanta si ajungind si prin Romania sper sa apuc sa ma intilnesc cu cit mai multe dintre voi. Alberto e mare amator de joaca asa ca sigur va fi foarte incintat sa intilneasca "colegi de listuta".

Azi dupa amiaza avem controlul de 11 luni (mai avem doua zile oficial dar programarea o avem azi) plus vaccinurile (2 bucati) pentru 11 luni, sa ne tineti pumnii, pls. O sa iesim la raport deseara sa va povestim cum a fost.

O zi buna in continuare,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Multumim la toate fetele care ne-au felicitat

apropo de inaltimea bebeilor si Antoine a depasit cota ,nu mai este in grafic la 8 luni si 3 sap avea 75 cm

Cge vacanta placut lui Victor
Dana bafta la dr azi ,tinem pumnii



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Buna

N-am mai intrat de zile bune pe la voi, dar mi-am gasit putin timp sa va salut. Eu am avut de tras din nou in urma expunerii la curent si am facut o pareza de nerv facial pe partea dreapta, la fel cum am patit la nunta (am mai povestit eu pe aici). Mai greu imi este cu Anya, ca a fost nevoie sa iau prednison si nu am putut s-o alaptez. Cu greu a acceptat lapte praf la biberon, dar mai am cateva zile de tratament si vreau sa revin la alaptat. Din fericire acum sunt ceva mai bine si a inceput sa se refaca si partea dreapta a fetei (adica pot sa o misc putin). Ei, se mai intampla si ghinioane de-astea.
Anya este bine, ceea ce defapt ste cel mai importanmt.
Sper ca si voi si copilasii sunteti bine.

Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Alina, ce rau imi pare ca ai avut probleme.
Bine ca esti spre bine acuma si ca Anya e deja fetita mare, s-a descurcat si cu laptele praf.

Noi multumim de urarile ptr Victor, i le voi transmite.
Oricum, anul asta a crescut si va trai experienta taberei altfel fata de anul trecut. S-a implicat in facutul bagajului, tot bagajul l-am facut sub atenta lui supraveghere. Anul trecut nici gand.

Ioana, si eu tot ca tine ma juram ca nu vreau sa plec din Romanica, dar dupa experienta cu Franta am alta parere.
Gandes-te numai ca daca plecati acuma, Miruna la 20 ani va avea alte perspective, va fi practic una de a lor.
Si eu sunt sigura, ca daca plecati va va fi mult mai bine din punct de vedere financiar decat aici.

Marinela, voi ce ati mai facut cu Canada ?

Si nu in ultimul rand, La Multi Ani sarbatoritilor zilei: Maria Ilinca, Maria, Clara Maria, Alexia Maria, Iustin si Antoine Nicolas. Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei



www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Alina, imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat. Bine ca esti pe drumul cel bun acum. Poate cand ai timp imi povestesti si mie cum ai convins-o pe Anya sa pape lapte praf.

Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Acceasi intrebare o pun si eu anya 20 ca si Ruxandra:
Cum ai convins-o pe Anya sa pape lapte praf????

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ruxandra, ar fi fain sa ne intilnim intr-o zi intr-un loc cu multe scari, sa bucuram copiii. Eu sint prea politicoasa pentru zilele in care traim, nu pot sa le zic nimic vinzatoarelor nesimtite.
Dana Lucia, bafta la doctor!
Dr Alina, sanatate multa!!!
Cristina, zi drept, cu cit te-a platit sotul meu ca sa faci galerie emigrarii?

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Multumesc mult, fetelor, pentru incurajari

A fost destul de complicat, dar nu a avut incotro. A urlat vreo 2 seri intr-una, iar cand vedea biberonul facea niste isterii groaznice. Am incercat cu canita (ca ea bea bine apa cu cana si m-am gandit ca o pacalesc), l-am diluat - nimic. Am hotarat sa o obosesc bine inainte de culcare si sa o legan pana adoarme. Ca sa manance totusi si lapte - i l-am dat cu lingurita, ingrosat bine cu cereale. Dupa 2 zile am reincercat cu biberonul, dar numai in somn si pe intuneric, pentru ca daca se trezea urla ca din gura de sarpe. De aseara am vazut ca l-a mancat si treaza (poate nu si-a dat seama),ceea ce mi s-a parut o mare realizare. Eu nu eram pregatita sa o intarc acum (si mai ales nu asa brusc) si intr-un fel sufar f tare cand vad ca a inceput sa ma "inlocuiasca" (cine sa ma mai inteleaga: as vrea sa ia si lapte praf, ca sa se sature, dar as vrea si sa se "pastreze" pt mine). Am facut un compromis ca s-o adorm totusi: mulg laptele meu si il arunc si apoi (dupa biberon), o pun sa molfaie un pic la san. Acum m-am mai linistit, dar in primele zile imi venea sa urlu cand o vedeam asa disperata.
Daca tot am ajuns aici, ma ganmdesc sa revin cu sanul doar la masa de seara si sa-i dau in rest lapte praf, sa-mi fie mai usor cand o s-o intarc de tot.
Pana la urma situatia nu este asa de dramatica, pentru ca are aproape 9 luni, e destul de mare si n-ar mai fi mult pana la 1 an cand imi propusesem s-o intarc, doar ca m-a luat pe nepregatite. Ma consolez si eu ca sunt lucruri mult mai grave pe lumea asta, iar "problema" mea este un nimic pe langa ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor,

La multi ani sarbatoritilor zilei!!

La multi ani Gina!!!

Alina,multa sanatate!Sa pape cat mai repede Anya laptic de la mami!

Am fost azi la dr,la aproape 9 luni(fara 3 zile),avem :74.5 cm si 8800 kg.S-a minunat si dr ca a luat in greutate 280 gr,cu toate ca de 2 sapt are un soi de diaree si nu prea mananca.In rest ne-a zis cu diareea sa o trec din nou pe lapte fara lactoza si sa-i dau macar o luna...si regimul alimentar cat mai mult,pana se normalizeaza kk.

Sincer eu m-am cam grabit cu asta mica si daca am vazut ca a facut vreo 2 zile kk bine,am inceput sa-i dau mar ras si lapte normal,imi era mila ca nu manca marul copt si morcov fiert.Acum face kk iar moale ,uneori chiar apos si am pus-o pe seama dintilor care i-au iesit..Apropo..i-au dat sapt trecuta 3 dinti si e tare maraici noaptea...dr in schimb a zis ca m-am grabit si ca nu s-a refacut mucoasa intestinala.....
I-am lat nan fara lactoza,sa vedem daca-l papa,nu e asa dulce ca milumilul...daca e il indulcesc cu glucoza.Are ceva?

Mergi la inceput