Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kisschris spune:

quote:
Initial creeata de Rose2001ro

Dragi mamici (si nu numai - si taticii pot citi/raspunde…),

Am avut recent o discutie in contradictoriu in legatura cu un subiect delicat: pensia alimentara. De aceea as fi interesata sa cunosc si parerea altor mame.
Este vorba de pensia alimentara pentru un baietel in varsta de 7 ani si jumatate (trece clasa a doua) platita de tata.

Considerand ca
- este vorba de un copil de varsta scolii primare, normal, sanatos;
- baietelul locuieste in Bucuresti numai cu mama, intr-o zona decenta, intr-un apartament cu trei camere, (proprietate care nu a fost inca impartita cu fostul sot, tatal copilului);
- mama lucreaza, are un serviciu solicitant (dar bine platit, aproximativ 1500-1700 RON/luna);

Intrebarea 1: cum considerati suma de 500 RON/luna ca pensie alimentara? Rezonabila, insuficienta, exagearata?

Daca adaugam si faptul ca baietelul a fost inscris in urma cu un an la un program after school (unde merge dupa orele de scoala, serveste masa de pranz, este ajutat la teme etc.) si precizam ca taxele pentru clubul after school sunt 600-700 RON/luna...

Intrebarea 2: cum considerati suma de 500 RON/luna ca pensie alimentara in aceste conditii? Rezonabila, insuficienta, exagearata?

Intrebarea 3: Dar daca suma s-ar ridica la 700 RON?

Intrebarea 4: Ce suma vi s-ar parea rezonabila/suficienta, ca mama, daca v-ati afla in situatia descrisa mai sus?

Va multumesc mult si astept cu mult interes reactiile/comentariile/ raspunsurile voastre!



Rose



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisschris spune:

quote:
Initial creeata de Rose2001ro

Dragi mamici (si nu numai - si taticii pot citi/raspunde…),

Am avut recent o discutie in contradictoriu in legatura cu un subiect delicat: pensia alimentara. De aceea as fi interesata sa cunosc si parerea altor mame.
Este vorba de pensia alimentara pentru un baietel in varsta de 7 ani si jumatate (trece clasa a doua) platita de tata.

Considerand ca
- este vorba de un copil de varsta scolii primare, normal, sanatos;
- baietelul locuieste in Bucuresti numai cu mama, intr-o zona decenta, intr-un apartament cu trei camere, (proprietate care nu a fost inca impartita cu fostul sot, tatal copilului);
- mama lucreaza, are un serviciu solicitant (dar bine platit, aproximativ 1500-1700 RON/luna);

Intrebarea 1: cum considerati suma de 500 RON/luna ca pensie alimentara? Rezonabila, insuficienta, exagearata?

Daca adaugam si faptul ca baietelul a fost inscris in urma cu un an la un program after school (unde merge dupa orele de scoala, serveste masa de pranz, este ajutat la teme etc.) si precizam ca taxele pentru clubul after school sunt 600-700 RON/luna...

Intrebarea 2: cum considerati suma de 500 RON/luna ca pensie alimentara in aceste conditii? Rezonabila, insuficienta, exagearata?

Intrebarea 3: Dar daca suma s-ar ridica la 700 RON?

Intrebarea 4: Ce suma vi s-ar parea rezonabila/suficienta, ca mama, daca v-ati afla in situatia descrisa mai sus?

Va multumesc mult si astept cu mult interes reactiile/comentariile/ raspunsurile voastre!



Rose




Draga Rose esti o materialista. Este edevarat ca tatal trebuie sa plateasca pensie alimentara, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti satisfaca tie toate "mofturile". Daca stam bine sa ne gandim, nu a facut copilul singur si trebuie sa contribui si tu la cheltuieli. Nu te poti astepta sa plateasca el tot ce e legat de copil. Citeste art. 43 din Codul familiei si consulta si tatal atunci cand iei o hotarare in ceea ce priveste copilul. Cu 500RON de la el, daca mai pui si tu inca pe atat pentru copil rezulta o suma lunara chiar suficienta. Gandeste-te ca sunt familii de 2 sau 3 persoane care traiesc din aceasta suma si nu se plang. Pensia alimentara se stabileste in functie de venit, nu de "mofturi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Rose, dupa cum spui tu se pare ca micutul primeste destui bani de la tatal lui. Nu conteaza ca sint 1500 sau 150 RON, vorbesc ca procent din salariul lui Mihai.
Starurile de la Hollywood dau zeci de mii de dolari pe luna pentru copiii lor. Nu se calculeaza neaparat de citi bani are nevoie copilul, ci se ia in calcul salariul tatalui. Cred ca ideea e ca daca ramineau impreuna parintii copilul ar fi beneficiat de suma asta oricum.
E normal, daca as fi in situatia asta si eu as vrea ce e mai bun pentru copiii mei.
Chiar daca va da in judecata nu trebuie sa-ti faci griji daca intr-adevar ii da un procent atit de mare din salariu. Probabil ca nici in urma procesului nu va primi mai mult.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Sper sa nu supar pe nimeni, dar voi spune ce gandesc. Nici o suma nu mi se pare suficienta pentru un copil. Daca eu, ca mama, castig o suma mare de bani lunar nu are nici o legatura cu ceea ce ar trebui sa dea tatal ( sau invers, dupa caz... depinde in ingrijirea cui este copilul ).
Am facut copilul amandoi in clipa in care puteam sa asiguram copilului tot ceea ce visam pentru el.
Daca castig mai mult inseamna ca am si cheltuieli mai mari, poate ca si rate foarte multe si inseamna ca sunt obisnuita cu alt nivel de trai.
Da, sa dea cat e legal, 25%, dar nu 25% din minciuna de pe cartea de munca, adica din minimum pe economie. Poate sa castige 10.000 de euro ( intelegand aici inclusiv bani luati la negru ) pe luna; sa dea 25% din aceasta suma.
De pe la inceputul anului acestuia, si exul imi plateste pensie alimentara. 300 RON. Dupa multe lupte... Si da, sunt inca nemultumita. De ce ? Foarte simplu. Stiu ce venituri are. Stiu cat ma chinui eu sa ii asigur copilului meu ceea ce consider ca trebuie sa ii asigur, incepand cu o gradinita particulara. Ceea ce fac eu acum pentru copilul meu intra in discutiile despre viata pe care o vom asigura copilului. Acum aud cuvinte de genul: Dar, ce, draga, noi am crescut la gradinite particulare ? Sau... ce, tu beai suc natural in fiecare zi ? Sau... Ce, nu poti sa-i iei copilului incaltaminte cu 300.000 lei (vechi) ? Sau... ce, te-am pus eu sa-i faci asigurare de studii ? Toate astea i se pareau normale alta data, insa acum are alte prioritati, dupa cum se exprima el.
Si toate astea dupa ce nu am vrut si nu am luat absolut nimic si nu am facut nici un partaj, am plecat si i-am lasat lui totul, eu luand-o de la capat. De ce sa mi se para suficienti 300 RON ? Sau 500 RON ? De ce sa nu vreau mereu tot ce e mai bun pentru copilul meu, mai ales cand stiu ca se poate ? Daca nu ar avea, as intelege... Si nu ii cer decat 25% din veniturile lui reale. 25% pe care nu ii voi obtine niciodata.
Rose, sa-ti spun cum se duce in 5 minute 1 milion pentru un copil ? 500.000 doar siropurile de tuse, 500.000 pentru doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Avand in vedere ca sunt proaspata 'mamica singura', am citit cu interes acest subiect.
Nu am fost casatorita in cei 5 ani de convietuire cu tatal copilului, deci nu stiu in ce masura am dreptul sa apar la el la serv.si sa cer un fluturas de salariu si ma astept deasemenea la rezistenta, nu as vrea sa ma duc aiurea pe acolo..

In fine, dar doream sa scriu, chiar daca tarziu. ref.articolul lui Rose - da, sie mie ca si altor fete de aici, nu mi se pare ca ai procedat corect si nici dreptate nu consider ca ai avea.

In primul rand, cand iti iei un barbat cu copil din relatie anterioara, trebuie sa fii constienta ca trebuie sa-i inghiti acel trecut al sau cu toate consecintele sale in viata voastra actuala. Asta este. Ai datele problemei de la bun inceput. Un copil nu este un catelus, dainuie ca obligatie toata viata si nu a fost creat intr-unul ci in doi.

In al doilea rand, consider ca suma pe care o datoreaza un tata copilului sau trebuie sa fie un procent la venitul sau - in toti cei 18 ani sau mai mult, INDIFERENT cat castiga mama si indif.cat de mult castiga tatal, ptr ca privarea copilului de tatal sau este oricum de nerecuperat psihic, iar material tatal ar fi dat oricum cel putin tot atat daca nu exista despartirea.

Deci este DREPT ca acel copil sa primeasca si 100 sau 1000 de MIL PE LUNA!!!!!, daca aceasta este suma ce rezulta raporata la venitul tatalui, ptr ca este TATAL SAU, pe care NU IL MAI ARE LANGA EL. Punct.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Eu primesc pensie alimentara de la stat.

Avind in vedere ca viitorul ex e la psihiatrie, deci nu munceste, copiii sunt la mine, deci as avea dreptul la pensie alimentare, aici in Germania exista posibilitatea sa ceri de la Protectia Copilului, pensie alimentara. Care se calculeaza dupa salariul minim pe economie, cred, si am 127,00 de copil.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Gata, ma mut in Germania Al meu viitor ex deocamdata nu-mi da nici un ban, si chiar daca.mi va plati vreodata, suma va fi minima... Dintr-un salar de 320 RON net cat voi primi dupa 2 copii? 100 RON?

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Insa va avea pretentia ca este tatal copiilor, Gabi. Bine spui

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Deocamdata nu are pretentii. Si sper sa ramana asa, spre binele copiilor.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Cat e maxim prevazut de lege pentru 2 copii?
O treime din salariu sau o patrime?

Mergi la inceput