Mamici de martie - aprilie 2007

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancris spune:

Buna ziua la fete...ma primiti si pe mine in randul vostru?? Sunt o mamica de septembrie-octombrie 2005 si o viitoare mamica de martie 2007. DPN 14.03.2007. Am un baietel de 8 luni pe care-l cheama Radu-Cristian si fratiorul sau surioara ce va veni..nu conteaza ce va fi..sanatos sa fie copilul..

Ana-Maria ,Radu-Cristian 27.10.2005 si BB
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anamaria_2369/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Paula, nici eu nu am avut niciun simptom pana in saptamana a 7-8-a dupa care ;ucrurile s-au schimbat.... abia asteptam sa ajung in saptamana a 15-a sa scap de toate starile de voma care ma bantuiau. Mai ai timp... pana atunci bucura-te ca te simti bine!DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna Paula,

stai linistita.....si poti fi bucuroasa ca nu ai greturi......colega mea de birou este la a 2-a sarcina,....si nici acum, nici la cealalta sarcina nu a avut nici u simtom.....

starile astea difera de la o gravida la alta....

eu am greturi dimineata.....si dupa ce termin de mancat.....in rest tot timpul mi somn.....

tu ai fost deja la gine si sa-ti faci analizele???

Suzy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Buna fetelor,
Astazi am avut socul vietii mele si numai eu stiu prin ce-am trecut.Am fost la dr. de familie( cu care ma imapac f. bine) sa-mi vada analizele care au iesit f. bune si sa-mi dea reteta compensata pt. gravibinon si duphastaon si ...ii spun ca am avut o mica pata mai maro( deschis)dar intuitia mea mea mi-a spus sa incep deja tratamentul cu duphaston si ca de luni nu mai am probleme...si ea ma sperie ca poate s-a oprit sarcina din evolutie ca NU E BINE ca am 37,2 ca daca am sarcina pelviana....si ma trimite ramburs sa-mi fac un echo la singurul dr. bun din Braila noastra amarata( echo normal)...numai sufletul meu stie prin ce am trecut pana cand dr. m-a vazut si mi-a spus ca am avut o tentativa de avort dar am fost desteapta ca am inceput tratamentul cu duphaston, sarcina e o.k si eu sa ma linistesc...Si uite asa ma intorc dupa ce deja nu mai eram om la dr. ....imi da reteta compensata cu gravibinon si duphaston, minerale, vitamine. Am ajuns acasa si m-am urcat in pat...sunt mai impacata...dar ma asteapta o vara lunga si am de invatat ca am examen de grad II( fiind prof. de engleza)...Acum cu Dumnezeu inainte dar numai ca mine sa nu patiti....
Am uitat sa va spun ca ma tratez cu dr. Botezatu din Galati care e f. bun si in care am incredere..tot el m-a trimis si la prof. Marinescu.
Va pup..merci de sfaturi
Sarcina usoara si bebei sanatosi
Paula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Paula,

eu prima data am mers la ginecolog sa ma asigar ca sarcina este in evolutie....si pt ca aveam intepaturi sub burta mi-a dat 10 zile duphaston de 2 ori pe zi....., ieri am fost la medicul de familie si mi-a dat sa-mi fac analizele pt gravide.....

sarcina pana laq 3 luni este mai sensibila......asa ca stai linistita......acum ca ti s-aui prescris si medicamente ok.....

incearca sa te odihnesti cat mai mult....si sa nu faci efort

Suzy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Paula eu eram in saptamana a 7-a cand am avut gradul II. Vineri am dat scrisul iar luni aveam oralul de pedagogie la care a fost cat pe ce sa nu ajung din cauza unei scurgeri ce a aparut duminica. Profii din comisie m-au inteles si m-au asteptat sa ajung de la spital la ei. Sarcina, asa cum am mai scris, era usor desprinsa, cu utrogestan s-a rezolvat. La grad am luat 10 la ambele probe, asa ca bebe poarta noroc.DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Suzy su Diana, va multumesc din suflet pt. incurajari, sfaturi si ca imi impartasiti din experienta voastra. Noi ne-am chinuit vreo 2 ani sa facem bebe iar mie una mi s-au facut multe chestii ca sa raman insarcinata plus ca am pierdut o sarcina in 2002.....Sunt mai linistita acum si ma lupt cu invatatul.....noroc ca am ce face cat stau la orizontala ca altfel.....
Pupici
Paula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:


Buna fetelor, si felicitari! intru si eu in grupul vostru : mamicile de martie - aprilie 2007;
sunt in sapt 6 - 7 dar nu am fost inca la control fiind plecata din tara 2 sapt, sper sa nu ma duc prea tarziu , din cate am citit voi ati fost deja;
de cateva zile am o senzatie ciudata in stomac in partea de sus si salivatia mai abundenta, voi ati simtit asa ceva.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Bine ai venit, Kmi78.......sa ai un bebe sanatos si mancacios,

salivatia abundenta este normala in primele luni....asa mi se intamplasi mie.....cica din luna 4-5 ....se usuca gura....trecem in cealalta extrema.....

cu cealaltya problema ....probabil ai arsuri la stomacel si ar trebui sa mananci covrigei ...salatini....blabla....

Numa ibine,
Suzy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna ziua tuturor, dar ce e cu vou de ati ajuns abia pe pagina 3?
Sper ca luna aceasta sa intru si eu in randul vostru, pana una alta insa daca aveti intrebari la care credeti ca va pot si eu raspunde, va stau la dispozitie, eu avand experienta destul de recenta a sarcinii anterioare. Noi luna asta luptam la greu sa raman a doua oara, acum daca reusim cred ca in grupa cu voi voi fi, daca nu, in urmatoarea probabil!
Sarcini usoare de care sa va aduceti mereu aminte cu placere!


Andra si Dragos Alexandru - 31.05.2005

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput