Totul despre CEAI

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Dorsilia, nu am raspuns din 2 motive: nu sunt sigura si nu am folosit baby calm(parca de acesta intrebai). Stiu ca nu se pastreaza.
Foloseam baby drink si aruncam imediat ce ramanea - nu pastram mai mult de 15 minute de la preparare. Uneori nu faceam tot pliculetul odata dar ulterior am alfat ca nu se pastreaza nici praful din pliculetul desfacut chiar daca il "sigilam".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce fel de ceai ii dai bebelusului?
gonghy
Fetelor nu mai gasesc ceai Hipp de fructe pt copii peste 6 luni.
Voi ce fel de ceaiuri le mai da-ti puiutzilor vostrii?
Mentionez ca fetita mea are 7 luni si jumatate.

theo_2004
eu nu i-am dat prea mult ceai ca am alaptat mult, dar atunci cand i-am dat am evitat ceaiurile instant pt ca sunt dulci si i-am dat CEAI DE FRUCTE DE PADURE de la firma FARES. este ff bun, sunt NUMAI fructe uscate si se face ff usor. apa clocotita si 1 pliculet de ceai, cateva minute, apoi diluat cu apa rece pana la temperatura dorita.
dupa 1 an pe perioada iernii (din cand in cand) si de cate ori a prezentat ceva simptome de raceala (nu a fost cu adevarat bolnav niciodata, adica 2-3 zile mucisori si stranut) i-am dat tot de la FARES ceai HAPCIU.
dar sunt f multumita de culoarea, gustul si aroma ceaiului de fructe de padure fares. am intotdeauna la mine pliculete si cand suntem in vizite, concedii si doreste suc nu apa (si nu am conditii pt suc natural - tedi nu i-am dat NICIODATA) fac repede un ceai si il dau de multe ori rece, in loc de suc.
o zi buna !!!

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004


gonghy
Da Theo dar ea s-a obisnuit deja cu ceaiul de la Hipp.Si e mofturoasa rau la ceaiuri,de aceea am intrebat ca eu nu stiu cum o sa o scot la capat cu ea,cu ceaiurile.Si bea aproape jumate de litru pe zii de ceai.
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Roxanaz multumesc.Eu am cautat subiectul,dar probabil nu am stiut cum sa il caut de aceea facusem un subiect nou.Oricum mersi mult de tot.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: Cola
Subiect: De cand se poate da ceaiul pentru colici ?
Trimis la: 21/10/2007 12:38:29
Mesaj:


Am o fetita de o saptamana - Alesia - si vreau sa va intreb daca pot sa-i dau ceai impotriva colicilor asa de repede. Am intrebat si alte mamici si parerile sunt pro si contra. Unele spun ca acest ceai este bun si impotriva colicilor si pentru a-i tine de sete. Altele spun ca este prea repede ca sa i-l dau si ca ar trebui sa mai astept vreo 2 saptamani. Oare ce ar trebui sa fac. Va rog sa ma sfatuiti.

Raspunsuri:
-------------------------------------------------------------------------------


Autor: iuliana_2007
Raspuns la: 21/10/2007 13:04:30
Mesaj:

Alaptezi?Ca asta nu ai spus.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sheannamp
Raspuns la: 21/10/2007 13:15:27
Mesaj:

Bine ai venit pe !

Ceaiul pentru colici este un medicament. Nu se da preventiv ci doar in caz de colici, la recomandarea pediatrului.
Chiar daca este din plante, la un bebelus, efectele lor pot fi muult mai importante ca la un adult sau copil mare. Si nu trebuie sa il privim ca pe ceva total inofensiv. De aceea, mai mult de cativa ml pe zi (in orice caz nu un biberon intreg) nu trebuie sa ii se dea unui bebelus mai mic de 6 luni.

Apoi, la un bebelus asa mic, de sete trebuie sa ii tina DOAR LAPTELE. Pana la minim 5 luni un sugar nascut la termen nu ar trebui sa i se dea altceva. Nu apa, nu ceai, nu sucuri sau alte alimente.
Ele umfla burtica, nu au nici un aport nutritiv (nici vitamine, nici calorii) sau daca au ele sunt neadecvate cerintelor bebelusului.
Acestuia ii trebuie doar lapte (de mama sau formula) ca sa creasca si sa se dezvolte normal.
Daca stii engleza, acest ghid de alimentatie a copilului emis de OMS iti va fi de mare ajutor.
http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf

Acolo vei gasi explicat de ce multe din ideile privind alimentatia copilului in primul an de viata, care circula la noi, sunt gresite si, chiar, pot face mai mult rau decat bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu stiu ca laptele este suficient si nu e nevoie de ceai pina tirziu, pe la 4-6 luni, indiferent daca il alaptezi sau ii dai formula.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de liviana20t


Sunt mamica unei fetite de 3 luni cu o alimentatie putin mixta. Adica mai mult lapte praf si mai putin san. Problema sta in felul urmator: stiu ca este recomandat ca pana la 6 luni sa nu dam copilului nimic in afara de lapte (de preferat matern). Dat fiind ca al meu copil mananca mai mult lapte praf, ma gandesc ca nu stiu cand ii este sete si o indop cu lapte si tare nu as vrea sa se ingrase foarte mult. Din cate am inteles apa plata nu se da decat dupa 6 luni. Iar in privinta ceaiului sunt fel si fel de pareri. Am inceput de vreo 2 zile sa ii dau Baby Drink (prima data l-am facut exact cu cantitarea de apa cat scria de prospect, apoi putin mai diluat, iar aseara din greseala am pus la 150 ml doar un pliculet in loc de 3; nu ca ar fi vreo problema). Stiu ca gustul dulce al ceaiului poate da dependenta si nu as vrea sa se intample asta. Adevarul este ca nu prea bea ceai.
Am inteles ca si ceaiul din anason, chimen, fenicul este bun.
Nu stiu ce sa fac: sa continui sa ii dau ceai sau nu? Chiar si neindulcit.



liviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ceaiuri pentru bebelusi
angelfad
Trimis la - 26/06/2008 : 10:51:47
--------------------------------------------------------------------------------

Buna mamici

Am si eu o nedumerire. Ce ceaiuri dati bebeilor vostri? Eu dau baietelului ceai de musetel indulcit un pic cu miere de albine. Din cate am inteles nu e bine de dat tot timpul pentru ca ar modifica flora intestinala si e recomandat daca bebe este constipat.
Inca ceva am incercat cu ceaiul de tei dar bebe meu e baiat si cica nu e bine de dat ceai de tei baietilor k cica dauneaza la dezvoltatrea organelor genitale. Acu nus ce sa fac k al meu bea ceai pe rupte mai ales cu caldurile astea uneori prefera ceaiul laptelui.Am vazut ca este ceai de cumparat de la Hipp sau Milupa. Ati mai folosit? E bun ceaiul de fenicul? De fapt ce e feniculu?
Va rog sa ma lamariti si pe mine careva

ama1357
Trimis la: - 26/06/2008 : 11:25:16
--------------------------------------------------------------------------------

cat e de mare bebelusul tau? daca e sub 6 luni si il alaptezi la san, nu are nevoie de nici un tip de ceai... in ceea ce privesc contraindicatiile la ceaiurile mentionate de tine, eu una nu am auzit si am 2 baieti...


ioanaiub
Trimis la: - 26/06/2008 : 11:44:10
--------------------------------------------------------------------------------

eu nu le-am prea dat copiilor mei ceai, am preferat sa le dau apa plata, o prietena din SUA mi-a spus ca la ei nu se da deloc ceai la copil, doar apa plata ... lui David i-am dat pe la 4 luni ceai de plante de la humana (granulat) pentru ca regla tranzitul intestinal, apoi dupa ce a mai crescut i-am dat doar apa, la fel si cu Mara, ea pana la 6 luni a primit exclusiv lapte, apoi apa plata

lalilu
Trimis la: - 26/06/2008 : 14:46:51
--------------------------------------------------------------------------------

Mie mi se pare ceva...de groaza povestea asta cu ceaiul. Si nu inteleg de ce copiii trebuie sa bea ceai. Poate doar cand sunt bolnavi.Vad o gramada de mamici cu copiii afara , pe caldurile astea si cu ceaiul clocit dupa ele. Ceai statut, ca ala in juma de ora se strica. Iar faza cu ceaiul de tei la baieti..asta e babism, ca sa nu zic altfel.Eu am 2 copii si nu le am dat ceai nici unuia. Apa, cata pofteau. Si nici suc de fructe nu le am dat pe post de masa sau de inceput de diversificare. Au mancat fructe normal.

doxinu
Trimis la: - 26/06/2008 : 14:49:29
--------------------------------------------------------------------------------

Nici io nu i-am dat ceai lui STEFAN,doar apa plata.Dr a zis ca e mult mai sanatoasa si cei care beau din bibe cei fac carii.noi nu am baut niciodata din bibe dar i-am dat doar apa plata.


Daca vrei neaparat sa-i dai ceai te duci la plafar si gasesti o gramada doar pentru bebei



Natasa
Trimis la: - 26/06/2008 : 15:14:00
--------------------------------------------------------------------------------

Baietelul meu n-a baut niciodata ceai. Miere pina la un an nu ai voie sa-i dai, zahar nici atit, asa ca apa aia fiarta si racita nu l-a atras cu nimic...Eu una cred ca apa e mai buna decit ceaiul daca nu esti bolnav. Fiecare ceai are indicatiile lui in caz de boala, de ce sa-i dai in fiecare zi unui copil? Si mie imi place ceaiul si beau ceai verde, rosu si alte minuni in fiecare zi cind e frig, dar fara zahar. Pe bebelusul tau nu-l atrage ceaiul, il atrage gustul dulce, ceea ce nu-i niciun cistig.
In alta ordine de idei, ceaiul de tei nu dauneaza la ce spun babele :) Daca barbatii lor aveau probleme nu de ceai li se tragea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samyy spune:

In legatura cu ceaiul,citisem mai demult intr-o carte de pediatrie ca acesta contine 'tanin'o substanta care ar fi responsabila de aparitia anemiei feriprive!eu am 2 copii si niciunul nu bea ceai deobicei,doar daca ii mai oblig cu cel de menta atunci cand au probleme cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

PREA MULT CEAI CU MIERE SI LAMAIE?

Asta bea baietelul meu, de la un an (acum are 4 si jumatate) - ca lichid principal.
Ca sa va faceti o idee - cam 5-8 (uneori si 10) canize pe zi si 1-3 canize pe noapte (caniza are 150 ml).
Partea buna e ca nu prea bea suc din comert, numai ocazional, cand vin musafiri sau mergem noi undeva.
Partea proasta e ca nu prea bea nici apa - decat cateodata si cate-un pic...
Plantele din ceai le diversific - ca sa nu bea tot acelasi ceai, dar mierea si lamaia se consuma in cantitati hotarate pe la noi.

Ati auzit de efecte negative? Ca eu incep sa-mi pun intrebari, datorita cantitatii si frecventei ceaiului nostru...cel de toate zilele.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Haideti, fetelor, poate mai dati pe-aici din curiozitate si, printre raspunsuri, gasiti si intrebarea mea...

Mergi la inceput