Obiceiuri ciudate (partea a 4-a)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Stati ca tocmai am auzit una care mie mi se pare taaare ciudata.
Vorbesc cu o cunostinta, fata draguta, de buna calitate, cu un baietel mare si unul in burtica. Povesteam de perle d-ale copiilor. Si imi spune cum l-a vazut fiul sau pe actualul ei barbat facand pipi la WC si cum s-a mirat de asta. Ma mir si eu. Explicatia: "eu l-am invatat pe copil sa faca la chiuveta. Primul meu barbat (nota traducatorului: din familie f. buna, parca din Racotzi, artist, traind in Paris in mediu high...) asa facea. Baiatul a avut initial pisoar pt. copii, apoi a trecut la chiuveta, cand a mai crescut. I-am pus un scaunel-treapta sub chiuveta, se catara pe el si face la chiuveta. Mie mi se pare mai igienic asa, si l-am invatat si pe actualul sot".
Eu m-am intrebat daca si de cate ori m-oi fi spalat pe maini cand am fost la ea (noroc ca am fost rar!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Cautati pe net 'obsessive-compulsive disorder' si cred ca multe o sa va recunoasteti acolo. Atat timp cat aceste mici ciudatenii nu va afecteaza viata de zi cu zi nu e grav, dar e bine de stiut ca ele sunt expresia unei anxietati, se agraveaza cu varsta si ca majoritatea celor care au tendinte obsessive-compulsive sunt deprimati sau vor face depresie la un anumit moment in viata lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by Nokia


Cumparaturile le asez mereu intr-o anumita ordine: ce-i mai greu la fundul plasei, iar legumele si fructele deasupra.



Asta e intr-adevar un obicei taaaare ciudat!


Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

quote:
Originally posted by spic de grau

quote:
Originally posted by Nokia


Cumparaturile le asez mereu intr-o anumita ordine: ce-i mai greu la fundul plasei, iar legumele si fructele deasupra.



Asta e intr-adevar un obicei taaaare ciudat!


Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andr�i (11 Martie 2004)

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David




Nu rade de mine(cum ca ar fi normal ceea ce fac)...am vazut multe persoane care trantesc cumparaturile cum nimeresc

Un sut in fund, un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Nokia, e absolut normal sa faci asa (asa fac si eu ) ... aia care le trantesc de-a valma is "defecti" ce fain, sa cumperi fructe si sa le pui sub conserve, ajungi cu ele terci acasa si le-ai mai si platit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by bird70

Cautati pe net 'obsessive-compulsive disorder' si cred ca multe o sa va recunoasteti acolo. Atat timp cat aceste mici ciudatenii nu va afecteaza viata de zi cu zi nu e grav, dar e bine de stiut ca ele sunt expresia unei anxietati, se agraveaza cu varsta si ca majoritatea celor care au tendinte obsessive-compulsive sunt deprimati sau vor face depresie la un anumit moment in viata lor.



bine ca ne-ai diagnosticat acu'.
sint curioasa dak tu cunosti vreun om absolut normal, cum scrie la carte... ca eu nu cunosc si nici nu-mi doresc, ar fi groaznic de plicticos!


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Io calculez numerele de la masinile de pe strada. de ex: zh 23365 = 2+3+6+5.
alta obisnuinta: am o anumita specie de frunze pe care le rup din tufishuri (si gardul viu de la gradina noastra e din soiul asta), iar frunzele le indoi intre degete si pocnesc. chestia asta o fac inconstient si nu pot trece pe langa planta asta fara sa ma alimentez cu frunze.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Io calculez numerele de la masinile de pe strada. de ex: zh 23365 = 2+3+6+5.
alta obisnuinta: am o anumita specie de frunze pe care le rup din tufishuri (si gardul viu de la gradina noastra e din soiul asta), iar frunzele le indoi intre degete si pocnesc. chestia asta o fac inconstient si nu pot trece pe langa planta asta fara sa ma alimentez cu frunze.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi



hahahaaaaa, eu absolut tot ce citesc pe strada de ex, firme, nume de magazine, hoteluri, librarii, strazi, despart in silabe, apoi in cate 2 litere, 4, etc.
si de ex vad o masina, toyota, ma gandesc toyota si incep sa despart cuvantul:to yo ta.
si chestia cu pocnitul frunzelor si EU FAC LA FEEEEEEEL, nu stiu de unde mi se trage, sotu-meu zice ca poate oi da vreodata de frunze otravitoare, am si frunzele mele "preferate" hahaha, de la un anumit tip de gard viu, sau iarba inalta, hahahaaaaaa, exact la fel, sunt tzacanita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
sint curioasa dak tu cunosti vreun om absolut normal, cum scrie la carte... ca eu nu cunosc si nici nu-mi doresc, ar fi groaznic de plicticos!


Nu este vorba de mici ciudatenii. Am subliniat ca atunci cand nu iti afecteaza viata nu sunt probleme. Dar atunci cand altcineva iti pune rufele la uscat si te apuca un sentiment de anxietate pentru ca nu sunt asortati pantalonii cu clestii si te duci sa le pui din nou, asta este o problema. Problema nu este ritualul in sine ci anxietatea ce se ascunde in spatele lui. Asta e tot ce vroiam sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu am obiceiul
- sa fac poze zilnic, cu sau fara motiv. Tot imi gasesc eu ceva de fotografiat. (in special flori)
- sa "bibilesc" flori. Nu suport sa trec pe langa o floare care are si frunze uscate fara sa nu le rup.
Nu trece o zi fara sa admir o floare, indiferent unde ar fi ea:in gradini, pe strada, la balcoane, acasa sau la cineva in vizita.
Toate aceste obiceiuri s-au nascut din pasiunea mea pentru plante si fotografii.

In alta ordine de idei, nu beau ceai fara zahar sau nu mananc supa de rosii fara zahar. Niste fixuri proaste de care nu ma pot inca debarasa.


Florile mele

Mergi la inceput