Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza fetelor!!!

LMA BBilor care implinesc lunisoare astazi!!!

Noi suntem ok ca de obicei, dormim tot 11 ore...si...mancam de rupem. Acum i-am facut o budinca de dovlecel cu branzica si ousor si e la cuptor. Miroase asa frumos...

mai stau sa se faca un pic si apoi o zbughesc afara ca....e frumos si e pacat de parc sa nu il vedem si in dim. asta. Va pupacesc si...sa avetzi o zii minunata.

Noki felicitari pt."mama". Cred ca e minunat sa iti zica puiul "mama". Eu inca astept!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Felicia, eu i-am cumparat niste super sandalute cu talonete cu 220.000 din Carrefour. Apoi, mai sunt in Flora o gramada in jur de 150-300.000. Mai gasesti la magazinele nespecializate de cartier tot asa ieftine. la magazinele specializate (langa mine de ex lumea Copiilor) sunt scumpe. Dadeam pe astia din piele pe care i-am cumparat 780.000!!! Si sunt din piele atat de moale incat sa nu-l jeneze si atat de tare sa nu se indoaie aiurea pe piciorus. Iar talpe nu e nici tare, nici moale. Numai buna! Despre Viilor, nu stiu. Imi pare rau. Sper totusi ca ti-am fost de folos.

In alta ordine de idei, eu si Roxisialexia ne intalnim maine dimineata in Herastrau, la intrarea de la Arcul de Triumf, in jur de ora 9-9:30 dimineata. Cine mai vrea sa se intalneasca cu noi dimineata pe racoare, e binevenita! Fara liste si promisiuni. Doar sa veniti acolo!

Pupici!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Dordia, am vrut si eu sa fac budinca din asta, dar am sunat pediatra sa stiu daca e ok sa-i dau oul cu totul, cu albusul adica. Pentru ca budincile astea se leaga numai cu oul batut. Si mi-a zis ca pana la doi ani nu are voie albus de ou! Asa ca ii prepar budinca in canuta lui. Adaug acolo branzica si galbenusul de ou, peste dovleceii fierti, cu marar, orez ulei... Nu-i prea mic, totusi?

Am vazut ca dati si mamaliga copiilor. Mie si de asta mi-a spus peste un an. O fi pediatra mea mai nu-stiu-cum? Sincer, v-am zis ca Bogdan se deranjase de la un galbenus de ou. Bine ca l-am dres acum, insa am vazut clar ca e mititel inca... Am vrut eu sa-i dau un galbenus intreg, ca am zis ca merge acum, dar uite ca n-a fost bine. Sunt firavi si sensibili, ce rost are sa-i indopam si sa fortam diverse alimente, ca au tot timpul sa manance de toate mai tarziu?

Sunt asa de fericita... A facut prima lui mare escaladare azi, a trecut peste perna mare cu care il ingradeam. Era cat pe-aci sa-l gasesc aruncandu-se in cap de pe canapea, ca se urcase pe margini... A inceput din nou sa sara si sa tipe in premergator, deci a revenit la veselia initiala.

Cat despre mancat, nu ma mai stresez cat timp voi sta cu el acasa. Mananca bine, cam de toate ce ii dau, cand refuza fructe si mananca bine lapte, cand mananca legume si refuza sanul... Per total, suntem chiar ok. E ca un om mare, cu toane si pofte. E baiatul meu mare si il iubesc de mor. Parca tot mai mult cu fiecare zi. Cred ca as muri sa i se intample ceva!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Roxi, scuza-ma, nu ti-am raspuns la nimic... oboseala. Fructe ii dau amestecate, ce am si simt eu ca ar manca in ziua aia. Am mai zis ca echilibrez la o saptamana dieta, deci nu-i dau zilnic morcov, nici mar, nici banana ori portocala. Astea mi se par mie de baza. Am amestecat in diverse forme ce ti-am insirat, plus piersici, caise, cirese, cand am avut. Inca nu i-am dat altceva, dr. mi-a zis ca pot sa-i dau orice cu sambure unic. Inca nu struguri (va avea voie chiar cand va veni si anotimpul lor!) pepene la fel (cred ca tot cand or sa fie maldare o sa-i dau). In principiu, eu am mers pe ideea sa nu fortez anotimpul, ii dau fructele de sezon, romanesti. Asa mancam si noi, deci nu prea vad de ce el ar manca altfel. Exceptie fac la banane si portocale acum, ca are nevoie. Restul sunt doar mofturi.

Cat despre scutece, noi folosim Libero pentru 7-14 kg, deci nu stiu sa-ti zic.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Noki eu ii dadeam kiwi doar bucati din exteriorul fructului, fara samburi. Insa azi am citit ca semnitele de kiwi sunt cele care incorporeaza toti nutrientii (http://sanatate.gradinamea.ro/Kiwi_3019_550_1.html), asa ca nu stiu cum sa fac in continuare.

Roxi, hehe, deci nu sunt singura! Da, la inceput a fost o gluma chestia cu scaunelul, dar apoi a devnit o chestiune serioara si a ajuns tema de gandire pe masa lui tata (care e proiectant) sa incropeasca el o solutie. cand o am, fac poze si pun pe net, sa vezi.

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Buna fetile ,tocmai m-am intors de la cumparaturi ,i-am luat lu' puiu carutza sport,120 Ron ,ieftin dar super misto ,usor ,exact ce-mi trebuia ,ca ma saturasem cu harabaia de la Chicco pe care am mai dat si o caruta de bani,asta nu-i el de firma dar imi place tare mult!
Orlando e super marait ,nu-i intru in voie cu nimic ,cred ca;s dintii ,asa se manifesta???In rest papa bine ,e foarte activ ,sper in felul asta sa mai dea niscai sunculita jos sau cel putin sa nu mai puna :)
Noki ,asa zice si al meu mamaaa ,zici ca jeleste si mai mult cind ii e somn dar nu prea des ce-i drept !
roxisialexia,noi folosim Pampers 7-18 kg ,sint inca ok pentru grasu' meu dar cred ca in curind ii schimb si p'astia ,clar nu sint in functie de kg pentru ca are doar 9 kg dar nu prea-i mai vin !Cu sucurile ,eu am incercat toate combinatiile posibile ,nu vrea absolut nimic ,nici un fruct ,indiferent sub ce forma ,asa ca daca nu vrea n-ai ce face ,eu m-am resemnat :)
Ela ,Antipolio se da pe gura clar ,noi l-am facut de curind p'ala de 6 luni si tot asa a fost ,n-am gasit Infarix Hexa decit la Medlife dar trebuia sa-l fac acolo ,ceea ce dr. de familie nu accepta ,asa ca mere si asta de stat ,mi-a facut putina febra dar acum e ok !
Gindacel ,eu ii dau mamaliga cu brinza de casa ,iaurt si galbenus de ou de vreo citeva zile si nu are nimic ,mie dr. de familie mi-a zis sa-i dau si-mi convine pentru ca ii place foarte tare ,ieri la 14:00 i-am dat mamaliga si la 19:00 un iaurt de la Danone nutri day ,deci i-am inlocuit 2 mese de lapte ,nu cred sa fie probleme mai ales ca Bogdanel e mai mare cu o luna!Pupici!


ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE 17.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata la pranz, ca de obicei!

Noi am avut o noapte linistita, prima dupa mult timp in care nu s-a trezit deloc. Asa ca-s cu moralul ridicat!

Dintii s-au potolit de tot, probabil ca ma va paste un nou episod sapt viitoare - am observat ca e cate unul pe sapt - cam de 2-3 zile!

In rest, stam la greu in picioare, misunam prin pat tinute de gratii si marginile lui, ne prindem de tot ce gasim, tragem de toate prin casa...nebunie curata, ce mai!

In Herastrau nu ajung la ora aia, ca la noi atuncea e ora de masa, deci nu am cum. Sorry...

Mie mi-a zis dr asa:
- mamaliga de la 1 an
- smantana - la fel, de la 1 an.
Deci io una nu ma risc, dar am o groaza de alte combinatii de legume pe care le-am tot testat. Urmeaza brocolli-ul si zmeura. sa vedem daca ne plac. Numa ca trebe sa gaseasca mami sa cumpere, ceea ce e mai greu.
Aaaa...si vreau sa-i fac gris in lapte, dupa reteta pe care o papam io cand eram bb. Sunt taare cuioasa daca papa. Numai ca e cu zahar - o linguritza. Dar red ca o fac fara, ca are Milumil gust de vanilie.
Gata, ca v-am capiat cu retetele mele!

Pupici!



Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Fetele voi ce iaurt dati la bebici?

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE 17.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Madutza- lui Sarah cel mai mult ii place Campina. I-am dat si prim si e ok, Brenacul nu ne-a placut. Si ZUZU e bun la gust, dar te omoara cu zile la datul cu linguritza ca e super-lichid.
La mine e regula: orice, in afara de Danone!

Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Madutza, iti raspund doar tie acum ca-s cu trebi multe, si mi-a sarit in ochi mesajul tau anterior cu Danonele: dau DOAR iaurturi clasice, gen Albalact, Mili, Zuzu, Napolact. Exclus Danone. Citeste si tu pe cutie cum scrie mic ca e din lapte praf. In plus, nu mi se pare ok un iaurt cu garantie 1-2 luni. Si mai stiu si ca in fabrica Danone nu intra 1 gr de lapte sau smantana in stare naturala. Deci Danone pt mine e ca Mc Donalds, interzis minorilor :)) majorilor, treaba lor, desi eu la MD nu mai intru veci.
Noki, si pt tine, totusi :)) 1. eu eram obosita si nervoasa ieri, dar nu din cauza Anei, ci din alte motive, Ana nu m-a suparat sau enervat niciodata, m-a necajit doar cu bubutzele sau cand maraie c-o dor dintisorii- dar asta ca-mi pare rau de ea :)
Deduc ca faci gris cu lapte praf? :(( Pai dc papa iaurt normal, branzica din lapte normal, de ce ai face grisul cu lapte praf? Io ma intreb, nu dau cu paru'
Io cu paru' as da la tine ca te risti cu kiwi, zmeura, capusni care sunt asa alergene si interzise sub 1 an :))Da'i treaba ta si numai te cert putin asa de drag.
Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput