Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

fetelor, ce mi-au placut povestile voastre. la unele imi venea sa si plang.

si noi ne-am apucat de proiectul bebe cam prin noiembrie. bineinteles ca nu a iesit din prima. in decembrie o colega de serviciu m-a anuntat ca e gravida. asa ca ne-am ambitionat si ne-am pus pe treaba . dar tot nimic.
de fiecare data ziceam ca va fi luna viitoare.
prin februarie am avut unele dureri, si l-am sunat pe sotul unei prietene, care e medic ginecolog ca vreau sa ma vada. eu cu un an inainte am facut tratament pentru de aproape un an pentru un chist ovarian.
ma duc la consultatie, fac si ecografie, si dr. imi spune ca la cum arat n-am cum sa nu reusesc, si sa-l anunt indiferent de rezultat.
merg acasa increzatoare si trecem la munca. nici de data asta n-a fost sa fie.
in martie il sun pe dr. si ma cheama la HSG si imi spune sa vin si cu sotul la control. pe mine ma duce la radiografie, de sot nu mai are timp. rezultatul HSG trompa stanga opturata, trompa dreapta ok.
ne spune sa mergem acasa si sa muncim intre zilele 14-18 in fiecare zi, ca dupa HSG imi cresc sansele cu 30%.
asa ca mergem acasa si la munca .
sotul era fericit ca a scapat de control, dar oarecum speriat ca urmeaza luna viitoare.

si vine z27 mie mi-era o greata cumplita, la fel si Z28. eram emotionata sa vad rezultatul: urmeaza z29 sau z1.
cand am vazut ca trece z29 si fara urati, cand am venit acasa am cumparat de la farmacie un test de sarcina. desi simteam ca va fi pozitiv de cand l-am cumparat, tot am avut emotii pana a aparut a 2-a liniuta.
a venit sotul acasa. eu cuminitica ii arat testul si-l intreb cate liniute vede. el imi spune mirat 2, iar apoi ii pica fisa.

a doua zi imi sun medicul care ma cheama la consultatie. ma trimite la eco vaginala si se confirma sarcina.
eram asa de emotionata si aiurita ca am uitat sa-l sun pe sot. el saracu fiert, ma suna mai spre dupamiaza ca de ce nu i-am dat nici o veste. ii spun vestea si ramane putin fara cuvinte.

fetelor eu am ajuns la concluzia ca pe copii ii da Dumnezeu.



15+

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Dragele mele, am citit toate povestile despre cele IIliniute, toate impresionante, dar la cea a lui [blueLorym][/blue] mi-au dat lacrimile, poate pentru ca este foarte asemanatoare cu a mea.
Eu am incercat incepand din februarie, iar in aprilie deja aveam bebe. Am aflat pe 13 aprilie, dupa ce in prealabil avusesem niste greturi. In ziua aceea fusese ziua sefei mele, bausem niste vin, si m-am gandit sa ma opresc sa-mi iau un test. Zis si facut, l-am luat, l-am facut, IIliniute. Eram singura acasa, dupa vreo jumatate de ora a venit si George, eu cu betisorul in mana, la spate. I l-am aratat, "o sa fii tatic", fericire mare. De paste am fost in vizita la socri, iar la parintii mei la o saptamana dupa Paste. Si nu le-am spus nimic . La 3 saptamani dupa Paste, bunicul meu a ales sa se mute la Doamne Doamne. Si eu nu ii spusesem . Este unul din sigurele regrete pe care le am, nu prea am putut sa plang, iar acum simt o durere imensa. O persoana foarte apropiata mie mi-a spus ca atunci cand vine o persoana foarte iubita, pleaca o alta persoana foarte iubita. Ma consolez cu gandul ca bunicii mei ne vor proteja de acolo de unde sunt, si vor avea grija de noi, stiind ca m-au iubit ca pe ochii din cap.

Va pup


Monica 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Am uitat sa-mi schimb saptamanile la profil. Avem 16

Monica 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dragelor, am rezistat barbata sa nu plang in hohote pe aici, dar mi s-a pus un nod in gat citind povestile voastre, toate sunt frumoase si emotionante. Iar cele care va chinuiti de mult... ma bucur si eu din tot sufletul alaturi de voi!
Noi ne-am propus ca anul asta sa avem inca un copilas, asa ca in ianuarie am inceput cu incercarile. In februarie nu ne-am potrivit bine cu ovulatia, iar in martie s-a intamplat minunea! Nu ma temeam ca vom avea probleme in a concepe, dar nici nu speram sa fie atat de repede, mai ales ca in martie am avut ovulatia total anapoda. Dar dupa atatia ani de autocunoastere am simtit ca sunt la ovulatie si atunci mi-am trezit barbatul pe la 1 noaptea si i-am spus ca e momentul potrivit.
O luna mai tarziu am avut niste pete maronii si am asteptat sa vad daca se vor transforma in menstruatie sau nu. Am cumparat si un test de sarcina, cel mai ieftin, sa fie acolo in caz de... Am mai asteptat cateva zile, i-am zis sotului ca am avea ceva sanse, dar tot n-am facut testul. Pana intr-o sambata dimineata cand sotul a plecat cu fetita intr-un oras apropiat cu treburi, asa ca am ramas singura acasa sa pot face testul in liniste. Trecusera deja destule zile de la data la care ar fi trebuit sa am menstruatia, asa ca eram oarecum sigura ca sunt insarcinata, pe de alta parte nu-mi dadeam voie sa ma bucur, pentru ca sa nu sufar in caz de nereusita. Am trecut la test, am facut meticulos totul, am asteptat uitandu-ma la ceas fara sa trag cu ochiul la test, iar dupa timpul potrivit am vazut cu mare usurare cele doua liniute roz, foarte clar. Erau asa de clare, ca parca imi spuneau: esti sigur gravida, iar copilul asta e hotarat sa se nasca!
Cand s-a intors sotul acasa i-am zis ca am facut testul, in timp ce taiam ceva zarzavaturi, pregateam masa de Paste. El, saracul, s-a uitat la mine cu ochi intrebatori incercand sa-mi descifreze expresia faciala, asa ca am dat din cap razand si am avut ocazia sa-i vad bucuria de pe fata, m-a imbratisat si ne-am bucurat amandoi. Insa trebuia sa tinem seama si de fetita noastra, Roxana, era si ea pe acolo, asa ca i-am spus ca am facut un test care imi arata ca am un bebe in burtica. Ea, draguta, de mult timp ne batea la cap cu un bebe, uneori cred ca isi dorea un bebe in familie mai mult decat noi. Asa ca a facut niste ochi mari, mari, si m-a intrebat cu o voce pierita: "E adevarat?" Apoi ca hipnotizata si-a coborat privirea la burta mea si a intrebat din nou "Ai un bebe in burta?" Apoi a parut ca isi mai revine, ca de obicei e tare guraliva si isi exprima emotiile cu voce tare, asa ca a intrebat cu vivacitatea ei obisnuita: "Inseamna ca o sa am un frate sau o sora? Si o sa fiu big sister?" si intrebarile au continuat cascada... cat e de mare, cand o sa iasa, poate bebe sa o auda, poate sa ma pupe pe burta, ce mananca bebe? Poate bebe sa doarma cu ea? etc, etc.
Si de atunci burta mea e pupata zilnic si de tatic si de sora mai mare. Iar de la Roxana am asigurari ca ea o sa-i dea bebelusului sa manance, ea o sa-i faca baie, ea o sa-l adoarma, o sa-i citeasca povesti... se pare ca mie o sa-mi fie foarte usor de data asta, am ajutor de nadejde!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

saryta, ai niste printese foarte dragute.

15+

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

salut burticilor.....alaltaieri seara nu am putut sa adorm pana nu am vazut daca mi-ati raspuns la mesaj....si cand am deschis pagina si am vazut cate mesaje am primit am fost asa de fericita.....multumesc celor care mi-au scris si ma bucur sa fiu printre voi....ieri cand sa va raspund...nu mai merge internetul si de abia acum am reusit sa il repar....oricum vroiam sa va spun ca de 2 zile umblu pe la medici...m-am saturat...am facut o analiza de urina si m-au speriat medicii....mi-a iesit albumina 30 si hematii si am facut si o proteinograma si sunt cam scazute valorile,acum iau antibiotic si o groaza de vitamine....culmea e ca eu ma simt asa de bine...doar cu psihicul stau prost...la partea asta ar trebui sa mai lucrez si sa las medicii in pace....!
Am facut si ultimul ecograf si bebe era asa de jucaus....asa ca nu stiu care e problema...!
dolores am vazut pozele tale...sunteti superbi...!
Va pupic pe toate....burticile....!Noapte buna?
Am uitat sa va intreb eu cum pot sa imi pun poze??

alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:

Fetelor ce mult timp aveti fata de mine, eu sunt inca la firma si m-am trezit de dimineata, muncesc cu draga si fara spor...va invidiez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Chinico, la noi se face putin diferit testul. La 12 saptamani am fost la eco pentru pliul nucal si mi s-a recoltat o tura de sange, apoi mai urmeaza sa mai dau sange candva intre 16 si 18 saptamani de sarcina. Toate rezultatele astea se coreleaza si ti se spune daca bebele are risc de malformatii.

Lavdani, bine ai venit!

quote:
Am crezut ca sarcina e ceva mirific si cand colo imi fac numai griji, plang, sunt panicata.


O sa vina si perioada cand o sa razi, o sa mai si plangi, dar uitandu-te in urma o sa constati ca ai fost intr-adevar fericita. Dar de griji n-o sa mai scapi probabil niciodata de acum incolo, asta se cheama sa fii mama. Halal incurajari, nu?
Hai povesteste-ne cum a fost si la tine cand ai vazut cele doua liniute.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

Buna!Povestea celor doua liniute:dupa 7 ani de incercari nereusite si nenumarate teste de sarcina negative a venit o noua intarziere.Eram ferm convinsa ca de data asta nu voi mai suferi o alta dezamagire.Sotul era plecat din localitate si de fiecare data cand vorbeam cu el ma intreba "mai esti gravida?".Asta era vorba noastra inainte de fiecare menstruatie.Cand a venit acasa eram in a 8 a zi de intarziere.Ma intreaba:"ti-ai facut testul?" eu ii spun ca nu-si mai are rostul pentru ca s-a intamplat minunea,adica am ramas insarcinata.El da fuga la farmacie,cumpara un test si merg sa-l fac.Ies de la baie cu un zambet "tamp" pe fata si ii spun intinzindu-i testul"sunt gravida".El-"nu esti".Eu-"ba sunt,crezi ca dupa atatea teste negative nu pot sa recunosc unul pozitiv?".El-"ma duc sa mai iau un test".Eu-"nu ai decat,nu are cum sa iasa alt rezultat".A plecat la farmacie,timp in care imi sun sora sa-i dau vestea"am facut testul acum si au iesit doua liniute"(era dimineata);si...surpriza -imi spune sora mea iubita"felicitari,ma bucur si eu am facut acelasi test aseara si au iesit tot doua liniute".Si uite asa suntem acum doua surioare gravidute cu o diferenta de doua zile intre noi.Va .DENY21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Deny, ce dragut sa fii gravida in acelasi timp cu sora ta, la o diferenta atat de mica! Si ingeras, la fel!

Cleomoni, felicitari pentru fetita din burtica!
Si eu am visat ca am nascut o fetita, era atat de mica si slabuta... dar o iubeam atat de mult! Tin minte ca si la prima sarcina am avut o multime de vise din astea, plus cu nasterea in sine, ma mai visam alaptand, cred ca acelasi lucru ma asteapta si acum.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput