Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu ma speria!!!! Eu stiam de o treime!!!

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Pretentiile lui Papa sunt maxime, nu numai ca tata, ci si ca sot, vrea musai sa merg sa-l vizitez, dupa ce mi-a dar omoru, deci nu numai copiiii sa vina la el, ci si eu, si in ultima scrisoare imi cere sa nu distrug aceasta familie ... EU ... Dumnezeule, nu a invatat nimic din toate greselile lui mai mult e probabil mai mult ca sigur ca tot eu sunt de vina. Nu mai inteleg nimic ...

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

daca cupilul sta 50% din timp cu un parinte si 50% din timp cu celalalt parinte, nu mai exista pensie alimentara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, eu stiam de maxim 50% din salariul net. Probabil ca o sa primesti 100-150 ron.

Yasmine, imi pare rau ca dl.fost sot n-a inteles gravitatea faptelor sale. Tu si copiii ar trebui sa va bucurati de viitorul vostru fara sa mai luati in seama aberatiile lui. Poate se va potoli cu timpul...

Diana si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura113 spune:

Rose2001ro, fa si tu un copil si atunci o sa-i mai micsoreze din pensia pe care o plateste deja. E singura solutie. Si apoi vrei si tu propria familie si tu, nu? Fii optimista si fericita si nu lasa impedimente de genul asta sa-ti tulbure noua viatza pe care ai inceput-o in strainatate, este sacrificiul tau si trebuie sa luptzi sa fii fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by laura113

Rose2001ro, fa si tu un copil si atunci o sa-i mai micsoreze din pensia pe care o plateste deja. E singura solutie. Si apoi vrei si tu propria familie si tu, nu? Fii optimista si fericita si nu lasa impedimente de genul asta sa-ti tulbure noua viatza pe care ai inceput-o in strainatate, este sacrificiul tau si trebuie sa luptzi sa fii fericita.

laura si testoasa


Nu e singura solutie. A doua solutie e sa luati si voi copilul jumatate din timp la voi acasa si nu mai platiti atit de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Ma mananca degetele sa raspund si eu la acest subiect.
Rose, din pct. meu de vedere suma de 500 RON e OK. Iar 700 e super. Felicitari tie si sotului ca aveti grija de copil.
Dar asta doar din pct. meu de vedere.
Eu am divortat acum 1 an si cateva luni, si am primit pensia alim. de 270 RON. In conditiile in care eu lucrez ca bugetar si am salariu putin peste 600 RON, pensia alim. era destul de mare, noroc ca ex-ul are un salariu mai mare. Dar tot ex-ul nu e de acord sa-mi dea acesti bani. Abia mi-a platit 3 luni acesti bani. Acum, eu tb sa platesc avocat si sa pierd timp (si bani) sa obtin acesti bani care i se cuvin de drept copilului meu. Desi as renunta cu drag la bani daca as sti ca exista posibilitatea sa-l scot definitiv pe ex. din viata noastra. Oricum nu vine sa-l vada, nu suna sa intrebe de el si nici bani nu trimite! Acum v-as pune si eu o intrebare de 1000 de puncte.: sa-l trimit in inchisoare? Pt. ca ce face el se numeste abandon de familie si am dreptul sa-i fac proces penal.
Dar e subiectul Rosei si raspunsurile ar tb sa o lamureasca pe ea.
Miau-miau, te intrebi cum s-ar simti copilul acela 6 luni in Ro si 6 luni in strainatate? Cum s-ar simti departe de mama lui 6 luni? Ce scoala ar face? Eu as renunta la toti banii din lume, dar nu mi-as lasa copilul atata timp departe de mine.
Nu dati cu rosii, mi-am varsat off-ul. Sapt. viitoare am primul termen pt. procesul de pensie alim. si sunt un pic (mai mult) nervoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

daca un parinte e in strainatate si unul in Ro, merge un aranjament de genul vacantele cu unul si anul scolar cu celalalt. Atita vreme cit ambii parinti sint responsabili, o sa faca foarte bine la scoala, de n-ar face. E grea despartirea pentru o perioada de parintele cu care s-a obisnuit, dar pe termen lung e favorabil sa petreaca timp cu fiecare din parinti. Chiar daca tu ca mama renunti la toti banii din lume, tatal are dreptul sa petreaca timp cu copilul lui. IAr copilului ii faci rau daca nu-l lasi la tatal lui o bucata de timp rezonabila. Asta daca tata nu e betiv sau desfrinat sau iresponsabil in alt mod.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Subiect delicat....pentru unii barbati este subiect tabu.
De ex. cei 60 de RON pe care ii primeam vor fi dati uitarii pentru ca domnul fost nu mai lucreaza nicaieri. Ce ziceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

rose - ce s-a mai intamplat intre timp??? v-a dat in judecata "ana" ? s-a stabilit legal o suma? Teoretic nu ar trebui sa va temeti daca sumele si procentele pe care le mentionezi sunt corecte.
Multa bafta si incearca totusi ca exercitiu sa te pui in locul ei (al "anei" ) si sa stii ca pentru un copil niciodata nu este prea mult (parerea mea).

Mergi la inceput