Totul despre CEAI

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

nici eu nu le-am prea dat la fetitele mele ceai, in primul rand pentru ca nu au prea avut probleme cu colicile (in caz d urgenta le-am dat ceva praf in pliculete care se punea in laptic, l-am primit de la dr nostru) si in al doilea rand pentru ca nu le-a prea placut. dar am citit si eu in cartea "mama si copilul" (editie noua) ca ceaiul trebuie evitat la copiii mici, deoarece impiedica asimilarea de fier din alimente.
asa ca, de mici, n-au baut decat apa, in afara de lapte. Si sunt multumita, pentru ca nici sucurile nu-s prea interesante, beau cate-o gurita - doua si gata. apa e sfanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Buna.Noi nu am folosit ceai nici pt tero mare,cat l-am alaptat,apoi am trecut pe cel instant de la Humana,iar pe shoricica mica chiar pe caldurile astea,a tinut-o numai cu tzitzi,si nici nu ma gandesc sa ii dau ceai daca e multumita asa.beau eu la greu,2l pe zi, de ceai de chimion,asanon si fenicul si zic cao ajuta si pe ea,ca nu avem colicei deloc

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: creem
Subiect: Ce ceai dati la copilasi?
Trimis la: 20/11/2008 13:49:53
Mesaj:


Buna,
Fetita mea are deja un anisor...insa cu ceaiul nu se omoara, mai ales ca inca suge la san (nici cu papa nu se omoara, insa asta e o alta poveste). Drept pentru care nici un nu i-am dat prea mult...de cateva ori de la humana.
Insa cum vine sezonul rece si un ceai cald e bun...vreau sa ii dau mai mult, de plante. Dar de care plante? tei, musetel, fructe de padure (ca asta e si gustos), zmeura....de care e voie si de care nu? cre stiti voi ca au contraindicatii?
Si stiu ca pana la 1 an nu au voie miere....dar pana la 1 an fix...adica de acum as putea sa ii pun in ceai?

Sanatate si pupici tuturor!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

uite ce fac eu



Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: papanash
Raspuns la: 20/11/2008 14:29:46
Mesaj:

eu nu te-as sfatui sa-i dai ceai doar asa, fara sa aiba nevoie. Mai bine apa plata si,bineinteles, lapte.
Ceaiul e indicat sa-l dai pentru anumite afectiuni usoare, menta strange stomacelul, musetelul favorizeaza aparitia scaunului, teiul linisteste,etc.
Mare atentie la miere, e puternic alergenica si mai bine mai astepti. Multa sanatate !

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Mihaelka
Raspuns la: 20/11/2008 14:33:36
Mesaj:

Gabriel are 6 luni si jumatate si ii dau ceai 'baby calm' (din diverse plante - se gaseste la orice farmacie si se prepara ca orice ceai). I-am dat o singura data ceai de musetel ca sa faca kk si tot o singura data, ceai de menta - pentru ca facea cam mult.
Intreaba-ti pediatrul.
Sanatate!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Zina
Raspuns la: 20/11/2008 14:45:09
Mesaj:


Eu ii dau ceaiul granule (de fructe) de la Humana, recomandat dupa 4 luni. Poti sa alternezi cu ceaiul de menta (nu des), ceai de musetel, eu acum ii dau si ceai de cimbrisor pt.ca are lamblii (Rares are 2 ani).

Zina


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: velenamaria
Raspuns la: 20/11/2008 15:24:36
Mesaj:

buna. dupa parerea mea un ceai e bun ..dar nu zilnic in loc de apa.
poti da musetel.menta.fructe de padure...cred ca sunt destule plante care se pot folosi. cat despre miere..eu zic ca e ok.si baiatul meu are 1 an si o luna si deja a papat miere in diverse chestii( papa cu dovleac, briose..) o sa-i dau si in ceai cu un pic de lamaie..nu cred ca strica.
multa sanatate
mami si edi

poze Eduard 0-3 luni
poze Eduard la 3 luni
poze Eduard la 6 luni


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: abramburika
Raspuns la: 20/11/2008 15:44:11
Mesaj:

Eu ii dau ceai de musetel ... nu mereu, adica nu in loc de apa ... de ala granule si neindulcit.



o broscuta mica, mica ...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bulinuta27
Raspuns la: 20/11/2008 16:01:34
Mesaj:

eu ii dau ceai de macese toamna..e bun la gust. Dar nu in loc de apa si nu zilnic.
menta cand am avut probleme, desi mai bun e cel de afine
musetel ptr constipatie


bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: puisorul
Raspuns la: 20/11/2008 16:23:25
Mesaj:

Eu nu i-am dat inca ceai si nici nu intentionez. Nu vad ce beneficiu i-ar aduce un ceai fata de lapte sau apa (eventual calorii daca il si indulcesti). Daca ar exista o problema pe care sa o rezolvi cu ceai as intelege, dar sa ii dai doar asa...
Acum faci cum vrei, asta e doar parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
In nici nu caz nu vroiam sa ii dau in loc de apa...dar in caz de raceala, sau pentru aportul de vitamina C ca ii pot pune lamaie in el mai usor decat in altceva (cu sucurile nu se omoara). Mie imi place sa beau un ceai cald seara mai ales iarna dupa ce vin inghetat de afara...ma gandeam ca si ei i-ar face bine. Voi vedea insa daca o sa-i placa sau nu

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

www.youtube.com/watch?v=UDawnIQuTRU" target="_blank">uite ce fac eu

Mergi la inceput