Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

MONIQUE,luni dimineata m-am programat la dr mea din Buc si sint sigura ca totul va fi bine.

dandusa 21 + si
mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Dandusa, drum bun maine, la Bucuresti!
sa te bucuri din plin de revederea cu mami a ta,si sa iti rezolvi si celelalte probleme.
Of, ce-as vrea sa o vad si eu pe mami a mea...........
Almo, scuze pentru confuzie. Te astept oricum la LOndra, chiar si cu bebe, ca nu e un capat de lume.
Acum, mai fetelor,ma duc si eu sa dorm un pic, ca m-a pocnit o durere de cap, de nu stiu ce-i cu mine.
Pupici la toate si sa aveti grija de voi.



18 saptamani fix

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

miro, pupici pupici pupici si tie.. si mie mi-a fost sincer dor de tot ce se intampla aici..i-am facut capul calendar cumnaticii cu sarcina, bebei, hormoni, placenta, epidurale, cezariene..etc..daca n-aveam cu cine conversa..las' ca i-o prinde bine mai incolo..
dolores, si eu zic precum fetele ca nu merita sa te lasi afectata, dar daca asa simti tu, sa te retragi un picut, e ok, e de inteles..fiecare avem nevoie sa ne inchidem in cutiutele noastre din cand in cand..sa ne reculegem..noi te asteptam oricand ai nevoie de noi..nu plecam nicaieri..pt. asta sunt prietenii..
irina, merci de sfatul cu venotonul..eu nu am varice (lucru destul de rar in meseria mea) si nici hemoroizi (pt. care am auzit ca sunt bune supozit cu glicerina) chiar deloc, dar de vreo saptamana imi amortesc mainile noaptea si trebuie sa ma trezesc din cand in cand sa le mai misc si masez..am citit ca ar fi normal in sarcina, dar in luni mai avansate..o sa-mi intreb si doctorul..
oricum, va recomand si voua masajul profesional, dar doar al mainilor si picioarelor, eventual al fetei si scalpului..e benefic si relaxant..face bine si la garaguni ..
danita, asa e, la inceput nu eram nici eu sigura daca era bebe sau daca erau doar "gaze", dar cu cat mai des misca si cu cat e bebe mai fortos, cu atat o sa-ti dai seama mai bine..
madaluta, e cam devreme sa-l simti acum..mai ales la prima sarcina..eu abia de vreo saptamana il simt mai bine..
ruxmax, cum probabilitate 75% si era tot numai coite?! adica sunt 25% sanse sa fi fost o pizdulice grasa?..si inca ceva URGENT! pune burtica la ingrasat!
leyla, eu am facut TT la Geneticlab si mi-au trimis rezultatul pe mail interpretat deja. eu intelesem ca ei sunt singurii care il interpreteaza, dar poate or mai fi si altii.
roana, de acord cu asiza. avem noi timp sa slabim dupa..cu multa vointa, diete, sport..verisoara-mea e acum, la 4 luni de la nastere, mai slaba decat inainte.. sotul meu chiar imi masoara in fiecare zi burtica si ma intreaba: "cand o sa-ti creasca si tie mare mare?"
hai somn usor..ma duc la nani..a adormit si balerina lu' mami..s-a zbantuit pana acum..cred ca nu prea i-a placut mujdeiul de usturoi cu vinete pane de mai devreme..

19+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut
eu am 16 saptamani si juma , dr spunea ca din cauza utrogestanului e putin mai mare ( cam cu o saptamana ) ... dar tot nu sutn convinsa ca a miscat bb sau am simtit ceva eu aiurea :)



BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

buna seara gravidutelor!

sunt o mamica de nov-dec 2005 si din nostalgie am intrat pe subiectul vostru. ce vremuri, anul trecut pe vremea asta... bb a miscat prima data pe 24 iunie... frumos... este o perioada super, trimestrul ii!
vad ca sunt 3 mamici din constanta, anul trecut eram numai eu din cta in gasca de mamici, acum nici macar eu nu mai sunt, ca m-am mutat in buc.

va stau la dispozitie daca aveti cumva intrebari si va doresc sarcina usoara si bebelusi miscaciosi!

va pup

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

piticul la 6 si la 7 luni

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Buna dimineata fetelor
De multa vreme n-am mai trecut pe-acilea ca am fost ocupata cu diverse trebusoare.
Vad ca baieteii sunt mai multi in gasca asta decat fetitele.Si se mai zice ca se nasc mai multe fete decat baieti in vremurile astea...aiurea.
Deci, Mirona mama, trece-ma si pe mine cu un mandru ciobanel in listuta. E 90% sigur, ca-i atarnau neste bilute intr-un saculet pe acolo , ma intelegeti :), deci...zicem ca-i ciobanel pana la proba contrara, nu?
Pupici

Mio 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Danita, draguta, eu cred ca pe bebe l-ai simtit ca si eu l-am simtit de la 15 sapt., la inceput usurel ca niste bule de aer, apoi din ce in ce mai tare. Acum chiar ma tropaie prin burtica de ma si sperie cateodata :).Lumea nu ma credea si-mi spunea ca e imposibil dar iata ca totusi asa e! Si de cand l-am simtit prima data atunci, il simt in fiecare zi din ce in ce mai tare.
Senzatii placute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Buna dimineata,

Mirona , nu pui tu o pila sa scoata tantarul asta de la Autan de pe pagina, ca abia dupa juma de ora m-am luminat si eu ce naiba se tot aude.
Felicitari pentru fetele cu baietei, chiar ca au luat avans puternic.Si gasisem pe alt site ca baietii se concep toamna.cate prostii..
La mine cred ca singura treaba valabila e faptul ca l-am conceput exact in rpima zi de ovulatie, se zice ca ovulul nu e coborat de tot si ajung baietii cu cromozomul Y primii ca sunt mai rapizi.
Desi carcotasii din jur s-au grabit sa ne descurajeze spunand ca e prea devreme si poate era cordonul ombilical eu sunt sigura ca e baiat.Si s-am mai trezit si soacra mea, care pe vremea ei nici nu auzise de ecograf sa imi zica ca 180 de grame e cam putin pt bb.
Si m-am simtit ca iau foc si imi ies aburi pe urechi (ca in ally mcbeal) dar m-am abtinut.


Lavinia 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by Lavinia_P
Mirona , nu pui tu o pila sa scoata tantarul asta de la Autan de pe pagina ...

ce mi-a placut asta. hi hi hi dar eu nu am atatea pile.
Imi amintesc ca acum ceva timp era o reclama in cap de pagina de forum ... nu mai stiu la ce era, ca io oricum urasc reclamele, dar era geva de genul ... trei banutzi care cadeau unul peste celalalt si produceau un zgomot enervant de ban pe ban. A durat ceva vreme pana au scos aceea reclama, au facut insa multi useri petitii la subforumul Anunturi tehnice & Probleme & Sugestii.
Deschide colo un subiect si pune aceasta dolianta. Si pe mine m-a scos ieri din sarite musca aia ... de nervi am oprit boxele. Sa ma vezi cand suna Germania pe Skipe cum saream si nu stiam ce sa fac mai intai, sa aprind boxele, sa-mi pun castile, sa opresc muzica ... etc.
mio75 felicitari pentru ciobanas. Bravo mami. Punem baiatu la loc de onoare.
xandra28 multumim de oferta. Vom apela cu incredere.
Doooooolllllooooorrrreeeeesssss unde esti mama? Hai inapoi ca mi s-o facut deja dor.

Stau si ma uit pe lista si mi-e vad de multe dintre voi nu ati mai dat semne de viata. Oare nu mai suntem interesante/interesate?
FETELOR DIN UMBRA ... iesiti ... vorbiti cu noi.
la toate burtoacele.


Miro20+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

Miro, cica trebuie numai sa ceri si ti se va da hop si io din balarii!!

Dupa cum promisesem, iata datele mele: DN 06.12.1976, UM 22.03.2006, DPN 27.12.2006.

Am fost ieri la eco, i-au masurat lui bebel pliul nucal, e 0,7 cm..dottore a zis ca e ok, oricum trebuie sa astept pana saptamana viitoare pentru rezultatele finale. Cred insa ca al meu bebel tot prea micut e. De la inceput a fost cu 4 zile mai piticut...La 13 saptamani + 1 zi avea 6,7 cm. Daca ma uit pe net prin grafice ma apuca spaimele, si cum de abea m-am mai calmat, sar peste.Sanatos sa fie.

Si acum scuzele de rigoare pentru nescris, pentru ala trecut si pentru ala viitor, daca Ktrinel si-a luat casa pusa la punct, noi ciocanim si bocanim la a noastra din ianuarie. Cica maine e mutarea...Om vedea. Oricum pot sa uit netul 2 saptamani, asa ca o sa scriu mai mult de la munci. Nu ca pana acum as fi facut altfel...dar in prinzip nu mai poc sa va citesc in fiecare zi.

Ma duc sa ma fac ca muncesc. Macar putinel...

Miro, trimite-mi si mie te rog parola mailului comun. Am prins curaj..

Mergi la inceput