Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

hey !

Dar ce ziceti de un tatic de 2 fete care nu a adus adeverinta la tribunal pentru a i se stabili pensia la nivelul salariului minim pe economie !

Deci la 2 copii (dintre care unul de un an juma) el va cotiza cu o suma de aprox 100 ron pe luna ! Pentru amandoi copii !!!!!!!

Macar altii au avut atata coloana vertebrala sa aduca adeverinta de venit !

Cum sa cresti 2 copii cu 100 RON ?

Yasmine, stiu ce inseamna sa ai un om care PUR SI SIMPLU nu intelege unde a gresit ! Si eu am luat bataie, nu a muncit, m-a inselat cat a putut chiar in casa noastra......si cu toate astea, si mie imi spune ca am "distrus" familia ! Care familie frate ? Aia in care taticul urla cat poate si o bate pe mami ?????? Pe motiv ca a facut snitele de pui si nu de porc ????

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Briana, al meu a adus martori ca lucreaza zi si noapte si de fapt de aceea nu bea fiindca n-are timp sa bea, lucreaza atat de mult, a fluturat in nasul juddecatorului o hartie de salarizare cu minimul pe economie. Decizia e 60 RON pt cel mare, 40 RON pt cea mica.
Deci pe cea mica o pot tine la gradi 10 zile din banii de la tati, pt cel mic platesc 4 intrari la piscina, abonamentul la tramvai si mai incap cativa litri de lapte.
Traiasca sistemul nostru juridic!!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Draga Gabi,
Nu poti cere instantei sa faca verificari la serviciul sotului tau ca sa se confirme daca castiga atat intr- adevar sau doar s- a inteles cu cei de la personal sa- i dea o astfel de adeverinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Nu. Firma la care lucreaza e condusa-patronata de sora-sa. El lucreaza la negru. Deci n-am ce face.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinelG spune:

buna

eu am doi copii unul clasa a 8 a si o fetita clasa 1. si de 3 ani primesc pensie 2.500.000(baniivechi) si cu specific ca baiatul sa ia 1.500.000 si fata 1 mil. si nu primesc nici macar o sanda, sau o bomboana copii in plus, si am meditatii si chirie si mii de probleme, ca parintii nu m-au primit la ei asa ca muncesc si zii si noapte sa reusesc sa platesc si sa pot pune macar un colt de paine pe masa si mereu stau cu frica ca nu o sa am cu ce platii chiria, un porc de barbat care ne-a lasat pe drumuri ptr o femeie de 50 de ani si il doare niciunde de copii. greu al naibi sa fii femeie in tara asta :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:


De trei ani de zile iau pt baietelul meu Stefan Dimitri o pensie alimentara de 116 RON, in cazul in care tatal este incadrat la SRI si avea si inca mai are un salariu "bunicel" ..... deoarece in instanta a venit cu un salariu de 460 RON , salariu care in care nu era inclusa acea norma de hrana. Mentionez ca daca ar fi dorit sa faca un credit sa-si cumpere aragaz ar fi obtinut de la SRI o adeverinta cu un venit in care era inclusa si acea norma de hrana.
Toate acestea si in plus o totala indiferenta fata de copil in toti acesti ani, indiferenta manifestata la toate zilele de nastere cat si la sarbatori.

Nici un leu in plus.

si ce mai conteaza atat timp cat "tatal" nu este dispus la nici un act de bunavointa .....


la ce bun sa ceri unui "individ" sa-si aprecieze copilul atata timp cat nu e in stare sa-si aprecieze existenta



.... Ioana si al ei STEFAN DIMITRI ....... (4.5 anisori)


http://share.shutterfly.com:80/action/welcome?sid=9AatGLFo3asjq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mailsabra spune:

Buna, daca tot e un subiect in voga imi exprim si eu parerea.
In principiu 500 ron e Ok , se poate intretine un copil cu banii astia cand si mama lucreaza. Dar daca tatal are o bunastare deosebita inteleg ca asta trebuie sa se rasfranga asupra copilului. E datoria parintelui care nu creste copilul. (aceasta poate fi si mama, nu?).
Dar ce se intampla atunci cand tatal este unic actionar la o societate si el nu este legal incadrat nicaieri chiar daca are un nivel de trai cu mult peste medie? cum se rezolva problema pensiei? depinde doar de bunul lui plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIANA2003 spune:

FETELOR,CA ALTFEL NU VA POT NUMI,VB DIN PUNCTUL DE VEDERE AL COPILULUI(SCUZE)eu cred ca nu poate inlocui nimic lipsa tatalui(care e tata,din punctul meu de vedere nu e o meserie prea usoara)am 25 ani,sunt mamica si prin ce trec copiii vostri acum am trecut si eu cu multi ani in urma...pai tatal meu sofer pe tir,sa despartit de mama mea cand aveam 3 ani,eu nu ii stiu impreuna,am ramas la bunici mei(parinti tatalui)am crescut pana la 14 ani fara nici o pensie(bunici se descurcau si fara pensie alimentara)...tatal meu si-a facut viata,mama la fel,tati sa recasatorit cu una mai mare decat el cu 8 ani,dama de oras(asta a 2 i la suflat lui maicamea)la supt de bani,la mine ii interzicea sa mai vina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Pt: Rose

Eu te consider totusi o persoana echilibrata care incearca sa vada lucrurile asa cum sunt ele.
15 000 de Ron mi-se pare OK si mai ales ca sotul inca isi iubeste si apreciaza copilul si financiar dar si sufleteste. Sunteti un cuplu care isi asuma oarecare responsabilitate in relatia cu un copil. Daca erai totusi "rea" .. poate in ziua de azi nu intra in discutie aceasta relatie tata-copil.

Am convingerea totusi ca poti sa crezi in Dumnezeu si nu vrei sa-ti faci pe viitor reprosuri pentru un comportament incorect.
Te gandesti la tine si la voi in ansamblu si asta nu face decat sa puteti merge mai departe fara sa calcati pe nefericirea altora.

Nemultumirile mamei naturale exista, probabil pt ca inca nu accepta inca cu fruntea sus statutul ei de femeie divortata. Dar n-ar trebui sa uite ca sunt copii care nu primesc nimic de la unii tati, nici afectivitate, nici suport material, nici intelegere. Si n-ar trebui sa uite ca sunt femei puternice care se descurca cu eforturi mari si nu cersesc la infinit bunavointa.

Daca vroiai, cred ca puteai intr-un fel sa-i interzici sotului multe lucruri si at. puteai fi discreditata de toata lumea.
Dar bunavoita si intelegerea ta bazata totusi pe concepte normale de viata este uneori intelesa gresit.

Eu sunt o mamica divortata si am o pensie de 116 Ron de 3 ani iar tatal nu si-a vazut copilul de 2 ani si nu emit pretentii . Cu toate ca as putea .... realitatea spune ca ex-ul meu traieste cu o femeie care a reusit sa-l distanteze atat de tare ca a uitat total de copil. Daca acea femeie ar fi fost ca tine lucrurile ar fi stat altfel ........ de aceea apreciez gestul tau .. si concluzionez ca ... fericirea si linistea sufleteasca nu se poate cladi pe nedreptatile pe care le facem semenilor nostri si mai ales ca nu vom construi nimic trainic pe suferinta altora.

Toata stima si repectul pt asta.


Sa auzim numai de bine !!!!!!!!!

ioana

.Originally posted by Rose2001ro[/i]


….dar 1500 RON pe luna ajung?

O ALTA PERSPECTIVA

Dragi mamici,

Ma bucur ca s-a declansat o adevarata polemica pe marginea acestui subiect si va multumesc pentru raspunsuri. Asteptam cu interes reactiile voastre dintr-un motiv care probabil va va surprinde…



.... Ioana si al ei STEFAN DIMITRI ....... (4.5 anisori)

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=9AatGLFo3asjq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

[Pentru : Rose2001ro

Eu te consider totusi o persoana echilibrata care incearca sa vada lucrurile asa cum sunt ele.
15 000 de Ron mi-se pare OK si mai ales ca sotul inca isi iubeste si apreciaza copilul si financiar dar si sufleteste. Sunteti un cuplu care isi asuma oarecare responsabilitate in relatia cu un copil. Daca erai totusi "rea" .. poate in ziua de azi nu intra in discutie aceasta relatie tata-copil.

Am convingerea totusi ca poti sa crezi in Dumnezeu si nu vrei sa-ti faci pe viitor reprosuri pentru un comportament incorect.
Te gandesti la tine si la voi in ansamblu si asta nu face decat sa puteti merge mai departe fara sa calcati pe nefericirea altora.

Nemultumirile mamei naturale exista, probabil pt ca inca nu accepta inca cu fruntea sus statutul ei de femeie divortata. Dar n-ar trebui sa uite ca sunt copii care nu primesc nimic de la unii tati, nici afectivitate, nici suport material, nici intelegere. Si n-ar trebui sa uite ca sunt femei puternice care se descurca cu eforturi mari si nu cersesc la infinit bunavointa.

Daca vroiai, cred ca puteai intr-un fel sa-i interzici sotului multe lucruri si at. puteai fi discreditata de toata lumea.
Dar bunavoita si intelegerea ta bazata totusi pe concepte normale de viata este uneori intelesa gresit.

Eu sunt o mamica divortata si am o pensie de 116 Ron de 3 ani iar tatal nu si-a vazut copilul de 2 ani si nu emit pretentii . Cu toate ca as putea .... realitatea spune ca ex-ul meu traieste cu o femeie care a reusit sa-l distanteze atat de tare ca a uitat total de copil. Daca acea femeie ar fi fost ca tine lucrurile ar fi stat altfel ........ de aceea apreciez gestul tau .. si concluzionez ca ... fericirea si linistea sufleteasca nu se poate cladi pe nedreptatile pe care le facem semenilor nostri si mai ales ca nu vom construi nimic trainic pe suferinta altora.

Toata stima si repectul pt asta.


Sa auzim numai de bine !!!!!!!!!

ioana

.Originally posted by Rose2001ro[/i]


….dar 1500 RON pe luna ajung?

O ALTA PERSPECTIVA

Dragi mamici,

Ma bucur ca s-a declansat o adevarata polemica pe marginea acestui subiect si va multumesc pentru raspunsuri. Asteptam cu interes reactiile voastre dintr-un motiv care probabil va va surprinde…



.... Ioana si al ei STEFAN DIMITRI ....... (4.5 anisori)

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=9AatGLFo3asjq
[/quote]

.... Ioana si al ei STEFAN DIMITRI ....... (4.5 anisori)

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=9AatGLFo3asjq

Mergi la inceput