Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

ingeras sa vii cu poze......distractie placuta si casa de piatra pt sora ta

dolores 17+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Fiecare poveste are farmecul ei indiferent de cit au incercat fiecare in parte. Cel mai important e ca ii adoram pe printii sau printesele din burticile noastre.
Miro mama m-ai facut sa pling si sa scriu si eu povestea chiar daca la mine coincide cu ceva trist.
Noi eram de 7 ani impreuna dar tot timpul ne-m protejat(doar acum vreo 4 ani cu anticonceptionale o perioada scurta; in rest am avut grija amindoi).Noi avem 25, respectiv 26 ani si ne gindeam sa facem bebe pe la 30 ani dupa ce am fi reusit sa ne luam casa si toate cele.De anul nou chiar ma gindeam la cu totul alte dorinte decit bebe.Vroiam sa ma apuc de a doua facultate anul asta pentru ca prima desi absolvita cu 9.87 nu mi-a oferit nimic, vroiam casa si masina pina la sfirsitul anului, vroiam plecare in afara tarii- multe aveam in cap.
Numai ca vine saptamina chioara cind ti se pune o pata efectiv. Ma bufneste risul numai cind ma gindesc.Astfel:marti ne hotarim sa cocepem bebe in noiembrie sa se nasca leu in 2007, miercuri - dar de ce nu mai devreme? ,iar joi ne hotarim ca gata a venit momentul acum .Problema era ca deja trecuse o zi de la ovulatia pe luna respectiva dar noi totusi am incercat. Normal ca nu a fost bebe desi noi am strict o gramada de teste dupa ce incercasem dupa ovulatia pe luna ianuarie.In luna februarie dupa CM merg la control sa vad ca totul e bine si mi se confirma ca nu am nimic si ca totul e super k, deci liber la bebe, imi si zice ce ovar va ovula luna respectiva-era pe stingul.Tot medicul mi-a mai zis ca sa imi fac griji abia dupa vreo 6 luni de incercari dar eu ii promit ca ma prezint in martie cu bebe.
Astfel vine si ovulatia mult dorita calculata si prestam si asteptam. Din momentul cind l-am conceput pentru ca am simtit cind am ovulat nu am mai ridcat un pai ca sa prinda bebe.
De la concepere si pina la aflarea vestii , in 2 sapt s-au intimplat multe: am fost rugati sa cununam religios in 2 sapt, sotul a primit o oferta pentru a-si schimba jobul ceea ce s-a si intimplat.
Acum urmeaza si aflarea vestii.Sunt evenimente foarte triste si foarte fericite in doar 4 zile.
Duminica 26 februarie ne cununam finii - eram asa fericiti, era prima noastra pereche de fini.Seara in timpul petrecerii ma suna mama si imi zice : Lory cind vii acasa(in seara aia tb sa mergem la parintii nostri in vaslui, noi stand in iasi) sa vii cu ceva negru!Murise bunicul meu ! Toti avem bunici dar eu am avut numai o pereche de bunici, ir bunicul meu a fost cel care m-a crescut pina la 7 ani, el a fost cel care mi-a citit povesti in clasa I si imi dadea sa maninc, cel care mi-a vegheat viata in permanenta sa nu-mi lipseasca nimic(mi-a luat pina si televizor color in timpul lui ceausescu).Tot ce am si ce sunt e datorita bunicului meu! L-am adorat efectiv!Ii spuneam sotului anul trecut ca atunci cind va muri bunicul voi innebuni de durere.
Socata de durere ajung in vaslui intr-o ora jumate.Murise de simbata seara dar parintii mei nu ne-au zis ca sa putem cununa linistiti. Au intrebat pina si un preot daca sa ne zica inainte de cununia religioasa dar preotul i-a linistit si le-a ca nu are rost sa-mi zica.Acum cind ma gindesc ca eu eram asa fericita in biserica cununind si bunicul era in sicriu .
Luni incepem pegatirile de inmormintare, eu simtind ca am ramas insarcinata si nu ridicam un pai.Trebuia sa-mi vina in mod normal CM.
Marti sotul era prin oras cautind rama pt poza bunicului.Eu deschid forumul si vad ca Miro incepuse cap. de mamici noiembrie -decembrie.Eu sun disperata pe sot si zic : uite cineva a deschis subiectul de mamici de noiembrie si are acelasi UM ca si mine -31 ian. Vreau un test de sarcina! Era a doua zi de intirziere. Vine sotul cu un test simplu ca nu au auzit aia prin vaslui de clear blue sau barza si ii las in treburile lor. Eu ma duc tiptil in baie, fara sa le zic ca fac testul, fac test, astept si vad a doua linie, cam palida ce-i drept dar era.Eram . Cu testul in mina ma duc la iuly care punea poza bunicului in rama intr-o alta camera si ii arat si ii zic.Ochii ii sticleau de fericire , dar era tristete cu fericire, din cauza evenimentului. Mergem in bucatarie si ii aratam mamei mele testul si zicem ca va fi bunica iar bunicii strabunica.A izbucnit in lacrimi de fericire. Apoi o anuntam si pe mama sotului care ajuta la facut mincare pt praznic; In 15 min au aflat toti.
Miercuri pe 1 martie i-am pus martisor bunicului meu in piept,i-am multumit ca mi-a pus o ''pila'' la Dumnezeu si l-am inmormintat.Dumnezeu mi l-a luat pe bunicul si mi-a dat un bebe in burtica care se va naste in noiembrie cind era nascut bunicul.
Oricum vreau sa va zic ca duminica seara am fost impietrita de durere, nu puteam scoate o lacrima, eu care pling din orice prostie.
De luni nu am putut fi suparata.Nu rideam dar efectiv nu simteam durere. Imi era ciuda pe mine ca nu pling ca nu reuseam sa fiu trista pina la cer si inapoi.Simteam doar o liniste in suflet pe care nu o pot explica.Singura explicatie era doar ca bunicul stiind de bebe din burtica ma proteja sa nu fiu suparata.
Cam asta e povestea mea!
Pe mine m-a binecuvintat Dumnezeu din prima luna sa ramin insarcinata si ii multumesc!
Lory21 sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Miro, burtica mea e destul de mare sa stii dar atat pe bicicleta cat si cand umblu ma simt ca un fulg. Numai cand dorm, nu prea dorm bine, ca ma invart mai greu si ma tot intorc de pe o parte pe alta ca tot amortesc.
Ruxandra-sb de ce ai tu palpitatii?? Parca asa am vazut int-un mesaj. Sa stii ca si eu am avut o repriza de palpitatii ieri dimineata si m-au tinut cam 20 min. Nu am mai avut de o luna. Eu sunt cam obisnuita cu ele si daca ai probleme mari te invat cateva trucuri sa-ti treaca mai repede.

Frumoase povestile voastre de doua liniute. Eu cu toate ca incercam de 7 ani sa raman insarcinata nu m-am dus sa-mi iau test de sarcina de frica sa nu fie negativ si sa-mi curm speranta. Am stat asa cu emotii de la o zi la alta si nu-mi venea sa cred ca nu mai vine ciclul.


Moni19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Salutare!

Eu nu prea reusesc sa tin ritmul cu voi, o am pe pitica mea care imi mananaca tot timpul si toata energia.

Eu inca nu mi-am facut analizele, abia maine merg sa iau trimitere pt. ca nu aveam medic de familie.
Am facut 2 ecografii pana acum, totul e bine cu bebe din burtica, eu ma simt excelent si nu imi fac nici un fel de griji.

Sa va spun pe scurt povestea noastra si a celor doua liniute... Alaptam si aveam ciclu neregulat. In martie am avut numai o scurgere maronie si atat. Am zis ca o fi vre-o dereglare hormonala... am asteptat luna urmatoare, am vazut ca nu vine nimic nici de data aceasta iar pe 4 Mai mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. Partea frumoasa este ca pe 4 Mai mi-am cunoscut sotul, pe 4 Mai ne-am si casatorit, un an mai tarziu si tot in Mai dar pe 18 s-a nascut fetitza noastra Maya. Asa ca ne-am bucurat si am sperat ca aceasta coincidenta sa fie cu noroc si de data asta!

Va pup mult!


Tina 15+ si Maya
Pozele noastre
Maya la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

almo, bicicleta intra la categoria sporturi complet interzise chiar din prima luna de sarcina (pe langa ski, motociclism, calarie), fiind f. periculoasa pt bebe, cu risc mare de avort. Asa ca ai grija! Intre noi fie vorba si eu am fost la ski in prima luna, cand inca nu stiam ca sunt gravidutza, si m-am ingrozit cand am aflat ca nu aveam voie si ca puteam sa-l pierd pe bebe. Mie dr. mi-a spus ca singurele sporturi recomandate sunt inotul si mersul pe jos (si astea cu masura si fara exagerari)
Dia 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

monis, bine ai venit printre noi!.

si eu sunt tot din tg. mures, dar de cativa ani locuiesc la bucuresti.

Deborah77, La multi ani! sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

15+

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:

Gravidutelor sa ma invete si pe mine cineva sa cum sa pun poze ca nu prea ma descurc si vrea si burtica mea sa fie vazuta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

eu ma bag in pat...sunt franta...am spalat geamurile de la o camera.....va pup si o seara buna in continuare..

dolores 17+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Cleomoni - intai te invat sa-ti activezi PM - apoi iti trimit pe Pm parola si mailul comun. Dupa care vei putea intra in adresa comuna si acolo vei putea pune poze. Aici sunt si te indrum cat pot de bine.

Asa: deci, pe aceasta pagina sus in stanga sunt cateva meniuri albastre ... intrii la mesaje private. Acolo mergi in dreapta si vezi Optiuni. La optiuni bifezi sa poti sa primesti PM-uri.
Succes.


Miro21+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Salut am mai pus si eu vreo 4 poze cu printesa mea sper sa va placa.

Mariana-18+

Mamicuta de printese-Andra si Sara.

Mergi la inceput