Totul despre CEAI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

ceai la 4,5 luni; de care?

iulianegrea
Noi avem 4,5 luni si pana azi am baut baby drink diluat in 100 ml apa sau 200 m l apa, iar acum suntem putin constipate si am citit pe forum ca ar fi bun ceaiul de musetel, dar nu am gasit nicaieri daca sa fie indulcit sau nu si cu ce indulcit? Este tare cald si i-as mai da cate putin ceai pentru sete, dar nu stiu de care sa-i mai dau si daca sa mai continui cu baby drink sau nu. Voi mamici care a-ti mai trecut prin dilema ca a mea ce a-ti facut? Mentionez ca mancam numai la san,deocamdata.


mamitzica
Eu din cite stiu copii alaptati se pot rahatii si la citeva zile si e normal;la fel ca laptele de mama ajunge si nu mai trebuie alte lichide.Oricum daca te hotarasti sa-i dai cei da-i fara zahar.

Noe
eu ii dau Tummy Tea de la Hipp, e instant si nu trebuie neaparat sa fie cald, i-l poti face cu apa plata; nu constipa, pentru ca nu contine menta, ci musetel..si Bia il adora

Denise
Daca puiul papa numai san atunci nu ai motive de ingrijorare. Si noi am trecut exact prin aceeasi problema si dna dr mi-a spus ca la copii alimentati la san nu poate fi vorba de constipatie: poate laptele sa fie mai gras sau poate ca abea acum isi formeaza tranzitul intestinal si....dureaza. Cand am inceput diversificarea totul s-a rezolvat. Ca sa iti raspund la intrebare: eu ii dadeam totusi si ceai de musetel amestecat cu baby drink puneam un pliculet de baby drink (cu 50 ml apa) si restul pana la 200 ml ceai de musetel si il dadeam atat ca sa ii "ajut" un pic digestia, dar si de sete, atunci cand ieseam la plimbare. Sa iti traiasca puiul si sa fiti sanatosi!

aissa
Eu am folosit ceaiurile granulate de la Hipp (in special fenicul), sunt indulcite ele ar sunt pentru bebei din prima saptamana asa ca sunt ok, tu doar pui apa plata si amesteci, se fac simplu, faci doar cat ai nevoie...
Nu imi aduc aminte ce varsta avea a mea cand am inceput sa ii dau ceai, dar oricum ea a fost "mica" iarna cand nu era asa cald si nevoie de hidratare.

ilenutza
MIe nu imi inspira incredere ceaiurile instant iar babydrinkul contine destul de mult zahar.Eu i-am dat chimen, anason sau musetel ori tei.Neindulcite.Dar copii alimentati la san nu au nevoie de completare de lichide.eu ii dau ceai cand tre' sa ia calciu.Nici acum nu ii dau apa sau ceai desi am inceput diversificarea ,asta pentru ca inca il alaptez.


Iar de kk Vic a facut f rar pana sa incep div.respectiv de 2 ori pe saptamana si nu m-am ingrijorat deoarece scaunele copiilor alimentati la san sunt destul de atipice.De cand am inceput sucul de fructe si piureul de fructe faca mai des.Precizez ca l-am div. de la 5 luni si 3 sapt.

g_ioana
Noi am folosit mult timp babycalm,pliculetze,neindulcit,fara sa ne constipam,are un gust placut si chiar racoritor!

mammy2706
Si noi am folosit pana la sase luni numai ceaiul de fenicul de la HIPP neindulcit. Andrei l-a tolerat foarte bine si doar pe la doua luni a avut cateva zile de constipatie, dar problema s-a rezolvat e la sine. Nu e ceva grav.

mary_ary
Salut,

Eu i-am dat Baby Drink foarte putin timp. In schimb i-am dat ceaiuri granulate de la HIPP si MILUPA. Am incercat si de la HUMANA, dar nu i-a placut! In ceaiurile granulate nu am adaugat zahar deloc!

Pana pe la 6 luni am avut probleme mari cu constipatia. In fiecare seara, dupa baita o ajutam cu termometru. Si asa facea foarte greu! Acum nu mai avem nici un fel de probleme. La un moment dat imi facea si cate 5 scaune pe zi!

szaboali
Si eu am tot o fetita de 4,5 luni dar eu nu mai am san sa ii dau , dar inainte cand o alaptam si ea era cam constipata (se zice ca fetitele sunt mai constipate decat baietii de obicei)incearca sa mananci portocale ca la noi asta a avut efect. Cat despre ceai si eu zic ca tot de musetel dar fara zahar (daca il bea) papusa mea nu il vrea nici un ceai fara zahar desi pun numai o jumatate de lingurita la 500 ml. ceai dar nu se simte deloc ca am gustat si eu sa vad cat e de dulce dar ce sa facem asta e...

Gandacel
Ceaiuri din plante de la plafar, nu din astea "speciale" pentru bebei, nu se pot da?! Sau apa cu miere, pentru copiii peste 1 an? Eu deocamdata pe caldurile astea ii dau doar apa, daca o bea nu vad de ce i-as da ceaiuri. Iulianegrea, ai incercat sa-i dai apa? Uneori constipatia (si la adulti) este urmarea unei proaste hidratari. Daca bem apa cate putin de-a lungul intregii zile, nu deodata cate un litru si pe urma stam ore in sir, eu stiu ca asiguram si un tranzit digestiv/intestinal corect.
Puiul meu care nu accepta biberonul deloc, ieri a a baut apa direct din cana, deschidea gurita ca o vrabiuta sa-i mai dau. A baut din canuta cu cioc, direct din canuta, din biberon, oricum numai apa sa fie! Incearca si tu!

Crisu23
Si eu zic sa incerci cu Tummy Tea de la Hipp. Ajuta foarte mult la digestie la kk.

Tia
clasic: chimen, anason, fenicul, dar neindulcit, iar pentru constipatie musetel

noi am evitat alte "zemuri", baby drink mi s-a parut infiorator, iar puiul l-a respins de la prima inghititura. depinde cu cel obisnuiesti

annita72
Atentie la ceaiul de musetel!

Eu stiu ca folosit o perioada mai lunga distruge flora intestinala, fiind un bun dezinfectant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_m spune:

Buna!Fetita mea respinge ceaiul, indiferent de care este. Are aproape 3 luni si mamanca atat de la san cat si formula. Oare e bine? Nu mi se pare ca ar avea ceva insa mi-e frica sa nu apara probleme din cauza asta. I-am spus medicului despre acest lucru insa nu mi-a zis nimic. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Si noi avem probleme cu consumul de lichide. Andreiut are 6 luni jumate si nu a vrut pana acum sa consume ceai sau apa. Nu l-am fortat, pentru ca il alaptez la san, am considerat ca isi ia nec. de lichide de la tzitzi. De cand cu diversificarea, bea de la 5 luni 120 ml suc de mere cu morcov si tare-i mai place. Altceva daca-i dau, refuza cu indarjire.


Andreea cu Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by georgi_m

Buna!Fetita mea respinge ceaiul, indiferent de care este. Are aproape 3 luni si mamanca atat de la san cat si formula. Oare e bine? Nu mi se pare ca ar avea ceva insa mi-e frica sa nu apara probleme din cauza asta. I-am spus medicului despre acest lucru insa nu mi-a zis nimic. Multumesc!



E foarte bine, daca o alaptezi nu mai are nevoie de alte lichide. De ce sa bea ceai?

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Bebelusul sub 6 luni, mai ales cel alaptat, NU ARE NEVOIE SI NU AR TREBUI SA BEA ALTCEVA IN AFARA DE LAPTE!
Ceaiul sub 6 luni trebuie administrat DOAR ca medicament, in caz de colici, adica in cantitate mica si nu in fiecare zi!
Ceaiul sau apa pe langa ca nu au nici o valoare nutritiva, umplu burtica si dau satietate iar bebelusul va refuza lapticul atat de necesar la aceasta varsta!
Odata cu introducerea alimentelor solide (INDICAT DUPA 6 luni in cazul tau) poti sa ii adaugi si un biberon cu apa/ceai dar, si atunci, laptele trebuie sa ramana alimentu principal pana la un an!
Sanatate!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce fel de ceaiuri la 2 luni?
anca_teohari

I-am tot dat Baby Drink dar am impresia ca o cam constipa. Ce altceva puteti sa imi recomandati?



roxanaz

eu una zic "nici un ceai". la ce ii foloseste? daca il alaptezi nu are nevoie de alta hidratare, daca nu ii dai apa simpla, plata sau fiarta/racita. aportul nutritiv este zero si apa potoleste mai bine setea. din cate am avzut voi aveti probleme cu constipatia, asa ca poti renunta la orice fel de ceai.
numai bine,

Guguluff
Exact. Nu e nevoie de altceva. Ceaiul poate sa-i taie pofta de mancare. Laptele tine si de foame si de sete pana pe la 4-5 luni, daca nu chiar 6. Eu pe la 3 luni am inceput sa-i dau cateva lingurite de suc de fructe pt constipatie, ;a cateva zile. Ceai a baut vreo 30ml de vreo 2-3 ori in 4 luni. Daca n-are colici de ce sa-i dai Baby Drink? Are glucoza si chiar n-are rost. Lapte de mami ca-i cel mai bun..

bubu05

Poti incerca de la Hipp, ceai pt. burtica (tummy tee), are musetel, fenicul si anason, e f. bun in prevenirea constipatiei. Daca papa formula ii poti da, mai ales ca e cald si i se face sete. Daca alaptezi...poate 50 ml pe zi, nu are ce sa-i faca rau. Eu i-am dat de la 3 luni jum cate putin ceai de colici.


asi
Nu da ceai unui copil care nu are nevoie decat de lapte.Daca nu are nimic , adica colici, diaree, constipatie, ceea ce are nevoie este doar lapte de mama(sau formula dupa caz)


mariana tache
fara ceai!

madau
Eu i-am dat Mirunei ceai granulat de la Hipp, asta ptr ca avea niste colici groaznice. Daca copilul e ok, si daca e alaptat la san, nu-i trebuie ceai, poate mai incolo cand va diversificati.


MaryP
Si eu am remarcat ca ceaiurile si picaturile anticolici cam constipa...Am crezut ca mi se pare,dar acum ca te aud pe tine, asa o fi.
Poti sa ii dai de musetel, fenicul, chimion...in cazul in care e constipata sau o doare burtica.
Sanatate si pupici!

cgaby
fara ceai. la varsta asta nu are nevoie de altceva decat de laptic.
pupici si sa cresteti mari.


Bic
ma alatur si eu corului....

Fara ceaaaai!

lidiar
daca este constipata ceai de musatel,iar daca are colici si vrei sa doarma mai linistita ceai de tei.La 100ml apa un plic de ceai.eu am pus si un virf de lingurita de zahar.

dddd
cu ceai sau fara colicile tot nu trec. iar pentru ca e atat de micut nu are nevoie de alte lichide decat de lapte si de multa rabdare ca sa treca perioada colicilor.


doinabita
Fara ceai,la aceasta varsta.Sanul si putina apa plata e suficient.


Elenalove27
fara ceai


silvi_2005
Parerea mea este ca ii trebuie si alt lichid pentru hidratere:ceai sau apa. Poti sa incerci cu ceiut de la Hipp sau cu Baby Calm, e natural, din mai multe plante. In carti este recomandata cantitatea de 50 ml/kg/corp lichide hidratare si 150 ml/kg/corp lapte. Acum fiecare bebelas isi face propria ratie necesara, pupici si sa cresteti mari si sanatosi.



claudiastefan24
eu am crescut doi copilasi fara ceai.de vreo doua ori le-am dat ceai de burtica da nu erau prea incintati.copii cresc cu lapte nu cu apa dulce.la bebe mic i-am dai bilute homeopate ptr.burtica si a fost ok.

ECMI
Fetitele mele au 4 luni, deci au prins din plin canicacula.
Pot sa va spun ca de la 2 luni faceau diferenta intre lapte si ceai / apa.
La ora de masa nu accespta niciodata ceaiul.
Copiilor le poate fi sete, se pot deshidrata. Laptele nu tin eneaparat de sete. Iar cateva inghitituri de ceai (Baby Calm)nu vor strica pofta de mancare.
Ceaiul Baby Drink prin continutul caloric poate inlocui o masa, deci nu se recomanda pentru hidratare, ci pentru inlocuirea laptelui in caz de problemute (diaree, varsaturi, colici).
Si chiar asa, ce faceti cand sughit?
Numai lamaie sau incercati cu lapte?


amyana

si eu credeam ca trebuie sa le dai ceai, asa auzisem, si i-am dat un timp pt ca avea colici. i-am dat babycalm pt ca babydrink are glucoza si e posibil sa ii taie pofta de mancare. dar cand am fost cu el la control la dr ne-a spus "fara ceai" pt ca laptele matern contine 90% apa deci nu mai e nevoie de alt supliment, iar pt burtica noua ne-a spus sa-i dam Sabsimplex, care pe el l-a constipat si nici nu prea vedeam vreo imbunatatire.


dalimana

milupa are un ceai de fenicul foaaaaaaaarte bun, care i-a mers fetitei mele mai bine decat oricare ceai de colici. tot la milupa este un ceai de musetel pentru digestie. Ambele se dau de la 2 saptamani. cat despre a nu da ceai, sa-mi fie cu iertare, dar nu sunt de acord, mai ales pe caldurile astea. organismul uman are nevoie de multa apa ca sa isi faca treaba.


stoica simona l.

draga mea,si eu am un bebe de 2 luni si 0 saptamana,si am avut o mare problema cu ceaiul-din cauza colicilor i-am dat de la hipp tummy-tea,si a mai calmat-o,dar pt ca ceaiul e ff bun,dulceag nu a mai baut laptic suficient si nu a mai luat in greutate.a trebuit sa schimb si laptele si sa nu-i mai dau nici ceai.si este tare greu,fac asta de 0 zi si e chinuitor si pt ea si pt mine,dar e pe drumul cel bun.de aceea ,din experienta ,te sfatuiesc sa nu-i dai ceai,mai bine da-i apa plata fiarta si racita,dar daca alaptezi,laptele matern tine si de foame si de sete.cat despre baby drink..ia vezi tu nu cumva contine menta si de aceea o constipa?multa bafta!


Darria
La recomandarea pediatrului(e doar pe formula) bea un pic de ceai de musetel, slab facut(bineanteles ca neandulcit) pt. constipatie.
Pt. hidratare si sete: apa plata(fiarta). Uneori nu acepta apa si-i pun un pic mai mult in lapte(tot la rec. pedaitrului) ca sa se hidrateze.
Nu sunt pt. ceaiuri date de sete, ele au rolul lor.
Baby drink nu-i mai dau de la doua luni pt. ca nu este nevoie si in plus este ft. dulce.
Incerc sa-i dau un pic de lapte sau apa daca vrea iar daca nu: o las in pace ca trece sughitul de la sine. Chiar si cu lapte sau apa, uneori tot sughite.


Monica-Elena
Eu cat am alaptat 6 luni nu i-am dat lui Mihnea absolut nimic decat san nu apa nu ceai. I-am dat insa sa suga la cerere si ptr ca este nascut vara si era f cald anul trecut in iunie ii dadeam sa suga din ora in ora de fapt la cerere fiind constienta ca ii trebuia si lui apa. Si cum colostrul ii potolea setea si apoi ajumgea la laptele care ii tinea de foame eu ii dadeam sa suga din ora in ora sau la doua ora zi si noapte ca sa isi satisfaca si setea si foamea.Cand am inceput diversificarea la 6 luni atunci am inceput sa ii dau si apa. Ceai bea acum la un an si doua luni mai ales cand e mai cald(ii place mai mult fiind mai dulce). Eu am folosit de la 6 luni baby dring si ceaiurile instant de la Humana si milupa si chiar de la hipp(dar astea mai rar ca mai au si zahar).


aiska
Cind le-am spus de ceaiuri pentru bebe finlandezii s-au uitat la mine ca si cum as fi fost venita de pe o alta planeta.Nu exista si nici nu sint recomandate in Finlanda.


emaaimee
nu da ceai.fata mea e nascuta in Irlanda si la fel,aici nimeni nu a auzit sa se dea ceai la bb.
si fata mea e nascuta vara si nu a baut ceai/apa pana la 6 luni.am alaptat-o exclusiv.
odata cu diversificarea i-am dat doar apa.nu ii place sucul deloc,iar ceai nu vad de ce sa ii dau.

fesulet
Cel mai buncei pentru ea este ceaiul de fenicul. Se gaseste la orice Plafar, se pun citeva bobite la 100 ml apa fiarta.
Si nici nu se va mai constipa.
Eu ii dau fetitei mele de la 2 luni si ii merge foarte bine.

sirimie
Eu la 2 luni ii dadeam ceai de musetel neindulcit (pentru constipatie, dar nu in fiecare zi) si apa. Nu i-am dat Baby drink pentru ca e dulce, si nici Baby calm pentru ca are menta si bb al meu era cu tendinta spre constipatie.

Ceaiurile instant Hipp, Milupa, Humana se recomanda dupa 4 luni, cred.

denizel
Anca, ar fi bine sa ai in vedere faptul ca, plantele din care sunt facute ceaiurile sunt totusi plante medicinale. E drept, unele au efecte mai slabe, altele sunt mult mai active. Deci, daca bebelusul tau nu este bolnav, nu ai de ce sa-i dai un medicament, chiar daca acesta este doar pe baza de plante. Parerea mea: numai apa pentru copilasii sanatosi!


georgi_m
Buna! Fetita mea are aproape 3 luni si nu accepta nici un fel de ceai. Mananca atat de la san cat si formula. Credeti ca ar trebui sa insist?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de mirela0521


baietelul meu are aproape 7 luni si de vre-o 2 saptamani si-a scos masa de la 3-4 dimineatza. cand se mai trezeste ii dau putin ceai sa nea. pana acum ii dadeam de musetel pt ca a avut probleme cu constipatia, dar am inteles ca nu ar fi prea bine sa ii dau mereu de musetel. voi ce fel de ceai dati?

Mirela + Rares (19 aug 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Cand Diana mea era mica (7luni)am citit in Jurnalul de sanatate, despre ceaiul de soc.Eu i-am dat soc cu lamaie, asa gasisem la plafar si i-a facut bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Dorsilia


la vreo 1-2 h de la preparare nu mai are aceeasi culoare initiala....mai e bun oare de dat bebelusei mele? zahar nu-i adaug inca

merci
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

chiar, nu stie nimeni de ce-si modifica ceaiul culoarea si daca-si mai mentine proprietatile medicinale?

Mergi la inceput